برگزیده های پرشین تولز

بازخورد پخش سريال حلقه سبز در "اهداي عضو"

mahdi_o

Registered User
لایک‌ها
2
آفتاب - به دنبال پخش سریال «حلقه سبز» از شبکه 3، آمار انصراف افرادی که برای اهدای اعضای خود ثبت نام کرده بودند از حدود 2 نفر در ماه به 10 نفر در روز افزایش پیدا کرده است.

«دکتر نجفی‌زاده»، رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار آفتاب ضمن اظهار تاسف از مواردی که در این سریال مطرح شده است، توضیح داد: «هر روز تعداد زیادی از افرادی که پیش از این داوطلب اهدای اعضای خود بودند مراجعه کرده و یا به صورت تلفنی تماس گرفته و انصراف خود از اهدای اعضایشان در صورت مرگ مغزی را اعلام می‌کنند».

وی در توضیح دلیل افراد برای این اقدام گفت: «اکثر این افراد اعلام می‌کنند که نمی‌خواهند روح آن‌ها سرگردان و آشفته شود و در توضیح این مسئله به سریال "حلقه سبز" اشاره می‌کنند».

دکتر نجفی زاده در ادامه با تاکید بر این مسئله که «فجایعی که به دنبال پخش این سریال به بار آمده تنها به این مسئله منتهی نمی‌شود» گفت: «یکی از بیماران پیوند قلب به پزشک معالج خود پیشنهاد رشوه داده بود تا نوبت وی برای دریافت عضو اهدایی را جلوتر بیاندازد. هنگامی که پزشک توضیح می‌دهد این مسئله نه در قدرت پزشک معالج است و نه ارتباطی به پول افراد دارد بیمار پاسخ می‌دهد که من در فیلم "حلقه سبز" دیدم که هرکس پولدارتر بود نوبتش جلوتر می‌افتاد».

وی افزود: «چنین ضربات غیر قابل جبرانی به باورها و اعتماد عمومی در حالی وارد شده است که اولویت‌بندی بیماران در دریافت اعضای اهدایی اصلا به بیمارستان مربوط نمی‌شود و وزارت بهداشت بر اساس فاکتورهای خاص خود این اولیت‌بندی‌ها را انجام می‌دهد».

رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی ادامه داد: «در بخش دیگری از این فیلم نشان داده می‌شود که دکتری که گیج و منگ است مرگ مغزی را تایید می‌کند، هرچند دست‌اندرکاران تولید فیلم برای این صحنه توجیهاتی ارائه کرده‌اند اما مسئله این است که مسئولیت تایید این مسئله اصلا به عهده یک فرد نیست».

وی توضیح داد: «برای تایید مرگ مغزی باید چهار دکتر که لزوما از یک بیمارستان دیگر باشند مرگ را تایید کنند. این گروه چهار نفره را یک جراح اعصاب، یک متخصص اعصاب، یک متخصص بیهوشی و یک متخصص داخلی تشکیل می‌دهد که هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر ندارند. در صورتی که تمامی این افراد به صورت جداگانه مرگ مغزی را تایید کردند نوبت به متخصص پزشکی قانونی می‌رسد که به نمایندگی از قوه قضائیه مرگ را تایید کند. پس از آن نیز نماینده قوه قضائیه باید رضایت اولیای دم را جلب کند».

دکتر نجفی زاده با تاکید بر این مسئله که «همه کسانی که دست‌ اندرکار این فیلم بوده‌اند مقصر هستند» گفت: «به دنبال اعتراضاتی که به پخش این سریال شد، دکتر پورمحمدی، رئیس شبکه سوم سیما جلسه‌ای برگزار کرد و ما را با مسئولین فیلم رو در رو کرد. من از تلاش این عزیزان و حسن نیت آن‌ها تشکر می‌کنم اما این مسئله هیچ مشکلی را حل نمی‌کند».

