برگزیده های پرشین تولز

مداری برای روشن کردن مهتابی با 12 ولت ندارید ؟

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام یه چند وقتیه رفته تو مخم یه مهتابی 40 یا 20 وات رو با برق 12 ولت روشن کنم.تو نت گشتم یه چیزایی هست ولی با هیچکدوم حال نکردم.
گفتم بپرسم شاید شما قبلا کار کرده باشین ! ؟

اگه کسی کار کرده یا شماتیک سالم برای این کار داره ممنون میشم (ترجیحا کمتر از 20 وات نباشه)

راستی کیتش رو new kit داره ولی بی انصاف 3500 میفروشه ! شاید گرون نباشه 3500 هم پولی نیست ولی خیلی
زور داره چون مطمئنم کیتش 2 قرون نمی ارزه !!!

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام یه چند وقتیه رفته تو مخم یه مهتابی 40 یا 20 وات رو با برق 12 ولت روشن کنم.تو نت گشتم یه چیزایی هست ولی با هیچکدوم حال نکردم.
گفتم بپرسم شاید شما قبلا کار کرده باشین ! ؟

اگه کسی کار کرده یا شماتیک سالم برای این کار داره ممنون میشم (ترجیحا کمتر از 20 وات نباشه)

راستی کیتش رو new kit داره ولی بی انصاف 3500 میفروشه ! شاید گرون نباشه 3500 هم پولی نیست ولی خیلی
زور داره چون مطمئنم کیتش 2 قرون نمی ارزه !!!

این مدار رو تو نت راحت میشه پیدا کرد. ساختش هم راحته .شاید از ترانسش خوشت نمیاد ؟
http://www.hlachini.com/Projects/FLAMPDRV.HTM​

flampdrv.gif

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دست هر دوتا تون درد نکنه زحمت کشیدین اما:

آرش خان مدار معرفی شده توسط شما رو تو اولین سرچ پیدا کردم اما توان خروجیش 4 وات بیشتر نیست(طبق اعلام سایت اصلی)(سایت انگلیسی زبان)
مشکلش اینه که چون فیلامان ها قبل از راه اندازی گرم نمیشن عمر لامپ خیلی کم میشه و لامپ به قول راوی سایت خشن روشن میشه و اگر تو پروتیوس شبیه سازیکنی یه نتیجه جالب میده !!! :eek::f34r:فکر میکنی چی باشه ؟ ؟؟

ولتاژ دو سر لامپ بعد از حدود یک و نیم ثانیه به 11 ولت میرسه ! :blink:علت رو من نفهمیدم ولی خیلی جالبه چون اگه این اتفاق نیوفته لامپ بهد از چند ثانیه ناچیز میره رو هوا (به علت کاهش مقاومت بین دو کاتد در اثر گرم شدن گاز داخل لامپ)

این از این .

الکترون عزیز:
متاسفانه اسمتون رو هم نمیدونم ولی به خاطر اطلاعاتی که دادین ممنونم اما مشکلات سر راه ! ! !
مشکل ولتاژ بالا اینه که به علت کاهش مقاومت بین کاتد ها که بالا گفتم جریان کشی لامپ زیاد میشه ! ! تا کجا ؟ ؟

تا اونجا که یا ترانس رو میسوزونه یا اگه ترانس قوی باشه لامپ منفجر میشه! ! (طبق اعلام مولف در سایت خارجی)
پس این روش کنترل جریان و ولتاژ میخواد که خیلی راحت نیست !:(

اما روش دوم :
مدار 555 که کلا کاری نداره ! ! در مورد تبدیل ولتاژ به 220 ولت ، نظر خوبیه ولی بیرون از این فروم هیچکس این کار رو نکرده! شاید به خاطر هزینه بر بودنش باشه یا به خاطر ندونستن عدم تاثیر فرکانس بر عملکرد مهتابی !
احتمالا این روش رو با یه مهتابی 20 وات امتحان کنم ! ؟ چون ترانس 220 به 12 یک آمپری تو خونه دارم.

اما روش دوم : تبدیل ولتاژ 12 به حدود 900 ولت تو فرکانس 500 هرتز با ترانس 6 ولتی که اینم تو خونه دارم

مشکل جریان رو چی کار کنم ؟ ؟

سخن آخر : کدوم یک از این روش ها رو انجام دادید یا دیدید کسی انجام بده ؟ چون بازی با ولتاژ بالا زیادم آزمایشگاهی نیست ؟ !:blink:

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
به نظر من شما مشکل جریان نخواهی داشت. وقتی شما ولتاژ 12 ولت رو داری در حد 900 ولت بالا می بری جریانت 75 برابر کوچک میشه. در ثانی میتونی در تغذیه طرف اول یک رگولاتور بذاری تا مطمئن بشی جریان اضافی نمیکشه. سوما اون ماسفت اجازه نمیده بیشتر از یک حدی جریان کشیده بشه.(در اون مدار که برات گذاشتم) خلاصه من هم علاقه مند شدم برم لامپ مهتابی روشن کنم. در ضمن قصد دارم روی pwm سیگنال هم کار کنم.

