برگزیده های پرشین تولز

مشکل با هارد SAMSUNG Spinpoint F3 HD502HJ

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
من حدود یه هفته میشه که این هارد رو گرفتم.
از اون موقع، چندین بار این ارور رو دریافت کردم:

i1405_untitled.jpg

تو قسمت event viewer در مورد این ارور نوشته:
Windows Disk Diagnostic detected a S.M.A.R.T. fault on disk SAMSUNG HD502HJ ATA Device (volumes C:\;D:\;E:\). This disk might fail; back up your computer now. All data on the hard disk, including files, documents, pictures, programs, and settings might be lost if your hard disk fails. To determine if the hard disk needs to be repaired or replaced, contact the manufacturer of your computer. If you can't back up (for example, you have no CDs or other backup media), you should shut down your computer and restart when you have backup media available. In the meantime, do not save any critical files to this disk.​

همچنین چندین بار هم توی محیط ویندوز این مشکل پیش اومد: صفحه خطخطی شد و صدای آهنگ گیر کرد و یک ثانیه بعد این صفحه آبی ارور ظاهر شد:

کد:
http://www.imagedoll.com/out.php/i1461_30062010.jpg

ویندوز رو دوباره نصب کردم، تاثیری نداشت. با یک پاور دیگه تست کردم، باز هم فرقی نکرد.
با هارد قبلی هیچکدوم از این ارورها رو دریافت نکرده بودم، پس احتمال زیاد باید مشکل از هارد باشه و ببرم گارانتی.
اما مشکل اینجاست که تا حالا با هر نرم افزاری که هارد رو تست کردم، هیچ مشکلی توی هارد پیدا نکرده، نرم افزارهای HD Tune و Speedfan و HDDLife و حتی ES Tool که برای خود سامسونگ هست هارد رو سالم و بدون ارور تشخیص دادن.

به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه، لطفا اگه نرم افزار دیگه ای میشناسید که ممکنه تشخیص بده معرفی کنین.

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
این هارد داره کارش تموم میشه زودتر از اطلاعاتت بک آپ بگیر/

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
کابل ها هم یک بار عوض بکن تست بزن

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام 1233445566 عزيز
animsmilysmile.gif

. براي تست سخت افزاري هاردديسكتان مي‌توانيد از برنامه خود سامسونگ استفاده نماييد. نسخه بئت كننده فلاپي يا CD برنامه HUTIL را دنلود نمايد و پس از بوت نمودن از روي ديسكي كه ساختيد، گزينه TOOLS \ SELF DIAGNOSTIC را انتخاب نماييد.(در ليست انواع هاردديسك‌هاي قابل پشتيباني توسط اين بنامه، شماره مدل هاردديسك شما را نديدم!) يك برنامه ديگه هم سامسونگ داره به نام ES-Tool كه اون هم يكسري امكانات داره.

. در كل در هر دو برنامه نوشته شده كه حتمن قبل از اجرايشان از تمامي اطلاعات روي آن هاردديسك نسخه پشتيباني بگيريد. (همانطور كه دوست عزيزمان balabala جان هم متذكر شدند)

. يك تجربه شخصي، بهتره گزينه S.M.A.R.T را از درون BIOS سيستم خاموش نماييد. (بعضي مادربوردها به شكل Default اين گزينه را به شكل خاموش دارند. مانند Gigabyte و...) ولي اگر برنامه Diagnostic هاردديسك خود كمپاني سازنده پيغامي مبني بر مشكل دار بودن درايو داد، آن را جدي بگيريد! (من و دوستانم فقط و فقط هاردديسك‌هاي Maxtor و WD را براي مشتريها و دوستانمان سفارش يا پيشنهاد مي‌داديم و هيچ تجربه‌اي روي هاردديسك‌هاي سامسونگ و نرم افزار‌هاي Diagnosticش ندارم!)

