برگزیده های پرشین تولز

تاپیک موقت ...

Suba_sa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
خوب من که گفتم 100%درصد کیلویی 30تومن

اونم مکمل پروتیین وی هست optimum که من محصولاتش رو دارم

2 کیلوییش رو گفتید 90 که میشه کیلویی 45.
به هر حال میشه بفرمایید همون پروتئن 100% وی چه مارکهایی دارید با همون حدود کیلویی 30 تومن. اگر مثلا 4 کیلوییش ارزونتره خوب 4 کیلوییشو بگیرم یکدفعه.

freebird

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
362
سلام

دوست عزیز از مکمل ها سر در نمیاری پست بیهوده نزن

سل تچ کلی محصول داره فکر میکنی فقط کراتینش هست

برادر عزیز من خودم مکمل فروش هستم و هر یک ماه یه مکمل جدید میاد

کلا فکر کنم تو از مکمل ها سر در نمیاری

خوب پس نشون دادی هیچی سرت نمیشه اگر راست میگی لیست محصولات سل تچ رو :D ( سل تچ یکی از محصولات شرکت بزرگ Muscle tech هست و خودش اصلا کمپانی نیست ) از سایت bodybuilding.com که معتبر ترین سایت فروش محصولات بدنسازی هست اینجا بذار

اتفاقا ما عمری هست با این مکمل فروش ها طرف هستیم 99% هیچی سرشون نمیشه میبینی که خودت حتی فرق کراتین و پروتئین رو نمدیدونی و بعد میخوایی برای مردم نسخه بپیچی

-----

اون دوست خوبمون هم هدفتون رو از خوردن پروتئین بگید شاید بتونم راهنمایی بکنمتون :)

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
خوب پس نشون دادی هیچی سرت نمیشه اگر راست میگی لیست محصولات سل تچ رو :D ( سل تچ یکی از محصولات شرکت بزرگ Muscle tech هست و خودش اصلا کمپانی نیست ) از سایت bodybuilding.com که معتبر ترین سایت فروش محصولات بدنسازی هست اینجا بذار

اتفاقا ما عمری هست با این مکمل فروش ها طرف هستیم 99% هیچی سرشون نمیشه میبینی که خودت حتی فرق کراتین و پروتئین رو نمدیدونی و بعد میخوایی برای مردم نسخه بپیچی

-----

اون دوست خوبمون هم هدفتون رو از خوردن پروتئین بگید شاید بتونم راهنمایی بکنمتون :)

پسر جون اگه اینترنت نبود چیکار میگردی

اقا مگه نمیگی سل تچ پروتیین نداره من برات هر چقدر میخوای پروتیینش رو بفرستم

بیخودی اینجا رو شلوغ نکن

تقریبا بچه بودی من داشتم بدنسازی کار میگردم

حدود 10سال کارم این ورزش بوده

اندازه ی موهات تجربه دارم

بله برای این حرفت هستم که مکمل فروش های زیادی هستن که زیاد

از ورزش سرشون نمیشه و نمیدونن مکمل چیه

ولی ما رو با اونا قاطی نکن عزیزم

خیلی ادما رو به مقام کشوری هم فرستادیم که یه نمونش همون داور کلابی

هست که مقام دوم کش.ری رو کسب کرد

زرگین که یکی از نام آوران بدنسازی هست

منم دوست ندارم زیاد تعریف کنم ولی اینو بدون از دارو و مکمل

خیلی میدونم (به اندازه ی موهای سرت )

زیاد دوست ندارم ناراحتت کنم

حالا هر حرفی رو که زدیم یه نصیحت دوستانه بود

یا علی

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
2 کیلوییش رو گفتید 90 که میشه کیلویی 45.
به هر حال میشه بفرمایید همون پروتئن 100% وی چه مارکهایی دارید با همون حدود کیلویی 30 تومن. اگر مثلا 4 کیلوییش ارزونتره خوب 4 کیلوییشو بگیرم یکدفعه.

چند کیلویی میخوای ؟؟؟

هر چقدری میخوای برات بفرستم 2کیلو یا 4کیلو(30تومن)

Last edited:

freebird

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
362
پسر جون اگه اینترنت نبود چیکار میگردی

اقا مگه نمیگی سل تچ پروتیین نداره من برات هر چقدر میخوای پروتیینش رو بفرستم

بیخودی اینجا رو شلوغ نکن

تقریبا بچه بودی من داشتم بدنسازی کار میگردم

حدود 10سال کارم این ورزش بوده

اندازه ی موهات تجربه دارم

بله برای این حرفت هستم که مکمل فروش های زیادی هستن که زیاد

از ورزش سرشون نمیشه و نمیدونن مکمل چیه

ولی ما رو با اونا قاطی نکن عزیزم

خیلی ادما رو به مقام کشوری هم فرستادیم که یه نمونش همون داور کلابی

هست که مقام دوم کش.ری رو کسب کرد

زرگین که یکی از نام آوران بدنسازی هست

منم دوست ندارم زیاد تعریف کنم ولی اینو بدون از دارو و مکمل

خیلی میدونم (به اندازه ی موهای سرت )

زیاد دوست ندارم ناراحتت کنم

حالا هر حرفی رو که زدیم یه نصیحت دوستانه بود

یا علی

این هچل هفت ا چیه به هم میبافی؟ یه چیز گفتی پاش واستا اینکه بشینی توی حیاط خونتون مکمل بسازی به مردم بفروشی یعنی شما خیلی حالیته؟ همه کمپانی ها سایت دارن ( در ضمن تمامی محصولات بدنسازی معتبر دنیا در bodybuilding.com فروخته میشه و لیستش هست ) شما محصولات سل تچ رو برای ما نشون بده تا مثل شما با سواد بشیم نکنه اینها رو توی سایتاشون نذاشتن و فقط اختصاصی برای شما فرستادن که بندازی به مردم آره ؟ در ضمن ادعای بدنسازی هم داری پی ام بزن خودم رو بهت معرفی کنم ;)

ما منتظر عکس این محصول پروتئینی سل تچ و معرفی دیتیل اون از اینترنت هستیم در غیر این صورت عذرخواهی کن و قبول کن اشتباه کردی

