برگزیده های پرشین تولز

"تاریخ" را از کجا شروع کنم؟

Nirvanna

Registered User
لایک‌ها
10
سلام به دوستان فرهیخته انجمن ادبیات

سوالی از خدمتتون داشتم و ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

میخواستم بپرسم به کسی که قصد داره مطالعه در زمینه تاریخ (ایران و جهان) رو شروع کنه چه پیشنهادی میدین؟ از کجا شروع کنم؟ به چه کتابی؟ طی چه روندی مطالعاتم رو ادامه بدم؟

حقیقتش اینه که همیشه مطالعه در این زمینه رو دوست داشتم ولی مشکلم کمبود زمان بوده و عدم آگاهی از یه روش موثر، نقطه شروع و شناخت کم نسبت به منابع معتبر و قوی...در حال حاضر تصمیم جدی دارم برای اینکه این کار رو انجام بدم و بتونم اطلاعاتم در این زمینه رو بالا ببرم.

از همه دوستانی که در این زمینه سر رشته دارند تقاضای کمک دارم

پ.ن: بین اینکه این تاپیک رو در انجمن تاریخ یا ادبیات بزنم مردد بودم! لطفاً اگر اینجا مناسب نیست بفرمایی تا در بخش تاریخ ادامه بدم

سپاس

mahmahot

Registered User
لایک‌ها
1,094
تاریخ ویل دورانت اطلاعات جامعی از تاریخ باستان خصوصا داره

نگین

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
71
رماناي تاريخي كه دراين زمينه دربازار موجوده رو ميتونيد مطالعه كنيد چون هم جذابيت داستاني داره وهم تاريخه وچون بازبان ساده توضيح داده شده بيشترعلاقه مند مبيشيد (خودم اشخاصي رو ديدم كه با خوندن اين كتابا به تاريخ علاقه مندشدن وشروع به مطالعه ي جدي دراين زمينه كردند)كتابايي مثل ركسانه واسكندر.تائيس .كمبوجيه ودختر فرعون .نديمه و... وبعدش هم درمورد كتاباي تاريخي خودم به شخصه كاراي آقاي مسعود بهنود را دوست دارم قلم فوق العاده اي دارند هم ساده وهم جذاب آقاي پاريزي باستاني هم خيلي قشنگ مينويسند.بعدن هم ميتونيد كتاباي جامعي مثل تاريخ تمدن جهان ويل دورانت رو مطالعه كنيد درمورد شخصيت هاي معاصر مثل اشرف پهلوي يا ملكه ثريا هم سعي كنيد كتاب خاطرات خودشون رو بخونيد نه كتابايي كه درموردشون توسط نويسنده هايي مثل معتضد نوشته شده چون يه مشت دروغ درموردشون سرهم كردند ولي باخوندن خاطراتشون پي به شخصيت واقعيشون ميبرد

Last edited:

l'avocat

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
27
سلام به دوستان فرهیخته انجمن ادبیات

سوالی از خدمتتون داشتم و ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

میخواستم بپرسم به کسی که قصد داره مطالعه در زمینه تاریخ (ایران و جهان) رو شروع کنه چه پیشنهادی میدین؟ از کجا شروع کنم؟ به چه کتابی؟ طی چه روندی مطالعاتم رو ادامه بدم؟

حقیقتش اینه که همیشه مطالعه در این زمینه رو دوست داشتم ولی مشکلم کمبود زمان بوده و عدم آگاهی از یه روش موثر، نقطه شروع و شناخت کم نسبت به منابع معتبر و قوی...در حال حاضر تصمیم جدی دارم برای اینکه این کار رو انجام بدم و بتونم اطلاعاتم در این زمینه رو بالا ببرم.

از همه دوستانی که در این زمینه سر رشته دارند تقاضای کمک دارم

سپاس

سلام دوست عزیز

اگر در زمینه"تاریخ ادبیات" مایل به مطالعه هستید به بخش ادبیات مرتبط میشه ،اما اگه صرفا دنبال کتاب تاریخی هستید فکر کنم در بخش خودش تاپیک بزنید راحت تر به جوابتون برسید.

موفق باشید:)

Nirvanna

Registered User
لایک‌ها
10
رماناي تاريخي كه دراين زمينه دربازار موجوده رو ميتونيد مطالعه كنيد چون هم جذابيت داستاني داره وهم تاريخه وچون بازبان ساده توضيح داده شده بيشترعلاقه مند مبيشيد (خودم اشخاصي رو ديدم كه با خوندن اين كتابا به تاريخ علاقه مندشدن وشروع به مطالعه ي جدي دراين زمينه كردند)كتابايي مثل ركسانه واسكندر.تائيس .كمبوجيه ودختر فرعون .نديمه و...

