برگزیده های پرشین تولز

نظرتان درباره اطلاق واژه ناموس به زنان چیست؟

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
سلام

در ادامه مباحث اجتماعی و فرهنگی که اخیرا در سنترال مطرح کرده ام ایندفعه ناموس گرایی افراطی را می برم زیر ذره بین

ناموس، : گونه‌ای از فلسفه اخلاق در کشورهای اسلامی خاورمیانه است. این اصطلاح بیشتر در جوامع مردسالاری که بر روی جنسیت و رفتار و روابط درون خانواده تعصب دارند استفاده می‌شود. .

از دوران جاهلیت!!!خاطرات دعواهای ناموسی زیادی دارم که تا حدودی بامزه اند و یادم میفته خود به خود خندم میگیره!برمی گرده به حدود 10 سال پیش!
یک اشتباهی که طیف سنتی جامعه همیشه به آن دچار است و خروج این دوستان از این دایره بسته فکری از حدود توانایی انبیا و اوصیا هم خارج است این است که بحث درباره ناموس و مسائل ناموسی را با بی ناموسی یکی می دانند!!!این نشان میده که این دوستان کلا در تعاریف واژگان و ادبیات فارسی مشکل پایه ای دارند!
بی ناموسی پدیده ای مذموم و بسیار زشت است که در ایران ما به خاطر فرهنگ خاص متدوال در آن بسیار معدود و قلیل مصداق پیدا میکند.بحث بر سر خود ناموس چیز دیگری است!
ناموس به نوعی تابوی فکری برای بخش زیادی از زنان ایرانی تبدیل شده است.بعضی وقتها دل نوشته هایی از خانم های ایرانی در برخی وبلاگ های کور که شاید ماکسیمم 10 ویزیت در روز دارند می خوانم! اگر شرایط مهیا بود شاید در سنترال مطرح می کردم ولی خوب با اینکه جنسیتی مخالف انان دارم بسیار ناراحت میشم که اینچنین افسردگی و عذاب روحی از گرفتار بودن در زنجیره های موهوم اجتماعی جامعه مردسالار ایران دارند.نوشتارهایی مملو از خشم و نفرت!بغض و کینه نسبت به همه چیز! و...
این تفکرات محدود به همین جمع خانم های فیس بوک نشین و وبلاگ نویس نیست!
بسیار عمومیت دارد و به علت روزمرگی مفرط از تیغ دید ما پنهان مانده است! عدم درک زن و مرد در جامعه ایرانی از همین مسائل ناشی می شود!سالها از همدیگر جدا می مانند تا ایام دانشگاه!تا کمی آداب معاشرت و روابط اجتماعی می اموزند دانشگاه تمام می شود و همیشه دیدگاهی مشکوک نسبت به یکدیگر دارند و نوعی کنجکاوی غیر طبیعی در مردان و نوعی عدم احساس امنیت روانی در زنان ایرانی موج می زند!

مایلم نظرات هر دو گروه دمکرات و سنتی را پیرامون شایسته بودن اطلاق واژه ناموس و کلا فرهنگ ناموسی که تا حدود زیادی هویت مستقل زن را دچار محدودیت می کند و از آن شخصیتی متکی به مرد می سازد جویا شوم.

آیا زن فقط ناموس است یا هویتی والاتر و بیشتر از این واژه! ایا زمان خروج از این درجای فکری چند هزارساله فرا نرسیده است؟

نظرتان درباره اطلاق واژه ناموس به زنان چیست؟
1*برازنده شخصیت زن نیست
2* برازنده است

shahkey

Registered User
لایک‌ها
5
واژه بیخود و بی معنی ایه!
هرکس تو این دنیا خودش عقل و فهم و درک داره و خودش باید مسیرش رو انتخاب کنه.
واقعا احمقانه است که کسی بخواد تو زندگی شخص دیگری فقط از روی تعصب و افکار بسته دخالت کنه

SLAYER.1942

Registered User
لایک‌ها
0
مسخره، بهتره بگم ماله افراد بيکاره!

