برگزیده های پرشین تولز

به نظر شما این روش عملی هست!؟!؟

ROOZBEH33

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
372
اول اینو بخونید:

داستان کوتاه زندگی زیباست از چخوف

25824-0.jpg

( براي آنهايي كه قصد انتحار دارد )

زندگي ، چيزي ست تلخ و نامطبوع اما زيباسازي آن كاري ست نه چندان دشوار. براي ايجاد اين دگرگوني كافي نيست كه مثلاً دويست هزار روبل در لاتاري ببري يا به اخذ نشان « عقاب سفيد » نايل آيي يا با زيبارويي دلفريب ازدواج كني يا به عنوان انساني خوش قلب شهره ي دهر شوي ــ نعمتهايي را كه برشمردم ، فناپذيرند ، به عادت روزانه مبدل ميشوند. براي آنكه مدام ــ حتي به گاه ماتم و اندوه ــ احساس خوشبختي كني بايد: اولاً از آنچه كه داري راضي و خشنود باشي ، ثانياً از اين انديشه كه « ممكن بود بدتر از اين شود » احساس خرسندي كني و اين كار دشواري نيست:

وقتي قوطي كبريت در جيبت آتش ميگيرد از اينكه جيب تو انبار باروت نبود خوش باش ، رو خدا را شكر كن.

وقتي عده اي از اقوام فقير بيچاره ات سرزده به ويلاي ييلاقي ات مي آيند ، رنگ رخساره ات را نباز ، بلكه شادماني كن و بانگ بر آر كه: « جاي شكرش باقيست كه اقوامم آمده اند ، نه پليس! »

اگر خاري در انگشتت خليد ، برو شكر كن كه: « چه خوب شد كه در چشمم نخليد! »

اگر زن يا خواهر زنت بجاي ترانه اي دلنشين گام مي نوازد ، از كوره در نرو بلكه تا مي تواني شادماني كن كه موسيقي گوش ميكني ، نه زوزه ي شغال يا زنجموره ي گربه.

رو خدا را شكر كن كه نه اسب باركش هستي ، نه ميكرب ، نه كرم تريشين ، نه خوك ، نه الاغ ، نه ساس ، نه خرس كولي هاي دوره گرد … پايكوبي كن كه نه شل هستي ، نه كور ، نه كر ، نه لال و نه مبتلا به وبا … هلهله كن كه در اين لحظه روي نيمكت متهمان ننشسته اي ،‌ روياروي طلبكار نايستاده اي و براي دريافت حق التأليفت در حال چانه زدن با ناشرت نيستي.

اگر در محلي نه چندان پرت و دور افتاده سكونت داري از اين انديشه كه ممكن بود محل سكونتت پرت تر و دور افتاده تر از اين باشد شادماني كن.

اگر فقط يك دندانت درد ميكند ، دل به اين خوش دار كه تمام دندانهايت درد نمي كنند.

اگر اين امكان را داري كه مجله ي « شهروند » را نخواني يا روي بشكه ي مخصوص حمل فاضلاب ننشسته و يا در آن واحد سه تا زن نگرفته باشي ، شادي و پايكوبي كن.

وقتي به كلانتري جلبت ميكنند از اينكه مقصد تو كلانتري ست ، نه جهنم سوزان ، خوشحال باش و جست و خيز كن.

اگر با تركه ي توس به جانت افتاده اند هلهله كن كه: « خوشا به حالم كه با گزنه به جانم نيفتاده اند! »

اگر زنت به تو خيانت مي كند ، دل بدين خوش دار كه به تو خيانت مي كند ،‌ نه به مام ميهن.

و قس عليهذا … اي آدم ، پند و اندرزهايم را به كار گير تا زندگي ات سراسر هلهله و شادماني شود.