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آرش خان از اینکه به درد من مبتلا شدی خوشحالم چون دو تا فکر از یکی بهتره ! !

در طرف اول تغذیه نمیشه رگولاتور کذاشت چون جریان اضافه خود رگولاتر رو هم میسوزونه
ماسفت بد بخت هم مال این صحبت ها نشده که بخواد اجازه بده یا نده !! چون فقط داره سویییچ میکنه ! عبور جریان اضافه
باعث سوختنش میشه.
در مورد pwm من قبلا کار کردم اگه رفتی دنبالش یا از TL494 استفاده کن یا از SG3525 هر دو خوبن من از دومی استفاده
کردم ولی تو پاور کامپیوتر همه از اولی استفاده میکنن و تو فروم های خارجی هم میگن اولی بهتره !!
بازم دستت درد نکنه اگه مدار بهتری پیدا کردی من رو هم فراموش نکن !

یه سری آی سی هم برای روشن کردن مهتابی با 12 ولت هست که فکر نکنم جمهوری گیر بیاد.

راستی مداری که گذاشتی 4 واته نه 40 وات گل پسر ! ! ! که هم لامپش کم نوره هم گیر نمیاد.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
در آخر لطفا مواظب باشید ، توی ساخت اینورتر چون منبع آدم ولتاژ پایینه زیاد احتیاط نمیکنه اما خروجی اگه فرکانسش زیر 500 کیلو هرتز باشه کشنده اس(بالاترش رو هم تضمین نمیکنم نکشه!!)

موفق باشید

are this true?:eek:

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
electronic wizard عزیز دستت درد نکنه توضیحاتت تقریبا کامل بود.خسته نباشید عرض میکنم.

من از گفته های شما این برداشت رو کردم که:

با یه 7555 یه فرکانس حدود 30khz بسازم بعد با دو تا bjt خوب مثل 2n3055 (قابلمه ای) یه تمام موج مربعی درست کنم

بعد موج تشکیل شده رو به یه ترانس 220 به 6 ولت سه سر (حدود 1.5 آمپر یا یه نمه بالاتر) به صورت عکس بدم

اون طرف حدود 1100 ولت(به دلیل جبران افت ولتاژ در حالت کار معمولی ترانس) تحویل بگیرم .بعدش هم با دو رشته
سیم شیلد(مثل وایر خراب ماشین) در کوتاهترین مسیر ممکنه لحیم کاری کنم به دو سر لامپ و با وارنیش بپوشونمش تا خیال شما هم راحت بشه ! ! !

حالا دیگه میشه استارت کرد ! اما

ترمینال های گاز رو از کجا تشخیص بدم کدوم ها هستند ؟
فکر کنم باید اون طرفی باشند که لکه mercury بهش نزدیکتره.
(چرا تو استارت مهتابی با 220 شهری این ترمینال ها رعایت نمیشوند؟)

با ترانس هسته آهنی ، هسته تو فرکانس 30khz به اشباع نمیره ؟ تو توان حدود 100 وات یا کمتر ؟

با ترانس 2 آمپر 3 سر هسته آهنی تو فرکانس 30khz ماکزیمم توان حدودا چقدره ؟

و اینکه اصلا درست گفتم یا نه ؟

دوباره تشکرات فراوان من رو به خاطر اطلاعات ارزشمندت بپذیر

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
حالا نمیشه بعد از اینکه لامپ روشن شد ولتاژ رو کم کرد (مثل حالت عادی)

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام مجدد.
ممنون اطلاع رسانی خوبی بود.
حالا نظرتونو راجع به این عکس بگید لطفا
2832c353279c74af7367d4a6a5bc9b7f.jpg

با 555 یه آستابل با فرکانس 503 هرتز و duty cycle حدود 50.5 درصد ساختم.