ممنون از توضیحات خوبتون نگین عزیز

وبعدش هم درمورد كتاباي تاريخي خودم به شخصه كاراي آقاي مسعود بهنود را دوست دارم قلم فوق العاده اي دارند هم ساده وهم جذاب آقاي پاريزي باستاني هم خيلي قشنگ مينويسند.

آیا امکان دسترسی به کتابهای ایشون وجود داره؟!..منظورم اینه که در بازار موجود هستند(ممنوع الچاپ نشده اند)
چون این طور که پیداست در نت هر جا سخنی از ایشان به میان آمده سایت خاطی! ف-ل-ت-ر شده و حتی مطالب سایت خود شون رو هم نمیشه مطالعه کرد.

لطفاً چند تا از کتابهاشون رو معرفی کنید.

بعدن هم ميتونيد كتاباي جامعي مثل تاريخ تمدن جهان ويل دورانت رو مطالعه كنيد

این یه کتاب چند جلدیه؟
چند وقت پیش میخاستم کمی در مورد رنسانس مطالعه کنیم در کتابخانه کتاب تاریخ تمدن رنسانس ویل دورات رو پیدا کردم ولی حقیقتش فقط در مورد ایتالیا و فلورانس بود و نتونستم به اونچه که مد نظرم بود برسم!

نه كتابايي كه درموردشون توسط نويسنده هايي مثل معتضد نوشته شده چون يه مشت دروغ درموردشون سرهم كردند ولي باخوندن خاطراتشون پي به شخصيت واقعيشون ميبرد

اوکی ...از افاضات جناب معتضد که به اندازه کافی در رسانه ملی مستفیض می شویم!:wacko:

پ.ن: راستی بابت عنوان جدید کاربر فعال ادبیات هم تبریک میگم:happy:

Nirvanna

Registered User
لایک‌ها
10
سلام دوست عزیز

اگر در زمینه"تاریخ ادبیات" مایل به مطالعه هستید به بخش ادبیات مرتبط میشه ،اما اگه صرفا دنبال کتاب تاریخی هستید فکر کنم در بخش خودش تاپیک بزنید راحت تر به جوابتون برسید.

موفق باشید:)

ممنون از تذکر شما

من بیشتر منظورم کتابهای تاریخی هست..اگر اختیارات مدیریتی این اجازه رو به شما میده که تاپیک رو انتقال بدین ممنون میشم به انجمن تاریخ منتقلش کنید تا در همین تاپیک ادامه بدم

Ali_softcenter

Registered User
لایک‌ها
7,364
والا تا جندی قبل که کتاب های مسعود بهنود چاپ میشد...البته برخی هاش...

یه رمان تاریخی داره به اسم خانوم که شاهکاره! حتما گیرش بیار بخون!

یه کتابم داره به اسم این سه زن که راجع به اشرف و 2 تا زن دیگس...

Nirvanna

Registered User
لایک‌ها
10
والا تا جندی قبل که کتاب های مسعود بهنود چاپ میشد...البته برخی هاش...

یه رمان تاریخی داره به اسم خانوم که شاهکاره! حتما گیرش بیار بخون!

...

حتماً!..یه توضیحی راجع بهش میدین ..شخصیت اصلی کتاب؟

Ali_softcenter

Registered User
لایک‌ها
7,364
شخصیت اصلی کتاب یه دختر ست که در زمان قاجار ناصر االدین شاه و بعدش فتحعلی شاه زندگی میکنه..و توی دربار هست...

داستان ظلم هایی است که به این دختر میشه و مقاومت و کلا زندگی این دختره...

کلا با وضعیت دربار ایران در اون دوره کاملا آشنا میشی...

Nirvanna

Registered User
لایک‌ها
10
یه لیست از کتاب های ایشون که در ایران چاپ شده رو در اینجا مشاهده کنید.

خرید هم میتونید بکنید.

http://www.adinebook.com/gp/search/...author=مسعود+بهنود&select-author=author-exact

مرسی دوست عزیز:)

شخصیت اصلی کتاب یه دختر ست که در زمان قاجار ناصر االدین شاه و بعدش فتحعلی شاه زندگی میکنه..و توی دربار هست...

