برگزیده های پرشین تولز

آموزش عكاسي با دوربين هاي عكاسي Canon

farzad_fb25

Registered User
لایک‌ها
0
سلام
من بيشتر مقالاتي كه استاتيد عكاسي در اين سايت نوشته بودند رو خوندم ولي همچين آموزشي نديدم.
اگر ممكنه آموزش عكاسي با اين نوع دوربين رو هم بديد.
من يك دوربين Canon A550 دارم نمي دونم به اين دوربين ها نيمه حرفه اي مي گن يا آماتور.
ولي اگر يك لطفي بكنيد و آموزش اين نوع دوربين ها رو هم بديد ممنون مي شم.
من ميخوام بدونم كه اگر دو تا سوژه مثلا به فاصله 20 سانتي در هم باشند من چطوري مي تونم اول روي سوژه اولي فوكوس كنم به شكلي كه سوژه دوم مات يا بلور باشه و بعد چطوري اين كار رو روي سوژه دوم انجام بدم بشكلي كه سوژه اول مات شده باشه؟؟؟
در ضمن چطوري مي تونم از نزديك از صورت بدون فلاش عكس بگيرم و عكس خوبي از كار در بياد چون من هر بار بدون فلاش عكس مي گيرم كيفيتش خيلي افت مي كنه.
ممنون مي شم كه جوابم رو بديد

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
دوست عزیز،

اول اینکه لازم نبود برای این سوالاتتون تاپیک جداگانه باز کنید، میتونستید در تاپیک همهء سوالات من (سوالات فني) سوالاتتون رو بپرسید.

دوم اینکه، بهتره اول از همه دفترچه دوربین خودتون رو دقیق و کامل بخونید تا با تنظیمات اون کاملا آشنا بشید. آموزشی که شما میخواهید، بطور کامل و با شکل در دفترچه دوربین داده شده است.

سوم اینکه، سوالاتی که شما دارید، ربطی به دوربین canon نداره و این مسائل در عکاسی با انواع دوربینها مشترک است.

من ميخوام بدونم كه اگر دو تا سوژه مثلا به فاصله 20 سانتي در هم باشند من چطوري مي تونم اول روي سوژه اولي فوكوس كنم به شكلي كه سوژه دوم مات يا بلور باشه و بعد چطوري اين كار رو روي سوژه دوم انجام بدم بشكلي كه سوژه اول مات شده باشه؟؟؟
اگر منظورتون اینه که فوکوس کردن رو بلد نیستید، باید دفترچه رو بخونید.
اما اگر فقط مشکلتون بلور شدن پس زمینه یا پیش زمینه است، باید بگم که این امر به عمق میدان بستگی داره، هرچه عمق میدان کمتر باشه، اجسام با فاصله از سوژه در حال فکوس بلورتر میشوند (چه پیش زمینه و چه پس زمینه). کنترل عمق میدان هم با دیافراکم است، هرچه دیافراگم بازتر یعنی عدد f دیافراگم کمتر، عمق میدان کمتر.
میزان زیاد باز شدن دیافراگم هم به لنز بستگی داره که در دوربینهای کامپکت مثل دوربین شما، این عمق میدان خیلی قابل کنترل و کم کردن نیست.

اما بطور کلی برای کنترل دیافرگم لازم است که دوربین شما مد تقدم دیافراگم یا aparture priority رو داشته باشه که بتونید مقدار دیافراگم رو ثابت کنید و سپس نورسنج دوربین با توجه به اون شاتر رو تنظیم کند. اما متاسفانه دوربین شما دارای مد تقدم دیافراگم نیست و بطورکلی تنظیمات دستی ندارد، بنابراین نمیتونید این کار رو انجام دهید.

در ضمن چطوري مي تونم از نزديك از صورت بدون فلاش عكس بگيرم و عكس خوبي از كار در بياد چون من هر بار بدون فلاش عكس مي گيرم كيفيتش خيلي افت مي كنه.
اول از همه اینکه از صورت از جلو عکس نگیرید، چون باعث اعوجاج صورت میشه. فاصله تون رو با سوژه بیشتر کنید و از زوم بیشتر استفاده کنید.
در مورد اینکه میگید کیفیت عکس خوب نمیشه، توضیح ندادید که آیا نورش خوب نمیشه، یا چی؟
اما اگر در Indoor میخواهید عکاسی کنید، معمولا بدون فلاش نور کافی وجود نداره، مگر اینکه جایی در اتاقی باشید که نور زیاد خورشید از پشت پنجره داشته باشه.
در صورت کم بودن نور، نورسنج دوربین طوری محاسبه میکنه که نور کافی برای عکاسی وجود داشته باشه، بنابرین سرعت شاتر رو کم میکنه و ممکنه که سرعت شاتر اینقدر کم باشه که شما روی دست نتونید عکس واضح بگیرید و به دلیل لرزش دست، عکس تار بشه.

farzad_fb25

Registered User
لایک‌ها
0
از اینکه جوابم رو دادید ممنونم
ولی میخواستم بدونم که در دوربین من چطوری سرعت شاتر و دیفاراگم رو تنظیم کنم.
یه سوال دیگه هم دارم و اون اینه که ISO چیه و چه کاربردی داره؟

NEWVGAc12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از اینکه جوابم رو دادید ممنونم
ولی میخواستم بدونم که در دوربین من چطوری سرعت شاتر و دیفاراگم رو تنظیم کنم.
یه سوال دیگه هم دارم و اون اینه که ISO چیه و چه کاربردی داره؟

سلام
ISO یا همون Sensitivity به معنی حساسیته که مقدار حساسیت فیلم یا Sensor رو نسبت به نور رو نشون می ده..
برای اطلاعات بیشتر می تونی از اینجا http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Digital_Imaging/Sensitivity_01.htm
اطلاعات بیشتری کسب کنی :happy:

farzad_fb25

Registered User
لایک‌ها
0
باز هم ممنون
میخواستم بدونم من با این دوربین چطوری میتونم شاتر و دیافراگم رو تنظیم کنم؟

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
همانطور که توی جواب قبل هم گفتم:
اما متاسفانه دوربین شما دارای مد تقدم دیافراگم نیست و بطورکلی تنظیمات دستی ندارد، بنابراین نمیتونید این کار رو انجام دهید.
A550 امکان تنظیم دستی شاتر و دیافراگم را ندارد.

بالا