برگزیده های پرشین تولز

حداکثر جریانی که از برق صنعتی میشه دریافت کرد!

dokhtodoz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان میخام بدونم که حداکثر میزان آمپراژی که میشه از برق صنعتی 380 ولت و 100 آمپر بصورت عملی و مداوم دریافت و مصرف کرد چه مقداره؟
تئوری : 380*100=38000 w اما عملا چند وات ؟

ضمنا قیمت بستن ترانسی با حداکثر توان ممکن برای برق صنعتی رو از کجا می تونم بگیرم؟

june

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
همش بستگی به میزان مصرف کننده داره
گیر هر فاز 33 آمپر میاد

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
دوستان میخام بدونم که حداکثر میزان آمپراژی که میشه از برق صنعتی 380 ولت و 100 آمپر بصورت عملی و مداوم دریافت و مصرف کرد چه مقداره؟
تئوری : 380*100=38000 w اما عملا چند وات ؟

ضمنا قیمت بستن ترانسی با حداکثر توان ممکن برای برق صنعتی رو از کجا می تونم بگیرم؟

خودت داری می گی 100 آمپر دیگه. پس حداکثرش 100 آمپره. :wacko:

ولی اگر منظورت توانشه، بستگی به کابل هات داره.

توان نامی: 100*380*1.732

اگر کابل های خوبی نداشته باشی، یعنی در عمل توان حرارتی لازم رو نداشته باشن، دیریت می شه، با ضریب 0.7-0.8

مورد دوم رو نمی دونم.

dokhtodoz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خودت داری می گی 100 آمپر دیگه. پس حداکثرش 100 آمپره. :wacko:

ولی اگر منظورت توانشه، بستگی به کابل هات داره.

توان نامی: 100*380*1.732

اگر کابل های خوبی نداشته باشی، یعنی در عمل توان حرارتی لازم رو نداشته باشن، دیریت می شه، با ضریب 0.7-0.8

مورد دوم رو نمی دونم.

تا جایی که میدونم میزان جریان واقعی خط نیرو با مقدار جریانی که اعلام میشه روی هر کنتور به مشترکان ارائه میشه متفاوته در واقع من در حال طراحی دستگاهی هستم و بایستی بدونم که با چه مقدار جریان در انشعابات معمول 100 آمپر شرکت برق روبرو هستم تا بتونم طراحی رو بر اون مبنا انجام بدم و متاسفانه قبلا هم این تجربه رو نداشتم
ضمنا این ضریب 1.732 رو میشه یک مقدار تشریح کنید
در هر حال ممنون، اگر اطلاعات دقیقتری ارائه بشه بخصوص در شرایط تست شده خیلی ممنون میشم

dokhtodoz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
همش بستگی به میزان مصرف کننده داره
گیر هر فاز 33 آمپر میاد

میشه لطف کنید واضح تر بفرماید
یعنی سه فاز میشه 33*3=99 آمپر

و کاملا هم میشه رو این مقدار حساب کرد که همیشه برقراره؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
تا جایی که میدونم میزان جریان واقعی خط نیرو با مقدار جریانی که اعلام میشه روی هر کنتور به مشترکان ارائه میشه متفاوته در واقع من در حال طراحی دستگاهی هستم و بایستی بدونم که با چه مقدار جریان در انشعابات معمول 100 آمپر شرکت برق روبرو هستم تا بتونم طراحی رو بر اون مبنا انجام بدم و متاسفانه قبلا هم این تجربه رو نداشتم
ضمنا این ضریب 1.732 رو میشه یک مقدار تشریح کنید
در هر حال ممنون، اگر اطلاعات دقیقتری ارائه بشه بخصوص در شرایط تست شده خیلی ممنون میشم

مگه انشعاب شما سه فاز نيست؟ اون 1.732 همون راديكال 3 هست (وقتي 380 ولت در نظر مي گيريد،‌ يه راديكال 3 خودش داره، ولي جريان مال فازه كه بايد در يه راديكال 3 ضرب بشه. اگر هر دو مال فاز باشه، سه برابر مي شه تا سه فاز به دست بياد. در اين صورت ولتاژ فازتون 220 ولت هست). يه ضريب توان هم نسبت به بار خودتون در نظر بگيريد، بسته به بار سلفي. اگر خازن جبران توان راكتيو داريد كه هيچ. اون ضريب حرارتي-تجمعي كابل رو هم در نظر بگيريد.

اون ها مي تونن در فركانس و ولتاژ كم فروشي كنن،‌ كه طبيعتا توان رو كم مي كنه،‌ اما اگر اجازه داريد 100 آمپر بكشيد، 100 آمپر رو مي شه كشيد.

dokhtodoz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مگه انشعاب شما سه فاز نيست؟ اون 1.732 همون راديكال 3 هست (وقتي 380 ولت در نظر مي گيريد،‌ يه راديكال 3 خودش داره، ولي جريان مال فازه كه بايد در يه راديكال 3 ضرب بشه. اگر هر دو مال فاز باشه، سه برابر مي شه تا سه فاز به دست بياد. در اين صورت ولتاژ فازتون 220 ولت هست). يه ضريب توان هم نسبت به بار خودتون در نظر بگيريد، بسته به بار سلفي. اگر خازن جبران توان راكتيو داريد كه هيچ. اون ضريب حرارتي-تجمعي كابل رو هم در نظر بگيريد.

اون ها مي تونن در فركانس و ولتاژ كم فروشي كنن،‌ كه طبيعتا توان رو كم مي كنه،‌ اما اگر اجازه داريد 100 آمپر بكشيد، 100 آمپر رو مي شه كشيد.

