برگزیده های پرشین تولز

تاریخچه فایرفاکس

fozool

Registered User
لایک‌ها
36
سال ۱۹۹۶ مرورگر Netscape بر اساس آمار مرورگر محبوب بود و بین بیش از ۸۰٪ کاربران اینترنت استفاده می‌شد. در این سال شرکت Microsoft اولین مرورگر خود را منتشر کرد

پس از حدود ۸ سال، در سال ۲۰۰۴ این آمار برعکس شد. مرورگر Netscape بین کمتر از ۵٪ کاربران استفاده میشد و Internet Explorer به بیش از ۹۰٪ رسید!

آقای Blake Ross اهل میامی در سن ۱۵ سالگی آغاز به کار در شرکت Netscape کرد و بی شک درجریان آمار بالا بود. این نوجوان برنامه‌نویس با همکاری آقای Dave Hyatt که اکنون برای Safari برنامه‌نویسی میکند، شروع به برنامه‌ریزی آزمایشی از یک شاخه Netscape کردند. هدف آنها ساختن یک مرورگر ساده بود. مرورگر Netscape شامل بخش‌های زیادی بود و در این زمان اصلا موفق نبود. این دو نوجوان برای از دست ندادن اسپانسرهای شرکت و رقابت با Mozilla Suit خیال داشتند که بوسیله این پروژه مرورگر قابل استفاده برای همه که مشکلهای امنیتی آن زمان را نیز حل میکرد، برنامه‌ریزی کنند.

و بدین ترتیب مرورگر فایرفاکس به دنیا آمد. این مرورگر در آغاز با نام Phoenix معروف بود. این نام با شرکت Phoenix Technologies مشکل پیدا کرد. سپس نام Firebird انتخاب شد، که آن هم با شرکت Firebird که سازنده بانک اطلاعاتی آزاد است، دچار مشکل شد. سال ۲۰۰۳ در حالی که بنیاد موزیلا تمام تمرکز خود را برروی این مرورگر گذاشته بود، تصمیم گرفت که تمام فرآورده‌های این شرکت، پیشوند Mozilla را بهمراه باید داشته باشند. سرانجام با فشار شرکت Firebird نام این مرورگر در نهم فوریه ۲۰۰۴ به موزیلا فایرفاکس تغییر یافت.

پس از تلاش فراوان نسخه ۱.۰ فایرفاکس در نهم نوامبر ۲۰۰۴ منتشر شد. در تاریخ بیست نهم نوامبر ۲۰۰۵ نسخه ۱.۵ منتشر شد و بنیاد موزیلا سرانجام در بیست چهارم اکتبر ۲۰۰۶ فایرفاکس ۲.۰ را منتشر کرد.

این نسخه شامل تغییراتی در مرورکردن برگه‌ای، مدیر افزونه‌ها، صفحه ظاهری و به‌روزرسانی خودکار بود. از جمله ویژگی‌های این نسخه غلط‌گیری املایی و مدیریت نشست و فناوری ضدفریبکاری (طراحی شده بوسیله گوگل) هستند.

این مرورگر در حال حاضر بین حدود ۱۵٪ کاربران اینترنت استفاده میشود.

ترجمه فارسی این مرورگر در هفته سوم ماه سپتامبر ۲۰۰۶ بوسیله بهرام مراوندی آغاز شد و پس از دوهفته به پایان رسید. این ترجمه به صورت یک افزونه طراحی شده است و به سادگی قابل دریافت و نصب می‌باشد. این افزونه در سی و یکم اکتبر ۲۰۰۶ در بنیاد موزیلا منتشر شد و تا به حال بیش از ۶۵۰۰ بار دریافت و نصب شده‌است.

آخرین نسخه فایرفاکس مشهور به Gran Paradiso در نیمه چهارم سال ۲۰۰۷ منتشر خواهد شد.

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
سلام
خیلی خیلی خوب بود.
میشه منبع رو هم ذکر کنی؟
در حال حاضر آمار چگونه است؟ فکر میکنم که هنوز آی ایی بالاترین باشه آره؟
بازم ممنون

Hooman-Khan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
فایرفاکس یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای وب است. شاید برای هر کسی این سؤال پیش آمده باشد که وجه تسمیه فایرفاکس چیست. در صفحه FAQ شرکت موزیلا به این سؤال به طور مشروح پاسخ داده شده است.

فایرفاکس قبل از اینکه «فایرفاکس» شود ، نام‌های دیگری داشت. در سپتامبر 2002 ، Phoenix نامیده می‌شد و در 14 آوریل 2003 به فایربرد FireBird تغییر نام پیدا کرد. زمانی هم به آن موزیلا فایربرد می‌گفتند ، سرانجام در 9 فوریه 2004 ، نام فایرفاکس برای این مرورگر انتخاب شد.

دلیل این تغییر نام‌ها چه بود؟ دلیل اصلی این تغییر نام‌ها ، این بود که هر بار اسمی برای این برنامه انتخاب می‌شد ، متوجه می‌شدند قبلا آن اسم ثبت شده است ، غالبا به وسیله برنامه‌های کدباز دیگر.

اما چرا نام‌های این برنامه همیشه حول و حوش حیوانات حرکت می‌کرد؟ به نظر می‌رسد در میان توسعه‌دهندگان برنامه‌ها انتخاب اسم حیوانات یک سرگرمی محبوب باشد.

