برگزیده های پرشین تولز

ادبیات داستانی میخونم و میخوام کمک کنم!

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
سلام !
دانشجوی ادبیات داستانی هستم .ا
تفاقی برای استفاده از یک مطلب دیگه عضو شدم و دیدم بلعکس فروم های دیگه ادبیات بچه ها فعال هستند. تا جایی که بتونم دوست دارم کمک کنم .انگیزه ی اصلی علاقمند کردن مردم هست.به نظرم اگر سلیقه و سبک مورد علاقه ی هرکس درست تشخیص داده بشه همه مطالعه میکنن.
پس اگر سوالی داشتید حتما بگید یا همین بپرسید اینجا یا به ایمیل .(که البته بهتره چون زودتر جواب میدم)حتی میتونم از استاد بپرسم ..:
lol:
EMAIL:
[COLOR="Magenta"][email protected][/COLOR]

+شروع کنید و بگید چه کتابایی خوندید و یا به چه سبکی علاقمندید یا میخواین دو مورد خود ادبیات داستانی در چه حوزه ای شروع به مطالعه بکنید؟

Last edited:

fozool

Registered User
لایک‌ها
36
سلام !
دانشجوی ادبیات داستانی هستم .اتفاقی برای یک مطلب دیگه عضو شدم و دیدم بلعکس فروم های دیگه ادبیات بچه ها فعالن. دوست دارم کمک کنم تا جایی که بتونم.انگیزه ی اصلی کتابخون کردم مردم هست.به نظرم اگر سلیقه و سبک مورد علاقه ی هرکس درست تشخیص داده بشه همه مطالعه میکنن.
پس اگر سوالی داشتید حتما بگید یا اینجا یا به ایمیل .(که بهتره چون زودتر جواب میدم)حتی میتونم از استاد بپرسم اگه جواب ندونم.:
lol:
EMAIL:
[COLOR="Magenta"][email protected][/COLOR]

+شروع کنید بگید چه کتابایی خوندید و یا به چه سبکی علاقمندید یا میخواین دو مورد خود ادبیات داستانی در چه حوزه ای شروع به مطالعه بکنید؟
من به کتابهای که درباره زندگینامه افراد مخصوصا ایرانی هست خیلی علاقه دارم
اگه میشه در این زمینه چندتایی معرفی کنید

my7xN

Registered User
لایک‌ها
1,343
فقط بگو من کتاب فریدون سه پسر داشت عباس معروفیا از کجا بیارم!
بزرگترین مشکل زندگیم در حال حاضر!
shame.gif

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
من هنوز تو فلسفه ی پست دوم موندم ، نمیدونم چرا ایشون اینقدر منفی نسبت به این کاربر قضاوت کردن.
من سر انتقادی که کردم هستم اما خیلی خوشحال میشم که یه نفر تحصیلکرده ادبیات تو این فروم به بچه ها کمک کنه، مخصوصا خود من
به عنوان اولین سوالم : شنیدم تو شهر قم یه دانشکده ی ادبیات داستانی وجود داره ، شما از کیفیت آموزشی یا نحوه پذیرشش اطلاعاتی داری؟
یه سوالی هم که همیشه ذهنم رو مشغول کرده اینه که آیا بعد از انقلاب، سانسور تو ترجمه های آثار بزرگ دنیا وجود داره یا نه؟ مثل نوشته های ویکتور هوگو یا مارکز ( از اونجایی که احساسم میگه "حتما هست" همیشه دنبال کتاب های دست دوم چاپ قبل از انقلاب میگردم ، شدم یه پای ثابت دست فروش های کتاب)

Last edited:

DIXIE CHICKS

Registered User
لایک‌ها
661
فقط بگو من کتاب فریدون سه پسر داشت عباس معروفیا از کجا بیارم!
بزرگترین مشکل زندگیم در حال حاضر!
shame.gif
نسخه چاپی فریدون 3 پسر داشت توسط نشر دنا در کشور هلند چاپ شده و تو ایران پیدا نمی شه. البته لینک pdf کتاب به راحتی گیر می یاد.

l'avocat

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
27
دوستان لطفا در مورد پست هایی که میذارید بیشتر تامل کنید و به هم دیگه هم کمتر توهین کنید.در غیر این صورت پست ها پاک خواهد شد.
- قرار نیست در این تاپیک دانش افراد به سخره گرفته بشه ،اگر کسی هم اطلاعاتش بیشتره ، باعث خوشحالیه که در اختیار بقیه بذاره تا استفاده کنن.