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
89/04/13
26.gif
103.gif

hojatshabani

Registered User
لایک‌ها
146
دوست عزیز سامسونگ بورد جالبی نداره من خیلی دیدم خراب شده

شما یه تستی بکنید :

یه فن زیرش بزارید

فیش ها رو از نظر کامل جا خوردن تست کنید

در اخر رم و مادر بورد هم چک کنید

در کیس هم باز بزارید

ببینید باز هم اینطوری میشه

اگه شد هارد رو روی یه سیستم دیگه تست کنید و اگه بازم مثبت بود دیگه باید به یه متخصص نشون بدید تا ببینه مشکل فنی داره یا نرم افزاری

قربانت / حجت

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از پاسختون متشکرم دوستان عزیز
- با ES Tool هارد رو چک کردم، هیچ مشکلی پیدا نکرد.
- مینبوردم گیگابایته و گزینه S.M.A.R.T در بایوس Disabled بود.
- در دمای پایین هم این ارور ها رو دریافت کردم. (مثلا کامپیوتر تازه روشن شده بود)

اما همین چند ساعت پیش پورت ساتایی که کابل هاردم به اون وصل بود رو عوض کردم.
اتفاق جالبی افتاد! نتیجه بنچمارک نرم افزار HD Tune خیلی بهتر شد!
قبلا بطور متوسط Reading Rate حدود 104 MB/S بود، الان 111 MB/S !
میگم ممکنه مشکل از همون پورت لعنتی بوده باشه؟
البته هارد قبلیم به همین پورت وصل بود و مشکلی نداشت، اما اون زیاد با فسیل فرقی نمی کرد!

باز هم از لطف دوستان تشکر می کنم

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام 1233445566 عزيز
animsmilysmile.gif

میگم ممکنه مشکل از همون پورت لعنتی بوده باشه؟
. بعله! البته به كابل ربط داره و بخصوص اگر كابل SATA باشد! و باز به خصوص اگر كابل SATA باشد نبايد آن كابل را تا زد يا بيش از 90 درجه خمش كرد! تمامي اينها و بدي جنس كابل و ... در ديدن مشكلات عجيب غريب در اين نوع هاردديسك ها اثر دارند. توضيحات بيشتر در اين پست پورت‌ها، كابل‌ها و درايو‌هاي PATA و SATA و روش نصب و كانفيگ كردن موجود هست.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
89/04/13
26.gif
103.gif

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام خدمت دوستان عزیز
دوباره ارور اول رو دریافت کردم!
البته، اولین بار که من هارد جدید رو راه اندازی کردم، از نرم افزار O&O DiskImage استفاده کردم.
دو روز پیش ویندوز رو بصورت جدید و از روی DVD نصب کردم، از اون موقع تا حالا فقط ارور اول رو دریافت می کنم.
بهرحال، مشکل با تغییر پورت ساتا هم حل نشد. ویندوز هم همچین یه مقدار گیج میزنه!
قکر کنم باید ببرم گارانتی! وقتی نرم افزارها هارد رو سالم تشخیص میدن، ممکنه اونجا هم سالم تشخیص بدن؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام 1233445566 عزيز
animsmilysmile.gif

. خوب با اين حساب بهتره بفرستيش جايي كه گارنتيش كردند. لازم نيست اسمي از نرم افزار هايي كه براي تست هاردديسك روش استفاده نمودي را آنجا بياري! فقط مشكلات درون ويندوزت را بگو.... فقط يك نكته! آيا اين برنامه HUTIL را هم تست كردي؟ اين را فقط جهت اطلاع خودم مي‌پرسم وگرنه همون گارنتي تنها گزينه هست.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
89/04/14
26.gif
103.gif

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوست عزیز
با ES Tool تست کردم، که دقیقا مشابه اونه فقط فکر می کنم یکم جدید تره. ولی با اون تست نکردم.

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آیا الان این پارتیشن بندی درسته و مشکلی نداره؟

i1602_untitled.jpg

وقتی موقع انتخاب درایو برای نصب ویندوز، میخواستم درایو جدید اضافه کنم، ویندوز میخواست یک درایو 100 مگابایتی اضافه بسازه، ولی من نذاشتم. اون که مشکلی نداره؟
هارد قبلیم که پارتیشن بندیش رو خودم نکرده بودم، یک درایو Primary بود و بقیه Logical.

