برگزیده های پرشین تولز

داستان تورم چیه ؟؟

Majid_sp2007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
من در مورد این موضوع تورم و قیمت مسکن چند تا سوال دارم

خوب الآن قیمت هر متر آپارتمان در کامرانیه حدودا" 5 میلیونه یعنی یک واحد 100 متری = 500 میلیون میشه

من نمی دونم روی چه فرمولی این قیمت تعیین شده آخه من از هر جای دنیا قیمت آپارتمان می گیریم خیلی خیلی کمتر از این مقداره مثلا زمستون که فامیلمون از کانادا اومده بود می گفت در منطقه تقریبا بالا شهر مونترال (بالا شهر منظور محله خوب) یک آپارتمان نو ساز خریدن با قیمت هر متر 1200 دلار کانادا که تقریبا میشه 1 میلیون و 100 هزار تومان ما یا مثلا در بهترین شهر رومانی قیمت نو ساز ترین آپارتمان ها هر متر 1000 تا 1200 یورو هست

خوب مشخصه که قیمت ها بصورت کاذب هست حالا سوالم اینه که همونطور که این قیمت ها بصورت ناگهانی و بدون هیچ قاعده ای بالا رفته امکان داره بصورت ناگهانی یا بنا به دلایل مختلف مثل جنگ پایین بیاد ؟؟؟؟؟؟؟

اگر اینطور باشه به نظر شما عاقلانه هست روی ملک و املاک در ایران سرمایه گذاری بشه ؟؟؟؟؟

در ضمن لطفا این تاپیک رو به بخش راهنمای کار و زندگی منتقل نکنید چون موضوع در مورد تورم هست نه چیز دیگه

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
شما خیالت راحت اصلا نمیاد پایین. اقتصاد بیمار!

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
من در مورد این موضوع تورم و قیمت مسکن چند تا سوال دارم

خوب الآن قیمت هر متر آپارتمان در کامرانیه حدودا" 5 میلیونه یعنی یک واحد 100 متری = 500 میلیون میشه

من نمی دونم روی چه فرمولی این قیمت تعیین شده آخه من از هر جای دنیا قیمت آپارتمان می گیریم خیلی خیلی کمتر از این مقداره مثلا زمستون که فامیلمون از کانادا اومده بود می گفت در منطقه تقریبا بالا شهر مونترال (بالا شهر منظور محله خوب) یک آپارتمان نو ساز خریدن با قیمت هر متر 1200 دلار کانادا که تقریبا میشه 1 میلیون و 100 هزار تومان ما یا مثلا در بهترین شهر رومانی قیمت نو ساز ترین آپارتمان ها هر متر 1000 تا 1200 یورو هست

خوب مشخصه که قیمت ها بصورت کاذب هست حالا سوالم اینه که همونطور که این قیمت ها بصورت ناگهانی و بدون هیچ قاعده ای بالا رفته امکان داره بصورت ناگهانی یا بنا به دلایل مختلف مثل جنگ پایین بیاد ؟؟؟؟؟؟؟

اگر اینطور باشه به نظر شما عاقلانه هست روی ملک و املاک در ایران سرمایه گذاری بشه ؟؟؟؟؟

در ضمن لطفا این تاپیک رو به بخش راهنمای کار و زندگی منتقل نکنید چون موضوع در مورد تورم هست نه چیز دیگه

سلام...

وال... روی مساله ی مهم و تقریبا پیچیده ای دست گذاشتید. کلا در این مورد باید به معادلات عرضه و تقاضای مسکن نگاه کرد. توجه دارید که در بازار معادلات عرضه و تقاضا تعیین کننده ی قیمت هستن، یعنی ساز و کار بازار آزاد کلا اینطور هست.

البته متاسفانه من اطلاعات دقیق ندارم که چرا اینطور شده، اما می تونم فرضیه هایی ارائه کنم.

اولین فرضیه بر می گرده به وجود "دستهای پنهان" در این بازار. عده ای معتقد هستند که تعداد محدودی سرمایه دار در این بازار فعالیت دارند و اونها مخصوصا این کار رو انجام دادند. البته اگر از من بپرسید، من می گم این مطلب واقعیت نداره. یعنی در این حجم نمی تونه واقعیت داشته باشه.