-از دوست عزیزمون linaa هم تقاضا دارم پست هاشون رو بولد نکنن.

fozool

Registered User
لایک‌ها
36
آقا مثل اينكه كلا اين بابا بيخيال شد
اما خدايش من نفهميدم هدفش از زدن اي نپسا چي بود؟
پس چرا جواب نميده
عجب روزگاري شده

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
با عرض شرمندگی من تمام هفته ی پیش رو مسموم شدم و به شدت حالم بد بود آقای فضول عزیز!

جواب ها:
دوست عزیزی که زندیگنامه خواستی به ایمیلت جواب دادم .مورد علاقه ی خودم خواجه ی تاجدار است ولی عموم که متخصصش هست رو باید گیر بیارم چون اون هم دیشب بیمارستان بود ولی بالاخره بیشر معرفی میکنم .

در مورد بزرگترین مشکل زندگی شما: نسخه ی پی دی اف اگر حوصله کنی پیدا میشه ولی توی انقلاب اگر به پاساژ ایران زمین یا طبقه ی بالای بازارچه کتاب بری و اعتمادشون روجلب کنی میتونی سفارش بدی (کتاب به شدن سیاسی و تمثیلیه و ممنوع البته!)

در مورد سوال منتقد عزیز-چنانچه خود منم تعجب کردم چرا با وجود نداشتن یک پیش زمینه حتی ساده اینجور کرد!؟-
در مورد اون رشته فکر نمیکنم و گرنه ما حتما خبر دار بودیم. اینم بگم که رشته ی کارشناسی ادبیات داستانی برای اولین بار توی همین تربیت معلم تهران که اسمش تهرانه ولی گلشهر کرجه تاسیس شد -سال 1384 و به این ترتیب اولین فارق التحصیل های این رشته سال پیش بود.
به دلایل مفصلی فعلافوق الیسانس هم نداره .
و بعد این کرج همین رشته توی شهرکرد تاسیس شده.
در مورد سانسور هم آقا دست روی دل ما نگذار!
کجای کاری ی ی ی؟؟؟خارجی رو بیخیال!مثلا حتما عزاداران بیل رو که میبینی؟ نسخه ی **** گرفته الان رو مقایسه کن با آف ست های دستفروش های انقلاب! کار صد سال مارکز هم همین طور ..کوندرا هم که خب معلوم الحاله. و بطور خلاصه بله در حقیقت هرچی هم مطالعه کنیم انگار هیچی ست!چون اصل نیست .الان کتاب ایرانی(بوسه ای در پوداپست ) از شیوا ارسطویی رو چنان مورد خواست اصلاح قرار دادن که پسش گرفت و دوباره مینویسش!و خیلی های دیگه که اصلاحیه های بالای 30 خوردن 7 یا 8 سالیه توی ارشاد دارن خاک میخورن..بله دیگه! چقدر حرف زدم!

Last edited:

fozool

Registered User
لایک‌ها
36
مرسي از راهنمايتون
سعي ميكنم تهيه و استفاده كنم

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
سوالی که الان برام به وجود اومده این هست که آیا حتما ما باید سوال کنیم تا شما جواب بدید ؟ نمیشه خودتون یه کم از مباحثی که تو دانشگاه مطرح میشه حرف بزنید یا مثلا از کتبی که اساتید بهتون برای مطالعه معرفی میکنند( این یکی اگه بشه خیلی خوب میشه)
.
پ.ن: ایهاالناس مگه چند تا دانشگاه این رشته رو داره؟ بابا بعد مدت ها یه دانشجوی ادبیات نمایشی گیرمون افتاده ، سوال چزونش کنید خب....
رمز عملیات : بچزون :D

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
سلام ای ایهالناس! برای کساییکه میخوان شروع کنن به مطالعه در باره ی داستان نویسی و یاد گرفتن عملی اون قبلا این کار رو کردم.

***صفحه ای در وبلاگم هست بنام کتاب نامه /:کتاب هایی که در این صفحه لیست کردم آثاری هستند که كه در زمینه ی داستان و رمان شناخته شده و حتی جنبه ی مرجع بودن رو دارند.
اكثر كتب زیر توسط دكتر حمید عبداللهیان-مدرس ادبیات داستانی تربیت معلم-معرفی شدند.
امیدوارم استفاده كنید.

****راستی من ادبیات داستانی میخونم!
***** در جواب بعدی شروع میکنم به معرفی مختصر کتاب های داستانی مثل رمان ها و مجموعه داستانهایی که استاد ها معرفی میکنن.(نه در مورد داستان یا ادبیات)
اگرچه اگر کسی علاقمند به مباحث تئوری هست بگه.فعلا این جدول بالا رو دریابید!