چرا فایرفاکس؟ این نام شبیه «فایربرد» نام اول این برنامه است ، بعلاوه این نام خوش‌وزن است ، آسان به خاطر سپرده می‌شود و منحصر به فرد است.

فایرفاکس واقعا چطور حیوانی است؟! اگر فایرفاکس را کلمه به کلمه ترجمه کنیم ، می‌شود ، روباه آتشین. اگر به لوگوی برنامه دقت کنیم ، باز هم تصویر یک روباه را می‌بینیم که بر کره زمین چنبره زده است.

اما ، همانطور که در صفحه FAQ موزیلا توضیح داده شده است ، فایرفاکس نام دیگر «پاندای قرمز» است. در اینجا می‌توانید اطلاعات کاملی درباره این پاندای قرمز را ببینید. البته این حیوان بر خلاف نامش از لحاظ جانور شناسی به خاواده راکون‌ها تعلق دارد و نه پانداها.
300px-DSC01626.jpg

داستان لوگوی فایرفاکس:

لوگوی فایرفاکس اول اینطوری بود:
EGEW.gif

اما به تدریج شکایتهای کاربران از طراحی ضعیف آیکون و رابط گرافیکی ضعیف برنامه بیشتر شد ، تا جایی که در اکتبر 2003 یک طراح حرفه‌ای رابط گرافیکی برنامه‌ها به نام استیون گریتی Steven Garrity ، مقاله‌ای نوشت و در آن به نفطه ضعفهای گرافیکی برنامه اشاره کرد. به فاصله کوتاهی آقای گریتی به شرکت موزیلا برای طراحی گرافیکی برنامه دعوت شد.

این هم طراحی اولیه لوگوی فایرفاکس :
fwqf.jpg

و سرانجام طراحی اصلی و اصلاح‌شده فایرفاکس :
80.jpg

fozool

Registered User
لایک‌ها
36
سلام
خیلی خیلی خوب بود.
میشه منبع رو هم ذکر کنی؟
در حال حاضر آمار چگونه است؟ فکر میکنم که هنوز آی ایی بالاترین باشه آره؟
بازم ممنون

فایر فاکس به خاطر اوپن سورس بودنش خیلی سریع گسترش پیدا کرده به همین خاطر برنامه های جنبی زیادی که به اونا اکستنشن گفته میشه توسط برنامه نویسان زیادی در سراسر دنیا تهیه شده
بدن نیست یه سری به سایت بنیاد موزیلا بزنید و فایر فاکس رو دانلود کنید

منکه از موقعی که با فایر فاکس آشنا شدم فقط از اون استفاده کردم و IE رو کنار گذاشتم
شما هم امتحان کنید:)

بهناز

Registered User
لایک‌ها
4
فایر فاکس به خاطر اوپن سورس بودنش خیلی سریع گسترش پیدا کرده به همین خاطر برنامه های جنبی زیادی که به اونا اکستنشن گفته میشه توسط برنامه نویسان زیادی در سراسر دنیا تهیه شده
بدن نیست یه سری به سایت بنیاد موزیلا بزنید و فایر فاکس رو دانلود کنید

منکه از موقعی که با فایر فاکس آشنا شدم فقط از اون استفاده کردم و IE رو کنار گذاشتم
شما هم امتحان کنید:)

اپرا بهتره یا FF?

coloredpencil

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
7
اپرا بهتره یا FF?

سوالی که کردید میشه گفت جواب نداره....این مسئله حالتی مثل تیم های ابی و قرمز داره .... اغلب یوزرهایی که از مرورگری به غیر از اینترنت اکسپلورر استفاده میکنن تعصب خاصی روی انتخاب هاشون دارن. و به نوعی میشه گفت جنگ اپرا و فایرفاکس همیشه بوده :happy:اما مسئله ای که این دوتا رو از هم متمایز میکنه همین اپن سورس بودن فایر فاکس هست ... به شخصه قبل از به دنیا امدن فایر فاکس از موزیلا استفاده میکردم و از بدو ورود فایر فاکس تا به امروز از فایر فاکس استفاده میکنم...امنیت بالا.. محیط کاربری فوق العاده و اکستنشن هایی که دوست زیزمون بهش اشاره کردن من رو مقید به استفاده از این مرورگر محبوب کرده با این احتساب من هم فایر فاکس رو ترجیح میدم ..ضمن اینکه منکر قابلیت های اپرا هم نمیشم
به نظر من هردو رم تست کنید و تصمیم گیری کنید ....
نکته دیگه هم اینکه میتونید از وب سایت www.download.com تعداد دفعات داونلود این مرورگر رو نسبت به سایر رقبا ببینید :cool:

alimr47

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
واقعاً این جستجو گر اینترنت یکی از بهترینهاست و در مورد بنده زمان در مورد اینترنت به دو بخش تقسیم میشود
1- پیش از میلاد خجسته آشنایی با Firefox
2- پس از میلاد خجسته آشنایی با Firefox

من هر ساله این میلاد خجسته رو جشن می گیرم و می خوام نسل به نسل بعد از خودم هم این روز رو جشن بگیرن:)
Mozilla firefox Is The Best;)

بالا