این محصول یعنی پروتئین سل تچ :D ( Cell Tech ) برای کدوم کمپانی هست؟ اصلا کمپانی داره یا شابدول عظیم خودمون تولید میشه؟ اگر منظورت Cell tech هست که از لینک زیر میتونی بفهمی توی کل دنیا به چه مفهمومی شناخته میشه و چیه !! :p

[ame="http://www.google.com/search?q=cell+tech&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:eek:fficial&client=firefox-a"]403 Forbidden[/ame]

اگرم که شما از همه کمپانی ها بیشتر حالیته و از گوگل هم معتبرتری که بحثی نیست

Last edited:

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
این هچل هفت ا چیه به هم میبافی؟ یه چیز گفتی پاش واستا اینکه بشینی توی حیاط خونتون مکمل بسازی به مردم بفروشی یعنی شما خیلی حالیته؟ همه کمپانی ها سایت دارن ( در ضمن تمامی محصولات بدنسازی معتبر دنیا در bodybuilding.com فروخته میشه و لیستش هست ) شما محصولات سل تچ رو برای ما نشون بده تا مثل شما با سواد بشیم نکنه اینها رو توی سایتاشون نذاشتن و فقط اختصاصی برای شما فرستادن که بندازی به مردم آره ؟ در ضمن ادعای بدنسازی هم داری پی ام بزن خودم رو بهت معرفی کنم ;)

ما منتظر عکس این محصول پروتئینی سل تچ و معرفی دیتیل اون از اینترنت هستیم در غیر این صورت عذرخواهی کن و قبول کن اشتباه کردی

دیدی بچه اینترنتی هستی :lol:

محصولات Muscle tech

سل تچ پروتیین هم داره عزیز

هیچی از پروداکت های جدید خبر نداری و اصلا از دنیا بیخبری

و فقط از اینترنت محصولات رو تماشا میکنی

برو این تکه فیلم رو ببین بعد بیا در رابطه با این مکمل حرف بزنیم

[Bodybuilding] ONLY THE STRONG SURVIVE(سل تچ)

منم گفتم که زیاد دوست ندارم از خودم تعریف کنم

اقا اینطوری نمیشه مگه نمیگی من خیلی از بدنسازی سرم میشه

برات ادرس باشگاه رو میدم بیا باشگاه:eek:

حالا هستی برات pm کنم

Last edited:

freebird

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
362
دیدی بچه اینترنتی هستی :lol:

محصولات Muscle tech

سل تچ پروتیین هم داره عزیز

هیچی از پروداکت های جدید خبر نداری و اصلا از دنیا بیخبری

و فقط از اینترنت محصولات رو تماشا میکنی

برو این تکه فیلم رو ببین بعد بیا در رابطه با این مکمل حرف بزنیم

[Bodybuilding] ONLY THE STRONG SURVIVE(سل تچ)

منم گفتم که زیاد دوست ندارم از خودم تعریف کنم

اقا اینطوری نمیشه مگه نمیگی من خیلی از بدنسازی سرم میشه

برات ادرس باشگاه رو میدم بیا باشگاه:eek:

حالا هستی برات pm کنم

شاید با این حرفها چند نفرو گول بزنی اما خودت رو گول نزن کمی وجدان داشته باشه این کورتون و پودر شکلات رو جای پروتئین به این بنده های خدا ننداز

این سایت muscle tech هست http://www.muscletech.com و بلافاصله هر محصول جدیدی رو توش میذاره این کمپانی یه پروتئین رژیمی به عنوان nitro tech داره که بسیار معروف هست و چند پروتئین هم برای حجم داره مثل mass tech و ... cell tech هم معروفترین کراتین ترکیبی این شرکت هست و محصول دیگه ای به نام cell tech نداره و نداریم و شما بالاتر از خود این کمپانی مدرکی نداری که به مردم ثابت کنی

در ضمن دوستان عزیز معروفترین و کامل ترین سایت بدنسازی ایران سایت آقای صادق سلامی هست که از نویسندگان بزرگ پرورش اندام در ایران هست و چند کتاب بسیار معروف در زمینه بدنسازی دارن میتونن با یه سرچ ساده در اون سایت و یا حتی سوال از خود ایشون و یا کسانی که اونجا هستند ( اکثر قهرمان های ملی این رشته هم در اون سایت هستند ) به راحتی متوجه این موارد بشن و یک توصیه برادرانه در این رشته متاسفانه آدم سودجو و فرصت طلب زیاد هست به راحتی گول نخورید و همیشه کامل تحقیق کنید

سایت آقای صادق سلامی
: http://www.powerbuilding.ir

در مورد باشگاه و ... هم من آنلاین هستم پی ام بزن بگم مربی کدوم باشگاهم و آدرس بدم بیای اونجا

Last edited:

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
شاید با این حرفها چند نفرو گول بزنی اما خودت رو گول نزن کمی وجدان داشته باشه این کورتون و پودر شکلات رو جای پروتئین به این بنده های خدا ننداز

این سایت muscle tech هست http://www.muscletech.com و بلافاصله هر محصول جدیدی رو توش میذاره این کمپانی یه پروتئین رژیمی به عنوان nitro tech داره که بسیار معروف هست و چند پروتئین هم برای حجم داره مثل mass tech و ... cell tech هم معروفترین کراتین ترکیبی این شرکت هست و محصول دیگه ای به نام cell tech نداره و نداریم و شما بالاتر از خود این کمپانی مدرکی نداری که به مردم ثابت کنی

در ضمن دوستان عزیز معروفترین و کامل ترین سایت بدنسازی ایران سایت آقای صادق سلامی هست که از نویسندگان بزرگ پرورش اندام در ایران هست و چند کتاب بسیار معروف در زمینه بدنسازی دارن میتونن با یه سرچ ساده در اون سایت و یا حتی سوال از خود ایشون و یا کسانی که اونجا هستند ( اکثر قهرمان های ملی این رشته هم در اون سایت هستند ) به راحتی متوجه این موارد بشن و یک توصیه برادرانه در این رشته متاسفانه آدم سودجو و فرصت طلب زیاد هست به راحتی گول نخورید و همیشه کامل تحقیق کنید

سایت آقای صادق سلامی
: http://www.powerbuilding.ir

در مورد باشگاه و ... هم من آنلاین هستم پی ام بزن بگم مربی کدوم باشگاهم و آدرس بدم بیای اونجا