اما دلیل دیگه ای می شه ارائه داد. به طور کلی در برحه ای از سال پیش و سال قبل از اون، حجم نقدینگی افزایش بالایی داشت و این حجم به نوعی سر بازار مسکن "خراب شد". یعنی تقاضا برای مسکن افزایشی جهشی داشت. و همین امر باعث شد که مهار قیمت مسکن تقریبا از کنترل خارج بشه. به نظرم این محتمل ترین فرضیه در این خصوص هست که البته اگر اطلاعات دقیقتری داشتم شاید می تونستم راحت تر تاییدش کنم.

در مورد پایین اومدن اما فکر نکنم پایین بیاد، مگر اینکه دولت وارد عرضه بشه. (اونم البته خیلی بعیده، اگر می خواست تا حالا شده بود.) یا اگر تقاضا براش کاهش چشمگیری داشته باشه، که البته این یکی محتمل تر هست. اما کلا می گم، بعید می دونم پایین بیاد.

وقوع جنگ اما قضیه اش فرق می کنه، بله در صورت اون اتفاق شرایط پیش بینی نشده ای حاکم می شه. که من توانایی اظهار نظر در موردش رو بدون مطالعه ی بیشتر ندارم. یعنی نمی دونم چی می شه.

اگر سوال دیگه ای در این باب بود در خدمتم. شاد باشید...

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
یکی از دلایل گران بودن مسکن عرضه کم و تقاضای بالا است .
دلیل دیگر دست گذاشتن سفته باز های بر روی املاک است .
یکی از دلایلی هم که بنظر میرسد خانه در ایران از جاهای دیگر گرانتر است نرخ کنترل شده دلار است .
در شرایط عادی ( جنگ شرایط عادی نیست ) بعید است به این زودی ها قیمت مسکن کاهش بیابد چون عرضه کم است .
اگر میخواهید روی املاک سرمایه گذاری کنید دنبال ملک مرغوب باشید . برای مثال اگر به دلیل واگذاری زمین توسط دولت قیمت زمین متعادل شود این تعادل شامل زمینهای تهران ( مخصوصا خیابان انقلاب به بالا ) نمیشود . پس اگر خواستید زمین بخرید در هر شهر و دهاتی دنبال زمین نباشید .
در ضمن یکی دیگر از دلایل گران شدن خانه افزایش قیمت عوامل تولید است که شاید دولت بتواند برخی را با هزار سختی ( مثل آهن و سیمان ) کنترل کند اما کنترل قیمت دستمزد کارگر و قیمت زمین بسیار مشکل است .
این رو هم میگم و والسلام . وجود نقدینگی زیاد در جامعه و نبود بازارهای جایگزین ( دیگه کسی روی خط موبایل سرمایه گذاری نمیکنه ؛ البته طلا هنوز جا داره و بورس هم که فعلا اوضاعش خرابه ) باعث هجوم نقدینگی به بازار مسکن و افزایش تقاضای نا گهانی شده .

reza_badkonaki

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
325
وجود حجم بالایی از پول اضافی در دست مردم ( درصد خاص ) + وجود حجم پایینی از پول اضافی در دست مردم ( طبقه میانی جامعه ) + نبود امنیت سرمایه گذاری در صنعت و کشاورزی و غیره + چیز گشاد ملت = هجوم برای سرمایه گذاری در بخش مسکن ============>>>>>>>>>>>>>> افزایش کاذب قیمت مسکن

قیمت هم پایین نمیاد ......... به قول دوستمون خیالت راحت

sokOoooot

همکار بازنشسته
لایک‌ها
77
داستان داستانه قشنگیه

هنوز شما خبر نشدی

parsbin

Registered User
لایک‌ها
3
یکی از عواملی که به درستی بهش اشاره شد همون پایین نگه داشتن مصنوعی دلاره
ارزش یک دلار که الان حدود 900 هست فکر میکنم بطور مصنوعی به این شکل نگه داشته شده وگرنه ارزشش خیلی بالاتر از این باید باشه در نتیجه احساس میشه که قیمت مسکن در ایران بالاتر از جاهای دیگه دنیاست.
با پایین نگه داشتن ارزش دلار میشه گفت دولت داره دستی دستی به وارد کننده ها یارانه میده! و وارد کردن خیلی ارزون تر از تولید در میاد خلاصه وضعیت عجیب و غریبی هست که درست کردنش ده ها سال شاید طول بکشه
واقعا نمیدونم چه افرادی و با چه هدفی چنین اقتصادی رو طراحی کردن!