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام 1233445566 عزيز
animsmilysmile.gif

. مشكل شما با نوع پارتيشنبندي نيست! شما مي‌توانيد فقط يك پرايمري داشته باشيد يا تا حرف Z پارتيشن بسازيد!! اما اگر خيلي نگارن اين موضوع هستيد، مي‌توانيد به كمك برنامه‌هاي مديريت پارتيشن Paragon يا Acronis دوباره پارتيشنبندي نماييد...

ویندوز میخواست یک درایو 100 مگابایتی اضافه بسازه، ولی من نذاشتم. اون که مشکلی نداره؟
. من نميدانم اين فضا براي چيست! هنوز هم مقاله يا سايتي نديدم كه دليل آن را بگويد!! ولي خودم چون با برنامه‌هاي مديريت پارتيشن هميشه پارتيشنبندي مي‌كنم چنين فضاهايي را درست نمي‌كنند و نمي‌كنم!

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
89/04/14
26.gif
103.gif

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
امروز عصر می برم برای گارانتی، فقط قبلش هارد رو کامل فرمت کنم، نکنم یا فرقی نمی کنه؟
من مشهد هستم و مثل اینکه برای تست میفرستن تهران.
متشکرم

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دیروز فایل setup نرم افزار nero رو اجرا کردم(از روی هارد)، بدون مشکل نصب شد.
دفعه بعد که اجرا کردم، ارور داد که فایل خراب شده.
اما یک ری استارت کردم و درست شد!
همچنین نرم افزار Winamp میگه Direct X ات مشکل داره، اما قبلا(با هارد قبلی) که این ویندوز رو از روی همین DVD نصب کرده بودم چنین ایرادی نمی گرفت.
در ضمن از 3 روز پیش که ویندوز رو دوباره نصب کردم، دیگه ارور دوم(صفحه آبی) رخ نداده.

بهرحال اینها رو از این نظر میگم که همه نرم افزارها هارد رو سالم نشون دادن و میخوام مطمئن بشم از هارد هست بعد بفرستم گارانتی.

Blueray

Registered User
لایک‌ها
1
سلام و درود بر همه ی دوستان عزیزم از جمله igimax جان ،
مشکلی که توی این تاپیک مطرح شد ، عینا و دقیقا مشکل خودم هم بود ، ارور ها ، کمپانی سازنده ی مین بورد ، مدل هارددیسک ، تست نرم افزارها و ...،
منتهی من این مشکل رو با یکی از ویندوزهام داشتم ، ولی واقعا نمیدونم چیشد که اون ویندوزم از کار افتاد و دیگه بالا نمیاد ، یه زمانی به صفحه آبی میرسید ولی الآن دیگه اون هم نمیاد و بعد اینکه میخوام از اون ویندوز بوت کنم ، مراحل اولیه ی بوت شدن انجام میشه ولی قبل رنگی شدن صفحه مانیتور ، ناگهان سیستم خاموش میشه .
خلاصه هر چی بود ، باعث شد من از ویندوز دیگری که در کنار ویندوز قبلی استفاده میکردم ، استفاده کنم و جالبه که توی این ویندوزم که سون 64 بیتی هست ، این خطا رو ندیدم !!
اون 100 مگی هم که فرمودی برای خودمم خیلی سواله ؟؟؟
کابل ساتا II ی من اریجینال گیگابایت ga ma785gt-ud3h هست و خمی کمتر از 90 درجه هم نداشت .
برنامه های تست هاردی که استفاده کردم هم کوچکترین warning یا error ای ندادند .
خدا رو شکر مشکل حادی بوجود نیومد و توی این یکی سیستم عاملم که خطا مطا نداده !

موفق باشید عزیزان .