دوست عزیز

ادرس باشگاه رو برات pm کردم

هر چی دله تنگت میخواد به ما گفتی (سود جو -فرصت طلب-حقه باز )

پسرک تند میری (ادمای خود خواه همیشه خودشون رو زرنگ میدونن )

(فکر میکنن همه چیز میدونن ولی غیره اینه )

یا علی

freebird

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
362
دوست عزیز

ادرس باشگاه رو برات pm کردم

هر چی دله تنگت میخواد به ما گفتی (سود جو -فرصت طلب-حقه باز )

پسرک تند میری (ادمای خود خواه همیشه خودشون رو زرنگ میدونن )

(فکر میکنن همه چیز میدونن ولی غیره اینه )

یا علی

عزیزم منم آدرس باشگاهی که مربیش هستم رو برات ارسال کردم بحث این مسائل نیست من هم جسارت نکردم دوست داشتم اشتباه خودتون رو با یک کلمه اشتباه شده قبول میکردید که متاسفانه نکردید منم دیگه بحثی ندارم بالاخره شما ورزشکار هستید و همه ما با هم برادریم

امیدوارم ناراحتتون نکرده باشم

خوش باشید

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
عزیزم منم آدرس باشگاهی که مربیش هستم رو برات ارسال کردم بحث این مسائل نیست من هم جسارت نکردم دوست داشتم اشتباه خودتون رو با یک کلمه اشتباه شده قبول میکردید که متاسفانه نکردید منم دیگه بحثی ندارم بالاخره شما ورزشکار هستید و همه ما با هم برادریم

امیدوارم ناراحتتون نکرده باشم

خوش باشید

لطفا پست های بیهوده رو پاک کنین :)

و یک نصیحت از من برای شما به عنوان یک بزرگتر(مغرور نباشین)

خیلی از ورزشگاران مغرورن ولی هیچ وقت سعی نکن اینطوری باشی

میدونم ته دلت چیزی نیست و یک ورزشکار هستی

امیدوارم شما هم از حرفای من ناراحت نشده باشن

یا علی

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
– دکادورابولين (محلول قابل تزريق روغني)
شايد دکادورابولين ساخت آمريکا را بتوان محبوب ترين و موثرترين دکادورابولين موجود در جهان ناميد.اين محلول قابل تزريق روغني که به صورت ويال هاي100-mg/ml يا 200-mg/mlنيز عرضه مي شود در بدن به ندرت تبديل به هورمونهاي زنانه مي شود.اين دارو اثرات مثبت در خور توجهي بر افزايش قدرت و حجم عضلاني داشته و در کاهش درد مفاصل در ورزشکاران مصدوم و آسيب ديده نيز بسيار موثر است.
نمونه هاي مکزيکي و نمونه هاي ساخت کمپاني «ND» نيز از کارايي نسبتا بالايي بر خوردار هستند.اين دارو در ايران تحت عنوان ژنريک «ناندرولون» توليد و عرضه مي شود.گفته مي شود که نمونه هاي آمريکايي براي کساني که قصد استفاده طولاني مدت از اين دارو را دارند مناسب تر است.

2-تستوسترون دپو (محلول قابل تزريق روغني)
اين دارو را مي توان نوعي تستوسترون طولاني اثر ناميد که اثرات مطلوبي بر افزايش حجم و قدرت عضلاني دارد. از اين دارو براي درمان بيماري و يا عارضه کاهش ترشح طبيعي تستوسترون نيز استفاده مي شود.
مي توان گفت که معتبر ترين نوع اين دارو ، نمونه ساخت کمپاني آمريکايي «Pharmacia/Upjohn » است. ناگفته نماند که نمونه هاي مکزيکي و استراليايي اين دارو نيز در بازار موجود مي باشند که صد البته به اندازه نمونه هاي آمريکايي معتبر نيستند.

3-تستوسترون انانتات (محلول قابل تزريق روغني)
از اين دارو براي افزايش حجم و قدرت عضلاني و همچنين براي تحريک ترشح طبيعي تستوسترون در کساني که با کاهش طبيعس ترشح اين هورمون در بدن خود مواجه اند استفاده مي شود.اين دارو که عموما در بسته بندي هاي 200 mg/ml و به صورت آمپولهاي تزريقي عرضه مي شود، به ندرت منجر به افزايش احتباس آب و املاح در بدن شده و از اين جهت نيز استروييدي قابل اطمينان به شمار مي رود.نمونه هاي توليدي کمپاني آمريکايي «Pharmacia/ Upjohn » اين دارو را مي توان مطمئن تر از بقيه دانست.

3-تستوسترون سوستانون 250 (محلول قابل تزريق روغني)
اين دارو که اصل آن مکزيکي است در بسته هاي 250 ميلي گرمي و به صورت آمپول هاي تزريقي عرضه مي شود.ورزشکاران از اين دارو براي افزايش قدرت و حجم عضلاني بهره مي گيرند اما گفته مي شود که کارايي آن به پاي استروئيدهاي ساخت آمريکا نمي رسد. اين دارو را مي توان جزو استروئيد هاي طولاني اثر به حساب آورد. نا گفته نماند که تزريق اين دارو معمولا با درد زيادي همراه است.اين دارو به دليل نيمه عمر پاييني که دارد براي تزريق در دوره مسابقات و مخصوصا مسابقات وزنه برداري قدرتي ايده آل به نظر مي رسد.

4-اکويي پويز (محلول قابل تزريق روغني)
اين دارو که به صورت محلولهاي قابل تزريق روغني و در بسته بندي هاي 50 mg/ml عرضه مي شود در اصل براي مصارف دامپزشکي تهيه شده بود.امروزه پيدا کردن اين دارو در بازار سياه نيز بسيار مشکل شده است. اکويي پويز تحت عناوين تجارتي مختلف از قبيل: Ganabol, Equi-Gain, Maxi-Gain, Vebonol, Pace عرضه شده و همين تنوع در محصول نيز امکان تشخيص نمونه هاي اصلي از قلابي را مشکلتر کرده است.مصرف اين دارو بدون آنکه عواض جانبي معمل استروييدها از قبيل:بروز علايم زنانگي در مردان را سبب گردد، اثرات شگفت انگيزي در افزايش حجم و قدرت عضلاني از خود بر جاي گذاشته و در بهبود و تقليل درد مفاصل نيز موثر است.

