برگزیده های پرشین تولز

عيب يابي مدار

HradWare

Registered User
لایک‌ها
1
سلام
دوستاني كه در زمينه الكترونيك تخصص دارند لطفا به من كمك كنند.
يه برد هست مربوط به يه دستگاه (ر ي س ي و ر) خود دستگاه قيمتي نداره ولي از جهت اينكه موارد مشابه خيلي براي بنده پيش اومده كه يك وسيله به اين روز دراومده مي خواستم تعميرش كنم تا هم ياد بگيرم هم يه كار مثبت كرده باشم.

به نظر ميومد مشكل از يه خازن باشه چون دستگاه تو روزهاي آخر خود به خود خاموش/ روشن ميشد تا اينكه ديگه روشن نشد.
سوال بنده اينه كه چطور ميشه فهميد كدوم قطعه دقيقا معيوب شده تا تعويضش كرد؟
يه تعمير كار از چه راهي قطعه مشكل دار توي يه برد مثلا راديو يا رو پيدا مي كنه؟
مالتيمتر و يك سري لوازم اوليه هم دارم با قطعات هم كمي آشنايي دارم.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوب در اینکار تجربه خیلی نقش داره و واقعیت اینه که از سواد مهمتره! میشه گفت هم تخصص هست هم هنر.

بطور خیلی کلی وقتی یک دستگاهی روشن نمیشه باحتمال زیاد مشکل در تغذیه هست و بیشتر هم المانهای تحت فشار (یعنی ولتاژ بالا، جریان بالا یا دمای بالا) مشکوک هستن

خرابی بعضی المانها (مثل خازن الکترولیت) ممکنه خیلی راحت با چشم دیده بشه (معمولا پکیده میشن) که هم میتونه خودش عامل اصلی باشه (نشت مواد شیمیایی اش به بیرون بر اثر گرما و خلاصه پایان عمر مفید) و هم اینکه معلول یک عامل دیگه که معمولا ولتاژ بالا بدلیل خرابی المان دیگه باشه.
همینطور بعضی المانها هم سوختگیشون روی برد اثر میگذاره.

باز شدن لحیم بر اثر گرمای زیاد یا اکسیده شدن لحیم هم میتونه یک عامل خرابی باشه که باید دقیقا معاینه بشه

بعد از معاینه ظاهری باید دستگاه رو روشن کنین و روی قطعات مختلف (آی سی ها بیشتر) دستتون رو بگذارین و دما رو چک کنین - اگر یک المانی بیش از حد داغ باشه مشکوک هست (البته در بعضی دستگاههای رسیور اینجوری هست) و اگر هم سرد سرد باشه مشکوک به قطعی

بعد نوبت ولتاژ چک هست

مرحله بعدی هم سیگنال چک (اسکوپ نیاز دارین)

-----------------
هر دستگاهی لم خودش رو داره مثلا تعمیر تلویزیون با تعمیر رادیوپخش هر کدوم یک پروسه جدا دارن

HradWare

Registered User
لایک‌ها
1
خيلي از لطفتون ممنونم
مشكل اينجاست كه هيچ قطعه با ظاهر مشكوك روي برد ديده نميشه و تعداد ترانزيستور و خازن و ساير قطعات هم ماشاا.. كم نيست . اسكوپ هم كه ندارم اگه داشتم هم بلد نبودم باهاش كار كنم.
دستگاه هم ارزش مالي نداره فقط خيلي خوب ميشد اگه خودم مشكلش رو پيدا كنم.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
اون مواردی که گفتم کلی هست و فقط یک ایده کلی از روش تعمیر به شما میده - نعمیر رو فقط در تعمیرگاه وردست یک تعمیرکار خبره و با گذشت زمان یاد میگیرین و نه در محیط های مجازی

شما عجالتا تغذیه رو چک کنین بخصوص آی سی رگولاتور

kkr129

Registered User
لایک‌ها
10
خوب در اینکار تجربه خیلی نقش داره و واقعیت اینه که از سواد مهمتره! میشه گفت هم تخصص هست هم هنر.

بطور خیلی کلی وقتی یک دستگاهی روشن نمیشه باحتمال زیاد مشکل در تغذیه هست و بیشتر هم المانهای تحت فشار (یعنی ولتاژ بالا، جریان بالا یا دمای بالا) مشکوک هستن

خرابی بعضی المانها (مثل خازن الکترولیت) ممکنه خیلی راحت با چشم دیده بشه (معمولا پکیده میشن) که هم میتونه خودش عامل اصلی باشه (نشت مواد شیمیایی اش به بیرون بر اثر گرما و خلاصه پایان عمر مفید) و هم اینکه معلول یک عامل دیگه که معمولا ولتاژ بالا بدلیل خرابی المان دیگه باشه.
همینطور بعضی المانها هم سوختگیشون روی برد اثر میگذاره.

باز شدن لحیم بر اثر گرمای زیاد یا اکسیده شدن لحیم هم میتونه یک عامل خرابی باشه که باید دقیقا معاینه بشه

بعد از معاینه ظاهری باید دستگاه رو روشن کنین و روی قطعات مختلف (آی سی ها بیشتر) دستتون رو بگذارین و دما رو چک کنین - اگر یک المانی بیش از حد داغ باشه مشکوک هست (البته در بعضی دستگاههای رسیور اینجوری هست) و اگر هم سرد سرد باشه مشکوک به قطعی

بعد نوبت ولتاژ چک هست

مرحله بعدی هم سیگنال چک (اسکوپ نیاز دارین)

-----------------
هر دستگاهی لم خودش رو داره مثلا تعمیر تلویزیون با تعمیر رادیوپخش هر کدوم یک پروسه جدا دارن

حرفای دوستمون کاملا درسته

اول از همه احتمال 80 درصد از قسمت پاور خرابیه

پاور محلی هست که برق دستگاه رو تغذیه میکند

روی بعضی از برد ها مقدار ولتاژها زده شده

شما میتونی ولتاژ گیری کنی و مسیر ها رو دنبال کنی و خرابی رو ببینی

یا اگه نقششو داری چه بهتر ( واسه اسکوپ که میخای کار کنی نقشه باشه خیلی خیلی بهتره )

بیشتر آی سی های توی رسیور و دستگاه های جدید تعداد پایه های خیلی زیادی دارن به همین دلیل با هویه معمولی نمیشه

باید با هویه بادی آی سی رو در آورد

البته بیشتر مواقع دستگاه به اصطلاح لحیم سردی به هم میزنه . که این به خاطر مرور زمانه

هویه بخوره لحیم سردی رفع میشه

در کل به نظر من 80 درصد از پاوره

سعی کن قطعات رو با چشم نگاه کنی

هرگونه پوکیدگی خازن و یا سیاه شدن مقاوت و یا دایود های زنر

الکترونیک خیلی وسیع هست .

تجربه توش خیلی مهمه

ایشالا تونسته باشم یه کمک کوچولو کرده باشم :)

HradWare

Registered User
لایک‌ها
1
از راهنمايي دوستان و اساتيد خوب ممنونم در حال ور رفتن با پاور هستم بلكه پيدا كنم .

بالا