وی تاکید کرد: «صدمه‌ای که به سیستم پیوند اعضای کشور وارد شده است دیگر جبران نمی‌شود و اگر 10 اشتباه با پخش این فیلم رخ داده باشد شاید تنها دو اشتباه آن در ادامه جبران شود».
رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در پاسخ به این پرسش که آیا در تولید این فیلم از نیروهای کارشناس در این مسئله استفاده شده است؟ گفت: «تولیدکنندگان مختلف مکررا به ما فیلم‌نامه‌هایی ارجاع می‌دهند و نظرات ما را جویا می‌شوند. برای مثال به تازگی مجموعه «طعم بخشش» همکاری خود را با ما آغاز کرد که فیلم‌نامه آن را من خودم دوبار تغییر دادم که کارگردان و تهیه کننده تمامی موارد را رعایت کردند. اما متاسفانه در تولید مجموعه حلقه سبز هیچ گونه کار کارشناسی انجام نشده و هیچ کارشناس پیوندی در جریان تولید آن نبوده است».

دکتر نجفی‌زاده خاطر نشان ساخت: «هنگامی که فرهنگی در کشور جا بیافتد با یک فیلم اصل آن فرهنگ آسیب نمی‌بیند، اما اهدای اعضا یک نهال نوپا است که تنها سه سال از عمر آن می‌گذرد و با چنین اقداماتی این نهال خشک می‌شود».

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا برای استفاده از اعضای بدن داوطلبانی که کارت اهدای اعضای بدنشان را هم همراه دارند نیاز به جلب رضایت اولیای دم هست»؟ توضیح داد: «بر اساس قوانین کشور، حتی پیوند اعضای بیمارانی که برگه اهدای عضو را پر کرده‌اند هم باید با رضایت اولیای دم مواجه شوند. باید توجه شود که این کارت‌ها بیش از هر چیز جنبه فرهنگ‌سازی دارند».

دکتر نجفی‌زاده افزود: «موارد بسیاری بیمارن مجهول‌الهویه بوده‌اند که چه با داشتن کارت و چه بدون داشتن کارت دچار مرگ مغزی شده اما چون اولیای دم حضور نداشته‌اند حق پیوند اجزا را نداشته‌ایم».
رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی تصریح کرد: «البته باید گفت در تمامی مواردی که افراد مبتلا به مرگ مغزی کارت اهدای عضوشان را همراه داشته‌اند اولیای دم نیز به این مسئله رضایت داده‌اند. معمولا خانواده‌ها در آن شرایط می‌خواهند آخرین خواسته‌های عزیزان خود را برآورده کنند، جالب این‌جا است که حتی در مواردی هم که فرد به دلیل فشار خانواده انصراف خود را از اهدای اعضایش را اعلام کرده، پس از مرگ، خانواده به این کار رضایت می‌دهند چرا که پیام اصلی او را متوجه شده‌اند و فهمیده‌اند که وی تنها برای رضایت خاطر آنان انصراف داده است».

sokOoooot

همکار بازنشسته
لایک‌ها
77
بسی خندیدیم :D

ErfanOnline

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
1,150
سریال جالبی بود قسمت اولش خیلی خوب بود ولی قسمت دوم خیلی اب کرده بودن توش;)
خیلیا هم گفتن که میرن کارت اهدا میگیرن!

saeid.z

Registered User
لایک‌ها
3
راست میگه دیگه منم بسی خندیدم
کسی که با این جور چیزها میره انصراف میده همون بهتر که انصراف بده
اتفاقا برای من خیلی خوب بوده سریال و خیلی چیزها رو بهم یادآوری کرده
الان نمیشه تصمیم گرفت همیشه تا پایان رو ببیند و بعد متوجه خواهید شد
مثل این میمونه من بگم :
من جد و آبادتو ..
بعد بگی هوی حواست باشه ها یعنی چی این حرفها . بی خبر از این که من میخواستم بگم
من جد وآبدتو میشناسم و میدونم که از خانواده اصیلی هستید

متاسفانه مردم ما و در همون حالت مسئولان ما بدون هیچ تفاوتی همگی اخلاقهای بدی دارند که هیچ وقت هم ترک نمیکنند ویکی از اون ها تندروی و قضاوت زود کردن هست
تمام اتفاقاتی هم که بعضیها رو هول کرده واقعیت هستند و کسانی که حتی یکبار به بیمارستانها کارشون افتاده باشه این اخلاقها رو میشناسن و دیدن
ولی همه جا آدم خوب و بد وجود داره
نمیشه خشک خشک و با منطق ریاضیات و دقیقا تصمیم گیری کرد که فلانه و بهمانه

