برگزیده های پرشین تولز

از لیسانس یا فوق لیسانس

Partisan

Registered User
لایک‌ها
6
سلام به دوستان.
مدتی هست که دارم واسه ی ادامه تحصیل موارد مختلفی که هست رو بررسی میکنم.
حالا یه سوال اساسی وجود داره و ان هم اینکه شما دوستان خروج از کشور برای ادامه تحصیل از مقطع لیسانس بهتر میدونید یا از فوق لیسانس؟لطفا دوستانی که در این زمینه تجربه ای دارن کمک کنن تا بتونم بهترین تصمیم ممکن رو بگیرم؟
لطفا سوال رو از جنبه های مختلفی که وجود داره بررسی کنید از قبیل پیدا کردن کار حین تحصیل و مسئله خروج از کشور(برای من که مشمول هستم)...و حتی از نقطه نظر ازدواج.
خیلی ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن.

nozha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
باید دید شما کدوم کشور رو برای تحصیل انتخاب کردین و همینطور وضعیت مالی چون ممکنه مثلا تو یه مقطع تحصیلی فاند یا همون هزینه تحصیل رو نداشته باشن و شما خودتون باید هزینه کنین !
مثلا کشور امریکا اکثرا از فوق لیسانس میرن برای پی اچ دی!
همه اینائی که گفتین به کشور مورد نظرتون بر میگرده چون برای دانشجوی خارجی قوانین خاص خودشون رو دارن

اگه براتون مهم نیس کجا باشه ( مثلا کشور مورد نظرتون صرفا امریکا نباشه ) میتونین برای فوق برین ... مثلا کانادا یا کشورای اروپائی

Partisan

Registered User
لایک‌ها
6
سعیم بر این هست که یکی از 2 کشور آمریکا یا کانادا را پذیرش بگیرم.
در رابطه با هزینه های تحصیل هم چقدر میشه روی درآمد حین تحصیل توی این دو کشور حساب باز کرد؟طوری هست که بشه زندگی آنجا رو باهاش چرخوند، هزینه دانشگاه رو هم تا حدودی پرداخت کرد؟

omidghadami

Registered User
لایک‌ها
1
دوستان نمی دونم چند تاتون توی این قضیه بودید! ولی اطلاعاتتون زیاد غلط داره! ببحشید که خیلی رک گفتم!
ببین دوست عزیز برای آمریکا و تا یه حدودی کانادا فکر تحصیل در دوره دکترا رو کلا از سرت بیرون کن! به کل پروسش با دوره ارشد فرق می کنه! البته اینم همین جا بگم که درسته پذیرش در دوره کارشناسی با فاند خیلی راحت تره تا دوره دکترا ولی همه مجبورت می کنن که خودتو Direct PHD کنی که این یعنی یه مشکل اساسی واسه اونایی که نمی خواهند پژوهشگر باشند! نمی دونم چقدر قضیه رو می دونید ولی به خاطر Qualification Factor که اکثر کشورا دارند داشتن دکترا یعنی بدبختی!

اینم از همیجا بهت بگم برای فاند باید اینا رو خوب داشته باشی!
1- داشتن GPA بالا! یعنی نفر چندم دانشکده خودت هستی
2- سابقه داشتن کارهای سنگین! ببین بودن اسمت توی یه مقاله که n نفر دیگه هم توش بودن دردی ازت دوا نمی کنه!
3- مهارت در کامپیوتر! هر چی بیشتر بلد باشی و بتونی از نرم افزارهای عجیب غریب تر سر در بیاری بهتره! روشن و خاموش کردنش دردی ازت دوا نمی کنه!
4- سابقه کار اجرایی در آزمایشگاه و کلاس! بالاخص اگه سابقه حضور سر یه کلاس یه استاد انگلیسی زبان رو داشته باشی و اون Recom بکنتت!
5- دادن ایده به استاد! زیاد پر رو بازی در نیار! ولی سعی کن توی نامه درخواستت اول آخرین مقاله استاد رو بخونی و یه تیکه بهش بندازی که بفهمه الان می دونی اون کجاست!
6- سایقه کار بیرون و زندگی به تنهایی! این خیلی کم سوال میشه ولی اگه باشه براشون خوبه! بالاخص اگه مثلا دوره تحصیلات دور از منزل درس خونده باشی منظورم شهرستانه!

و در آخر داشتن نمره بالا در GRE , TOEFL
برا تافل بالای 95 و برا GRE بالای 1150
این مینیموم Requirement ها رو بنداز سطل آشغال! حداقل برای 200 دانشگاه اول دنیا! ببین این مورد خیلی مهمه خود من از بهترین جاها و با بهترین وضعیت قول دارم هنوزم استادا دارم بهم میل می زنن که بجنب ولی برای تافلم گیر افتادم و سربازم! راستی برای آمریکا و کانادا حواست به کلیرنس هم باشه! خلاصه الکی پولتو خرج نکن که مثل من فقط 1000 دلار پول بیزبونی بریزی توی شکم این یانکی های عوضی! اول نمرات زبانتو اوکی کن! با استادا تماس بگیر و ببین می تونند قبولت کنن! به میل اولشون اکتفا نکن بعضیاشون فقط می خواهند تعداد اپلیکنتها رو بالا ببرند اول مطمئن شو بعد اپلای کن! امیدارم مثل من کارت به تعویق نیافته!
موفق باشی!

