برگزیده های پرشین تولز

از بین گرایش های کارشناسی ارشد رشته برق کدوم بهتره ؟

از بین گرایش های کارشناسی ارشد رشته برق کدوم بهتره ؟

• Total voters
    21

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
سلام دوستان برای کارشناس ارشد رشته برق کدوم گرایش رو بهتر می بینید ( از لحاظ های مختلف اللخصوص بازار و وسعت کار)
شخصا به الکترونیک و بیوالکترونیک (مهندسی پزشکی) علاقه دارم ، و از قدرت متنفرم ، رشته ام در حال حاضر الکترونیک
نظرتون چیه ؟

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
دوستان اگه افتخار بدن و در تاپیک نظرشون رو بنویسن که دلیلشون برای انتخاب گرایش x چیه ممنون میشم

milad 1000

Registered User
لایک‌ها
99
منم الکترونیک خوندم به نظرم بهترین گرایش برقه.
ولی از لهاظ کاری قدرت بهتره

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
منم الکترونیک خوندم به نظرم بهترین گرایش برقه.
ولی از لهاظ کاری قدرت بهتره

آره با وضعیت فعلی کشور از لحاظ کاری گویا قدرت بهتره

دوستان راجب بیوالکترونیک نظری ندارن ؟؟؟ چه جوریاست ؟

alireza_3d

Registered User
لایک‌ها
29
دوستان راجب بیوالکترونیک نظری ندارن ؟؟؟ چه جوریاست ؟
رشته ی خوب و پر طرفداریه
به نظر میاد شغل های تر تمیز و پر در آمدی هم در انتظارش باشه
اما فکر میکنم پذیرش اش کمه و رتبه ی بالا نیاز داره

kaveh_hazhir

کاربر فعال و منتخب سال 90 انجمن موسیقی<br>کاربر فع
کاربر فعال
لایک‌ها
609
ما هم رشته مون برقه، هم گرایشمون قدرته. واسه همین گزینه دو و بس!

ببینید دوست من، جسارتا اگه از من میشنوین دنبال علایقتون برین. انشاالله تبارک و تعالی که نتیجه میگیرین. اما اگه تو فکر پول و زندگی درست و حسابی هستین برق قابل مقایسه با الکترونیک نیست.

bache-mosbat

Registered User
لایک‌ها
12
بیو الکتریک برای پذیرش گرفتن خیلی بهتره .رشته ی خیلی قشنگیم هست . ولی برای کار نهایت می شی وارد کننده ی دستگاه یا مشاوره دهنده ی شرکت وارد کننده .
من خودم کنترل و مکاترونیک رو از همه بیشتر دوست دارم . قدرت اگه کار خوب گیر بیاری درامدش بهتره .

alireza_3d

Registered User
لایک‌ها
29
بیو الکتریک برای پذیرش گرفتن خیلی بهتره .رشته ی خیلی قشنگیم هست . ولی برای کار نهایت می شی وارد کننده ی دستگاه یا مشاوره دهنده ی شرکت وارد کننده .
من خودم کنترل و مکاترونیک رو از همه بیشتر دوست دارم . قدرت اگه کار خوب گیر بیاری درامدش بهتره .
مکاترونیک باید رشته ی جذابی باشه
اما کجاست شغل درست حسابی :(

*sepideh*

Registered User
لایک‌ها
433
درامد و موقعیت کاری ایران فقط برق قدرت
من الکترونیک خوندم
خارج از کشور اگه خیلی قوی باشی و مخ ، مخابرات هم فوق العادست .
(بیوالکترونیک + پول + کار تو شرکت خصوصی )* واردات = پول خیلی خیلی خیلی زیاد

niloo_net

Registered User
لایک‌ها
4
سلام....منم لیسانسم الکترونیکه و ارشدم مخابرات....شخصا مخابراتو بیشتر دوست داشتم....به نظرم از بقیه گرایشهای برق جذابتره....اما اگه از نظر کاری بخوای هیچ فرقی نداره...فقط باید خودت زرنگ باشی چون از نظر کاری عملا هیچ جایی به مدرک بالاتر از لیسانس احتیاج نداره هر چند ظاهرا هم اگه بگن مدرک ارشد یا بالاتر لازم دارن وقتی خودت بری متوجه میشی که کارشون نیاز به این همه درس خوندن و تخصص نداره....توصیه میکنم که هر چی علاقته انتخاب کنی

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
رشته ی خوب و پر طرفداریه
به نظر میاد شغل های تر تمیز و پر در آمدی هم در انتظارش باشه
اما فکر میکنم پذیرش اش کمه و رتبه ی بالا نیاز داره

آره منم شنیدم میگن باید رتبه ات بالا باشه

ما هم رشته مون برقه، هم گرایشمون قدرته. واسه همین گزینه دو و بس!

