برگزیده های پرشین تولز

درخواست راهنمايي در ساخت 2 مدار براي استفاده در اتومبيل

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
از مهندسين برق و الكترونيك PT درخواست داشتم منو در ساخت اين 2 مدار راهنمايي كنن:

1. يك مدار براي چراغ سقفي كه همانند ماشين هايي مثل 206 و سمند بعد از بسته شدن در ها چراغ بعد از مدتي مثلا 5 ثانيه به صورت Fade از نورش كم شود تا خاموش شود.

2. براي روشن كردن يك سري LED كه بصورت موازي بسته شدن چه مداري خوبه تا بهترين نور رو از LED ها بگيره و همچنين از سوختن LED ها به خاطر ولتاژ رياد برق اتومبيل جلوگيري كنه ( البته از ميزان آمپر و ولتاژ مصرفي LED ها اطلاعي ندارم ولي از همين LED هاي معمولي موجود در بازار هست)

ممنون

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
7.gif

m_kh_m

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از مهندسين برق و الكترونيك PT درخواست داشتم منو در ساخت اين 2 مدار راهنمايي كنن:

1. يك مدار براي چراغ سقفي كه همانند ماشين هايي مثل 206 و سمند بعد از بسته شدن در ها چراغ بعد از مدتي مثلا 5 ثانيه به صورت Fade از نورش كم شود تا خاموش شود.

2. براي روشن كردن يك سري LED كه بصورت موازي بسته شدن چه مداري خوبه تا بهترين نور رو از LED ها بگيره و همچنين از سوختن LED ها به خاطر ولتاژ رياد برق اتومبيل جلوگيري كنه ( البته از ميزان آمپر و ولتاژ مصرفي LED ها اطلاعي ندارم ولي از همين LED هاي معمولي موجود در بازار هست)

ممنون

عزیز در مورد ال ای دی ها باید بگم که اگر یه مقاومت باهاشون سری کنی همین ال ای دی های نازک نارنجی تا 40 ولت ( امتحان کردم ) کار میکنه بدون اینکه داغ کنه و بسوزه

فقط باید مقاومت مناسبی انتخاب کنی اونم با وات بالا مثلاً از این آجری ها

در کل من یه مقاومت 100کیلوی 10 واتی رو پیشنهاد میکنم

در مورد سوال اوّلت تو سیصد و اندی مدار یه نگاه بنداز احتمال قوی چیزای خوبی پیدا میکنی

اگر لینکی داشتم از اون کتاب ها رو برات می گذارم تا به طور مجازی بری و ببینی چیزی دستگیرت میشه یا نه

اگه امری نیست رفع زحمت کنیم

با اجازه ... .

تا بعد ... .

m_kh_m

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آهان

راستی از برادرمون electronwizard بپرس حتماً جواب میده

با اجازه ... .

تا بعد ... .

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
عزیز در مورد ال ای دی ها باید بگم که اگر یه مقاومت باهاشون سری کنی همین ال ای دی های نازک نارنجی تا 40 ولت ( امتحان کردم ) کار میکنه بدون اینکه داغ کنه و بسوزه

فقط باید مقاومت مناسبی انتخاب کنی اونم با وات بالا مثلاً از این آجری ها

در کل من یه مقاومت 100کیلوی 10 واتی رو پیشنهاد میکنم

در مورد سوال اوّلت تو سیصد و اندی مدار یه نگاه بنداز احتمال قوی چیزای خوبی پیدا میکنی

اگر لینکی داشتم از اون کتاب ها رو برات می گذارم تا به طور مجازی بری و ببینی چیزی دستگیرت میشه یا نه

اگه امری نیست رفع زحمت کنیم

با اجازه ... .

