برگزیده های پرشین تولز

دز صحیح مصرف ریتالین برای بزرگسالان بیش فعال

aliarya

Registered User
لایک‌ها
109
با سلام
از دوستانی که بیش فعالی و نقص توجه دارن و پزشکان و متخصصین عزیز میخوام دز صحیح مصرف ریتالین در بزرگسالان بیش فعال از نظر خودشون یا نسخه پزشک شون بنویسن
و داروی جدیدی برای جایگزینی ریتالین در ایران هست ؟

لطف کنن تجربه خود در مصرف دز های متفاوت بیان کنن.

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
جنس، سن و وزن بیمار؟

چه تشخیصی داده شده؟ تشخیص توسط نورولوژیست بوده؟

داروی جایگزینی متاسفانه نیست . ولی روشهای جایگزینی هست .

نوع ایرانی و اسپانیایی تاثیر آنچنانی ندارن . بیشتر به عنوان دارونما استفاده میشه تا دارو !

aliarya

Registered User
لایک‌ها
109
جنسیت : مرد ... سن : 23 ... وزن : 70 کیلو ... به روانپزشک مراجعه کردم . و با توجه علائم دوران بچگی و مشکلات بنده تشخیص بیش فعالی و نقص توجه بخصوص در بزرگسالی داد . من از مارک نواریتس استفاده میکنم ولی شنیدم 10 میل این مارک ساخت پاکستان است . در صورت نیاز میتونم علائم خودم رو که منجر به این تشخیص شده براتون پی ام کنم .

لطفا با توجه مشخصات دز مناسب رو پیشنهاد بدبد.

ممنون از توجه شما

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
جنسیت : مرد ... سن : 23 ... وزن : 70 کیلو ... به روانپزشک مراجعه کردم . و با توجه علائم دوران بچگی و مشکلات بنده تشخیص بیش فعالی و نقص توجه بخصوص در بزرگسالی داد . من از مارک نواریتس استفاده میکنم ولی شنیدم 10 میل این مارک ساخت پاکستان است . در صورت نیاز میتونم علائم خودم رو که منجر به این تشخیص شده براتون پی ام کنم .

لطفا با توجه مشخصات دز مناسب رو پیشنهاد بدبد.

ممنون از توجه شما

دوران بچگی رو بی خیال ! هممون یه جورایی مشکل داشتیم!

بهتون صریحا گفتن ADHD دارید؟ چه دوزی/چند بار در روز بهتون پیشنهاد دادن؟ چه مدته مصرف میکنید؟

عدم تمرکزتون صرفا برای کارهای دقیق مثل درس خوندن هست یا در کارهای روزمره مثل رانندگی یا پیاده روی مشکل دارید؟

نوارتیس تقریبا همه جا شعبه زده ولی مارک خوبیه. سوئیسیش که دیگه محشره ولی همین پاکستانی که میفرمایید سگش شرف داره به اسپانیایی و ایرانی !

aasemi

Registered User
لایک‌ها
112
با سلام
از دوستانی که بیش فعالی و نقص توجه دارن و پزشکان و متخصصین عزیز میخوام دز صحیح مصرف ریتالین در بزرگسالان بیش فعال از نظر خودشون یا نسخه پزشک شون بنویسن
و داروی جدیدی برای جایگزینی ریتالین در ایران هست ؟

لطف کنن تجربه خود در مصرف دز های متفاوت بیان کنن.

fda داروی بهتر از ریتالین رو برای بیش فعالی بزرگسالان پیشنهاد و تصویب کرده بنام Stratterra که فکر کنم در ایران هم باشه

با اینحال از ریتالین هم می تونید استفاده کنید که در 60% این بیماران مفید هست ولی مصرف اون مشکلاتی به همراه داره
http://forum.iransalamat.com/showpost.php?p=75486&postcount=9

برای ریتالین چند نوع محصول متفاوت با کار کرد های متفاوت تولید شده که می توانید اطلاعات دقیق در باره دوز شروع و
دوز maintenance اونو از این مقاله بسیار پر محتوی برداشت کنید
http://www.aafp.org/afp/20001101/2077.html

اختلال بیش فعالی کودکان و نوجوانان
http://forum.iransalamat.com/forumdisplay.php?f=1148

بیش فعالی بزرگسالان
http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=34933

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
اگر در کسی تشخیص بیش فعالی یا عدم تمرکز داده بشه معمولا بهش نمیگن "میتوانی" از ریتالین استفاده کنی ! تجویز با روانپزشک است ولی ادامه درمان و تعیین مقدار مصرف با متخصص مغز و اعصاب.