انسانه خوب

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
همتون اومدین 2 ساعت قلمبه سلمبه حرف زدین. خداوکیلی هیچ کدوم اندازه 2 کلوم حرفه سافو ساده ی من درست نبود. که شکر خدا پاکش کردن

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
یکی از عواملی که به درستی بهش اشاره شد همون پایین نگه داشتن مصنوعی دلاره
ارزش یک دلار که الان حدود 900 هست فکر میکنم بطور مصنوعی به این شکل نگه داشته شده وگرنه ارزشش خیلی بالاتر از این باید باشه در نتیجه احساس میشه که قیمت مسکن در ایران بالاتر از جاهای دیگه دنیاست.
با پایین نگه داشتن ارزش دلار میشه گفت دولت داره دستی دستی به وارد کننده ها یارانه میده! و وارد کردن خیلی ارزون تر از تولید در میاد خلاصه وضعیت عجیب و غریبی هست که درست کردنش ده ها سال شاید طول بکشه
واقعا نمیدونم چه افرادی و با چه هدفی چنین اقتصادی رو طراحی کردن!

سلام...

اتفاقا کاملا برعکس هست دوست عزیز. دولت داره از صادرات حمایت می کنه. پایین نگه داشتن ارزش پول ملی در شرایط معمول، یکی از راههای کمک به صادر کنندگان هست. و اتفاقا به نوعی دولت به صادر کنندگان یارانه می ده.
(در پرانتز ذکر می کنم که دولت همیشه به این کار پایبند نیست، و بارها دست به واردات بی رویه هم زده. مثل مساله ی شکر که پارسال ایجاد شده بود.)

مثلا فرض کنید 1 دلار برابر 300 تومان هست. یعنی مثلا تولید کننده ی آدامس داخلی می تونه 1 بسته آدامس 300 تومنی رو در خارج 1 دلار بفروشه. اگر دولت اعلام کنه که هر دلار 900 تومن هست، یعنی ارزش پول ملی رو کم کنه، اون تولید کننده می تونه به جای 1 بسته آدامس، 3 بسته آدامس به خارجی ها بفروشه.

به طور کلی اما 1 چیزی رو بذارید ذکر کنم، اونم اینه که زیاد سعی نکنید بازار داخلی رو با خارجی مقایشه کنید. اصولا در بازارهای کشورهای مختلف شرایط یکسانی حاکم نیست و به همین دلیل نتیجه گیری از این مطلب خیلی سخت هست. در مورد مسکن هم این مورد خیلی نمود پیدا می کنه، مخصوصا مثلا در آمریکا که الان بازار مسکنش در حال رکود هست. در حالی که اینجا برعکسه.

شاد باشید دوستان...

انسانه خوب

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
دلتون خوشه ها! خوب همرو سره کار گذاشتن خداییش

Majid_sp2007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
بحث خیلی مفصلیه

من که هر چی سعی کردم قضیه این تورم رو از هر کسی بپرسم هر کس یه دلیلی آورد که انصافا همشون هم درست بود

اما در مورد این ارزش دلار و افزایش نقدینگی اگر کسی اطلاعات خوبی داره توضیح بده تا همه استفاده کنیم

من جایی شنیدم که یکی از دلایل تورم افزایش قیمت نفت هست که دلار بیشتری دست دولت میاد و دولت هم این دلار ها رو به بانک مرکزی میده و بانک مرکزی هم بدون پشتوانه ریال چاپ می کنه میده تو بازار

خدمت رفقایی هم که فکر می کنن این موضوع ها به ما مردم عادی مربوط نیست باید بگم الآن عصر اطلاعاته هر کی بیشتر اطلاعات در مورد اقتصاد جایی که داره فعالیت می کنه داشته باشه اون موفق میشه

------------------
در ضمن جناب انسان خوب شما همیشه باید به تاپیک های موضوع دار مثل اینجا با این پست های اسپمت گند بزنی ؟
پس کجان این مدیرا ؟؟؟

آریامهر

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
:(
در رابطه با بحث این تاپیک , توجه

شما را به امضایم جلب میکنم.