بعد از یه گیت not استفاده کردم(bc140) تا ترانزیستورها رو برعکس هم روشن کنم.حالا وقتی یکی روشنه اون یکی خاموشه و بالعکس ، بقیه اش هم که کاملا معلومه : ترانس برعکس با سر وسط از طرف ورودی به لامپ مهتابی وصله تا روشنش کنه.
فقط یه چیز میمونه:

من رشته تحصیلیم صنایع اس نه الکترونیک،حتما طراحیم اشکال داره و منتظر اصلاحات شما هستم.
و اینکه چرا تو طرح اول همین صفحه سمت لامپ یه خازن های ولتاژ هست؟(کارایی اون خازن اونجا چیه؟)

منتظر راهنمایی خوب شما هستم.
با تشکر : امیر

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خواهش میکنم.
میدونی علاقه فراتر از اینها عمل میکنه. من عاشق الکترونیک بودم اما به خاطر پول اشتباه کردم رفتم صنایع خوندم.
صنایع رو هم خیلی دوست دارم ولی عاشق واقعی هیچ وقت عشق اصلی شو فراموش نمیکنه !
تحقیق در عملیات هم یک رو 10 گرفتم دو رو 11 ! ! ! ولی نخند چون هیچوقت برای نمره درس نخوندم ، حتی تو کنکور

بگذریم
پس این مدار کاملا عملیه ؟ درستش کنم ؟

با تقدیم احترامات : امیر

amirdelta

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
راستی اون خازنه یادت رفت ؟(تو پست دوم با لامپ سری شده)

Iran-PC

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام.
یه هفتس با مریضی افتادم دنبال این مهتابی.
یکی از دوستام یه مدار روی هوا بهم داد که میشه باهاش مهتابی رو با 12 ولت روشن کرد (بدون ترانس) , اما جالبیش این بود که خروجی که به مهتابی وصل میشد نه 2 سر بود و نه 4 سر , بلکه سه سر بود.
دو سر اون به یه سمت مهتابی و یه سر دیگه هم به یکی از دو سر اون سمت مهتابی.
خلاصه اینو بهم داد و گفت میخواد اینو با 220 ولت روشن کنه .
یه هفته اس دارم ور میرم اما نشد که نشد. (از آیسی هم نمیخواد استفاده بشه ).
نقشه مدار رو نقاشی کردم عکس میگیرم میذارم.
ظاهرش رو هم همینطور.
آبروم داره میره بد جور.

Iran-PC

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
Out1 و Out3 به سمت مهتابی وصل میشه و Out2 هم به سمت دیگه.
کار میکنه , اما یه کمی چشمک هم میزنه.
کمک کنید راه بیوفته.
ممنون.

Electronboy

Registered User
لایک‌ها
0
Out1 و Out3 به سمت مهتابی وصل میشه و Out2 هم به سمت دیگه.
کار میکنه , اما یه کمی چشمک هم میزنه.
کمک کنید راه بیوفته.
ممنون.

سلام دوست عزیزم؛

مدار شما مدار خیلی ساده ای هست و تحلیلش هم ساده هست. من هم میخوام کمکت کنم اما شما دقیقاً ننوشتی که مشکلت چیه؟! یا شایدم به دلیل اینکه من دیشب اصلاً نخوابیدم این دم صبحی خنگ شدم!

الان مشکل شما انتخاب تعداد دور سیم پیچهاست یا این که میخوای ورودی مدار رو بجای 12ولت با 220 ولت راه بندازی؟؟

من نقشه یک Inverter رو که خودم چند سال پیش ساختم و نیازی به آی سی خاصی هم نداره و ضمناً تراسفورمرش هم دست سازه واست پی ام میکنم شاید مشکلت حل شد (اگه هنوز دیر نشده باشه مطمئن باش که نمیذارم آبروت بره;))

Iran-PC

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام.
خیلی ممنون.
اما اینم ورودیش 12 هست.
یه چیزی میخواستم که ورودیش 220 باشه و خروجیش هم 3 تا سر داشته باشه.
اگه یه مدار خیلی کوچیک و ارزون برای تبدیل 220 به 12 و 2 آمپر هم باشه حله.

Electronboy

Registered User
لایک‌ها
0
سلام.
خیلی ممنون.
اما اینم ورودیش 12 هست.
یه چیزی میخواستم که ورودیش 220 باشه و خروجیش هم 3 تا سر داشته باشه.
اگه یه مدار خیلی کوچیک و ارزون برای تبدیل 220 به 12 و 2 آمپر هم باشه حله.

شما 220ولت رو از کجا میخواهید تامین کنید؟
اگه از برق خونه (mains) با ترانسفورمر کارتون راه نمیوفته؟

Iran-PC

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
بله 220 ولت برق شهر.
اما ترانس نمیخوام باشه.
با ترایاک نمیشه کاریش کرد ؟؟؟

Electronboy

Registered User
لایک‌ها
0
خوب شما چه نیازی به همچین مداری دارید وقتی که میخوایید تغذیه اون رو مستقیماً از برق شهر بگید؟
چرا از Ballast استفاده نمیکنید؟

بالا