ببینید دوست من، جسارتا اگه از من میشنوین دنبال علایقتون برین. انشاالله تبارک و تعالی که نتیجه میگیرین. اما اگه تو فکر پول و زندگی درست و حسابی هستین برق قابل مقایسه با الکترونیک نیست.

ممنون بابت پاسختون دوست عزیز ، خوب حرف شما کاملا درسته آدم باید اول به علاقه اش توجه کنه بعد ..... ولی خوب با وضعیت فعلی جامعه آدم باید حتما یه نیم نگاهی هم به بازار کار داشته باشه ، قسمت آخر صحبتتون منظورتون اینه قدرت از لحاظ پول سازی خیلی از الکترونیک سرتر ؟

درود بر شما فکر کنم اطلاعات شما نسبت به بیوالکترونیک بیشتر باشه ، چرا برای پذیرش گرفتن خیلی بهتره ؟؟
مکاترونیک جریانش چه جوریاست ؟ بازار کارش ؟ درساش چیاست حول چه موضوعاتی بحث میشه ؟

مکاترونیک باید رشته ی جذابی باشه
اما کجاست شغل درست حسابی :(

:(

درامد و موقعیت کاری ایران فقط برق قدرت
من الکترونیک خوندم
خارج از کشور اگه خیلی قوی باشی و مخ ، مخابرات هم فوق العادست .
(بیوالکترونیک + پول + کار تو شرکت خصوصی )* واردات = پول خیلی خیلی خیلی زیاد

بله من هم با شما هم عقیده هستم ، ایران به دلیل زیر ساخت های قدیمیش (و آپدین نشده) به طور نامتقارنی بازار توسط عزیزان قدرت منحصر شده در حالی که در جاهای دیگه دنیا بدین شکل نیست یه توازنی بین این گرایش ها برقراره
مخابرات خیلی سخته :eek:

من الان هر کدوم از استادامون رو که میبینم همشون دکتر بیوالکترونیک دارن چه جوریاست آخه ؟ خوب با توضیحاتی که دوستان در مورد دامنه کاری این رشته دادن آخه این همه تقاضا برای این رشته یکم غیر منطقیه !!

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
سلام....منم لیسانسم الکترونیکه و ارشدم مخابرات....شخصا مخابراتو بیشتر دوست داشتم....به نظرم از بقیه گرایشهای برق جذابتره....اما اگه از نظر کاری بخوای هیچ فرقی نداره...فقط باید خودت زرنگ باشی چون از نظر کاری عملا هیچ جایی به مدرک بالاتر از لیسانس احتیاج نداره هر چند ظاهرا هم اگه بگن مدرک ارشد یا بالاتر لازم دارن وقتی خودت بری متوجه میشی که کارشون نیاز به این همه درس خوندن و تخصص نداره....توصیه میکنم که هر چی علاقته انتخاب کنی
ممنون بابت پاسختون ، اطلاعات خیلی خوبی بود سپاس گذارم ازتون ، شما الان دانشجو ارشد هستین یا فارغ تحصیل شدین ؟
ببینید من خیلی این صحبت رو شنیدم که عملا هیچ جایی به مدرک بالاتر از لیسانس احتیاج نداره ، خوب دلیلش چیه ؟؟ یعنی این درس خوندن الکیه ؟؟ نخونیم بهتره ؟
من به الکترونیک و بیوالکترونیک علاقه دارم ، البته به بیوالکترونیک یکم بیشتر ، نظر شما چیه ؟؟
مخابرات خدایی خیلی رشته سختیه
ممنون بابت وقتی که میگذارید