5- آنادرول 50 (خوراکي)
بر خلاف اکثر استروئيدها که به صورت محلولهاي قابل تزريق عرضه مي شوند اين دارو به صورت قرص و در فرمهاي خوراکي تهيه و عرضه مي شود.اکثر بدنسازان و وزنه برداران قدرتي به دليل ترس از عوارض و خواص بسيار قدرتمند آندروژنيک اين دارو، تمايل چنداني به استفاده از آن نشان نمي دهند.اين دارو همچنين باعث افزايش چسبندگي گلبولهاي قرمز خون به يکديگر شده و عارضه فشار خون بالا را در فرد موجب مي شود. آنادرول با وجود اينکه اثرات در خور توجهي بر افزايش حجم و قدرت عضلاني از خود دارد اما به دليل عوارض جانبي فراوان، مصرف آن در طولاني مدت توصيه نمي شود.

7-آناوار (خوراکي)
آناوار نيز استروئيدي خوراکي است که نمونه هاي اوليه و اصل آن را کمپاني آمريکايي « Searle »تهيه و عرضه مي کرده است. نا گفته نماند که تهيه و توليد اين دارو از مدتها قبل متوقف شده است.آثار و عوارض آندروژنيک اين دارو در مقايسه با ديگر هورمونها و ديگر استروئيدهاي خوراکي بسيار پايين است .قرصهاي اين دارو در دزهاي 2.5 mg عرضه مي شد.نمونه هاي امروزي اين دارو که تحت عنوان تجارتي«Oxandrin» توليد و عرضه مي شوند، در درمان کاهش شديد حجم عضلاني که معمولا در اثر ابتلا به بيماري ايدز در انسان حادث مي شود به کار گرفته مي شود.اين دارو را مي توان در ليست دارو هاي نسبتا گران قيمت دسته بندي کرد چرا که قيمت هر قرص آن در داروخانه هاي دولتي در حدود 10 دلار است.

8-ديانابول (خوراکي)
اين دارو را شايد بتوان سلطان استروئيدهاي خوراکي جهان ناميد.نمونه هاي اوليه و اصل اين دارو را کمپاني « Ciba-Geigy » تهيه و عرضه مي کرد.امروزه کشورهايي همچون: ترکيه، يونان،روماني، تايلند،بلغارستان،روسيه و حتي کلمبيا نيز اقدام به توليد و عرضه اين دارو مي کنند.اگر قصد استفاده از ديانابول را داشته باشيد، از مصرف نمونه هاي مکزيکي کاملا خودداري کنيد .نمونه هاي اروپاي شرقي نيز چندان مطمئن و قابل اطمينان نيستند .اما ديگر نمونه هاي اين دارو، اثرات خيره کنندهاي در افزايش حجم و قدرت عضلاني از خود بر جاي مي گذارد.

9- وينسترول (خوراکي)
اين دارو که به صورت قرصهاي صورتي و در برخي موارد سفيد و در دزهاي 2mg تهيه و عرضه مي شود به دليل خواص آندروژنيک بسيار پاييني که دارد به شدت مورد علاقه و پسند ورزشکاران زن قرار گرفته است.از ديگر استروئيدهاي مورد علاقه زنان ورزشکار مي توان به «Maxibolan »اشاره کرد.

10-پريموبولان دپو (محلول قابل تزريق روغني)
بسياري از ورزشکاران که از اين دارو استفاده مي کنند از خواص و عوارض جانبي بسيار پايين آندروژنيک و همچنين از تاثير بسيار قدرتمند آن بر افزايش سفتي و حجم عضلات، احساس رضايت مي کنند.اين دارو بر خلاف ديگر استروئيدها، موجب احتباس آب و املاح چنداني نيز نمي شود.برخي از وزنه برداران و بدنسازان نيز تاثير اين دارو بر مردان را ضعيف ارزيابي کرده و حتي به تمسخر، آن را جوجه استروئيد نيز ناميده اند.فرم تزريقي و حتي فرم خوراکي اين دارو که به نام «Sten» نيز معروف شده است ،امروزه در بازارهاي سياه دارو به وفور يافت مي شود.

فقط برای خواندن :lol:

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
فهرست داروها و روشهای غیر مجاز در ورزش

در فصول تمرین ، استراحت و رقابت

اعلام شده از طرف آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (WADA)

داروها و روشهای ذکر شده در این بخش در تمامی فصول تمرین ، استراحت و رقابتها ممنوع بوده و در صورتی که استفاده از آنها در سرتاسر عمر ورزشی یک ورزشکار ، کشف و اثبات گردد ، دوپینگ محسوب شده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

داروها وترکیبات غیر مجاز در ورزش

الف)ترکیبات و فرآورده های آنابولیکی:

استفاده از تمامی انواع داروها و فرآورده های آنابولیکی در تمامی ورزشها اعم از دوران تمرین و یا فصول استراحت و مسابقات ممنوع بوده و دوپینگ محسوب می شود. این فرآورده ها شامل موارد زیر می شود:

1-آنابولیک آندروژنهای اگزوژن ( EXOGENOUS) :

18α-homo-17β-hydroxyestr-4-en-3-one , Bolasterone , Boldenone , Boldione , Calusterone , Clostebol , Danazol , Dehydrochloromethyltestosterone , Delta1-Androstene-3 , 17-Dione , Delta1-Androstendiol , Delta1-Dihydro-Testosterone , Drostanolone , Ethylestrenol , Fluoxymesterone , Formebolone , Furazabol , Gestrinone , 4-Hydroxytestosterone , 4-Hydroxy-19Nortestosterone , Mestanolone , Mesterolone , Metenolone , Methandienone , Methandriole , Methyldienolone , Methyltrienolone , Methyltestosterone , Mibolerone , Nandrolone , 19-Norandrostenediol , 19-Noandrostenedione , Norbolethone , Norclostebol , Norethandrolone , Oxabolone , Oxandrolone , Oxymesterone , Oxymetholone , Quinbolone , Stanozolol , Stenbolone , Tetrahydrogestrinone , Trenobolone

و ترکیبات مشابه دیگر که اثرات شیمیایی و بیولوژیکی شبیه به این داروها داشته باشند.