به نظر شما آدم با این طرز فکر می تونه خودش رو خوشبخت ببینه؟ من هنوز امتحانش نکردم!

sia0368

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
بزن بر طبل بی آری که آنهم عالمی دارد

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
به نظرم تو دنیای امروز به اون صورت کسی اینجوری فکر نمیکنه
به نظرم چون زمان گذشته نه چندان دور حتی محدودیت در کل بیشتر بوده این مدل افکار که به عقب نگاه کنه بیشتر کار میکرده
البته شکر خوبه

اینجاش هم که دیگه فکر کنم طرف میزنه به سیم اخر بهروز
اگر زنت به تو خيانت مي كند ، دل بدين خوش دار كه به تو خيانت مي كند ،‌ نه به مام ميهن.

چون به نظرم دیگه نمیشه همه چی رو بیخیال شد و گرنه اساس فکر میریزه به هم .هرچقدر هم هن بازی داشته باشی

dashmojtaba6

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
دقیقاً منم با همین شیوه زندگیمو میگردونم
اگر کسو کاری ندارم حداقل میتونم به تعداد انگشتهام همدم داشته باشم و با کف دست خودم دردودل کنم :lol:

آرمین

Registered User
لایک‌ها
3
شاید با خودت بگی چه ربطی داشت
اما اینطور زندگی ایمان و اراده قوی میخواد
مثلا:
اگر با تركه ي توس به جانت افتاده اند هلهله كن كه: « خوشا به حالم كه با گزنه به جانم نيفتاده اند! »
این با اینکه شادی آوره اما باید دل داشته باشی درد همینم تحمل کنی بعد بگی خوب شد اون یکی نشد
و...

در مورد ایمان هم ارداه میاره اینکه هیچ چیز پایدار نیس
و هر چی شد میگذره

ایمان شکر میاره خدایا هر چی شد شکرت خوشی دادی شکرت بلا دادی شکرت

ایمان رضایت میاره
خدایا هر چی شد راضی ام به رضای تو سختی دادی راضی ام برام بهترینه خوشی دادی راضی ام برام بهترینه
بحث طولانیه پس تا همین جا کافیه

ROOZBEH33

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
372
به نظرم تو دنیای امروز به اون صورت کسی اینجوری فکر نمیکنه
به نظرم چون زمان گذشته نه چندان دور حتی محدودیت در کل بیشتر بوده این مدل افکار که به عقب نگاه کنه بیشتر کار میکرده
البته شکر خوبه

اینجاش هم که دیگه فکر کنم طرف میزنه به سیم اخر بهروز

چون به نظرم دیگه نمیشه همه چی رو بیخیال شد و گرنه اساس فکر میریزه به هم .هرچقدر هم هن بازی داشته باشی

نه این بی خیالی نباید باشه. مطمئنا با دید طنز نوشته شده این مطلب ولی خیلی هم بی ربط نیست. بیخیالی وقتیه که برای چیزی که می خوای هیچ تلاشی نکرده باشی و هرچی شد بگی خب خوب شد بدتر نشد! این بیشتر راضی بودن به اون چیزی هست که بعد از تلاش کردن و احیانا موفق نشدن به دست آوردید

حتی در مورد همون سیم آخر هم، بالاخره یه جور دلداری به حساب میاد دیگه! حداقل طرف به مام میهن خیانت نمی کنه! :دی

دقیقاً منم با همین شیوه زندگیمو میگردونم
اگر کسو کاری ندارم حداقل میتونم به تعداد انگشتهام همدم داشته باشم و با کف دست خودم دردودل کنم :lol:

با کف دستت دردودل می کنی؟ خب بیا اینجا یه تاپیک درودل بزن این کارا چیه داش جون!

شاید با خودت بگی چه ربطی داشت
اما اینطور زندگی ایمان و اراده قوی میخواد
مثلا:
این با اینکه شادی آوره اما باید دل داشته باشی درد همینم تحمل کنی بعد بگی خوب شد اون یکی نشد
و...