ولی حقیقت اینه که کسی که این کار رو میکنه حتی اگر تبدیل به روح سرگردان بشه باز هم لذت خواهد برد
چون من و شما در واقع همون روحیم نه جسم بوگندو

Mohammadirani@

Registered User
لایک‌ها
10
راست میگه دیگه منم بسی خندیدم
کسی که با این جور چیزها میره انصراف میده همون بهتر که انصراف بده
اتفاقا برای من خیلی خوب بوده سریال و خیلی چیزها رو بهم یادآوری کرده
الان نمیشه تصمیم گرفت همیشه تا پایان رو ببیند و بعد متوجه خواهید شد
مثل این میمونه من بگم :
من جد و آبادتو ..
بعد بگی هوی حواست باشه ها یعنی چی این حرفها . بی خبر از این که من میخواستم بگم
من جد وآبدتو میشناسم و میدونم که از خانواده اصیلی هستید

متاسفانه مردم ما و در همون حالت مسئولان ما بدون هیچ تفاوتی همگی اخلاقهای بدی دارند که هیچ وقت هم ترک نمیکنند ویکی از اون ها تندروی و قضاوت زود کردن هست
تمام اتفاقاتی هم که بعضیها رو هول کرده واقعیت هستند و کسانی که حتی یکبار به بیمارستانها کارشون افتاده باشه این اخلاقها رو میشناسن و دیدن
ولی همه جا آدم خوب و بد وجود داره
نمیشه خشک خشک و با منطق ریاضیات و دقیقا تصمیم گیری کرد که فلانه و بهمانه

ولی حقیقت اینه که کسی که این کار رو میکنه حتی اگر تبدیل به روح سرگردان بشه باز هم لذت خواهد برد
چون من و شما در واقع همون روحیم نه جسم بوگندو
منم میخواستم همین رو بگم .

mahdi_o

Registered User
لایک‌ها
2
به نظر من هم
براي اونهايي كه با گذشت يكي دو قسمت از يك سريال
(كه البته تو همين يكي دو قسمت كلي مطلب اشتباه به خورد مردم داد)
كارت عضوشون رو كنسل كردند ، بايد تاسف خورد

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
به نظر من هم
براي اونهايي كه با گذشت يكي دو قسمت از يك سريال
(كه البته تو همين يكي دو قسمت كلي مطلب اشتباه به خورد مردم داد)
كارت عضوشون رو كنسل كردند ، بايد تاسف خورد
چه بهتر ...اونا لیاقت ندارن
اخه یکی نیست بگه مرده عضواشو میخاد چکار ...میخاد بزاره سر قبرش

Romain_Gary

Registered User
لایک‌ها
6
چه بهتر ...اونا لیاقت ندارن
اخه یکی نیست بگه مرده عضواشو میخاد چکار ...میخاد بزاره سر قبرش
میخواد بذاره تو قبرش براش کرما بخورن :لول:

من که این سریال رو ندیدم ...

sokOoooot

همکار بازنشسته
لایک‌ها
77
ميشه منظورتو واضح تر بگي؟

چی رو توضیح بدم خوب موضوع خنده داره دیگه :D

من خودم هم از این کارتا دارم سفرم زیاد میرم با این جاده ها و رانندگی توی این مملکت احتمال زیاد مرگ مغزی میشم گفتم دمب و بساتم بدرد یکی بخوره :blink:

حالا کسی که میره با یه چیزه اینطوری انصراف میده یعنی اصلا نفهمیده داره چیکار میکنه خوب بره انصراف بده چیزی که تو ایران خدا رو شکر زیاده تصادف و مرگ مغزی

mahdi_o

Registered User
لایک‌ها
2
خب جيگر من اين شدش يه توضيح كامل!!!

hyip monitoring

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
برا چی عضو شده بودن که انصرافم بدن :blink: مگه میشه کنسل کرد؟

PROGRESSIVE

Registered User
لایک‌ها
3
واقعا ادم ميمونه چي بگه ديگه به نظر شما گسترش خرافات به چي ميگند؟

hooligan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سریال ایرانی ارزش دیدن داره ؟ :wacko:

mahdi_o

Registered User
لایک‌ها
2
حلقه سبز؛ ما ملودرام و سورئاليم

عمومی- انعكاس اعتراضات مكرر پزشكان به سريال «حلقه سبز» در روزنامه همشهري، سرانجام روابط عمومي اين سريال را به پاسخگويي واداشت.