پی نوشت :انسانه خوب , همان تنگناست.

.
.
.

Conker

Registered User
لایک‌ها
14
:(
در رابطه با بحث این تاپیک , توجه

شما را به امضایم جلب میکنم.

پی نوشت :انسانه خوب , همان تنگناست.

.
.
.
ارجاع دادن به یه دوره تاریخی4-5 ساله تکرارناپذیر و مقایسه اون با الان اساسا کار اشتباهیه. یه وقتی بود که منابع نفت فقط در انحصار ما و چند تا کشور دیگه بود. بعد در سال 1973 قیمت نفت یه طرز بیسابقه ای بالا رفت و پول حاصل از این افزایش اومد تو جیب ما، و یه رونق اقتصادی عالی ولی بسیار توخالی برامون به ارمغان اورد. اما در سالهای پایانی دهه هفتاد میلادی یعنی تقریبا در سال 1978 بود که رکود اقتصادی بر کشور حاکم شد و اولین جرقه های جدی برای شورش و اعتصابات گسترده شکل گرفت و بعدش هم .... :eek:

Conker

Registered User
لایک‌ها
14
ارجاع دادن به یه دوره تاریخی4-5 ساله تکرارناپذیر و مقایسه اون با الان کار اشتباهیه. یه وقتی بود که منابع نفت فقط در انحصار ما و چند تا کشور دیگه بود. بعد در سال 1973 قیمت نفت یه طرز بیسابقه ای بالا رفت و پول حاصل از این افزایش اومد تو جیب ما و یه رونق اقتصادی عالی ولی بسیار توخالی برامون به ارمغان اورد. اما در سالهای اخر دهه هفتاد میلادی یعنی تقریبا در سال 1978 بود که رکود اقتصادی بر کشور حاکم شد و اولین جرقه های جدی برای شورش و اعتصابات گسترده شکل گرفت و بعدش هم .... :eek:
در ضمن مطمئن باشید که اون دوره چند ساله رو دیگه تو خواب هم نمیتونیم ببینیم، چون بعد از اون منابع گسترده ای از نفت و حوزه های کشف نشده ی جدیدی در بسیاری از نقاط دیگه ی دنیا پیدا شد و تولید نفت تقریبا از حالت انحصاری در اومد. در واقع حتی نسلهای بعد هم نمیتونن اون دوره ی فراوونی نعمت رو دوباره ببیینن، همونطور که قبل از سال 1973 کسی اون وضعیت رو تجربه نکرده بود...

آریامهر

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در ضمن مطمئن باشید که اون دوره چند ساله رو دیگه تو خواب هم نمیتونیم ببینیم، چون بعد از اون منابع گسترده ای از نفت و حوزه های کشف نشده ی جدیدی در بسیاری از نقاط دیگه ی دنیا پیدا شد و تولید نفت تقریبا از حالت انحصاری در اومد. در واقع حتی نسلهای بعد هم نمیتونن اون دوره ی فراوونی نعمت رو دوباره ببیینن، همونطور که قبل از سال 1973 کسی اون وضعیت رو تجربه نکرده بود...

حتی قبل از اینکه شوک نفتی آغاز شود ( دهه 40)

قیمت مسکن در ایران بسیار پایین بود.

حتی یک کارگر ساده هم به راحتی برای خود خانه

میخرید.

Conker

Registered User
لایک‌ها
14
حتی قبل از اینکه شوک نفتی آغاز شود ( دهه 40)

قیمت مسکن در ایران بسیار پایین بود.