Last edited:

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
چقدر اشتیاق میبینم! ;)

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
اقای کنجکاو !
من فایر فاکس دارم و با تایپ حرف"اف" بلافاصله این صفحه پیشنهاد میشه.من تقریبا هر روز آنلاین میشم و در هفته 6 روزش و اکثرا 7 روزش رو به اینجا سر میزنم تا دوستانی مثل شما اگر سوالی داشتند دلگیر نشوند.

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
کتاب هایی که در این صفحه لیست کردم آثاری هستند که كه در زمینه ی داستان و رمان شناخته شده و حتی جنبه ی مرجعیت دارند.

اكثر كتب زیر توسط دكتر حمید عبداللهیان -مدرس ادبیات داستانی تربیت معلم-معرفی شدند.

امیدوارم استفاده كنید.

بعضی ها رو خودم تهیه كردم و میتونید در پایین این جدول خلاصه فهرست موضوعات و خلاصه ای از اونها رو بخونید.

درس های درباره ی داستان نویسی لئونارد بیشاب ترجمه محسن ******* نشر سوره ی مهر

رمان به روایت رمان نویسان میریام آلوت ترجمه دكتر علب محمد حق شناس نشر مركز

هنر داستان نویسی ابراهیم یونسی نشر نگاه

هنر رمان میلان كوندرا ترجمه پرویز همایون پور نشر گفتار

سر چشمه های داستان كوتاه فارسی كریستف بالایی/میشل كوبی پرس

ادبیات داستانی جمال میرصادقی نشر سخن

جهان داستان جمال میرصادقی نشر شفا

عناصر داستان جمال میر صادقی نشر نارون

اصول داستان نویسی جمال میرصادقی

هنر رمان ناصر ایرانی

فردیت خلاق نویسنده و تكامل ادبیات ..... ترجمه نازی عظیما نشر آگاه

تكنیك رمان پلیسی آر.اچ سامپون. ترجمه كامران فانی نشر كتاب الفبا

جنبه ای رمان ای.ام فورستر ترجمه ابراهیم یونسی نشر امیر كبیر

درباره ی رمان و داستان كوتاه سامرست موآم ترجمه كاوه دهقان نشر امیر كبیر

خلق شخصیت های ماندگار لیندا سیگر

درس های درباره ی داستان نویسی لئونارد بیشاب ترجمه محسن ******* نشر سوره ی مهر

میتوان گفت عملی ترین كتاب(نه لزوما علمی) تهیه شده برای علاقمندان به نویسندگی –چه مبتدی و چه پیشرفته-است.

در این كتاب از انواع تكنیك ها، ژانر های مختلف روز ، چگونگی شروع و پایان داستان و چگونگی "نباید ها" صحبت شده است. از سر فصل ها چندین نمونه رو مینوسم:

- واقعی جلوه دادن داستان

- اسم رمان

- ادراك و درون نگری شخصیت

- انتخاب زاویه ی دید

- تغییر زمان داستان

- در هم بافتن سه داستان

- از وسط صحنه شروع كنید

- صحنه های ناگهانی و ترسناك

- توصیف و تناقض شخصیت

- دادن اطلاعات از طریق شخصیت های فرعی

- فاجعه و واكنش

- خلق شخصیت با استفده از گفتگو

رمان به روایت رمان نویسان میریام آلوت ترجمه دكتر علب محمد حق شناس نشر مركز

این كتاب مجموعه ای عالی از مقالات پراكنده و ارزشمند رمان نویسان معروف جهان است.

نویسندگانی همچون ژاك روسو هنری جیمز،گی دو موپاسان،گوستاو فلوبر،ویرجینیا وولف، جورج الیوت،امیل زولا ،تولستوی. . . به عنوان مقاله نویسان این كتاب به چشم میخورد.