آهان یه نکته دیگه اگه بابات مولتی میلیاردر باشه و بتونی سالی 100 میلیون بهت برسونه میتونی پذیرش بگیری بدون فاند! پس بیخیال شو چون واسه ویزا حداقل 60000 دلار پروف لازم داری! اینایی رو هم که میگن نمی دونیم یه لحظه بزار به حساب و از این چیزا چرت می گن! سفرات سرش کلاه نمیره!

Last edited:

radium

Registered User
لایک‌ها
4
هرکی در توانش هست مهدکودکش رو هم بره اونجا لیسانس که سهله

Partisan

Registered User
لایک‌ها
6
ممنون از نطر دوستان.
بنده با جمع بندی هایی که داشتم به این نتیجه رسیدم که برای phd اقدام بکنم.
هزینه بالا - sخت گیری بیشتر در دادن fund(کمک هزینه تحصیلی برای کشور آمریکا)TA و اینا رو کانادا بیشتر برای دکترا میده چون تو آن مقطع بیشر تحقیقات انجام میشه اینها همگی دلایلی شد که تصمیم به خروج برای دکتا رو گرفتم.

با داشتن یه رزومه خوب شانس برای دکتر بالاست.
ممنون.

omidghadami

Registered User
لایک‌ها
1
هرکی در توانش هست مهدکودکش رو هم بره اونجا لیسانس که سهله

ببین من درست متوجه نشدم چی می خوای بگی! منظورت به منه واضحتر بگو!

برای لیسانس حداقل ترم اول فاند نداری اون قضیه 60000 تا کاملا پا برحاست! پس لیسانس نمیشه رفت!

اما به نظر من لیسانس بری آمریکا خیلی راحتتره تا فوق لیسانس! حتی خود استادا هم ازشون کمک بگیری بهت می گن فوق لیسانس بیا! پذیرش از راه دور برای دکترا اونم از یه کشوری مثل ایران شق القمره! مگر بخوای بری حاهایی با رتبه های بالای 200 یا 300! و یا اروپا! که من بهت اروپا رو پیشنهاد می کنم! حداقل اگر داری برای آمریکا اقدام می کنی برای اروپا هم بکن! تا یه وقت عقب نیوفتی!

یه نکته ای برادر راجع به کانادا!
حواست به دانشگاه و هزینه هاش باشه! بعضی ها بد به پیسی تو کانادا می خورن! شما ممکنه فول فاند هم از نظر سفارت شناخته بشی ولی بعد که رسیدی می بینی باید با نون و خرما شب رو به صبح برسونی تا زنده بمونی!

اگه اوضاعت خوبه و رزومه درخشانی داری خودتو کم نفروش!
Over Fund بگیر! این اختراع خودمه! کار بسیار سختیه ولی ممکنه!

یه مثال برات میزنم برو Concordia رو توی CA چک کن! ببین چه بلایی سر بچه ها آورده! روی 20000 تا فاند میده با TA از اونم 13000 تا رو بر میداره و با پول رفت و آمد و ... بیچارت می کنه! ولی در CA دانشگاه های حوب دیگری هم هستند که با همین فاند 3000 تا بر می دارند و زندگی رو به بجه ها حهنم نمی کنند! خلاصه تو پاچت نره یه وقت!:D

Last edited:

Partisan

Registered User
لایک‌ها
6
کسی که میخواهد واقعا درس بخواند باید وقت بگذارد برای درس.باید زحمت بکشد برای درس.باید پول خرج کند برای درس.
باز هم میگم با یه رزومه خوب و معدل مناسب و نمره زبان میتوانید برای دکترا پذیرش بگیرید با فاند.البته به شرط داشتم مقاله.نمرا GRE v رو هم اضافه کنید.:snitch:

بنده ترم آخر مهندسی عمران هستم.
باتشکر

hsmid123

Registered User
لایک‌ها
3
ببین من درست متوجه نشدم چی می خوای بگی! منظورت به منه واضحتر بگو!

برای لیسانس حداقل ترم اول فاند نداری اون قضیه 60000 تا کاملا پا برحاست! پس لیسانس نمیشه رفت!

اما به نظر من لیسانس بری آمریکا خیلی راحتتره تا فوق لیسانس! حتی خود استادا هم ازشون کمک بگیری بهت می گن فوق لیسانس بیا! پذیرش از راه دور برای دکترا اونم از یه کشوری مثل ایران شق القمره! مگر بخوای بری حاهایی با رتبه های بالای 200 یا 300! و یا اروپا! که من بهت اروپا رو پیشنهاد می کنم! حداقل اگر داری برای آمریکا اقدام می کنی برای اروپا هم بکن! تا یه وقت عقب نیوفتی!

