برگزیده های پرشین تولز

وضعیت امنیت حساب‌های کاربران در وایمکس ایرانسل بحرانی است

شايان

مدیران قدیمی
لایک‌ها
9
اگر تاپیک وایمکس ایرانسل رو خونده باشید یا از دوستان و نزدیکان شما هم باشند افرادی که از این سرویس استفاده کنند، احتمالا این جمله رو شنیدید که : تو بخش e-care وارد شدم و به جای حساب خودم ، مشخصات کاربر دیگه‌ای رو دیدم.

اگر کاربر وایمکس باشید یا حتی سیم کارت‌های ایرانسل، احتمالا با بخشی به اسم کنترل حساب ایرانسل ( به قول خود ایرانسل، بخش e-care ) آشنا هستید. تو این بخش شما با وارد کردن شماره تلفن ( یا موبایل یا وایمکس ) و کلمه عبور خودتون داخل سیستم کنترل حساب میشید ... حالا این اینجا خیلی خیلی کارها میشه کرد. از جمله تغییر کلمه عبور و ...

و از همه بدتر مشاهده و تغییر مشخصات شخصی کاربر. از جمله نام کامل، آدرس کامل، شماره تلفن ثابت و موبایل و در کل هر مشخصات فردی که یک شخص داره اینجا قابل رویت و اصلاح هست.

حالا فرض کنید شخصی مشخصات کاربری خودش رو وارد کرده و در عوض وارد حساب شما میشه. بگذریم از اینکه میتونه بخش‌های حساب شما رو تغییر بده و ... از همه بدتر مشخصات کامل شما رو میتونه مشاهده کنه !

حالا این فرد میتونه تماس بگیره با پشتیبانی ایرانسل، با دادن نام، کد ملی و کد پستی هویت خودش رو جای صاحب دامین تائید کنه و دیگه بعدش هم که مشخصه چی کارها میشه کرد.

این اتفاق بسیار زیاد بین کاربران در حال وقوع هست. پست‌های احتمالی در ادامه این تاپیک هم گواه این مدعاست !

برای نمونه بنده چند دقیقه پیش با ورود به این سیستم ( با اکانت خودم ) به صفحه مشخصات یک کاربر دیگه رسیدم که از اون عکس گرفتم و اتچ کردم. ( البته مشخصات ایشون رو ناخوانا کردم )

و نتیجه گیری شخصی من این هست که بنده فکر میکنم ( فقط حدس هست ) که سیستم کلی e-care ایرانسل که توسط شرکت tecnotree طراحی و نوشته شده در ابتدا قابلیت ارائه wimax رو نداشته یا اگر هم داشته دقیقا به این شکل فعلی نبوده یا حتی اگر تو بهترین حالت این قابلیت رو داشته، دیگه فارسی نبوده ! در نتیجه تغییرات اساسی ( اگر این قابلیت رو نداشته برای ارائه وایمکس ) و یا تغییرات جزئی برای فارسی سازی این پرتال باعث شده آسیب‌های جدی به بخش ورود اعضای این سیستم بخوره و شاید این اتفاق زمانی که دو کاربر دقیقا در یک لحظه سعی در لاگین میکنن پیش میاد ... یا هر حالت دیگه ... بهرحال امیدوارم فکری به حال این مشکل بکنن چون من که شخصا علاقه‌ای ندارم اطلاعات شخصیم تا این حد دست شخص دیگه‌ای بیافته !

فایل های ضمیمه

• wimax_security_gif.gif
    wimax_security_gif.gif
    63.9 KB · نمایش ها: 71
Last edited:

minkooch

Registered User
لایک‌ها
3
من کلا به هیچ یک از خدمات ایرانسل اعتماد ندارم هر وقت سرویسی ازش گرفتم ناراضی بودم و دیگه چنین اشتباهی نمی کنم

Paniaco

Registered User
لایک‌ها
5
دوستان یه سوال:

شده تا حالا وقتی این حالت پیش میاد، به حساب کسی که کاربر فعال هست و اینترنت داره لوگین شده باشین؟ با فقط کاربرهایی بودن که هنوز یا حسابشون فعال نیست یا مودمشون تحویل داده نشده ( در انتظار تحویل مدارک ) ؟

و یه سوال دیگه : شده شهر طرف با شهر شما فرق داشته باشه؟ مثلا شما که تهرانین رفته باشین تو حساب کسی که اصفهانه ؟

پ.ن : من خودم به حساب کسایی تا حالا اشتباها وارد شدم که در سوال اول گفتم، به نظرم ضعف امنیتی برای حساب کاربرای غیر فعال باشه یا حداقل بیشتر باشه.

