برگزیده های پرشین تولز

فیلمبردار بزرگ سینمای ایران درگذشت

PersianMohammad

Registered User
لایک‌ها
92
نعمت حقیقی فیلمبردار بزرگ تاریخ سینمای ایران که دچار عارضه قلبی بود چهارشنبه شب درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، نعمت حقیقی، فیلمبردار باسابقه و پیشکسوت که مدتی بود دچار عارضه قلبی شده بود چهارشنبه شب هشتم اردیبهشت درگذشت.

نعمت حقیقی متولد 1318 بود. در سال چهارم دبیرستان تحصیل را برای همیشه رها کرد و موقعی که فرخ غفاری فیلم جنوب شهر را می ساخت به عنوان کمک فیلمبردار استخدام شد.

جلسات نمایش کانون فیلم که به همت غفاری برگزار می‌شد باعث آشنایی او با پاره‌ای از فیلم‌های مهم تاریخ سینمای جهان شد. در چنین وضعی با کمک و موافقت غفاری تاریک خانه کوچکی در ایران نما دایر کرد و به طور حرفه‌ای به کار عکاسی مشغول شد. گه گاه با دوربین فیلمبرداری نماهای کوتاهی می‌گرفت و یا عکس‌های گرفته شده را در تانک عکاسی ظاهر و با آگراندیسمان چاپ می‌کرد.

در نیمه اول دهه 1340 ساخت تعدادی فیلم تبلیغاتی از نوشتن طرح تا فیلمبرداری تدوین و صداگذاری به حقیقی محول شد. پس از تأسیس تلویزیون به توصیه غفاری فعالیت حقیقی در تلویزیون متمرکز شد.

کار در تلویزیون، حقیقی را از فضای ناسالم سینما و جو نامطلوبی که آن را احاطه کرده بود دور کرد. حقیقی براین عقیده بود که اگر در آن زمان وارد سینمای ایران می‌شد، به طور قطع به سلک همان فیلمبردارانی می پیوست که سینمای ایران آنها را هرز برده است.

حقیقی معتقد بود در یک فیلم، اصل اساسی این است که فیلمبردار و کارگردان با یکدیگر تفاهم داشته باشند و روحیه یکدیگر را بشناسند، فقط در چنین حالتی است که از نتیجه همکاری رضایت خواهند داشت؛ در غیر این‌صورت فیلمبردار به وسیله‌ای مکانیکی بدل خواهد شد که وظیفه‌اش فقط گرفتن یک مجموعه عکس است.

گوزن‌ها، داش‌آکل، بلوچ، خاک، غزل، دشنه، تنگسیر، شازده احتجاب، سفیر، دزد عروسک‌ها، عروس، ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، روز فرشته، معجزه خنده، فصل پنجم، جهان پهلوان تختی و شوکران از جمله اثار وی بودند.

Farzad Z

Registered User
لایک‌ها
57
ضمن عرض تسلیت و خسته نباشید خدمت ازرائیل دیگه شورش رو در اوردی

MD66

Registered User
لایک‌ها
208
تسلیت

تا سال دیگه صدا و سیما هم تخته میشه اینجوری که پیش میره مجریهای صدا و سیما هم در امان نیستن

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
شهریار جوونی هاش یه شعری گفته بود: (ای مرگ بیا که زندگی ما را کشت )، فکر میکنم دوزاری ازراییل الان افتاده... فقط نمیدونم چرا گیر کرده تو خانه هنرمندان

Khake e Khasteh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب دیگه تا شقایق هست زندگی باید کرد

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
خدا رحمتش کنه
عزرائیل یه نظری به س *یا*سی ها داشته باش
جان من :(

sіπa

Registered User
لایک‌ها
8
تسلیت عرض می کنم

ddtu07bspmum1afumkn2.jpg

1eng.ir

Registered User
لایک‌ها
1,504

Sara Shadow

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
چرا این ازراییل هم سال همت مضاعف رو جدی گرفته؟ من تازه میخواستم بازیگر بشم ولی با این اوضاع خیلی میترسم... :(

pouyakhani

Registered User
لایک‌ها
2
تازه خانم خسروی نقاش کتاب کودک در گذشت....عزراعیل حسابی جوهمت مضاعف و کار مضاعف جدی گرفت

ShahramB

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
590
خوشــــــا شیــــــــــــــــــــــــــــــــراز
چرا این ازراییل هم سال همت مضاعف رو جدی گرفته؟ من تازه میخواستم بازیگر بشم ولی با این اوضاع خیلی میترسم... :(
ازراعیل گفت مهم نیته همین که نیت بازیگری رو داشتی باز هم فرشته ی میرگ میاد سراغت

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
عزراییل میخواد یه حرفی رو بزنه با این کارش :)

من که اصلا این اتفاقا رو همینجوری نمیدونم
حدود 10 تا هنرمند نمره یک از 89 فوت کردن

خدا رحمتش کنه :(

King Cyrus

Registered User
لایک‌ها
21
صد حیف و صد افسوس که باز یک خوب دیگر از خوبان دنیا کم شد.
خدایش بیامرزد.

بالا