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام Blueray عزيز
animsmilysmile.gif

. به به! آقا كجاييد!؟
3.gif
من خودم يكسري از مشكلاتم كم شد و يكسري ديگه شروع شد! ولي حجم اينها كمتر از قبلي‌ها هست و كمي بيشتر وقت دارم بيام تو فروم.... خوبيد آقا؟! چند روز پيش ذكر خيرتان بود و آدرس نوشته‌هايتان را در مورد برنامه‌هاي مديريت بوت هاردديسك را به چندنفري دادم كه نيازشون هم بود.... انشاالله بيشتر ببينيمتون و در ضمن grub4dos رو هم يك نگاهيش بيندازيد... عجب چي خفني هست و چيزي بيشتر از فقط يك مديريت بوت هست!

. آقا پيشنهاد دوستمان در مورد امتحان يك ويندوز ديگه را من هم پيشنهاد مي‌دهم! من تجربه خطا روي رم داشتم كه با تعويض ويندوز مشكلات را نديدم ولي در هر صورت اون رم‌ها مشكل داشتند!! پس اگر با تعويض ويندوز مشكل هاردديسك به ظاهر حل شد ولي همواره از داده‌هاي خود يك بكاپ داشته باشيد....

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
89/04/16
26.gif
103.gif

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
سلام و درود بر همه ی دوستان عزیزم از جمله igimax جان ،
مشکلی که توی این تاپیک مطرح شد ، عینا و دقیقا مشکل خودم هم بود ، ارور ها ، کمپانی سازنده ی مین بورد ، مدل هارددیسک ، تست نرم افزارها و ...،
منتهی من این مشکل رو با یکی از ویندوزهام داشتم ، ولی واقعا نمیدونم چیشد که اون ویندوزم از کار افتاد و دیگه بالا نمیاد ، یه زمانی به صفحه آبی میرسید ولی الآن دیگه اون هم نمیاد و بعد اینکه میخوام از اون ویندوز بوت کنم ، مراحل اولیه ی بوت شدن انجام میشه ولی قبل رنگی شدن صفحه مانیتور ، ناگهان سیستم خاموش میشه .
خلاصه هر چی بود ، باعث شد من از ویندوز دیگری که در کنار ویندوز قبلی استفاده میکردم ، استفاده کنم و جالبه که توی این ویندوزم که سون 64 بیتی هست ، این خطا رو ندیدم !!
اون 100 مگی هم که فرمودی برای خودمم خیلی سواله ؟؟؟
کابل ساتا II ی من اریجینال گیگابایت ga ma785gt-ud3h هست و خمی کمتر از 90 درجه هم نداشت .
برنامه های تست هاردی که استفاده کردم هم کوچکترین warning یا error ای ندادند .
خدا رو شکر مشکل حادی بوجود نیومد و توی این یکی سیستم عاملم که خطا مطا نداده !

موفق باشید عزیزان .

بايوس بردتون رو اپديت كردين . ؟

Blueray

Registered User
لایک‌ها
1
بايوس بردتون رو اپديت كردين . ؟
سلام ،
خیر دوست عزیز ، من هیچ کاری نکردم ، دقیقا اون خطا رو چندین و چند بار دریافت کردم ولی با استفاده کردن از ویندوز موازی دیگری که در کنار اون ویندوز سون 32 بیت قبلیم داشتم ، این خطا محو شد .
این نشون میده که روی ارور های ویندوز نمیشه اعتماد کرد . بعدش من یه زمانی صداهای عجیبی از هاردم میشنیدم ، ولی الآن مدت زیادی هست که نمیشنوم ، بعید میدونم توجهم به صداش کمتر شده باشه یا عادت کرده باشم .
این مدت اونقدر خطا ها و مشکلات عجیبی در مورد کامپیوتر دیدم که فهمیدم هر چی هم که بلد باشیم ، باز هم وسعت مشکلات عجیب و خنده دار که به عقل جن هم نمیرسه ، بیشتر و گسترده تر هست .