NAKOOT

Registered User
لایک‌ها
454
کاری به کسی ندارم! یعنی منظورم به بچه هایی که اینجا پست زدن نیست، اما کسانی که می گن بی خود هستش و هرکی مسیر زندگی خودش و این صحبت ها، خودتون می تونید به مسائل و مشکلاتی که برای خواهرتون برای مثال پیش میاد بی تفاوت باشید؟
خداییش نمی شه!
ناموس جدا از معنیش که هرچی می خواد باشه به نظر من یا حداقل برای من معنی حمایت از خواهر و مادرم هستش، منظورم تعصب های بیجا نیست ها! منظورم هواشون رو داشتن هسنش. نمی شه بی تفاوت بود هرچی هم تریپ روشنفکری برداری!
البته من برای جامعه خودمون رو می گم ها! اوضاع و شرایط برای جوامع ایده آلی مثل اروپا و آمریکا فرق می کنه. شاید من هم اونجا بودم خیلی راحت تر می تونستم برخورد کنم.

mhdotcom

کاربر فعال موسیقی
کاربر فعال
لایک‌ها
10
اگه زن ناموس باشه پس مردای مجرد میشن بیناموس :lol:

مارمولک

Registered User
لایک‌ها
3
این بحث های مسخره و تکراری دیگه چیه که براش تاپیک می زنین ؟

این حرفهای قرون وسطایی چیه ؟ ناموس کیلویی چنده ؟

obamast

Registered User
لایک‌ها
6,561
ناموس یعنی اینکه همون چیزی که ازش متولد شدی
ناموس یعنی اینکه همون سرزمینی که توش متولد شدی

C'Tun

Registered User
لایک‌ها
22
شروع کردی تاپیکاتو بالا آوردن؟

JVC

Registered User
لایک‌ها
263

یاد فیلم مارمولک افتادم که از پرده سینماها جمش کردن

آخوند امین ناموس مردمه!!!!!
www.pichak.net-31.gif
www.pichak.net-31.gif
www.pichak.net-31.gif
www.pichak.net-31.gif
www.pichak.net-31.gif

Mor1360

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
متاسفانه عادت کرده ایم در مورد چیزهایی حرف بزنیم که در موردشان چیز زیادی نمی دانیم! مثلا اگه از کسایی که در این تاپیک پست زده اند بپرسی که تعریف"ناموس" چیست با دهها پاسخ سردرگم روبرو خواهی بود. اصلا سئوال آغازی تاپیک به گونه ای طراحی شده که انگار واژه "ناموس" یک فحش رکیک است که به ناحق به زنان اطلاق می شود!
نباید ناموس و فرهنگ آن را با تعصب های جاهلانه ای که موجب محدودیت زن در جامعه می شوند اشتباه گرفت. "ناموس" یعنی داشتن احساس مسئولیت در مقابل افراد یا چیزهایی که نسبت به آنها علاقه و و دلبستگی داریم( حالا می تواند همسر یا خواهر باشد و یا وطن). همانگونه که زن ناموس مردش حساب می شود، مرد نیز ناموس زنش بوده و زن باید بداند که مردش با چه کسانی در ارتباط بوده و در جامعه چگونه رفتار می کند( البته با رعایت اعتدال و عدم تندروی و تعصب بیجا). این فرهنگ، اگر بدرستی درک و اجرا شود یکی از تضمین های برقرار ماندن بنیان خانواده است که واحد اصلی جامعه انسانی می باشد.
چه خوب بود که ما بجای تریپهای "روشنفکر نما"، واقعا در فرهنگ و مفاهیم اطرافمان تفکر و تعقل می کردیم تا در مواجهه با فرهنگ های بیگانه دچار انفعال و از خود بیگانگی نمی شدیم:jealous:. حالا بگید این دیگه چه امله:D!

بالا