شايان

مدیران قدیمی
لایک‌ها
9
اینطور مشکلات تو ورود به سیستم های مختلف بعید هست که به مشخصات کاربر ارتباط داشته باشه.

ولی در جواب سوال شما، بله. هر دو حالت برای من پیش اومده. یکبار به حساب کسی که کاربر فعال بود وارد شدم که البته بار اولی بود که این اشتباه پیش اومده بود و اصلا متوجه نشدم که این اشتباه بوجود اومده ... و دوباره لاگین کردم.

و حساب کاربری که در شهر من نباشه هم بله. همین نمونه‌ای که اینجا عکسش رو گذاشتم، آدرسش اصلا در شهر من نیست.

Paniaco

Registered User
لایک‌ها
5
آهان، من فکر کردم شما تهرانی.

کلا برای من کم پیش امده و وقتی پیش امده وضعیتشون همونطور بوده که در پست قبل گفتم

حالا از کجا بفهمیم کسی به حساب ما وارد شده یا نه ؟

کلا چیکار کنیم برای این مورد حالا؟ تحصن کنیم جلوی ایرانسل ؟ :D یا مثلا برای یک ماه حسابهامون رو شارژ نکنیم ؟ :D

شايان

مدیران قدیمی
لایک‌ها
9
نه. وقتی این اتفاق برام افتاد ( تو این عکس ) تهران نبودم.

کاری نمیشه کرد. مصلما نه میشه ازشون شکایت کرد نه مرجعی پاسخگو هست. البته این مسئله رو نمیشه به این راحتی‌ها هم ثابت کرد که زیر بار برن ! مگر اینکه از این حالت فیلم گرفته بشه ( از عکس قابل اثبات تره ! ) ... که فکر کنم یکی باشه یکم وقت بذاره ... یه چند باری لاگین کنه و با یه دوربین فیلم بگیره ... این حالت پیش میاد ... بعد شاید بشه با اون فیلم یکم قانونی تر جلو رفت ...

چون عکس و اینها رو که فکر نمیکنم زیر بار برن ...

TinySkin

Registered User
لایک‌ها
45
اينو فهميديم كه امنيت اطلاعات توي ايران هيچ گونه معنايي نداره
واقعا متاسفم براي شركت ايرانسل كه داره خدماتش رو ضعيف تر از هميشه ميكنه

DomainX

Registered User
لایک‌ها
7
بنده هم واقعا متاسفم برای همچین شرکتی با این حجم تبلیغات که حاضر نیست کیفیت کارشو بالا ببره !

شما خوبه وارد میشه, من چند وقته اصلا نمیتونم وارد شم !

H+R

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
408
نه. وقتی این اتفاق برام افتاد ( تو این عکس ) تهران نبودم.

کاری نمیشه کرد. مصلما نه میشه ازشون شکایت کرد نه مرجعی پاسخگو هست. البته این مسئله رو نمیشه به این راحتی‌ها هم ثابت کرد که زیر بار برن ! مگر اینکه از این حالت فیلم گرفته بشه ( از عکس قابل اثبات تره ! ) ... که فکر کنم یکی باشه یکم وقت بذاره ... یه چند باری لاگین کنه و با یه دوربین فیلم بگیره ... این حالت پیش میاد ... بعد شاید بشه با اون فیلم یکم قانونی تر جلو رفت ...

چون عکس و اینها رو که فکر نمیکنم زیر بار برن ...

با دوربين:blink:
بانرم افزار راحت تر ميشه

Profession@l

همکار بازنشسته
لایک‌ها
317
شایان جان من فکر می کنم این دستکاری ها باعث شده بخشی که مربوط به کنترل session ها که مربوط به همون login کاربران هست خراب بشه.

بالا