ولی با شرح حالی که دادید نشانگان بیش فعالی یا عدم تمرکز را ندارید . خودتون را درگیر داروهای خطرناکی دارید میکنید که هیچ جوره عوارضش قابل جبران نیست. اگر آزمایش خون جدید دارید برام pm کنید.

aasemi

Registered User
لایک‌ها
112
اگر در کسی تشخیص بیش فعالی یا عدم تمرکز داده بشه معمولا بهش نمیگن "میتوانی" از ریتالین استفاده کنی ! تجویز با روانپزشک است ولی ادامه درمان و تعیین مقدار مصرف با متخصص مغز و اعصاب.

ولی با شرح حالی که دادید نشانگان بیش فعالی یا عدم تمرکز را ندارید . خودتون را درگیر داروهای خطرناکی دارید میکنید که هیچ جوره عوارضش قابل جبران نیست. اگر آزمایش خون جدید دارید برام pm کنید.

aliarya مشخصه که خودش پزشکه! و همچنین شما!

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
خون ندارم ولی آخرین بار به علت غلظت خون چند بار خون دادم وهموگلوبین تا 19 بالا اومد . و گفتم که جدی نگرفتم و نمیدونم که چی برداشت کرد. دکتر . نظر شما در مورد این مشکلات چیه ریشه در چه چیزی داره
یه نکته یادم رفت یه مشکل اساسی که دارم و قبلا بدتر بود کنترل هیجان حتی ذره ای هیجان رو نمیتونستم تحمل کنم . باید فیزیکی تخلیه میکردم و انگیزه آنی برای کاری اینقدر زیاده میشود که تغییرات فیزیکی و حالاتم رو به راحتی احساس و تفکیک میکردم. ولی بعد از مدتی کلا به میل و رغبت میشدم . و تازگی ها به این مورد پی بردمو خیلی برام عجیب و غریبه. الان اصلا میدونم کی نرمالم در تصمیماتم .
منتظر جواب شما هستم.

در آزمایشی که Hg بالا بوده، هماتوکریت و rbc هم بالا بوده؟

انحراف بینی (پلیپ) دارید؟

در سونوگرافی کبد چرب تشخیص داده شده؟

مکمل رژیمی-غذایی نظیر مولتی ویتامین، امگا، ... چی مصرف میکنید؟

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
چی رو 90 میلیگرم مصرف کنید؟ :blink: ریتالین؟ :blink: نه بابا اینا همش حرفه... 60 تا برای کسیه که از دیوار صاف میره بالا! :D یا مثلا کسی که نشسته یه دفعه خوابش میبره ! 90 تا برای شما یعنی خودکشی! :wacko:

من تو عمرم یادم نمیاد بیش از 10 بار ریتالین تجویز کرده باشم همشون هم روزی 5 میلی بودن صبح به صبح . ریتالین واقعا نابود میکنه همون 5 تاشم دادم که طرف مثل شما نره خود درمانی کنه وگرنه اصلا با این دارو موافق نیستم.

غلظت خون شما اگر مربوط به تنفس نباشه مربوط به عدم تحرک شماست . البته 19 لب مرزه یعنی اگر از 20 بالاتر بود میشد شما رو به هماتولوژیست ارجاع داد ولی زیر 20 در مردان جوان نرماله .

منم میگم شما سالمی. فقط باید به یه متخصص تغذیه مراجعه کنی.

یه لیستی از مکملهای رژیمی غذایی که باید بخوری رو برات pm میکنم. میبری پیش متخصص تغذیه کم و زیادش میکنی 3 ماه دیگه خودت میبینی چقدر توپ شدی! :D

قبل از مراجعه به متخصص تغذیه، یک واحد خون هم اهدا کن. :p

بقیه مشکلات روانی که ذکر کردید در همه افراد وجود داره ولی در افرادی تشدید میشه که تنها، دقیق و مسئولیت پذیر هستند. رهایی از تنهایی و بی خیالی تنها راه تخفیف این علائمه .

برای قطع ریتالین حتما باید از راهنمایی متخصص مغز و اعصاب اسفاده کنید. ریتالین رو نباید یکباره قطع کنید . باید آهسته آهسته دوزش رو تخفیف بدید تا به 5 میلی در روز برسه . و بعد طبق نظر ایشون با یک داروی ضد افسردگی کم خطر جایگزین بشه و بعد از مدت کوتاهی اون دارو رو هم کلا قطع کنید .

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
لیست رو براتون pm کردم. پرینتش کنید و نزد متخصص تغذیه ببرید.

برای اینکه بیشترین نتیجه رو ببینید دوزاژ تعیین شده از طرف من باید توسط ایشون رگلاژ بشن تا خدای نکرده عوارض خاصی را براتون نداشته باشه .

اهدای خون، ترک ریتالین (به همراه مشورت با متخصص مغز و اعصاب ) و ورزش فراموش نشه .