در مورد ایمان هم ارداه میاره اینکه هیچ چیز پایدار نیس
و هر چی شد میگذره

ایمان شکر میاره خدایا هر چی شد شکرت خوشی دادی شکرت بلا دادی شکرت

ایمان رضایت میاره
خدایا هر چی شد راضی ام به رضای تو سختی دادی راضی ام برام بهترینه خوشی دادی راضی ام برام بهترینه
بحث طولانیه پس تا همین جا کافیه

شاعر میگه : زمانه پندی آزاده وار داد مرا......... زمانه را چو نکو بنگری همه پند است
به روز نیک کسان گفت غم مخور زنهار ........... بسا کسا که به روز تو آرزومند است

اگه کسی به این شعر ایمان داشته باشه فکر کنم روزش رو راحت تر سر می کنه. اما اگه این شخص در عین حال این بیت رو هم عملی کنه:

دست از طلب ندارم تا کام من برآید ......... یا تن رسد به جانان یا جان ز تن برآید

مطمئنا انسان خوشبختی میشه. یعنی فکر کنم بشه : رضایت+تلاش=خوشبختی

farzan.B

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
1,244
خدا را شكر كه تمام شب صداي خرخر همسرم را مي شنوم اين يعني او زنده و سالم در كنار من خوابيده است.

خدا را شكر كه ماليات مي پردازم اين يعني شغل و در آمدي دارم و بيكار نيستم.

خدا را شكر كه بايد ريخت و پاش هاي بعد از مهماني را جمع كنم. اين يعني در ميان دوستانم بوده ام.

خدا را شكر كه لباسهايم كمي برايم تنگ شده اند . اين يعني غذاي كافي براي خوردن دارم.

خدا را شكر كه در پايان روز از خستگي از پا مي افتم.اين يعني توان سخت كار كردن را دارم.

خدا را شكر كه بايد زمين را بشويم و پنجره ها را تميز كنم.اين يعني من خانه اي دارم.

خدا را شكر كه جاي براي پارك نمودن پيدا كردم.اين يعني اتومبيلي براي سوار شدن دارم .

خدا را شكر كه سرو صداي همسايه ها را مي شنوم. اين يعني من توانائي شنيدن دارم.

خدا را شكر كه اين همه شستني و اتو كردني دارم. اين يعني من لباس براي پوشيد دارم.

خدا را شكر كه گاهي اوقات بيمار مي شوم . اين يعني بياد آورم كه اغلب اوقات سالم هستم.

خدا را شكر كه خريد هداياي سال نو جيبم را خالي مي كند. اين يعني عزيزاني دارم كه مي توانم برايشان هديه بخرم.

Damn

Registered User
لایک‌ها
630
جواب پست یک
اره ولی این از اون خوشبختی هایی هست که فقط نثار احمق ها میشه

لاتاری

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
20
هر ادم معروفی واسه خودش یه حرف های فیلسوفانه گفته

قرار نیست چون اون ادم معروف بوده همه حرفش رو سر لوحه زندگیشون قرار بدن

هرکسی فکر داره و باید خودش رو بسازه

قربانت / حجت

ROOZBEH33

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
372
خدا را شكر كه تمام شب صداي خرخر همسرم را مي شنوم اين يعني او زنده و سالم در كنار من خوابيده است.

خدا را شكر كه ماليات مي پردازم اين يعني شغل و در آمدي دارم و بيكار نيستم.

خدا را شكر كه بايد ريخت و پاش هاي بعد از مهماني را جمع كنم. اين يعني در ميان دوستانم بوده ام.

خدا را شكر كه لباسهايم كمي برايم تنگ شده اند . اين يعني غذاي كافي براي خوردن دارم.

خدا را شكر كه در پايان روز از خستگي از پا مي افتم.اين يعني توان سخت كار كردن را دارم.

خدا را شكر كه بايد زمين را بشويم و پنجره ها را تميز كنم.اين يعني من خانه اي دارم.

خدا را شكر كه جاي براي پارك نمودن پيدا كردم.اين يعني اتومبيلي براي سوار شدن دارم .

خدا را شكر كه سرو صداي همسايه ها را مي شنوم. اين يعني من توانائي شنيدن دارم.

خدا را شكر كه اين همه شستني و اتو كردني دارم. اين يعني من لباس براي پوشيد دارم.

خدا را شكر كه گاهي اوقات بيمار مي شوم . اين يعني بياد آورم كه اغلب اوقات سالم هستم.

خدا را شكر كه خريد هداياي سال نو جيبم را خالي مي كند. اين يعني عزيزاني دارم كه مي توانم برايشان هديه بخرم.