داستان ظلم هایی است که به این دختر میشه و مقاومت و کلا زندگی این دختره...

کلا با وضعیت دربار ایران در اون دوره کاملا آشنا میشی

چند وقت پیش سریالی به نام سالهای مشروطه از تی وی پخش میشد که شخصیتی مشابه اونچه شما توضیح دادین در اون حضور داشت؛ امینه که در زمان ناصرالدین شاه ندیمه مادرش بود و بعد با خودش ازدواج کرد و ...

آیا در مورد همین شخصیت هستش؟

cybamin

Registered User
لایک‌ها
138
خواجه تاجدار

Ali_softcenter

Registered User
لایک‌ها
7,364
مرسی دوست عزیز:)

چند وقت پیش سریالی به نام سالهای مشروطه از تی وی پخش میشد که شخصیتی مشابه اونچه شما توضیح دادین در اون حضور داشت؛ امینه که در زمان ناصرالدین شاه ندیمه مادرش بود و بعد با خودش ازدواج کرد و ...

آیا در مورد همین شخصیت هستش؟

شخصیت کتاب خانوم نه! این نیست...

ولی کتاب امینه رو نخوندم...

mahmahot

Registered User
لایک‌ها
1,094
کتابهای بهنود بیشتر داستانی هستند تا تاریخی.چه دوره تاریخی مد نظر است؟

نگین

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
71
ممنون از توضیحات خوبتون نگین عزیز

آیا امکان دسترسی به کتابهای ایشون وجود داره؟!..منظورم اینه که در بازار موجود هستند(ممنوع الچاپ نشده اند)
چون این طور که پیداست در نت هر جا سخنی از ایشان به میان آمده سایت خاطی! ف-ل-ت-ر شده و حتی مطالب سایت خود شون رو هم نمیشه مطالعه کرد.

لطفاً چند تا از کتابهاشون رو معرفی کنید.

این یه کتاب چند جلدیه؟
چند وقت پیش میخاستم کمی در مورد رنسانس مطالعه کنیم در کتابخانه کتاب تاریخ تمدن رنسانس ویل دورات رو پیدا کردم ولی حقیقتش فقط در مورد ایتالیا و فلورانس بود و نتونستم به اونچه که مد نظرم بود برسم!

اوکی ...از افاضات جناب معتضد که به اندازه کافی در رسانه ملی مستفیض می شویم!:wacko:

پ.ن: راستی بابت عنوان جدید کاربر فعال ادبیات هم تبریک میگم:happy:
ممنون از لطفتون همون طور كه دوستان توضيح دادن كتاباي ايشون به نام امينه وخانوم واين سه زن و... چاپ شده
كتاب خانم كه فوق العادس دوستان توضيحشو دادند
اين سه زن هم به نظر من واقعا زيباست درمورد زندگي ايران تيمورتاش ومريم فيروز واشرف پهلويه
واما امينه كتاب محبوب من كه هيچ ربطي به امينه ي سال هاي مشروطه نداره در مورد زنيه كه اول همسر شاه سلطان حسين بوده وبعدش به همسري محمد خان قاجار رئيس ايل قاجار درمياد ونوه اش همون آغا محمد خان قاجار معروفه امينه به نوعي مادربزرگ همه ي قاجارهاست زني باسواد شجاع وخلاصه همچي تموم بوده وماجراهاي زيادي به سرش مياد كه با تاريخ كل دوره ي قاجار درارتباطه وهمچنين در اين كتاب زندگي مهد عليا وام خاقان وملكه جهان يعني زناني كه همادر وشوه شاه هاي بعدي قاجاربودندونقش مهمي در تاريخ قاجار داشتندو از نظرمي گزانيد
دركل كتاب فوق العاده ايه البته كمي حالت افسانه رو به خودش گرفته چون بهنود حالت رمان گونه به داستان داده ولي اين چيزي از زيبايي رمان كم نميكنه
درمورد معتضد هم حق داريد من يه كتاب ازش خوندم به نام اخرين محبوبه ي شاه قاجار كه داستان زندگي احمد شاه ومحبوبه ي روسيش رو روايت ميكنه وهچنين گذري هم به زندگي شاهان پيشين احمدشاه ودخالت هاي روسيه در امور كشور ميكنه باور كنيد نصفش دروغ بود همه ي حقيقتا رو وارونه جلوه داده بود