2-آنابولیک آندروژنهای آندوژن (ENDOGENOUS) :

Androstenediol , Androstendione , Dehydroepiandrosterone (DEHA) , Dihdrotestosterone , Testosterone

و چند نوع ایزوسرم و ترکیب دیگر .

آندوژن به ترکیباتی اطلاق می شود که به طور طبیعی در درون بدن آدمی تولید شده و در جریان خون آدمی همواره وجود دارد. تزریق خارجی این ترکیبات و یا تحریک بدن به ترشح و تولید مقادیر بیش از حد مجاز و طبیعی ، به وسیله داروها و پیش هورمونهای افزاینده ترشح طبیعی هورمونهای آنابولیک و آندروژن آنچنانکه امروز نیز مطرح شده و مورد استفاده قرار می گیرد نیز ممنوع بوده و دوپینگ محسوب می شود.

3-دیگرترکیبات آنابولیکی شامل :

Clen Buterol , Zeranol , Zilpaterol

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
استروئيدهاي آنابوليك چه موادي هستند؟

استروئيدهاي آنابوليك موادي مصنوعي هستند كه ساختمان شيميايي آنها

شبيه هورمون هاي جنسي مردانه (آندروژن ها) است و به اين خاطر نقش هاي زيستي اين هورمون ها را تقليد مي كنند. آنها رشد ماهيچه هاي اسكلتي (اثرات آنابوليك) و نمو خصوصيات جنسي مردانه (اثرات آندروژني) را تقويت مي كنند و اثراتي ديگري نيز دارند. بنابراين ، واژه « استروئيدهاي آنابوليك آندروژنيك » نام مناسب تري براي اين تركيبات است. به هرحال، استفاده از واژه استروئيدهاي آنابوليك مرسوم شده است.

استروئيدهاي آنابوليك در دهه 1930 ميلادي جهت درمان كم كاري غدد جنسي مردان ساخته شدند. در اين بيماري بيضه ها به مقدار كافي تستسوسترون (مهم ترين هورمون جنسي مردان) توليد نمي كنند. در نتيجه رشد ونمو واعمال جنسي بيمار مختل مي شود. كاربرد اصلي اين مواد در پزشكي، درمان به تأخير افتادن بلوغ ، بعضي انواع ناتواني جنسي و تخفيف ضعف و تحليل بدن طي عفونت

HIV (ويروس ايدز) و بيماري هاي ديگر است.
در دهه 1930 ميلادي دانشمندان دريافتند استروئيدهاي آنابوليك مي توانند رشد ماهيچه هاي اسكلتي را در جانوران آزمايشگاهي تقويت كنند. پس از اين كشف، نخست وزنه برداران و بدن سازان و سپس ورزشكاران ساير رشته هاي ورزشي از اين تركيبات استفاده كردند. به اين ترتيب، استفاده نادرست از استروئيدها چنان در ميان ورزشكاران شايع شد كه بر نتايج مسابقات تأثير گذاشت. تاكنون بيش از 100 نوع استروئيد آنابوليك توليد شده است. در جدول زير تركيباتي كه بطور معمول استفاده مي شوند نام برده شده است

.
مكمل هاي استروئيدي چه نوع موادي هستند؟

مكمل هايي مانند دي هيدرو اپي اندرسترون

(DHEA) و اندروستن ديون (آندرو) مي توانند در بدن به تستوسترون (هورموني جنسي مردانه) يا تركيبات مشابه تبديل شوند. از اين رو ، بعضي عقيده دارند كه آنها اثرات آنابوليك دارند واز آنها استفاده مي كنند. اما اين كه چنين تبديلي ،تستوسترون كافي را براي رشد ماهيچه ها فراهم مي كند يا خود اين تركيبات رشد ماهيچه ها را تقويت مي كنند، مشخص نيست. در مورد اثرات جانبي اين تركيبات نيز اطلاعات اندكي در دست است. به هر حال، اگر مقدار زيادي از اين تركيبات مصرف شود به طوري كه سطح تستوسترون در بدن افزايش چشمگيري پيداكند، اين مواد نيز همانند استروئيدهاي آنابوليك اثرات جانبي خواهند داشت.
چرا برخي از استروئيدهاي آنابوليك نادرست استفاده مي كنند ؟

يكي از دلايل استفاده نادرست از استروئيدها، بهبود مهارت هاي ورزشي است. استفاده نادرست از استروئيدها، در ميان بدن سازان رقابت جو، بسيار معمول است. ميزان استفاده نادرست در ميان ساير ورزشكاران، بسته به نوع ورزش متفاوت است

.
دليل ديگر استفاده نادرست از استروئيدها، افزايش دادن اندازه ماهيچه ها يا كاهش دادن چربي بدن است. افرادي كه به اين دلايل از استروئيد ها استفاده مي كنند، اغلب به نوعي بيماري رفتاري دچارند كه درآن مردان با وجودي كه مقدار زيادي ماهيچه دارند، تصور مي كنند ماهيچه اندكي دارند وضعيف هستند و زنان با وجودي كه لاغر هستند، تصور مي كنند بسيار چاق هستند

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
استروئيدهاي آنابوليك چگونه مصرف مي شوند؟

بعضي استروئيدهاي آنابوليك به صورت خوراكي، بعضي به صورت تزريق درون ماهيچه اي و بعضي نيز به صورت ژل وكرم (كه روي پوست ماليده مي شوند) مصرف مي شوند. از آن جا كه استفاده كنندگان اين استروئيدها معتقدند اثري كه مصرف استروئيدهاي مختلف بر اندازه ماهيچه ها دارد از مصرف جداگانه آنها بيشتر است، به طور معمول از دو يا چند استروئيد آنابوليك مختلف استفاده مي كنند واز مخلوطي از استروئيدهاي خوراكي، تزريقي وپمادهاي پوستي بهره مي گيرند