حتی یک کارگر ساده هم به راحتی برای خود خانه

میخرید.
قیمت مسکن حتی تا اوایل دهه 70 شمسی هم مسئله چندان بحث برانگیزی نبود (البته نسبت به حالا). هر چند با گذشت زمان قیمت مسکن هم مثل سایر کالاها بالا رفته بود، ولی افزایش سرطان گونه و مهارنشدنی قیمت مسکن از اوایل دهه 70 شمسی و با رشد بی رویه حوزه شهری تهران و افزایش اپارتمان سازی شروع شد. در واقع هر چی از اون تاریخ دور شدیم، قیمتها بیشتر و بیشتر بالا رفت. به عنوان مثال امروز با در نظر گرفتن قیمت یک آپارتمان نوساز در سال 1379 و مقایسه ی اون با قیمت فعلی همون آپارتمان که تازه 8 سال هم از ساختش گذشته میتنوید به خوبی ببینید که بیشترین رشد قیمت مربوط به کدوم دوره بوده.

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام...

اتفاقا کاملا برعکس هست دوست عزیز. دولت داره از صادرات حمایت می کنه. پایین نگه داشتن ارزش پول ملی در شرایط معمول، یکی از راههای کمک به صادر کنندگان هست. و اتفاقا به نوعی دولت به صادر کنندگان یارانه می ده.
(در پرانتز ذکر می کنم که دولت همیشه به این کار پایبند نیست، و بارها دست به واردات بی رویه هم زده. مثل مساله ی شکر که پارسال ایجاد شده بود.)

مثلا فرض کنید 1 دلار برابر 300 تومان هست. یعنی مثلا تولید کننده ی آدامس داخلی می تونه 1 بسته آدامس 300 تومنی رو در خارج 1 دلار بفروشه. اگر دولت اعلام کنه که هر دلار 900 تومن هست، یعنی ارزش پول ملی رو کم کنه، اون تولید کننده می تونه به جای 1 بسته آدامس، 3 بسته آدامس به خارجی ها بفروشه.

به طور کلی اما 1 چیزی رو بذارید ذکر کنم، اونم اینه که زیاد سعی نکنید بازار داخلی رو با خارجی مقایشه کنید. اصولا در بازارهای کشورهای مختلف شرایط یکسانی حاکم نیست و به همین دلیل نتیجه گیری از این مطلب خیلی سخت هست. در مورد مسکن هم این مورد خیلی نمود پیدا می کنه، مخصوصا مثلا در آمریکا که الان بازار مسکنش در حال رکود هست. در حالی که اینجا برعکسه.

شاد باشید دوستان...

آره این درسته !

bavaria1977

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
علت اصلی افزایش قیمت مسکن در دنیا نگاه سرمایه ایی به این کالا هست که در ایران بیشتره در کشورهای دیگه شما باید برای املاک خود مثل خانه یا اپارتمان مالیات سنگینی بپردازید یا در هنگام خرید وفروش اما در اینجا از مالیات خبری نیست و شما با خیال راحت میتوانید سرمایه گذاری کنید در حال حاضر با توجه به رکود اقتصادی امریکا و تسری اون به سایر نقاط جهان قدرت خریدار به شدت پایین امده و کمتر کسی توان خرید ملک را داره بحران بازار مسکن امریکا باعث شده حداقل میلیونها امریکایی که قادر به پرداخت بهره های سنگین بانکی نیستند ملک و کل سرمایه ی زندگیشون را از دست بدهند اما در ایران و سایر کشورهای نفتی سیل دلارهای نفتی باعث هجوم به سرمایه گذاری در بازار بدون درد سر ملک شده و اگر شما در کلان شهرها از یک سال ونیم پیش ملکی خریداری میکردید به خصوص در نقاط مرغوب الان سه برابر سود برده بودید در مورد سرمایه گذاری ملک در ایران طبق تحقیقات بنده از سی سال پیش قیمت ملک دایما رو به بالا بوده حالا گاهی تند و گاهی کند اما سود بسیار بالایی برای صاحبان سرمایه داشته.

بالا