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
مهندسی پزشکی به دنبال ایجاد ارتباط منطقی بین علوم مهندسی و دانش پزشکی می‌باشد.
تا قبل از قرن بیستم میلادی تشخیص و درمان بیماری بر اساس بررسی حالات بیمار، مطالعه سندرمها و عارضه‌های مربوط و ارائه مجموع‌های از روش‌های شناخته شده مبتنی بر تجویز دارو یا اعمال برخی عمل‌های جراحی صورت می‌گرفت. اما در اوایل قرن بیستم و در اوج آن در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ مفهوم جدیدی در پزشکی مطرح گردید. بر این اساس، ساختار بدن انسان به مثابه یک **** بسیار هماهنگ مهندسی فرض و بیماری به عنوان عامل بی‌نظمی در این ساختار مطرح گردید. به این ترتیب دانشی به عنوان مهندسی پزشکی بنیان‌گذاری شد که حوزه فعالیت آن مطالعه ساختار بدن انسان به صورت سیستمیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزاء سیستم، فهم اندرکنش بین آنها، مدلسازی این فرآیندها و بررسی تاثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و به تبع آن ارائه روشهای تشخیصی و درمانی مفیدتر‏‎ ‎برای بهبود بیماریها بود.
در مهندسی پزشکی با تلفیقی از علوم مهندسی برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت و نگهداری تجهیزات و نیز ساخت ابزارهای پزشکی برای کاربردهای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها مد نظر می‌باشد.این رشته کاربرد علوم فنی و مهندسی است در یاری‌رساندن به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها.
مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد. مهندسی پزشکی دقت و تنوع در تشخیص را گسترش داده‌است بطوری که تشخیص بدون دستگاه‌ها امکان‌پذیر نیست. تاکنون دستگاه‌هایی از جمله EEG ,ECG ,MRI ,CT-Scan کمک بسیار بزرگی به پزشکی نموده‌اند و هم راستای وسایل تشخیصی وسایل و ملزومات درمانی گسترش یافته تا بیماران را به گونه‌ای تحت درمان قرار گیرند که می‌توان سمعک، ونتیلاتور، دیالیز(تراکافت)، اولتراسوند و کاربردهای متعدد لیزر را نام برد. مهندس پزشکی در گام‌های اولیه بهره‌برداری، تعمیر، پشتیبانی و نگهداری و تنظیم و استانداردسازی دستگاه‌ها را انجام می‌دهد و در مراحل بالاتر توسعه، ارتقا و بهبود دستگاه‌های پزشکی و یا حتی می‌تواند به طراحی و ساخت یک دستگاه اقدام کند. در این رشته به علت ابداعات و نوآوری وسیعی که صورت می‌گیرد شاخه‌های جدیدی از مهندسی پزشکی سازمان می‌گیرند که شرح مختصری از زیرشاخه‌های این رشته ذکر شده‌است.

گرایشها

مهندسی پزشکی رشته‌ای متشکل از گرایشهای متعدد مهندسی و علوم پزشکی است. در نتیجه پیدایش گرایشهای جدید این رشته دور از انتظار نخواهد بود. هم اکنون در ایران در مقاطع مختلف آموزش عالی گرایش‌های زیر تدریس می‌گردند:
گرایش بیومکانیک
بیومکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه‌های علوم زیستی می‌پردازد. استفاده از قوانین دینامیک جامدات برای تحلیلهای حرکتی؛ دینامیک سیالات برای ارزیابی جریانهای درون محیطهای زیستی؛ ترمودینامیک و انتقال حرارت برای تحلیل رفتارهای سلولی و انتقال مواد و جرم بین موجود زنده و محیط و رباتیک برای خلق وسایل تشخیصی و درمانی جدید نیازمند درک مسایل محیطهای زنده از زاویهٔ مهندسی است. پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی، دریچه‌های قلب، مفاصل مصنوعی، ارتزها و پروتزها، ابزارهای کمکی تشخیصی و جراحی، درک بهتر از عملیات و کارکرد قلب، ریه، شریان‌ها، مویرگ‌ها، استخوان‌ها، غضروف‌ها، تاندون‌ها، دیسکهای بین مهره‌ای و پیوندهای سیستم اسکلتی-عضلانی بدن شده‌است.

گرایش بیومواد
کاربرد این شاخه استفاده از بافت‌های زنده و مواد مصنوعی و کاشت آنها در بدن است. انتخاب مواد صحیح برای کاشت و پیوند در بدن انسان و یکی از حساس‌ترین و مشکل‌ترین عملیات مهندسی پزشکی است. آلیاژهای فلزی، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌ها از مواد مورد استفاده در کاشت بافت‌ها مصنوعی هستند، اینگونه مواد باید غیرسمی، غیرسرطان‌زا و از نظر شیمیایی غیرفعال و بادوام و دارای قدرت مکانیکی کافی باشند. فارغالتحصیلان گرایش بیو مواد با کارگیری مواد مختلف از قبیل پلیمرها وسرامیک هاوکاپوزیت‌ها ومواد فلزی در بدن انسان ودر تجهیزات پزشکی اشنا می‌شوند.