نمونه ای از مقالات و نویسندگان مشهورشان در این كتاب:

- هیچ چیز بیگانه با طرح اصلی - والتر اسكات

- در گزینش جزئیات روشنگر ا - آنتوان چخوف

- با امكانات ور رفتن - ویرجینیا وولف

- حضور گذشته در حال - مارسل پروست

- در قضاوت درستت درباره ی سبك- هنری فیلدینگ

هنر داستان نویسی ابراهیم یونسی نشر نگاه

گونه ی دیگری از فنون عملی داستان نویسی ایرانی. به عنوان های چند فصل نگاهی می اندازیم:

- شخصیت داستانی و تم داستان

- اجتناب از شخصیت های قراردادی

- طلایه ی اوج

- استفاده از مقدمه ی نقلی در شروع داستان

ادبیات داستانی-قصه،رمانس،داستان كوتاه،رمان- جمال میرصادقی نشر سخن

این كتاب به معرفی و تحلیل خود ادبیان داستانی می پردازد.توجهتان را به عناوین این كتاب جلب میكنم:

- قصه كدام است؟

- داستانك

- نثر قصه های عامیانه

- رمان روانشناختی

- رمان انعكاسی

هنر رمان ناصر ایرانی

مستقیم میرویم به سراغ سر فصل چون هنوز نخواندمش:

- وجه تمییز داستان و تاریخ

- در باب نثر شاعرانه

- شخصیتهایمان را چگونه بسازیم؟

- رمانویس با واقعیت چه میكند؟

درباره ی رمان و داستان كوتاه سامرست موآم ترجمه كاوه دهقان نشر امیر كبیر

خیلی از نویسندگان لیستی از آثار برتر دنیا تهیه كرده اند كه موآم هم از این جمله است.

او نقد نو و مدرنی را مطرح می كند كه جالب و بلعكس اكثر نقدها اصلا خسته كننده نیست.من از طریق این كتاب به رمان مورد علاقه و محبوبم رسیدم.

وی در مورد بلندی های بادگیر می گوید:هیچ كس نتوانسته مثل برونته قدرت عشق و نفرت و حد فاصل ناچیزشون رو نشون بدهد.

این رمان واقعا جانداره و میدونید انگار میتونید حس كنید و منظورم قدرت نفرت و عشق های عمیق رو كه از صفحات بیرون میزنه!

Last edited:

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
به زودی در اینجا چراغی روشن می شود!​
:cool:

fozool

Registered User
لایک‌ها
36
لينا خانم
كتابهاي خوبي رو ليست كرديد اما هيچ كدومش به درد من آماتور نمي خوره !
اين كتابهاي خيلي تخصصي هستند و فقط داتشجويان اون رشته اينا رو ميخونن
تا نظر ساير دوستان چي باشه

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
سلام
حق با شماست !
ولي يكي معرفي ميكنم كه اگه بخونيش پله ي شروعي ميشه و ميتوني بقيه رو هم شروع كني .خيلي ساده و ابتدايي و در عين حال مفيده

عناصر داستان. -رابرت اسكولز- ترجمه فرزانه طاهري- نشر مركزj[

نمیدونم قیمت تجدید چاپش چنقدر شده ولی حدود 50 صفحه است و زیر 3تومن. ولی اگر علاقمند به کتاب های رمان هستین بگید از او ن هایی که خودم خوندم بگم براتون​

Last edited:

linaa

Registered User
لایک‌ها
21
.(برای مطالعه ی مفهوم پست مدرن + دانلود کتاب+بیوگرافی نویسنده پیوست رو بخونید)

Il%20Barone%20Rampante.JPG

از اونجایی که من نفهمیدم کی چی میخواد و به قول دوستی خودم همینطور حرف بزنم بعد بقیه کم کم جلب میشوند با این کار شروع میکنم.کتاب هایی خوبی رو که می خونم تا حد توان معرفی میکنم

بین کتابهای اخیری که خوندم ""بارون درخت نشین"" یک سر و گردن بالاتر بود.و در حال حاضر هم مجموعه داستان سایه روشن هدایت رو دارم می خونم .
نویسنده بارون درخت نشین ایتالو کالوینو هست و از نویسنده های پست مدرن معاصر محسوب میشه.

**بارون روندو از سنت های کهنه و قیدهای بی چون وچرای اجتماعی می‌گریزد و شیوه‌ای زیستن را برای خود برمی‌گزیند که دیگر کوچکترین همانندگی با زندگی مردمان ندارد. زمین سفت و آشنای زیر پا را رها می‌کند و به زندگی در راه پیچاپیچ و لرزان بالای درختان می‌رود، یعنی می‌توان گفت که دنیای دیگری را جایگاه خود می‌کند.و علی رغم دوری از مردم به عمیق ترین بینش به انسان و زندگی می رسد**

توصیه میکنم بخونید (با ترجمه ی مهدی سحابی)

خصوصیات داستان پست مدرن:
(امشب می نویسم)!

+http://ebooks.ketabnak.com/comment.php?dlid=6112

++بیوگرافی و نگرش کالوینو

+++ویکی پدیا و کالوینو

++++مفهوم کلی پست مدرن در ویکی پدیا

بالا