یه نکته ای برادر راجع به کانادا!
حواست به دانشگاه و هزینه هاش باشه! بعضی ها بد به پیسی تو کانادا می خورن! شما ممکنه فول فاند هم از نظر سفارت شناخته بشی ولی بعد که رسیدی می بینی باید با نون و خرما شب رو به صبح برسونی تا زنده بمونی!

اگه اوضاعت خوبه و رزومه درخشانی داری خودتو کم نفروش!
Over Fund بگیر! این اختراع خودمه! کار بسیار سختیه ولی ممکنه!

یه مثال برات میزنم برو Concordia رو توی CA چک کن! ببین چه بلایی سر بچه ها آورده! روی 20000 تا فاند میده با TA از اونم 13000 تا رو بر میداره و با پول رفت و آمد و ... بیچارت می کنه! ولی در CA دانشگاه های حوب دیگری هم هستند که با همین فاند 3000 تا بر می دارند و زندگی رو به بجه ها حهنم نمی کنند! خلاصه تو پاچت نره یه وقت!:D

برادر من ایشون در مورد لیسانس سوال پرسیدندا, آمریکا خیلی بخواد کمک کنه چند تا بورس اونم تو دکتری فقط برای TAو RA بده .پول مفت که نداره خیرات کنه. (شما یه جوری میگی انگار داری تازه برای دانشگاه های آمریکایی تاقچه بالا هم میزاری!!! ;))
partisan عزیز اگر واقعاً وضعیت مالیت جوری هست که حداقل 4ساله لیسانس کاملاً ساپورت باشی برو وگرنه به هیچ عنوان رو کار و درآمد اونجا حساب نکن.
به نظر من شما لیسانس با معدل بالا و با رزومه خوب از همینجا بگیر برای ارشد به بعد اقدام کن.;)

Last edited:

Partisan

Registered User
لایک‌ها
6
دوستان از قرار معلوم عنوان تاپبگ یه مقدار غلط انداز هست.
بنده ترم اخر لیسانس هستم.با معدل 15.4 ار دانشگاه آزاد.
و تا الان به این نتیجه رسیدم که خروج بعد از اخذ Master برای دوره PHD بهتر میباشد.الان هم دارم خودم رو واسه کنکور راشد اماده میکنم.
دلایل این تصمیم رو هم توی پست های قبل توضیح دادم.
با تشکر

omidghadami

Registered User
لایک‌ها
1
برادر من ایشون در مورد لیسانس سوال پرسیدندا, آمریکا خیلی بخواد کمک کنه چند تا بورس اونم تو دکتری فقط برای TAو RA بده .پول مفت که نداره خیرات کنه. (شما یه جوری میگی انگار داری تازه برای دانشگاه های آمریکایی تاقچه بالا هم میزاری!!! ;))
partisan عزیز اگر واقعاً وضعیت مالیت جوری هست که حداقل 4ساله لیسانس کاملاً ساپورت باشی برو وگرنه به هیچ عنوان رو کار و درآمد اونجا حساب نکن.
به نظر من شما لیسانس با معدل بالا و با رزومه خوب از همینجا بگیر برای ارشد به بعد اقدام کن.;)

والا چند تا که خیلی بیشتره! توی جریان کار قرار بگیری می بینی به سمت بینهایت میل می کنه!
ولی قبول دارم خیرات اموات نکردند! حسابی رستو می کشند تا فاند بهت بدن! ولی در کل از کارشناسی بری منظورم اینه که برای مستر و دکترا اقدام کنی خیلی بهتره!
علتشم سر بسته بهتون می گم! ببینید شما وقتی برای کارشناسی ارشد اقدام می کنید دوره یه چیزی توی مایه های کارشناسی تا یه حدودی درس و یه پروژه نسبتا محدود! ولی دکترا یه محقق می خواد! تعداد واحدهای انگشت شمار و بی سروته! معمولا استادایی که حرفه ای هستند و دارند کارهای صنعتی وحشتناک رو انجام می دهند و در عمل فاندهای درست و حسابی دست اوناست کسی رو از ایران برای دکترا اوکی نمی کنند! تزشونم اینه که طرف رو در دوره ارشد واسه خودمون آماده می کنیم! ولی شمایی که برای دکترا می خوای بری رو که نمی تونن تجدید دوره بکنند! واسه همین ارشد رو راحتتر اوکی می کنند تا دکترا! ولی ارشد به صورتی قبولت می کنند که Direct PHD بشی و برای ارشد تنها هم اونا میزارنت کنار! حواست به این قضیه توی Cover Letter ات باشه! ننویسی می خوام بیام ارشد بگو استاد گرفتی مارو دایرکت پی اچ دی می کنیم!

بالا