جالب بود. جای تامل داره :)

جواب پست یک
اره ولی این از اون خوشبختی هایی هست که فقط نثار احمق ها میشه

کاش قبل از اینکه جواب پست یک رو بدی پست شش رو یه نگاهی مینداختی

پ ن : من یه روش بهتر بلدم

بگو

هر ادم معروفی واسه خودش یه حرف های فیلسوفانه گفته

قرار نیست چون اون ادم معروف بوده همه حرفش رو سر لوحه زندگیشون قرار بدن

هرکسی فکر داره و باید خودش رو بسازه

قربانت / حجت

من برای اینکه معروف بوده حرفش رو اینجا نزاشتم، برای اینکه حرفی قابل تامل داشته اینجا نوشتمش. درسته هرکس فکر داره اما ساختن فکر به این راحتی نیست در تقابل با افکار دیگرانه که فکر ما شکل می گیره:

هیچکس در پیش خود چیزی نشد.... هیچ آهن خنجر تیزی نشد
هیچ قنادی نشد استادکار..... تا که شاگرد شکر ریزی نشد

این داستان هایی که می خونید درسته مایه طنز و سرگرمیه اما بالاخره شاید یه معنی هم تو دلش نهفته باشه که اگه فکر می کنید موجه هست می تونید استفاده کنید ازش. به قول پیر هرات:

ای برادر قصه چون پیمانه است...... واندرو معنی مثال دانه است
دانه ی معنی بگیرد مرد عقل...... ننگرد پیمانه را چون گشت نقل

قربانت/روزبه

Phantom Hive

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در اینکه این روش عملی و مفید هست که هیچ شکی نیست و خودم هم توی زندگیم خیلی از این راه حل استفاده کردم. منتها احساس خوشبختی هم به سطح خوشبینی آدم ها بستگی دارد و هم به سطح توقع آدم ها (و تلاشی که برای رسیدن به توقعات شون می کنند).

اگر این راه حل، تنها راه ایجاد احساس خوشبختی باشد، بنظرم نتیجه ای جز درجا زدن و روزمرگی نخواهد داشت. باید سعی کرد که این راه حل همیشه آخرین راه حل باشد نه تنها راه حلی که داریم. فکر کنم غیر از طنز آمیز بودن داستان، منظور چخوف هم همین بوده:
( براي آنهايي كه قصد انتحار دارند )

tanhai

Registered User
لایک‌ها
16
کسی که سوال می پرسد چند دقیقه احمق است اما کسی که سوال نمی پرسد برای همیشه احمق است
=========
مهمترین درس زندگی اینست که بپذیریم گاهی اوقات احمق ها هم درست می گویند .
====================
احمق یا احمق تر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مسئله این است .... شما چگونه می اندیشید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ما به اندیشه های شما احترام می گذاریم ......!!!!!!!!!
=====================
اگر با نه احمق سر و کار دارید، مواظب باشید که شما دهمی نباشید
================
فقط احمق ها هستند که هیچ وقت عوض نمی شوند
==============
.....
:lol: :lol: :lol:

Damn

Registered User
لایک‌ها
630
کاش قبل از اینکه جواب پست یک رو بدی پست شش رو یه نگاهی مینداختی
من توی پست شش هم چیزی پیدا نکردم که اگر میدیدم چیز دیگه ای مینوشتم
کلا اگر ادم پوچی نباشی نمیتونی اینجوری فکر کنی
به نظر شما آدم با این طرز فکر می تونه خودش رو خوشبخت ببینه؟ من هنوز امتحانش نکردم!
اونقدرا سخت و زمان گیر نیست امتحانش
میگم نمیگم
ببین یه جورایی باید با جبر بودن دنیا کنار بیای
یعنی وقایعی که برات اتفاق میوفته جبر تعیین کنی و از زمان پیش روت به عنوان اختیار
این شاید به نظرت راه خوبی نباشه اما یه کاری میکنه که بتونی همیه چیز دایورت کنی بصورت پیش فرض
و در لحظه خوش باشی
البته از این روشم من استفاده نمیکنم ولی مسلما از این روش چخوف بهتره

بالا