Kasandra

کاربر افتخاری و فعال خاطرات
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
سلام

از انجايي كه موضوع تاريخ موضوعي گسترده ست و البته وقت بسياري هم مي گيره مطالعه در اين زمينه ،به نظر بنده براي شروع بهتره بعضي از اين كتابهايي كه عنوان "گزيده اي از تاريخ...." دارند رو مطالعه كنيد چون به نوعي به توضيح خلاصه وار مي پردازه و چندان وقت گير نيست مطالعه اين كتابها و از طرف ديگه مي تونيد تصميم بگيريد به كدام موضوع و يا كدام رده تاريخ علاقه بيشتري داريد و به اين صورت به گونه اي تخصصي مطالعه تون رو ادامه بديد.
مثلا كتاب گزيده تاريخ يونان نوشته مارگريت دسمورژه كتاب خوبيه براي شروع.

Last edited:

office

Registered User
لایک‌ها
26
خوندن تاریخ بسته به نیاز شماست
یعنی اگه میخواهی در مورد انقلابات فرانسه بخونی اصلاً نیازی ندازی که کتب مربوط به رومیان باستان رو مطالعه کنی

ولی بعضی ها (مثل خود من) بیشتر دنبال کلیت تاریخند یعنی میخوان در مورد همه بخشهای تاریخ بخونند

پیشنهاد من به همه، حتی اونایی که به تاریخ هم علاقه ندارند کتاب بسیار خوب که خوب هم ترجمه شده نگاهی به تاریخ جهان از جواهر لعل نهرو است
این کتاب ادامه کتاب نامه های پدری به دخترش است
نهرو را همه میشناسیم دیگه و اصلاً نیازی به توضیح اضافه نداره
اما در مورد کتاب باید بگم که کتاب مجموعه نامه های پدریست که از زندان برای دخترش نگاشته!
بقدری جذاب است که مطمئنم هر خواننده ای رو به خود کتاب و تاریخ جذب میکنه

من کتاب اولش که مخصوص کودکان بود رو تو 10 سالگی خوندم
و کتاب بزرگتره رو تو 12 سالگی

یک کتاب تاریخی متعهد!!!
به نظر من ترتیب بندی وقایع و اتفاقات بقدری زیبا در کنار هم قرار گرفته اند که میتونه بعنوان یک معلم تاریخ به خواننده اش کمک کنه تا بتونه منابع و موارد بعدی که مربوط به تاریخ میشه رو خودش پیدا کنه!​

9640003611.240.jpg

اینم یه توضیح از خود انتشاراتش:

http://www.amirkabir.net/book-1486.html

نگین

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
71
خوندن تاریخ بسته به نیاز شماست
یعنی اگه میخواهی در مورد انقلابات فرانسه بخونی اصلاً نیازی ندازی که کتب مربوط به رومیان باستان رو مطالعه کنی

ولی بعضی ها (مثل خود من) بیشتر دنبال کلیت تاریخند یعنی میخوان در مورد همه بخشهای تاریخ بخونند

پیشنهاد من به همه، حتی اونایی که به تاریخ هم علاقه ندارند کتاب بسیار خوب که خوب هم ترجمه شده نگاهی به تاریخ جهان از جواهر لعل نهرو است
این کتاب ادامه کتاب نامه های پدری به دخترش است
نهرو را همه میشناسیم دیگه و اصلاً نیازی به توضیح اضافه نداره
اما در مورد کتاب باید بگم که کتاب مجموعه نامه های پدریست که از زندان برای دخترش نگاشته!
بقدری جذاب است که مطمئنم هر خواننده ای رو به خود کتاب و تاریخ جذب میکنه

من کتاب اولش که مخصوص کودکان بود رو تو 10 سالگی خوندم
و کتاب بزرگتره رو تو 12 سالگی

یک کتاب تاریخی متعهد!!!
به نظر من ترتیب بندی وقایع و اتفاقات بقدری زیبا در کنار هم قرار گرفته اند که میتونه بعنوان یک معلم تاریخ به خواننده اش کمک کنه تا بتونه منابع و موارد بعدی که مربوط به تاریخ میشه رو خودش پیدا کنه!​

9640003611.240.jpg

اینم یه توضیح از خود انتشاراتش:

http://www.amirkabir.net/book-1486.html

نهرو عالي مينويسه من همين كتابو ازش خوندم واقعا بي نظير بود همه ي تاريخو توش به صورت زيبايي توضيح داده بود

بالا