برگزیده های پرشین تولز

خیام ریاضی دانی عرب و ستاره شناسی ایرانی است، نه شاعر!

sіπa

Registered User
لایک‌ها
8
پس از فردوسی، نوبت به خیام رسید
پس از اقدام طنزآمیز یک روزنامه عربی درباره تشکیک تدوین شاهنامه توسط فردوسی، این بار یک روزنامه کویتی، با انتشار مقاله ای با نام «رباعیات خیام ... من الذی نظمها ؟! (رباعیات خیام را چه کسی سروده است ؟!)» مدعی شد، دیگران بخش اعظم رباعیات منسوب به عمر خیام را برای او سروده و خیام آنها را به نام خود منتشر کرده است!

به گزارش «تابناک»، روزنامه «القبس» چاپ کویت، «عمر خیام» را دانشمند ریاضی دان عرب! و ستاره شناس ایرانی معرفی کرد که در سال 439 در نیشابور متولد شده و در سال 526 در زادگاهش رحلت کرده است.

در ادامه این نوشتار به قلم «جهاد فاضل» آمده است: در ادبیات قدیمی ایرانی، خیام به عنوان یک دانشمند ستاره شناس و ریاضی دان معرفی شده و هیچ یک از متون ایرانی او را به عنوان شاعر معرفی نمی کنند؛ بنابراین، اشعار منتسب به او خالی از شک و تردید نیست!

وی مدعی است: در زمان حاضر، نگاه ادب شناسان ایرانی به خیام نیز نگاه علمی به زاده نیشابور است و هیچ گاه او را در ردیف فردوسی، حافظ، سعدی و جلال الدین رومی (مولوی) نمی دانند.

بر پایه این گزارش، یکی از دلایلی که نویسنده این نوشتار درباره تشکیک اشعار خیام می آورد، این است که در سال درگذشت خیام، شمار رباعیات او 36 رباعی و چند سال بعد این تعداد به شصت و در سال ها و قرن های بعدی، 426 تا 1030 رباعی به نام او ثبت شده است؛ بنابراین، نمی توان اطمینان داشت که او این تعداد رباعی را در زمان خود سروده باشد، ضمن اینکه در رباعیات موسوم به خیام، بسیار بیشتر از شاعران هم عصر او واژه های شراب و شاهد و می دیده می شود که بعید است خیام جرأت می کرده که در فضای دینی آن روزگاران، اینگونه تجری کرده و قهقهه های مستانه و وصف در آغوش گرفتن شاهد را این گونه تصویر کند!

نتیجه گیری نویسنده این مقاله نیز بسیار جالب است؛ بنابراین، می توان مطمئن شد که رباعیات موجود را کسانی که دوستدار او بودند، سروده و به دانشمند ریاضی دان عرب! و ستاره شناس ایرانی نسبت داده اند.

هرچند درستی یا نادرستی این ادعا را باید متخصصان و اساتید ادبیات و زبان فارسی تشخیص دهند، بهره گیری از عنوان ریاضی دان عرب در متن ـ که به دلیل تکرار نمی تواند سهوی باشد ـ به استناد همین متن، بیشتر به طنزی خطرناک می ماند، زیرا در سال های اخیر، می بینیم که کشورهای عربی در تلاشند با عرب دانستن بیشتر دانشمندان ایرانی همچون بوعلی سینا، بیرونی و امثال آنان، برای خود پیشینه تمدنی درخوری بسازند؛ موضوعی که متأسفانه آن گونه که باید، مورد توجه دولتمردان ما واقع نشده است و اگر روند همین پیش رود، چندی نخواهد پایید که همین جریان عربی، خیام را نیز دانشمند عرب بنامد.

Ronan

Registered User
لایک‌ها
876
سینا چرا عکس و آواتار نداری ؟

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
از همین جملش معلومه چیز شعره :

در زمان حاضر، نگاه ادب شناسان ایرانی به خیام نیز نگاه علمی به زاده نیشابور است و هیچ گاه او را در ردیف فردوسی، حافظ، سعدی و جلال الدین رومی (مولوی) نمی دانند.

الان بین ادب شناسان ایرانی دقیقا برعکس گفته این یاروئه .. البته ادب شناس واقعی .. نه اونکه رفته جبهه حالا اومده استاد دانشگاه شده ... خیام بدون شک اگر بهترین شاعر ایرانی نباشه ( که بنظر من هست ! ) یکی از بهترین هاست .

چطور یه نفر همچین شعرهایی گفته و هیچ حرفی ازش تو تاریخ نیست .

افسوس که نامه جوانی طی شد -- وآن تازه بهار زندگانی دی شد
آن مرغ طرب که نام او بود شباب --- افسوس ندانم که کی آمد کی شد

Ronan

Registered User
لایک‌ها
876
آخه می خوام یوزرنیممو عوض کنم و با این فعالیت نکنم ولی از پریروز سه تا ایدیه جدیدمو بن کردن

چرا میخوای عوضش کنی ؟ این که هزار و هشت صد و خورده ای هم پست داره برای چی عوضش کنی ؟

منصور قیامت

کاربر ویژه گفتگوی آزاد
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
297
افکار سینا خیلی مرموزه. من دوس دارم بدونم هدفش چیه از این تغییر یوزرنیم ها

Mazi

* مدیر موبایل و اسمارت فون ها* مدیر پاتوق
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,457
زیاد بود...خلاصه اش کنید در 1 جمله بی زحمت.

عمو مایکل

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
107
این بحثای علکی رو بریزید توی چاه خلا . اون موقعی بحث کنید که با طرف دعوا روبرو هستید نه اینکه ما که همه مثل هم اعتقاد داریم توی این موضوع فقط قضیه رو برای خودمون پیچیده تر و جدی تر کنیم که اونا سودش رو ببرن ...

sіπa

Registered User
لایک‌ها
8

Ronan

Registered User
لایک‌ها
876
دلیل خاصی نداره آخه خسته شدم ازش

پس تو زن نگیر سینا ... یهو بعد از 1 ماه میگی خسته شدم دیگه برو یکی دیگه میخوام بگیرم
whistle.gif

sіπa

Registered User
لایک‌ها
8
پس تو زن نگیر سینا ... یهو بعد از 1 ماه میگی خسته شدم دیگه برو یکی دیگه میخوام بگیرم
whistle.gif

یوزر نیم چه ربطی به زن داره؟:lol:
ولی خوب دلیل شخصی هم دارم که میخوام عوضش کن
شاید فعلا با همین فعالیت کردم

بالا