تا بعد ... .
سلام مرسي از راهنمايي شما

ميشه بگي اون سيصد و اندي مدار رو كجا ميتونم گير بيارم؟؟ تو همون تاپيك بانك مدارات؟؟

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
خيلي ممنون از شما خيلي كامل بود

در مورد LED ها بايد بگم كه ميخوام از يك رنگ استفاده كنم پس با اين حساب مشكلي نبايد داشته باشم بابت ذكر مقاومت ها ممنون

در مورد تايمر هم من يه مدار پيدا كردم ببينيد به درد ميخوره؟؟ البته كاملا براي اين كار ساخته شده حداقل سازندش انجوري ميگفت و ميگفت براي fade شدن اون مقاومتي كه با خازن موازي بسته شده رو بايد حذف كرد:

attachment.php

فایل های ضمیمه

• timer.JPG
    timer.JPG
    9.7 KB · نمایش ها: 196

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
سلام دوست عزیز

بهتون توصیه میکنم هر چند تا led رو با هم سری کنید. مثلا با در نظر گرفتن ولتاژ هر کدوم بین 1.7 تا 2 ولت , 5 تا رو با هم سری کنید. در ضمن اگه میخواین نور ال ای دی هاتون مثل هم باشه اگه اونا رو با هم سری کنید چون جریان عبوری از led ها با هم برابر میشه در نتیجه نور اونا هم با هم یکی میشه.
قابل توجه دوستان: کلا دیودهای نورانی با جریان کنترل میشن نه ولتاژ. البته اینا با هم ارتباط دارن ولی در حتی دیودهای تولید شده توسط یه کارخونه در یک روز تفاوت میکنه. خب امیدوارم متوجه قضیه شده باشین. مثلا بگین یه دیود نور ماکزیممش بین 20ma تا 40ma هست. البته دی سی رو گفتم.یعنی اگه مثلا یه موج با فرکانس مثلا 1 khz به دیود بدهید و دیوتی سایکل 50 درصد باشه میتونید تا نهایتا 80ma از اون عبور بدین. حالا به ولتاژ کاری نداریم. میتونه هر مقداری باشه. چون همونطور که گفتم دیودهای نورانی با جریان کنترل میشن نه ولتاژ.
خب در مورد سئوالتون. در مواردی که دوستان در بالا مطرح کردن به مهمترین مسئله یعنی توان تلفاتی اصلا توجه نکردن. کدومتون حاضرین مثلا یه لامپ 200 رو روشن کنید و چون مثلا یه 100 بیشتر نیاز ندارین مثلا لامپ رو رنگ کنین تا نور کمتری بده؟؟؟؟
خب حالا ولتاژ دو سر 5 دیود سری شده حدودا 10 ولت است و جریان عبوری از دیودها رو 25 میلی آمپر در نظر بگیرین و مقاومت سری رو حساب کنین. همونطوری که میبینین ولتاژ دوسر مقاومت حدود 2 ولت و جریان اون 25 میلی آمپر هست که توان تلف شده روی مقاومت میشه 50 میلی وات که یه مقاومت معمولی میتونین بزارین مثلا یک هشتم وات که کمتر از 2-3 تومان قیمت داره.

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
در مورد اون یکی سئوالتون.

اگه میخواین بهترین نتیجه رو بگیرین بهتره از میکروکنترولر استفاده کنین. خودم بهتون avr رو پیشنهاد میکنم. مثلا یه tiny13 استفاده کنین قیمتش حدودا کمتر از 700 تومان است.
در حقیقت شما باید با میکروتون یه موج مربعی مثلا با فرکانس X تولید کنین. اما دیوتی سایکل این موج باید متغیر باشه. با یه ترانزیستور معمولی و بدون هیت سینک راحت میتونین تا چند آمپر ازش بگیرین.

اگه از مدارات خطی استفاده کنین چون توان تلفاتی روی ترانزیستور خروجی زیاد میشه هم مقرون به صرفه نیست و هم ترانزیستور ممکنه خیلی داغ بشه. البته شاید با توجه به اینکه همیشه مدار روشن نیست بشه از مورد دوم صرف نظر کرد.