آنچه مي‌خوانيد جوابيه‌اي است با امضاي روابط عمومي سريال حلقه سبز و روي سربرگ «حك فيلم» كه بدون هيچ نشاني ديگري به روزنامه رسيده است و آن را به‌طور كامل و بدون هيچ اصلاحي مي‌خوانيد:

اگرچه سازندگان سريال حلقه سبز بنا را بر اين گذاشته‌اند كه تا پايان پخش مجموعه از وارد شدن در ميدان پاسخگويي به اظهار نظر مخالفان و مغرور شدن به تشويق‌هاي موافقان پرهيز كنند، اما اصرار عجيب برخي دوستان بر شنيدن پاسخ، ما را بر آن داشت تا به احترام خوانندگان فهيم روزنامه همشهري پاسخي واحد به مطالب مكرر منتشره در آن روزنامه وزين بدهيم و قضاوت درباره گفته‌ها و شنيده‌ها را به عهده ميليون‌ها مخاطبي بگذاريم كه شب‌هاي پاييزي و زمستاني خود را تا پايان سال‌86 با حسن و گلبهار همراه خواهند شد و به زندگي آدم‌هايي شبيه خود سفر خواهند كرد.

نكته اول:سريال حلقه سبز يك سريال آموزشي براي پزشكان جوان نيست تا از طريق آن بتوانند، دروس مربوط به مراحل پيچيده مرگ مغزي را مرور كرده و به خاطر بسپارند، بلكه ملودرامي سوررئاليستي است كه به بهانه اهداي عضو دغدغه‌هاي مهمتري را براي انسان امروز به ارمغان آورده، دغدغه‌هايي بنيادي چون انديشيدن به مرگ و زندگي.

پزشكان محترمي كه مسائل فني و پزشكي برايشان بسيار حائز اهميت است به طور قطع توجه دارند كه اعلام نكردن مراحل مرگ مغزي هيچ ربطي به منطق يك درام تلويزيوني ندارد و اينكه يك پزشك يا 4 پزشك درباره اين مسئله نظر بدهند و تصميم بگيرند، نه تنها هيچ كمكي به شناختن آدم‌هاي قصه نخواهد كرد بلكه در بسياري از مواقع مخاطب را دچار سردرگمي‌هاي غيرضروري مي‌كند.

نكته دوم: كارگردان و تيم همراهش از سال 1381 مرحله تحقيقات مكتوب و ميداني خود را در خصوص مسئله پيوند اعضا آغاز كردند و خوانندگان فهيم بي‌ترديد تصديق خواهند كرد وقتي يك سريال تلويزيوني كه در سال 86 پخش مي‌شود، از سال 81 مراحل تحقيقاتي خود را طي مي‌كرده است و از همان ابتداي كار بستر تحقيقات نه اتاق كار فيلمساز در يك دفتر در بسته، بلكه اتاق آي‌سي‌يو بيمارستاني تخصصي بوده است قطعاً از پشتوانه علمي قابل توجهي برخوردار است

در عين حال مي‌توان ادعا كرد مراحل تحقيقات پزشكي و فني اين مجموعه تلويزيوني به اندازه‌اي متقن و مستدل است كه صدها صفحه جزوه و كتاب كه حاصل كار محققان سخت‌كوش و صبور مجموعه است در دفتر فيلمسازي آرشيو شده و در صورت نياز مي‌توان آن را تكثير و در اختيار افرادي كه مي‌خواهند مراحل فني مرگ مغزي را به شكل آكادميك مطالعه كنند، قرار داد.