.
مقداري كه مصرف مي شود ممكن است 10 تا100 برابر از مقداري كه براي اهداف پزشكي تجويز مي شود بيشتر باشد. مصرف كنندگان استروئيدهاي آنابوليك اغلب مقدار مصرف خود را طي يك دوره 6 تا 12 هفته اي افزايش مي دهند. در ابتداي دوره از مقدار اندكي استفاده مي كنند وبه كندي مقدار مصرف را بالا مي برند. در نيمه دوم دوره، اين مقدار به كندي كاهش داده مي شود تا به حد صفر برسد.گاهي اين دوره با دوره ديگري دنبال مي شود كه در آن شخص بدون استفاده از دارو به ورزش خود ادامه مي دهد.آنان معتقدند اين شيوه، امكان ميزان شدن بدن با مقادير بالاي استروئيد ها را فراهم مي سازد، اما اين باورها هنوز به صورت علمي بررسي نشده اند

.
استروئيدهاي آنابوليك چه اثراتي بر سلامتي دارند؟

استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك با اثرات جانبي متنوعي ارتباط دارند. بعضي از اين اثرات از نظر ظاهري ناخوشايند هستند، مانند آكنه (التهاب موضعي پوست كه به ظهور جوش يا زخم هايي بر پوست مي انجامد) ونمو پستان ها در مردان . بعضي زندگي مصرف كننده را به خطر مي انجامد، مانند حملات قلبي وسرطان كبد. بيشتر اين اثرات در صورت توقف مصرف دارو برگشت پذيرند، اما بعضي از آنها پايدار ودايمي هستند

1.

. اثر بردستگاه هورموني
استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك در توليد عادي هورمون ها اخلال ايجاد مي كند و باعث تغييرات برگشت پذير و برگشت ناپذير مي شود. تغييرات برگشت پذير عبارتند از: كاهش توليد اسپرم وتحليل رفتن بيضه ها

.
تغييرات برگشت ناپذير عبارتند از: ريزش مو و بزرگ شدن پستان ها. در يك مطالعه روي مردان بدن ساز مشخص شد كه بيش از نيمي از آنان به تحليل بيضه ها و بقيه به بزرگ شدن پستان ها دچار هستند. محققان معتقدند، بزرگ شدن پستان ها به علت به هم خوردن تعادل عادي هورمون ها ، رخ مي دهد

.
استروئيدهاي آنابوليك در زنان باعث مرد نمايي مي شود. اندازه پستان ها وچربي بدن كاهش مي يابد، پوست زمخت وكلفت مي شود. كليتوريس بزرگ مي شود و صدا كلفت و مردانه مي شود. همچنين، با وجود ريزش موي سر، رشد بيش از اندازه مو در بخش هاي ديگر بدن ديده مي شود. در صورت ادامه مصرف استروئيدهاي آنابوليك، بعضي از اين اثرات برگشت ناپذير مي شود

2.

. دستگاه اسكلتي
افزايش مقدار تستوسترون و ديگر هورمون هاي جنسي كه در دوران بلوغ صورت مي گيرد باعث جهشي عادي در رشد مي شود. پس از آن، وقتي اين هورمون ها به مقدار معيني رسيدند، باعث توقف رشد استخوان ها مي شوند. در اين حالت اين فرد به بيشترين حد ارتفاع خود مي رسد و پس از آن رشد طولي بيشتري نخواهد داشت. وقتي استروئيدهاي آنابوليك نادرست استفاده شوند، مقدار هورمون جنسي بالا مي رود كه باعث توقف رشد استخوان ها پيش از زمان عادي مي شود

3.

. دستگاه گردش خوش
استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك با بيماري قلبي عروقي از جمله حمله قلبي وسكته حتي در ورزشكاران جوان (زير 30 سال) مرتبط است. اين مواد با تغيير ميزان ليپوپروتئين ها كه كلسترول را در خون جابجا مي كنند، به اين مشكلات مي انجامند

.
استروئيدها، بخصوص نوع خوراكي آنها، ميزان ليپوپروتئين كم چگال

(LDL) را افزايش وميزان ليپوپروتين پرچگال (HDL) را كاهش مي دهند. LDL بالا و HDL پايين خطر آتروسكلروز را افزايش مي دهد. در اين عارضه ، مواد چرب درون سرخرگ ها رسوب مي كنند وجريان خون را با مشكل رو به رو مي سازند. اگر خون كافي به قلب نرسد، شخص ممكن است به حمله قلبي و اگر خون كافي به مغز نرسد، به سكته مغزي دچار شود.
استروئيدها خطر شكل گيري لخته را در رگ هاي خوني افزايش مي دهند. اين امر مي تواند باعث اختلال در جريان خون وآسيب ماهيچه قلب شود. در نتيجه ، قلب خون را بخوبي پمپ نمي كند

4.

. كبد
مصرف استروئيدهاي آنابوليك با سرطان كبد وشكل گيري كيست هاي پر از خون در اين اندام ارتباط دارد. پاره شدن اين كيست ها باعث خونريزي داخلي مي شود

5.

. پوست
آكنه (التهاب موضعي پوست كه با جوش هاي صورت همراه است) كيست ها وپوست وموي چرب از عوارض استفاده نادرست از استروئيدهاي آنابوليك است

.
ق56.عفونت

بسياري از كساني كه استروئيدهاي آنابوليك تزريقي مصرف مي كنند، از سرنگ هاي غير استريل استفاده مي كنند يا آن ها را به صورت اشتراكي به كار مي برند.به علاوه بعضي از اين مواد به طور غير قانوني و در شرايط غير استريل تهيه مي شوند. اين عوامل خطر عفونت هاي ويروسي مانند ايدز و هپاتيت را افزايش مي دهد. به علاوه عفونت هاي باكتريايي كه مي توانند باعث التهاب جدار داخلي قلب و درد وتورم در محل تزريق شوند، ممكن است به وجود آيد

.
استروئيدهاي آنابوليك چه اثراتي بر رفتار دارند؟

برخي گزارش كرده اند استروئيدهاي آنابوليك، بخصوص در مقادير بالا، تندخويي وستيزه جويي را تشديد مي كنند. بعضي از مصرف كنندگان اين مواد گفته اند كه آنان اعمال تهاجمي (مانند برخورد فيزيكي ، سرقت مسلحانه يا استفاده از زور براي به دست آوردن چيزي) مرتكب شده اند. برخي نيز گزارش كرده اند به اعمالي مانند دزدي از فروشگاه ها وتخريب دارايي هاي ديگران دست زده اند. اين افراد گفته اند هنگام مصرف استروئيدهاي آنابوليك به اين گونه اعمال ترغيب مي شوند