ضمنا به این دلیل avr رو پیشنهاد کردم که بر اثر پارازیتها و نویزهای موتور و سیستم جرقه زنی کمتر ریست میشه. البته دقت داشته باشین که واج داگ رو هم حتما فعال کنین تا در صورت هنگ کردن مدار قدرت نترکه.

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
خيلي خيلي ممنون

در مورد سوال اولم فكر كنم بيخيال بشم بهتره چون با اين توضيحات اصلا سواد من قد نميده براي ساختن اين مدار!

بازم ممنون بابت اطلاعاتتون يه چيزي حداقل ياد گرفتم

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
اول بگم بله درست متوجه شدين من الكترونيك نخوندم در حد آماتور يه كارايي واسه خودم كردم!

در مورد LED ها راستش من فكر مي كنم توي سري و موازي بودن دارم گيج ميزنم موازي اينجوريه ديگه؟؟

attachment.php

و LED ها رو اينجوري ببندم؟؟

فقط در مورد مقاومت ها يه خورده گيج شدم براي LED قرمز و نارنجي همون هايي كه فرمودين خوبه؟ و به همين صورت ببندم؟؟ البته LED ها بيشتر از اين حرفاست

در درجه اول فکر میکنم چیزی که برای شما مهمه سادگی و کوچکی مداره که ترکیب بندی داخلی ماشین رو بهم نریزه

درست زديد به هدف!

اين LED هارو ميخوام درون راهنما و stop قرار بدم و اون مدار رو درون قاب چراغ

------------------

اون مدار هم پس اينجور كه فرمودين كار ميكنه! يعني اگه اون مقاومت موازي شده با خازن رو بردارم حالت Fade ايجاد ميشه؟؟ در مورد ماسفت هم اگه بگين دقيقا چه شماره اي رو بايد بگيرم ممنون ميشم

ديگه ببخشيد ميدونم سوال هام خيلي درپيته :blush:
گيره يه آماتور علاقه مند افتادين

فایل های ضمیمه

• untitled.GIF
    untitled.GIF
    1.2 KB · نمایش ها: 171

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
آقاي electronwizard ( اسمتون رو نميدونم) خيلي خيلي ممنونم كه جواب همه سوال هامو داديد تقريبا برام حل شد همه چيش!

خيلي لطف كردي ممنون

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
من مدار اولی رو قبلا طراحی کردم ولی تا حالا درستش نکردم
اول سراغ همون مدارات ساده تایمر رفتم ولی چون این مدارات هنگام خاموش شدن نور رو Fade نمی کنن ;)سراغ همون پیشنهاد R.shams عزیز (که خیلی هم دلمون واسش تنگ شده بود) رفتم و در نهایت با یه Attiny13 برنامشو نوشتم رو برد بورد هم جواب داده فقط فرصت نداشتم PCB شو طراحی کنم اگه وقت شد میزارم اینجا استفاده کنید
ولی در مورد مدار دوم بگم که هرگز دیودها رو با هم موازی نکنید آخه عزیز دل من شما تو دنیا هیچ وقت نمیتونی دو تا دیود مثل هم پیدا کنی که جریان عبوریش یکی باشه و همونطور که استاد عزیزمون گفت LED ها با جریان کنترل میشن نه ولتاژ پس اگه دوتا دیود مثل هم پیدا نشه جریان عبوری از این دو تا دیود با هم برابر نخواهد بود و در نتیجه نور برابر نخواهند داشت بهتره شما همون روش سری کردن چند LED رو تست کنی که در نهایت با یه مقاومت سریشون کنی اینطوری چون تو مدار سری جریانها برابره نور LED های سری مثل هم میشه و .....;)

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
:wacko: آقا من به كل گيج شدم......بالاخره موازي يا سري؟ چون بالاي 20 30 تا LED هم هست دلم نمياد از روش تست برم جلو! كاري كه هميشه ميكنم :rolleyes:

