برگزیده های پرشین تولز

طول عمر باتری قلمی

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
سلام بچه ها خوبید؟
کسی میدونه طول عمر باتری قلمی چند آمپر ساعته؟

samareh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام بچه ها خوبید؟
کسی میدونه طول عمر باتری قلمی چند آمپر ساعته؟

خوب بستگي به نوع باتري داره. الان باتري هاي قلمي شارژي تا 3000 ميلي آمپر ساعت هم تو بازار پيدا ميشه.

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
شاید منظورشون باطریهای غیر شارژیه معمول در بازار خب این بستگی به نوع و جنس باطری داره ولی در عمل باطریهای معمولی مثل نور یا پارس با جریان مصرفی 100 میلی امپر ( البته 2 باطری سری=3 ولت) حدود 2.5 ساعت بیشتر دوام نمیارن که میشه چیزی حدود 300 میلی امپر نهایت ناگفته نماند که علاوه بر ضرفیت کم، مقاومت داخلی این باطریها خیلی زیاده بطوری که مثلا قابل استفاده در دوربین های دیجیتال جدید نیست چون با مصرف جریان زیاد ولتاژ اونها بشدت پایین می اید
باطریهای کوچک که در سمعک هم استفاده میشوند (شبیه باطری ساعت مچی ولی ضخیمتر) با ولتاژ 3 ولت و ضرفیت حدود 500 میلی امپر و یا بیشتر هم وجود دارد

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
خیلی ممنون از همه تون.
حقیقتش من میخواستم توی ساعت از باتری استفاده کنم. به جای آداپتور. و از اونجایی که مصرف مدارم چیزی در حدود 10 میلی آمپره با 5 تا باتری قلمی در حدود75 ساعت کار میکنه. درسته؟
حالا یه چیز دیگه. طول عمر باتری کتابی 9 ولت چه اندازه است؟ آخه خیلی ضایست آدم بخواد 5 تا باتری بندازه برای یه مدار. تازه فرتی هم تموم میشه.

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
خیلی ممنون از همه تون.
حقیقتش من میخواستم توی ساعت از باتری استفاده کنم. به جای آداپتور. و از اونجایی که مصرف مدارم چیزی در حدود 10 میلی آمپره با 5 تا باتری قلمی در حدود75 ساعت کار میکنه. درسته؟
حالا یه چیز دیگه. طول عمر باتری کتابی 9 ولت چه اندازه است؟ آخه خیلی ضایست آدم بخواد 5 تا باتری بندازه برای یه مدار. تازه فرتی هم تموم میشه.

تقریبا درسته با باتری قلمی بیشتر از اینا هم نباید دوام داشته باشه وضعیت باتری 9ولتی از این هم بدتره چون سلول هاش کوچیکترند
شما میتونین یه کار دیگه بکنین
ساعت رو با استفاده از برق شهر و با استفاده از آداپتور به کار بندازین و از باتری فقط هنگام قطع برق استفاده کنین
حتی میتونین باتری رو هم قابل شارژ انتخاب کنین و موقع وجود برق با همون آداپتور شارژش کنین

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
تقریبا درسته با باتری قلمی بیشتر از اینا هم نباید دوام داشته باشه وضعیت باتری 9ولتی از این هم بدتره چون سلول هاش کوچیکترند
شما میتونین یه کار دیگه بکنین
ساعت رو با استفاده از برق شهر و با استفاده از آداپتور به کار بندازین و از باتری فقط هنگام قطع برق استفاده کنین
حتی میتونین باتری رو هم قابل شارژ انتخاب کنین و موقع وجود برق با همون آداپتور شارژش کنین

حقیقتش من همین الان هم ساعتم رو با برق شهر راه اندازی میکنم فقط میخواستم ساعتم یک مقداری عملی تر بشه و از حالت آزمایشگاهی در بیاد. چون الان مهمترین مشکل ساعتم اینه که نمیشه تکونش داد.

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
حقیقتش من همین الان هم ساعتم رو با برق شهر راه اندازی میکنم فقط میخواستم ساعتم یک مقداری عملی تر بشه و از حالت آزمایشگاهی در بیاد. چون الان مهمترین مشکل ساعتم اینه که نمیشه تکونش داد.