گرایش مهندسی بافت
این گرایش بیشتر در زمینهٔ پزشکی و در گستردهی میکروسکوپیک می‌پردازد. در این شاخه تخصص درآناتومی بیوشیمی و مکانیک سلول‌ها و ساختارهای درون سلولی برای درک بیشتر در فرایند بیماری توانایی داخل شدن به بخشهای ویژه سلول لازم است. هدف این شاخه که در اواخر قرن بیستم پایه‌گذاری شده‌است، مطالعه و تهیه مدل‌های ایده‌آل از ماکرومولکول‌ها و ساختار سلولی است که منجر به درک بهتر پدیده‌های درون یاخته‌ای و همچنین فهم عمیق‌تر مکانیسم تاثیر عملکرد ناصحیح آنها در بروز حالات بیماری می‌شود. به علاوه این مدل‌ها سبب ارزیابی موثرتر فرضیه‌ها و نظریه‌های درمانی مانند طراحی انواع پروتئینها با خصوصیات منحصر به فرد لیگاند-رسپتوری می‌گردد. از جمله اهداف دیگر این شاخه، مطالعه و مدل‌سازی ساختار سلول و فرایند بازیابی جراحات در بافت‌های آسیب‌دیده به منظور ارائه روش‌های درمانی بهینه‌تر جهت تقلیل و رفع ضایعات بافتی و همچنین تولید نمونه‌های مصنوعی برای جایگزینی آنهاست. به این منظور علل و مکانیسم‌های تبدیل سلول‌های بنیادی‎ به بافت‌ها و ارگانهای مختلف بررسی و با استفاده از مدل‌های بدست آمده بافت‌های آسیب دیده ترمیم یا در خارج از بدن به صورت مصنوعی تولید می‌شود. از جمله این بافتها و ارگانها می‌توان به استخوان، غضروف

د، پانکراس، پوست و رگ‌های خونی اشاره کرد.

گرایش پردازش تصاویر پزشکی
در این رشته اطلاعات جمع‌آوری شده در تغییرات پدیده‌های فیزیکی در بدن را با بهره‌گیری از تکنولوژی تحلیل پردازش الکتریکی و سرعت بالای آن تجزیه و تحلیل می‌کنند و به صورت یک تصویر در می‌آورند و اغلب این تصاویر را می‌توان با اعمال غیر تهاجمی (بدون آسیب) بدست آورد به نحوی که هیچ اثر دردی برای بیمار نداشته باشد. در این گرایش تهیه تصویر از اجزاء ایستای بدن مانند استخوانها و بافتها و ادغام ویژگی‌های منحصر به فرد حالت‌های مختلف تصویربرداری مثل ‏CT‏ و ‏MRI‏ جهت تهیه تصاویر گویاتر مانند تصاویر سه‌بعدی و همچنین ارائه الگوریتم‌های پردازشی برای مدل‌سازی بافت‌های سالم و ضایعات آنها جهت ارائه روش‌های تشخیصی دقیقتر و غیر تهاجمی مورد بررسی قرار می‌گیرد.‏ همچنین بررسی فیزیولوژی و حرکت بافت‌های دینامیک در بدن مانند قلب و عروق از طریق تصویربرداری عملکردی‎(Functional Imaging) ‎‏ و تکنیک‌های ‏بی‌درنگ (Real Time)‏ و همچنین مدل‌سازی این رفتارها در بافت‌های سالم و ناسالم در جهت تشخیص بهتر ناهنجاریها و تصویربرداری مولکولی به منظور مطالعه موقعیت، ساختار و حرکت مولکول‌ها (مانند مولکول‌ها و سلول‌های سرطانی) و توجیه این حرکات بر اساس الگوریتم‌های آماری و همچنین مطالعه و مدل‌سازی مکانیسم‌های مختلف حیات در سطح مولکولی به صورت غیرتهاجمی برای ارائه روش‌های درمانی دقیق‌تر مثل طراحی آنتی‌بادیها و ردیابی آنها برای از بین بردن بهتر مولکول‌ها و سلول‌های مهاجم و تقلیل آسیب به سلولهای سالم بدن مورد نظر است.

گرایش مهندسی توانبخشی
یک شاخه جدید و توسعه یافته مهندسی پزشکی است. متخصصان این رشته به بالا بردن توانایی‌ها وبهبود بخشیدن به کیفیت زندگی افراد کمک می‌کند و با توجه به پیشرفت تکنولوژی به طراحی مح‌های جدید و روشهای نوین برای سکونت ارتباط و... کمک می‌نماید.