من مدار اولی رو قبلا طراحی کردم ولی تا حالا درستش نکردم
اول سراغ همون مدارات ساده تایمر رفتم ولی چون این مدارات هنگام خاموش شدن نور رو Fade نمی کنن سراغ همون پیشنهاد R.shams عزیز (که خیلی هم دلمون واسش تنگ شده بود) رفتم و در نهایت با یه Attiny13 برنامشو نوشتم رو برد بورد هم جواب داده فقط فرصت نداشتم PCB شو طراحی کنم اگه وقت شد میزارم اینجا استفاده کنید

در مورد اون مدار اگه خيلي پيچيده نيست و عملي هست لطف ميكني نقشه رو اينجا بزاري؟ قطعاتش گير مياد؟

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
سلام به دوستان
مخصوصا behnamavr عزیز
قربونت از اینکه به من لطف دارین. من کوچیکتم.

Xneo عزیز همونطور که دوست عزیزمون behnamavr گفتن و خودم هم قبلا بهتون توضیح دادم دیود رو نمیشه با هم موازی کرد. میتونی چند تاشو با هم موازی کنی تا خودت بطور عینی ببینی.

یه نقشه هم ضمیمه کردم که میتونی از اون استفاده کنی نحوه بدست آوردن مقاومت هم که تو چند تا پست قبل تر توضیح دادم. کاری نداره از همون قانون اهم v=ri باید استفاده کنی.

نقشه اون مدار رو هم که قرار شد دوست عزیزمون براتون بزارن. باز اگه مشکلی بود سئوال کن.

ببینم تا دو روز دیگه میتونی بشی یه برنامه نویس حرفه ای یا نه.:wacko::blink::rolleyes:

فایل های ضمیمه

• LED.JPG
    LED.JPG
    36.4 KB · نمایش ها: 75

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
ممنون از نقشه!

والا من نميدونستم برنامه نويسي هم ميخواد(البته برنامه نويس هستم ولي نه تو اين رشته)، گفتم كه در حد آماتور هم نيستم واسه همين شايد درخواست ها يا سوالاتم براي شما مسخره بياد.

به هر حال ممنون از همگي كه كمك كردن

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
هرچی بیشتر میام توی این تاپیک بیشتر متعجب میشم ، ولی چیزی نمی نویسم

اگر تعجب شما در مورد نحوه بستن ledها است باید بگم روش جناب r.shams درست هست. دیودها رو نباید مستقیم با هم پارالل کرد. حتما باید یک مقاومت سر راهش باشه (یعنی یک دیود سری با یک مقاومت) دلیلش رو هم ایشون توضیح دادن.

اما در این مسئله که مجموعه ای از ledها داریم هیچوقت برای هر led یک مقاومت در نظر نمیگیرن. اینکار هم اتلاف انرژی است هم هزینه بر.

روش کلی به اینصورت هست که بر اساس 4 پارامتر مدار طراحی میشه:
1- ولتاژ منیع
2- ولتاژ فوروارد Ledها
3- جریان فورواردledها
4- تعداد ledها

هدف این هست که کمترین تعداد المان(مقاومت) و تلفات انرژی رو داشته باشیم و در عین حال جریان عبوری از همه ledها هم یکسان باشه.

ابتدا ولتاژ منبع رو به ولتاژ فوروارد تقسیم میکنیم. اگر خارج قسمت بیشتر یا مساوی تعداد دیودها باشه معنیش اینه که یک شاخه دیود سری کفایت میکنه. مقدار مقاومت از تقسیم مابه التفاوت ولتاژ منبع با مجموع ولتاژهای فوروارد دیودها تقسیم بر جریان فوروارد بدست میاد.
اگر خارج قسمت کمتر از تعداد مورد نیاز باشه کارهای بالا رو تکرار میکنیم تا زمانی که خارج قسمت بیشتر یا مساوی مقدار مورد نظر باشه.