سلامت باشید. :)

aliarya

Registered User
لایک‌ها
109
لیست رو براتون pm کردم. پرینتش کنید و نزد متخصص تغذیه ببرید.

برای اینکه بیشترین نتیجه رو ببینید دوزاژ تعیین شده از طرف من باید توسط ایشون رگلاژ بشن تا خدای نکرده عوارض خاصی را براتون نداشته باشه .

اهدای خون، ترک ریتالین (به همراه مشورت با متخصص مغز و اعصاب ) و ورزش فراموش نشه .

سلامت باشید. :)

لیستتون بسیار خوب بود حتما اسفاده میکنم و ممنون و یک نکته دقیقا به دکتر بگم چه آزمایشی بنویسه که شامل این هورمون باشه در مورد هورمون هم توضیحی بدبد ممنون میشم
با تشکر

aliarya

Registered User
لایک‌ها
109
من که دکتر نیستم مدرک مهندسی ام هم روی هواس 2 ماه وقت دارم . امیدوارم دکتر فربد بتونه کاری واسه ما بکنه

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
لیستتون بسیار خوب بود حتما اسفاده میکنم و ممنون و یک نکته دقیقا به دکتر بگم چه آزمایشی بنویسه که شامل این هورمون باشه در مورد هورمون هم توضیحی بدبد ممنون میشم
با تشکر

DHEA یا دی هیدرو اپی آندروسترون هورمونیه که از غدد فوق کلیوی ترشح میشه. کمبودش به خصوص در افراد مسن باعث ایجاد نوعی افسردگی کاذب به همراه تندخویی، ترس و بی قراری میکنه.

درخواست آزمایش خون روتین کنید. در آخر چک کنید که موارد زیر حتما موجود باشن:

CBC
ESR in 1 & 2 hours later
CRP
AST, ALT, ALP
DHEA
U/A: complete

اگر بخوام همشو بنویسم یه 150 تومنی پیاده میشید :D

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
مهمترین دلیل کمبود هورمون dhea افزایش سن است. ولی اینکه در شما چه دلایلی میتوانه داشته باشه... راستش یادم نیست ! :rolleyes: رفرنس غدد هم الآن دم دستم نیست نگاه کنم.

حالا شما چه گیری دادی که ADHD داری؟ شما سالمی عزیزم ده بار گفتم بازم میگم. آدم هایپر اکتیو مثل شما رفتار نمیکنه!

متخصص اعصاب و روان یا مغز و اعصاب کارشون تجویز ریتالینه. پس مشکلی باهاش ندارن. اگر دوباره تجویز کنن که باید مصرف کنید من چیکارم؟ :eek:

کسی که بیش فعال باشه اصولا نمیتوانه وارد دانشگاه بشه اگرم به زور بشه یکی دو ترم بیشتر دووم نمیاره. من شرایط تایید ADD و ADHD رو در شما نمی بینم. حالا اینکه اساتید چه نظری بدن و چطور شما رو قربانی کنن :( در محدوده اختیارات من نیست . من دانش و تجربمو در یه لیست کوتاه خدمتتون تقدیم کردم. 3 ماه برای گرفتن نتیجه کامل . ولی قطعا یکی دو هفته بعد خودتون تفاوت رو احساس خواهید کرد .

این یک امر ثابت شده است که اگر به خودتون بقبولونید فلان بیماری را دارید، به آن بیماری مبتلا میشوید .

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
این آزمایش رو فقط متخصص میتونه بنویسه و یا عمومی هم میتونه بنویسه . حالت نرمال این هورمون باید چقدر نوشته شود.

بیمتون چیه؟

رنج نرمال به کیت مصرفی و اینکه خود هورمون رو اندازه بگیرن یا سولفاتش رو بستگی داره. در شما باید حدود 350 باشه.

Mariachi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
94
آقا علائم این بیماری چیه؟

منم چند سالیه که نمیتونم درس بخونم...نهایتا 5 دقیقه میتونم بشینم پای کتاب بعد باید بلند شم...یعنی انگار یه جور مانع ذهنی اصلا

نمیزاره تمرکز کنم

aliarya

Registered User
لایک‌ها
109
آقا علائم این بیماری چیه؟

منم چند سالیه که نمیتونم درس بخونم...نهایتا 5 دقیقه میتونم بشینم پای کتاب بعد باید بلند شم...یعنی انگار یه جور مانع ذهنی اصلا

نمیزاره تمرکز کنم

داداش در گوگل بنویس علائم بیش فعالی . ولی فک نکنم طی چند سال کسی به این مورد مبتلا بشه اصولا ریشه در کودکی داره و مشکلات ژنتیکی
کلا یعنی مغزت دوپامین نمیده بیرون :wacko:

بالا