گرایش مدل‌سازی سیستم‌های فیزیولوژیکی
در این زمینه سعی می‌شود با استفاده از قوانین موجود در مهندسی و تکنیک‌های پیشرفته و ابزار لازم یک طرح کلی و جامع از ارگان‌های زنده، از باکتری گرفته تا انسان، تهیه می‌کنند. در این رشته برای تحلیل اطلاعات حاصل از آزمایشها و فرمول‌بندی کردن جزئیات فیزیولوژیکی با روابط ریاضی، از مدل‌سازی کامپیوتری استفاده می‌شود. سیستم‌های زنده دارای یک مجموعه بسیار با قاعده به همراه بازخورد برای کنترل خود هستند.ازجمله علومی که با مدل سازی سیستمهای بیولوزیکی دربستره مهندسی پزشکی با یک فرمت جدید می توان تحلیل کرد علوم پزشکی مشرق زمین است فی الجمله طب سنتی ایران وچین که گستره ای از پارامدیک دست نیافته است وشاید به علت قدمتش با پزشکی نوپای غربی همپا نشده وسرشار از رموز واسرار است.

گرایش ابزار دقیق در مهندسی پزشکی

کاربردی است از الکترونیک در تشخیص و برررسی ساختار بیماری‌ها، رایانه‌ها بخش اصلی این گرایش را بر عهده دارند سیستم‌های تصویر پزشکی به وسیله مهندسان این رشته ساخته می‌شوند.

گرایش مدیریت فناوری اطلاعات پزشکی
1. تعريف و هدف
دوره کارشناسی ارشد فناوري اطلاعات پزشكي به عنوان گرايش جديد از رشته مهندسي پزشكي پيشنهاد شده است.ضرورت وجود اطلاع رساني پزشكي در حوزه پزشكي در دهه هاي گذشته از عوامل مهم در توجيه فناوري اطلاعات به عنوان يك رشته كاربردي مهم در دهه اخير بوده است.نظر به گسترش سريع حوزه فناوري اطلاعات مديريت در اين حوزه اهميت روزافزوني يافته است. فناوري اطلاعات پزشكي هم اكنون از زمينه هاي مهم فناوري اطلاعات است و طبيعتاْ مديريت فناوري اطلاعات در اين حوزه اهميت زيادي دارد.

.2 طول دوره و شکل ****

حداقل طول این دوره 4 نیمسال است، بدین معنی که دانشجویانی که ناچار به گرفتن دروس جبرانی نیستند، چنانچه کار درسی و تحقیقاتی خود را بنحو مطلوبی انجام دهند، می توانند دوره را در4 نیمسال به پایان برسانند.
**** آموزشی آن واحدی است و مدت تدریس 1 واحد نظری 17 ساعت می باشد.

منبع http://fa.wikipedia.org/wiki/مهندسی_پزشکی

marjanm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست عزیز شما گرایش لیسانستون الکترونیک بوده
من لیسانسم الکترونیک و فوق لیسانسم مخابرات سیستم بوده
اصلا قابل مقایسه نیستند با هم
شما در مخابرات سیستم حتی شکل یک مقاومت را مثل تحلیل مدارهای الکترونیک نمی بینید در عوض تا جایی که امکان داره باید قدرت تحلیل و حل مساله ریاضی مخصوصا حل مسایل فرایندهای احتمالی( یک مسال احتمال را فرض کنید n بار که بشه میشه فرایند) را داشته باشید
کلا نظر شخصی من اینه که الکترونیک بسیار جذابتر و کاربردی تر از مخابراته
در موردد مهندسی پزشکی : خودم نخوندم ولی سه تا از دوستان صمیمی من مهندسی پزشکی خوندن یکیشون به لیسانس بسنده کرده و کارمند بخش دستگاههای یک بیمارستان نظامی هست در حد یک کارمند معمولی
یکیشون لیسانسش را که گرفت مدت زیادی دنبال کار بود نهایتش هم برای فوقش رفت مهندسی مخابرات همون سیستم
یکی دیگه تا فوق لیسانس هم رفت و دکتری رفت مخابرات
نظر هر سه تاشون این بود که تو ایران رشته کارامدی نیست اصلا و ابدا
قدرت کلا از نظر بازار کاری تو ایران خوبه
از کنترل و بقیه هم تجربه ای ندارم ولی بحث سیستم های کنترلی که تو لیسانس داشتیم جالب، کاربردی و ساده بوده

Last edited:

jujushow

Registered User
لایک‌ها
1,107
به نظرم داخل ایران به ترتیب قدرت و کنترل
خارج از کشور به ترتیب الکترونیک ، مهندسی پزشکی و مخابرات

بالا