مثال عددی :
ولتاژ منبع = 13.2 ولت
ولتاژ فوروارد دیودها = 0.75 ولت
جریان فوروارد = 50ma
تعداد دیود مورد نیاز = 50

شاخه اول:
13.2 تقسیم بر 0.75 = 17.6 (dukd تعداد ledهایی که با هم سری میشن 17 تا باید باشه)
17*0.75 = 12.75 (افت ولتاژ روی دیودها)
مقدار مقاومت = (112.75-13.2) تقسیم بر 50ma = اهم 9 (استاندارد 10 یا 9.1 اهم)
یعنی شاخه اول شامل 17 دیود و یک مقاومت 10 هم هست (همگی با هم سری)

با همین روش شاخه دوم هم مشابه شاخه اول میشه.

شاخه سوم 16 دیود باقی میمونه و مقدار مقاومتش هم میشه 24 اهم (استاندارد 27 یا 24 اهم)

یعنی 3 تا مقاومت داریم و مجموع توان اتلافی در این مقاومتها میشه :
20mW + 20mW + 52mW کمتر از 100 میلی وات

اما اگر برای هر دیود یک مقاومت بگذاریم 50 تا مقاومت 270 اهم احتیاج هست که هر کدومشون 570 میلی وات تلف میکنن یعنی جمعا" 29 وات.

mamiz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست عزیز آقای electronwizard شما که هنوز چیزی نگفتی و کسی هم در مقابل حرف شما جبهه گیری نکرده. پس چه شکلی اینقدر مطمئن هستید که به دوستان بر میخوره؟؟!!
در مورد نظرات هم درسته که هر کس نظری داره و متفاوت هم هست، اتفاقا این شکلی خیلی هم بهتره چون کسی که سوال براش پیش اومده با دیدن نظرات مختلف چیزهای بیشتری یاد میگیره و مسلماً با کنار هم قرار دادن این نظرات و دلایل دوستان بهترین راهکار رو انتخاب میکنه.
مخصوصاً موردی که دوستمون R.Shams مطرح کردن(در مورد اتلاف انرژی)، شما فرمودید که "تلفات توان هم در باتری ماشین اهمیتی نداره" !!!! من باهاش موافق نیستم. درسته که توان باطری ماشین خیلی بیشتر از توان مصرفی مدار مورد نظر دوستمونه اما اگه قرار باشه در طراحی همه مدارات ماشین این شکلی به مساله نگاه کنن اونوقته که این مسئله تبدیل به یک فاجعه میشه!! نظر شخصی من اینه که اگه طراح حتی 1mw در مصرف توان میتونه صرفه جویی کنه حتماً باید این کارو انجام بده.
به امید موفقیت همه دوستان.

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
استاد عزیز electronwizard کسی به شما که از پیشکسوتان این کار هستید جسارتی نمیکنه که شما در حال جبهه گیری هستید این حرفهایی که اینجا زده شده ناشی از تجربیات اکثر دوستان واثباتهای علمی اوناست حالا اگه همه ما اشتباه میکنیم لطف کنید و ما رو راهنمایی کنید تا ما هم از راهنمایی ها و تجربیات شما بی بهره نمونیم و راه رو اشتباه نریم

اتفاقا من همین چند ماه پیش به همین مشکل برخورده بودم که 50 تا LED سوزوندم.
و در نهایت از توضیحات کامل mazoolagh عزیز تشکر می کنم که دیگه از این کاملتر نمیشد

اینم از اون مدار که قولشو داده بودم البته بازم میگم تست نکردم تا یک هفته دیگه تستش میکنم
البته اساتید دیگه هم لطف کنن یه نگاهی بندازن تا اگه ایرادی باشه رفع کنیم تا یه مدار بی عیبو نقص بشه

فایل های ضمیمه

• timer & fader.zip
    66.8 KB · نمایش ها: 109

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوشحالم که جناب الکترون ویزارد به بحث برگشتن.

البته در استدلالهای ایشون (بنظر من البته) اشکالاتی هست که صبر میکنم نظر دیگران هم مطرح بشه.

بالا