برگزیده های پرشین تولز

'ایرانی ها بیشتر از همه دنیا نوشابه گازدار می نوشند'

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
'ایرانی ها بیشتر از همه دنیا نوشابه گازدار می نوشند'
بر اساس گزارش تازه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران سرانه مصرف نوشابه های گاز دار مردم ایران بیش از 4 برابر مردم دنیاست این در حالیست که سرانه مصرف لبنیات در ایران یک سوم استاندارد جهانی است.

به نظر می رسد اینکه 25 درصد کودکان ایرانی به نوعی به سوء تغذیه دچارند، با موضوع مصرف بیش از حد نوشابه و پفک و مصرف کم لبنیات و شیر بی ارتباط نباشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در بیست سال اخیر مصرف نوشابه های گازدار 20 درصد افزایش داشته در حالیکه در همین مدت میزان مصرف لبنیات تنها یک دهم درصد رشد داشته است.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، 90 درصد کودکان 24 ماهه تا 12 ساله ایرانی روزانه دست کم یک بار پفک و نوشابه خورده اند .

تعداد کارخانه های تولید انواع و اقسام نوشابه های گاز دار و پفک در چند سال اخیر در ایران افزایش قابل ملاحظه ای داشته و تبلیغات تلویزیونی زیاد این محصولات، خود گواه این افزایش تولید است.

این در حالیست که متخصصان تغذیه و پزشکان همواره مردم به ویژه کودکان را از خوردن بیش از حد نوشابه و پفک منع می کنند.

طناز راعی کارشناس تغذیه در این باره می گوید ایرانی ها کودکان خود را به خوردن آنچه اصطلاحا به آن "هله هوله" گفته می شود عادت می دهند در حالی که می توانند به سادگی میوه، سبزی و حتی انواع و اقسام مغزها مانند گردو و بادام و فندق را جایگزین این عادت غذایی کنند.

خانم راعی می گوید پفک و نوشابه و شکلات و آب نبات ضررهای جبران ناپذیری به سلامت کودکان در حال رشد ما وارد می کند که اگر همه از این مضرات آگاهی داشتند محال بود چنین ظلمی را در حق عزیزانشان مرتکب شوند.

این کارشناس تغذیه آمار سوء تغذیه 25 درصد از کودکان ایرانی را نتیجه بی توجهی متولیان امور تولید، تبلیغ این کالاها و درنهایت والدین بچه ها می داند.

خانم راعی وسواس به خرج دادن در این مورد را نیز را رد می کند و می گوید: اگر اجازه ندهیم بچه ها به خوارکی هایی از این دست لب بزنند و با وسواس با آنها برخورد کنیم، میل به خوردن این مواد غذایی در آنها تقویت می شود پس اینکه فرهنگ استفاده زیاد و مداوم این محصولات را ایجاد نکنیم کافیست.

به گفته کارشناسان، مصرف یک نوشابه حدود 10 قاشق غذا خوری شکر به بدن وارد می کند علاوه بر اینکه قند و فشار خون را هم افزایش می دهد و در نتیجه موجب ترشح ناگهانی انسولین می شود.

منبع : بی بی سی

Axtrom

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آخه غير نوشابه و آبجو اسلامي (مالشعير) و ساندیس
مگه چيز دیگه اي هم هست که بنوشيم
1436.gif

پس به سلامتي جمع
alcoholic.gif

sokOoooot

همکار بازنشسته
لایک‌ها
77
من میخوردم ترک کردم دوغ میخورم :f34r:

ocarina4

Registered User
لایک‌ها
25
من میخورم ، نیمه ترکم....
البته ماشعیر رو نمیشه ترک کرد....

يه بنده ي خدا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
حالا ما نوشابه ميخوريم .... اونها كه نوشابه نمي خورن !! اونها براي خودشون ويسكي .. شامپاين ... و .... ميخورن براي چي نوشابه بخورمند؟

alizali

Registered User
لایک‌ها
20
به خاطر اینه که کمتر از کل دنیا هم نوشابه های الکلی دارند

cyb3rninja666

کاربر فعال درآمد اینترنتی
کاربر فعال
لایک‌ها
13
به نظر من که این امار یکمی جای شک داره ( مثل بقیه امار های ایران ) !!!
چون چیزی که ما می بینیم خیلی فرق داره ،
تازه اینجا نوشابه 2 به بعد تو فست فوود ها مجانی هست ، و همه با غذا حداقل یک 0.4 لیتری می خورن
تازه اکثر مردم هم اب گازدار می خورن
تازه مگه نوشابه های گازدار فقط ایناست ؟ هههه !!
هر وقت امار و عدد و ارقام دادن یک چیزی !
مثلا تو سال 2001 یک مقاله برای اولین بار چاپ شده و اخرین تصحیح سال 2005 بوده و توش نوشته
انگلیس سالانه 5560 ملیون لیتر نوشابه های گازدار مصرف می کنند !!!!!

بالا