.
بعضي محققان معتقدند استروئيدهاي آنابوليك نمي توانند به طور مستقيم در اين اعمال دخيل باشند و چون مدتي است تحقيقات پزشكي به ارتباط بين استروئيدها و ستيزه جويي معطوف شده است، اين افراد اين ارتباط را بهانه اي براي سلب مسؤوليت از خود در قبال اين گونه اعمال قرار داده اند

.
يك راه براي پي بردن به درست يا نادرست بودن اين دوعقيده متفاوت، اين است كه به گروهي از داوطلبان به مدت چند روز يا چند هفته مقدار زيادي استروئيد آنابوليك داد و سپس وضعيت رفتاري آنان را با گروه شاهد مقايسه كرد.تاكنون چهار مطالعه از اين نوع انجام شده است. در سه مطالعه مشخص شد كه استروئيدهاي آنابوليك در مقادير بالا تندخويي وستيزه جويي را تشديد مي كنند، اما در يك مطالعه چنين اثري مشاهده نشد . از اين رو، برخي از محققان اظهار داشته اند برخي استروئيدها و نه همه آنها باعث تشديد تند خويي وستيزه جويي مي شوند

.
اثرات رفتاري ديگري كه براي استروئيدهاي آنابوليك گزارش شده است عبارتند از : سرخوشي ،افزايش انرژي ،تحريك جنسي، نوسانات روحي ، آشفتگي روحي ، فراموشكاري وگيجي

.
به هرحال ، هنوز مشخص نيست كه استروئيدهاي آنابوليك تا چه اندازه اي در اختلالات رفتاري واعمال خشونت آميز مؤثرند

.
آيا استروئيدهاي آنابوليك اعتياد آور هستند؟

درصد نامشخصي از مصرف كنندگان استروئيد هاي آنابوليك به اين داروها معتاد مي شوند وعلارغم مشكلات فيزيكي ، اثرات منفي بر روابط اجتماعي يا عصبي بودن وستيزه جويي ، به مصرف آنها ادامه مي دهند. آنان هنگام ترك اين مواد به نوسانات روحي،خستگي، بي قراري، كاهش اشتها، بي خوابي،كاهش اشتياق جنسي و افزايش ميل به استفاده از استروئيدها دچار مي شوند . افسردگي خطرناك ترين عارضه ترك اين مواد است، زيرا گاهي به خودكشي منجر مي شود. اين افراد بايد زير نظر متخصصان درمان شوند، زيرا بعضي از نشانه هاي افسردگي سال ها پس از قطع مصرف اين داروها باقي مي مانند

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
تعريف دوپينگ

ريشه ي واژه ي دوپينگ جالب است
dop

نوعي نوشيدني محرك است كه جشن هاي قبيله اي افريقاي جنوبي در حوالي قرن هجدهم مورد استفاده قرار ميگرفت .
dop

نخستين بار در سال 1889 در فرهنگ لغت انگليسي وارد شد و و معادل ان يك داروي مخدر براي اسب هاي مسابقه جهت تقليل كارايي انها ذكر گرديد امروز در تعريف اين واژه بهبود كارايي نيز ذكر شده است تعريف كميته ي بين ا لمللي

المپيك

ioc

از دوپينگ به معناي غير مجاز بودن رده ي خاصي از دارو هاست دوپينگ با اخلاقيات و ورزش منافات داره و اين رو هم بگم كه ورزش حرفه اي يعني دوپينگ خيالتون رو كاملا راحت كنم

چندي پيش يه جا خوندم يه شطرنج دوپينگ كرده دوپينگ داروهاي محرك مغز

جلالخالق
دلايل سوء مصرف دارودر ورزشكاران
ايا ما فلسفه ي رقابتهاي ورزشي رو فراموش كرديم ؟

ايا تاكيد بيش از حد از سوي جامعه و مطبوعات بر روي كسب مدال طلا در رقابتهاي المپيك

به عنوان تنها معيار ارزشي درست است ؟

مصرف دارو به اين قصد احتمالا بيشترين لطمه رو به اعتبار ورزش رقابتي وارد ميكند و كرده.

دارو هاي غير مجاز

دارو ها ي غير مجاز در هنگام فعاليت هاي ورزشي در

پنج گروه قرار ميگيرند

1 محركها

2 دارو هاي مخدر

3 عوامل انابوليك

4 ديورتيك ها

5 هورمون هاي پپتيدي و گليكو پروتيني و انلوگ هاي انها

دارو هاي سيستم عصبي رده ي دارو هاي محرك شامل محركهاي پيسيكو موتور

داروهاي پسيكو موتور دارو هاي سمپاتوميمتيك و محرك هاي متفرقه ي سيستم عصبي مركزي ميباشند

نمونه هايي از اين رده عبارتند از كافين انواع امفتامين افدرين و كوكاءين

1 كافين

يك ماده ي دارويي فعال است كه در نوشيدني هاي نظير چاي قهوه و كولا موجود ميباشد

با مصرف بيش از حد ان ترمور (لرزش اندام ها)و اضطراب و بيخوابي و حالت

عصبيت ايجاد ميكند

2 امفتامين

دارويي است كه در بسياري از كشو رها بر مصرف ان كنترل و نظارت وجود دارد اين دارو در مقادير بالا باعث ايجاد وابستگي ميشود و قابل ذكر است كه تا كنون در نتيجه ي سوء استفاده ي امفتامين

تعدادي از وررزشكاران به علت افزايش فشار خون جان باختند .