با این شرایط که تقریبا توان کل به 65 کیلو وات افزایش پیدا میکنه ! این ضریب روی برق تک فاز منازل هم هست؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
با این شرایط که تقریبا توان کل به 65 کیلو وات افزایش پیدا میکنه ! این ضریب روی برق تک فاز منازل هم هست؟

کدوم ضریب؟ رادیکال 3؟ نه دیگه، فقط برای سه فاز هست.

توان تک فاز=ضریب توان*جریان فاز*ولتاژ فاز
توان سه فاز=ضریب توان*جریان فاز*ولتاژ فاز (220)*3 یا توان سه فاز=ضریب توان*جریان فاز*ولتاژ خط (380)*1.732

برق منزل 25 آمپر تک فازه، که می شه: 0.9*220*25 حدود 5 کیلو وات

در ضمن شما ضریب توان رو در محاسبات در نظر نگرفتید. برق صنعتی و بار های موتوری معمولا ضریب توان پایینی دارند، مگر این که خازن براشون بذارید.

Last edited:

ali94fm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
من یک سوالی داشتم
فرض کنید برق سه فاز 380 ولت 100 آمپر داریم . من می خوام یک گرم کن برقی با 3 المنت مجزا با برق 3 فاز درست کنم .
1-در این صورت آیا از هر فاز برای یک المنت می تونم استفاده کنم؟ یعنی در این صورت هر المنت 126 ولت و 33 آمپر جریان می ده و ماکزیمم توان هر المنت می تونه حدود 4 کیلو وات باشه؟
در این صورت توان مجموع 3 المنت من می شه 12 کیلو وات که خیلی با 65 کیلو وات که قبلا دوستان توضیح دادن متفاوت می شه .
لطفا به من توضیح بدین ممنونم

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
هر فاز شما 220 ولته. شما نمی تونید المنتی که 126 ولت هست به 220 ولت وصل کنید. چون جریانی بیشتر از جریان نامیش که 33 آمپر باشه ازش کشیده می شه و می سوزه. می تونید دو تا از اون ها رو سری کنید و ستاره ببندید. در این صورت دو سر هر کدوم از اون ها 110 ولت می افته و مسلما جریانش هم کمتر می شه. مقاومت هر المنت 3.8 اهم هست که سری دو تاش می شه 7.63 اهم. جریان عبوری هم حدود 29 آمپر. در این صورت توان کل می شه به عبارت 19.2 کیلووات حدود 30 درصد توان مجاز مصرفی شما هست.

ali94fm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
هر فاز شما 220 ولته. شما نمی تونید المنتی که 126 ولت هست به 220 ولت وصل کنید. چون جریانی بیشتر از جریان نامیش که 33 آمپر باشه ازش کشیده می شه و می سوزه. می تونید دو تا از اون ها رو سری کنید و ستاره ببندید. در این صورت دو سر هر کدوم از اون ها 110 ولت می افته و مسلما جریانش هم کمتر می شه. مقاومت هر المنت 3.8 اهم هست که سری دو تاش می شه 7.63 اهم. جریان عبوری هم حدود 29 آمپر. در این صورت توان کل می شه به عبارت 19.2 کیلووات حدود 30 درصد توان مجاز مصرفی شما هست.
l
ممنون از جوابتون بنابر این اگر هرکدام از فاز ها 220 ولت باشه جریان هرکدام چقدر می تونه باشه؟ می خوام بدونم حداکثر از چه المنتی با چه توانی می تونم استفاده کنم؟220*33=7260 درسته؟

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
شما مثل این که جواب من رو نخوندید، یا درست متوجه نشدید. وقتی دو المنت 126 ولت رو سری کنید، دیگه جریان 33 آمپر نمی کشه. 29 آمپر می کشه. بعد هم منظورتون از حداکثر چیه؟ می خواید کل 65 کیلووات مجاز رو اختصاص به یه هیتر برقی بدید؟ مثلا کوره درست کنید؟

ali94fm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
شما مثل این که جواب من رو نخوندید، یا درست متوجه نشدید. وقتی دو المنت 126 ولت رو سری کنید، دیگه جریان 33 آمپر نمی کشه. 29 آمپر می کشه. بعد هم منظورتون از حداکثر چیه؟ می خواید کل 65 کیلووات مجاز رو اختصاص به یه هیتر برقی بدید؟ مثلا کوره درست کنید؟
نه برای کوره نیست . عذرخواهم من نتونستم خوب منظورم را برسونم . ببینید المنت متغیر است و ما می توانیم ولتاژ و جریان المنت را خودمان انتخاب کنیم و محدودیتی نداریم اما در تعداد المنت ها محدودیت داریم و تنها 3 المنت می توانیم استفاده کنیم . بنابراین 3 المنت داریم و برق سه فاز . حالا چگونه می توانیم بیشترین ظرفیت حرارتی را از این برق سه فاز توسط المنت ها بگیریم؟
حداکثر کیلو وات را هم 30 کیلو وات در نظر بگیریم به عبارتی نمی خواهیم کل 65 کیلو وات مجاز را صرف المنت ها کنیم.

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
خب اگر ولتاژ هر فاز رو 220 ولت در نظر بگیریم، یک سوم توان رو هم برای هر فاز یعنی 10 کیلووات در نظر بگیریم، می شه مقاومت هر المنت رو از رابطه R=V^2/P حساب کرد. شما باید از المنتی با مقاومت 4.84 اهم استفاده کنید. این المنت باید مناسب ولتاژ 220 ولت باشه و در این ولتاژ 45.5 آمپر جریان می کشه.

بالا