سلام Blueray عزيز

. به به! آقا كجاييد!؟ من خودم يكسري از مشكلاتم كم شد و يكسري ديگه شروع شد! ولي حجم اينها كمتر از قبلي‌ها هست و كمي بيشتر وقت دارم بيام تو فروم.... خوبيد آقا؟! چند روز پيش ذكر خيرتان بود و آدرس نوشته‌هايتان را در مورد برنامه‌هاي مديريت بوت هاردديسك را به چندنفري دادم كه نيازشون هم بود.... انشاالله بيشتر ببينيمتون و در ضمن grub4dos رو هم يك نگاهيش بيندازيد... عجب چي خفني هست و چيزي بيشتر از فقط يك مديريت بوت هست!

. آقا پيشنهاد دوستمان در مورد امتحان يك ويندوز ديگه را من هم پيشنهاد مي‌دهم! من تجربه خطا روي رم داشتم كه با تعويض ويندوز مشكلات را نديدم ولي در هر صورت اون رم‌ها مشكل داشتند!! پس اگر با تعويض ويندوز مشكل هاردديسك به ظاهر حل شد ولي همواره از داده‌هاي خود يك بكاپ داشته باشيد....

موفق باشيد.
سلام آقا ، واقعا خوشحالم دوباره شما رو اینجا مثل همیشه فعال میبینم .
اگه این پست های سایت دکمه ی تشکر هم داشت ، شما رو تشکر بارون میکردم ، چون تجربه ها از طلا هم ارزشش بیشتره که شما به راحتی و البته با صرف وقت در اختیار بقیه میزارید .
خلاصه کنم ، بله من مشکلم اگه یادتون باشه ، همین بود ، حتی کم مونده بود برم گارانتی ولی خداروشکر حل شد .
اون برنامه ای رو هم که فرمودید ، فردا انشالله بررسیش میکنم باید سورپرایز فوق العاده ای باشه ، و توی تاپیک مربوطه ، بحث رو پیگیری میکنیم ، فقط این رو بگم که اون برنامه ای که دارم استفاده میکنم ، بدجوری پشیمونم کرد !!
البته کارم رو راه انداخته ولی ... یه پیشنهاد ، برنامه ی مدیریت بوت ترایال چی داداش ! ؛ استفاده نکنید !!
بهتره برنامه هر چی ساده تر و سازگارتر با برنامه های دیگر باشه . چیزی که در انتخاب های شما برای بک آپ گرفتن و پارتیشن بندی کاملا مشهود هست .

راستی منم دچار مشکلاتی شدم ، خیلی وقتی بود که اینجا سر نزده بودم ، ولی دعاگوی شما هستیم .
موفق باشید .

1233445566

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان عزیز

متاسفانه من راه حل دیگه ای جز گارانتی به ذهنم نرسید، دادم برای گارانتی.
گفتن 22-23 روز طول میکشه، حالا تو این مدت باید با همون هارد قدیمی(که گفتم فرق چندانی با فسیل نداره) سر کنم!
نصب دوباره ویندوز رو تست کردم، اما با همون DVD قبلی. منظور شما این بود که با DVD دیگه ای تست کنم، یا کلا یک ورژن دیگه؟

در ضمن، یک نکته رو من تا حالا نگفتم. من همزمان با هارد، پاور رو هم عوض کرده بودم. تا مدتی شک داشتم که از پاور باشه.
تا اینکه با پاور قدیمیم هم هارد رو تست کردم، باز هم همون مشکلات وجود داشت.
به همین خاطر فکر کردم مشکل از پاور نباشه، و در اینجا هم مطرح نکردم که پارامترها زیاد نشه.
اما از 2 روز پیش که هارد قدیمی رو دوباره گذاشتم(با پاور جدید) یکبار ارور صفحه آبی رو دریافت کردم!! درست زمانی بود که سیستم میخواست از حالت استندبای دربیاد.

پاور قبلیم یه چیز تقلبی بود که بعید میدونم توان واقعیش به 300 وات هم برسه، اما پاور جدید Green GP430A هست که میدونم برای سیستمم کافی هست.

متشکرم

Last edited:
بالا