3 افدرين

اين دارو در درمان سرماخوردگي ودر و براي اتساع برونشها در افراد متلا به اسم كاربرد دارد و مهمترين عارضه ي ان درد مصرف غير درماني مقدار بالاي خطر پيدايش اريتمي قلبي نا منظمي ضربان قلب ميباشد

همان گونه كه قبلا ذكر شد ينسن دوچرخه سوار دانماركي در المپيك تابستاني 1960

به خاطر مصرف بيش از حد امفتامين در گذشت

4 كوكائين

كوكائين از برگ يك نوع گياه تهيه ميشود و توجه به سوء مصرف اين دارو بعد مرگ در ورزشكار امريكايي

كه مصرف بيش از حد ان جان خود را از دست داده بودند

تشخيص مصرف استروئيد از روي ظاهر ورزشكار

سر:سر درد . ريزش مو.گونه هاي برجسته.گلودرد.بوي بد تنفس.كلفتي صدا در بانوان
سينه:افزايش بافت پستاني در سينه ي مردان . كاهش اندازه ي پستان در زنان . ضربان قلب تند و حمله ي قلبي

پوست:افزايش چربي پوست و اكنه پوست برافروخته يا زرد كبودي حتي با اسيب هاي

جزئي افزايش تعرق و رويش موي صورت و سينه ها در زنان راش يا كهير
اثرات رواني:كشمكش با دوستان و خانواده فعاليت بيش از حد و يا بيقراري بي خوابي تحريك پذيري رفتار تحاجمي يا پرخاشگري احساس عجز و اضطراب بدون عامل انگيزاننده
علائم رواني ترك ان:افسردگي شديد احساس بي كفايتي و ضعف همراه با از دست دادن سايز بدن افكار خود كوشي ليتاژي و سستي بي علاقگي به ورزش و يا فعاليت

ناتواني در حفظ عملكرد جنسي طبيعي

الندام تناسلي و شكم :كاهش اندازه ي بيضه ها و بزرگي كيلتوريس اندام ها :سفتي مفصلي درد و افزايش احتمال اسيب ديدگي عضلاني و تاندوني و رباطي وقفه در رشد نوجوانان

عوارض جانبي اختصاصي در افراد نابالغ

وقفه ي دائمي رشد بزرگ شدن الت تناسلي افزايش دفعات نعوظ رشد غير طبيعي مو و افزايش پيگمانتاسيون

پوست و از عوارض اين دارو ها در پسران نا بالغ است

هورمون هاي پپتيدي گيليكو پروتئني و انالوگهاي آن

موارد ممنوع داروها از اين گروه عبارتند از:
HCG-LH-ACTH-THTRACOSACTIDE-HGH-

و سوماتروپين

-
HGF1

انسولين -ايروپويتين-تاموكسيفن-كلومفين-مهار كننده هاي ارماتاز

داروي LH تنها در مردان ممنوع است

داروي انسولين تنها براي درمان ورزشكاران مبتلا به ديابت وابسته به انسولين مجاز است.

هورمون رشد: اين هورمون در رشد تكامل انسانها تاپير ميگذارد اكرومالي يكي از عوارض اين دارو است كه اين بيماري خود ميتواند عوارض زير را به وجود اورد :

ديابت-ارتيت يا التهاب مفاصل ميو پاتي يا اختلال در عضله بر اودگي استخوان ارواره و يا پيشاني عريض شدن انگشتان دست و پا و پوكي استخوان

دوپينگ خون

:

به افزايش گولبولهاي قرمر با استفاده از روشهاي مصنوعيو به منظور افزايش

توانايي حمل اكسيژن خون و متعاقب ان افزايش قابليت اكسيژن توسط عضلات

دوپينگ خون گفته ميشود

تزريق خون به دو طريق انجام ميشود :

الف:انتقال خون سازگار :كه از اهداكننده ي ديگري گرفته ميشود و عوارض شامل

ناسازگاري خون و عفونت پس از انتقال خون هپاتيت b يا c يا hiv

ب: اتوترانسفوزيون:تزريق مجدد خون فرد به خودش در هر دو روش و به طور كلي عوامل زير وجود دارد

كاهش برون ده قلب . كاهش جريان خون و تقليل اكسيژن محيطي

تب واكنش ناسازگاري و................................................ ..
نوع داروها زمان تقريبي دفع از ادرار

محركهاي مغزي(امفتامينهاو مشتقات ان) 1 تا 7 روز

كد ئين و مخدر موجود در داروهاي ضد سرفه 24 تا 48 ساعت

داروهاي ارامبخش 4 تا 8 روز

ماري جوانا(تتراهيدروكانابينون
THC

3 تا 5 روز

استروئيد هاي انابوليزان

1 .داروهاي تزريقي محلول در چربي 6 تا 8 ماه

2 .داروهاي خوراكي يا محلول در اب 3 تا 6 هفته

فراوردهاي ضد سرماخوردگي حاوي

افدرين و مشتقات ان به عنوان ضد احتقان 48 تا 72 ساعت

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
فوايد مصرف مکمل هاي حاوي کراتين

--------------------------------------------------------------------------------

تاثير کراتين و مکمل هاي کراتيني در تامين انرژي مورد نياز بدن و در افزايش حجم عضلاني تقريبا بر همگان شناخته شده است اما اين ترکيب فوايد و تاثيرات مثبت ديگري را نيز از خود نشان داده است. گفته مي شود که مغز آدمي قدرت استفاده مستقيم از اين ماده به عنوان منبع سوخت و انرژي را داشته و به همين علت نيز تصور مي رود که مصرف مکمل هاي اين ماده بتواند با افزايش قدرت خلاقيت و تصميم گيري و تجزيه و تحليل فرد همراه شود. افزايش قدرت تجزيه و تحليل و تصميم گيري مغز مخصوصاً در برخي از ورزش هاي قدرتي از قبيل وزنه برداري يک ضرب و دو ضرب و در رقابت هاي قوي ترين مردان که فرد فرصت زماني چنداني براي تصميم گيري هاي حساس و براي هماهنگ کردن کار و فعاليت عصب و عضله در اختيار ندارد از ارزش بسيار زيادي برخوردار است.
مصرف کراتين ممکن است با کم شدن معني دار خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي نيز همراه شود. گفته مي شود که مصرف مکمل هاي حاوي اين ترکيب حتي مي تواند از ابتلا فرد به بيماري آلزايمر نيز پيشگيري کند اما اين همه به معني تبليغ مصرف کراتين نخواهد بود.

مهدی=کولمن

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
176
امیدوارم اطلاعات بدردتون بخوره :)

freebird

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
362
با تشکر از سایت پزشکان بدون مرز و بقیه سایتهایی که مطلب رو ازش کپی کردید