نكته سوم:باري اگر برخي دوستان در انتظار شنيدن يك پيام اخلاقي صريح به سر مي‌برند و حوصله‌شان سر رفته است كه پس چرا زودتر نتيجه‌گيري ماجرا اعلام نمي‌شود و مردم به سمت مراكز اهداي عضو هجوم نمي‌آورند بايد به اطلاع رساند كه اين مجموعه نه قصد نتيجه‌گيري‌هاي شعاري و تكراري و صد البته بي‌اثر را دارد و نه اساساً به چنين روندي ايمان دارد كه بينندگان خود را نصيحت كند.

به هر حال مي‌توان اين حكايت را اين‌گونه به پايان برد كه به لطف داشتن مطبوعات آزاد مي‌توان تا آنجا كه در توان داشت دغدغه‌هاي فردي و تخصصي خود را به صورت اخبار درآورد، به آنها بال و پر داد و بر سر كساني كه ما را در بازي خود شريك نكرده‌اند فرياد كشيد و تهمت رواداشت و موج به راه انداخت و مسئله را آنقدر بزرگ كرد كه روزنامه‌اي در سطح همشهري در طول يك هفته چند بار در حد و اندازه تيتر مهم‌ترين اخبار ايران و جهان به سراغ چند پزشك عزيز برود و دغدغه‌هاي تخصصي آنان را در صفحه اول به چاپ رساند.

اما دوستان عزيز، دنياي رسانه دنياي غريبي است، باور كنيم، آنچه در يادها مي‌ماند تعقل عميق و آهسته و پيوسته‌اي است كه قدرت ته‌نشين كردن احساسات زودگذر را دارد و مي‌تواند تغيير ايجادكند؛ تغيير و تأملي كه سريال حلقه سبز با داستان ساده حسن و گلبهار در خلوت ميليون‌ها مخاطب خود ايجاد كرده و خواهد كرد.

سؤال آرام و بدون هياهويي كه آنقدر عميق و عزيز است كه قرار نيست اسير قضاوت‌هاي عجولانه و زودگذر گردد.
به هر حال شايسته است تا پايان پخش سريال «حلقه سبز» صبوري پيشه كنيم و بعد به قضاوت نشينيم.

گروه سلامت: خوشحاليم كه سرانجام دوستان به اين نتيجه رسيدند كه بايد به اعتراضات پاسخ دهند. اگرچه اعتراضاتي كه ما منتشركننده آن بوديم، قطعا با نيت واداشتن كسي به پاسخگويي نبوده است. به‌هرحال صدها ميليون‌ تومان هزينه شده و سريالي ساخته شده و بايد پخش شود.

نكته دردناك اين است كه كسي، نه آن‌زمان كه متن اوليه سريال به صدا و سيما پيشنهاد شده، نه آن‌زمان كه ساخته شده و نه حالا كه پخش مي‌شود، به عوارض اجتماعي و تأثيرات منفي آن بر باور عمومي توجهي نداشته و ندارد.

از ديدگاه ما، هنرمندان محترم، همان‌گونه كه به ارزش‌هاي اخلاقي، فرهنگي و مذهبي احترام مي‌گذارند، بايد در ورود به حوزه‌هاي اجتماعي هم حساسيت‌ها و ظرافت‌ها را درك كنند.

آيا اين توقع زيادي است كه يك سريال اجتماعي به واقعيت موجود در جامعه وفادار باشد؟ دوستان استدلال كرده‌اند كه فضاي سريال سوررئال است.

آيا صرفا با اين استدلال، مي‌توان همه واقعيت‌ها را ناديده گرفت و خود را از همه تأثيرات منفي پخش سريال بر ضمير ناخودآگاه جامعه تبرئه كرد؟ آيا دوستان اعتقاد دارند پخش اين سريال، بينندگان را نسبت به **** سلامت در كشور ما بدبين نمي‌كند؟ مگر فضاي اين سريال، گينه بيسائو، يا مثلا يك كشور تخيلي در آمريكاي لاتين است؟ همه چيز اين سريال ايراني است و نمي‌شود با يك كلمه «سوررئال» خيال خود را راحت كرد.

به سلامت مردم حساس باشيم. اين حساسيت، فقط در توصيه به خرما و كشمش خلاصه نمي‌شود.

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
ملت ایران همیشه غیر قابل پیش بینی هستند. برای مثال بنزین بهشون نمیدن، صف پمپ بنزین ها شلوغتر میشه!

بالا