یه مساله دیگه هم وجود داره و اون جریان مصرفی خود رگولاتوری هستش که شما از اون استفاده می کنین
یه 7805 جریان سکونی در حدود 3 الی 5 میلی آمپر داره به علاوه افت حدود 2 ولت که ناچاریم روی اون داشته باشیم
می تونین از LP2950 (یا هر رگولاتور کم توان دیگه ) بجای 7805 استفاده کنین این آی سی جریان سکونی حدود 75 میکرو امپر داره و با افت 4.0 ولت هم کار میکنه با این کار هم تعداد باتری هاتون از 5 تا به چهار تا کاهش پیدا میکنه هم دیگه جریانی تو رگولاتورتون مصرف نمی شه
یه کار دیگه هم میتونین بکنین شاید بتونین مدارتون رو با 4.5 ولت یا به عبارتی با سه باتری بدون رگولاتور راه بندازین با این کار از شر رگولاتور هم خلاص میشین

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
یه مساله دیگه هم وجود داره و اون جریان مصرفی خود رگولاتوری هستش که شما از اون استفاده می کنین
یه 7805 جریان سکونی در حدود 3 الی 5 میلی آمپر داره به علاوه افت حدود 2 ولت که ناچاریم روی اون داشته باشیم
می تونین از LP2950 (یا هر رگولاتور کم توان دیگه ) بجای 7805 استفاده کنین این آی سی جریان سکونی حدود 75 میکرو امپر داره و با افت 4.0 ولت هم کار میکنه با این کار هم تعداد باتری هاتون از 5 تا به چهار تا کاهش پیدا میکنه هم دیگه جریانی تو رگولاتورتون مصرف نمی شه
یه کار دیگه هم میتونین بکنین شاید بتونین مدارتون رو با 4.5 ولت یا به عبارتی با سه باتری بدون رگولاتور راه بندازین با این کار از شر رگولاتور هم خلاص میشین

آقا من این رگولاتور کم توانی که گفتید رو هیچ کجا پیدا نکردم.
میتونید بگید کجا باید دنبالش بگردم؟

در ضمن من ساعتم رو با 4تا قلمی عادی بدون ریگولاتور بستم. اولش که LCD اصلا چیزی رو نشون نمیداد. بعدش که با دو تا دیود افت ولتاژ دادم، درست شد فقط بعد از تقریبا 10 ساعت باتریش تموم شد به خاطر همین هم از قید باتری گذشتم فقط میخوام بدونم رگولاتور LP2950 رو کجا میتونم پیدا کنم؟

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
آقا من این رگولاتور کم توانی که گفتید رو هیچ کجا پیدا نکردم.
میتونید بگید کجا باید دنبالش بگردم؟

در ضمن من ساعتم رو با 4تا قلمی عادی بدون ریگولاتور بستم. اولش که LCD اصلا چیزی رو نشون نمیداد. بعدش که با دو تا دیود افت ولتاژ دادم، درست شد فقط بعد از تقریبا 10 ساعت باتریش تموم شد به خاطر همین هم از قید باتری گذشتم فقط میخوام بدونم رگولاتور LP2950 رو کجا میتونم پیدا کنم؟

آدرسی از جایی که این آی سی رو داشته باشن ندارم اگه واسه تون مهمه میتونم سوال کنم

azfandak

کاربر فعال موسیقی
لایک‌ها
801
دوستان من يه وسيله اي دارم كه 8 تا باطري قلمي ميخوره

حالا اگه بخوام به جاي باطري از آداپتور استفاده كنم بايد آداپتورش 12 ولت باشه قاعدتا

حالا سوال اينه آداپتور بايد چند ميلي آمپر باشه؟

Unforgiv3N

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
627
دوستان من يه وسيله اي دارم كه 8 تا باطري قلمي ميخوره

حالا اگه بخوام به جاي باطري از آداپتور استفاده كنم بايد آداپتورش 12 ولت باشه قاعدتا

حالا سوال اينه آداپتور بايد چند ميلي آمپر باشه؟

8x1200

Unforgiv3N

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
627
پس هر باطري قلمي آمپرش 1200 هست

ok مرسي

البته این آمپری که من گفتم ، آمپر باتری های معمول در بازار هست به طور کل یه باطری قلمی میتونه از 400 تا 3400 میلی آمپر باشه .. بستگی به نوع اش داره که مثلا Alkaline هست یا کربنی ..

روی این دستگاه شما باطری 3400 هم که بندازی مشکلی نداره و دستگاه مدت بیشتری کار میکنه ( گرچه که بیشتر این باطریها تقلبی هستند و مثلا روش نوشته 2800 ولی 900 هم نیست .. مخصوصا باطری های ریشارژی که با برندهای مثلا Energizer یا Sony تو بازار پخش شده و تا جایی که ما خریدم و استفاده کردیم تقلبی است ).

azfandak

کاربر فعال موسیقی
لایک‌ها
801
مرسي دوست عزيز

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
باتری ها همه سری هستند؟ اگر سری هستند 12 ولت می خوره ها، اگر موازی باشند نه. این طریقه محاسبه جریان هم در باتری های سری که این دوستمون گفت صحیح نیست. اگر سری هستند، جریان مثل همون یه باتری هست. مشخصات ولتاژ و جریان نداره دستگاه؟ بدون مشخصات انتخاب ترانس کار خطرناکی هست و دستگاه رو خراب می کنه. قاعدتا اگر باتری ها سری هستند، 12 ولت مشکلی ایجاد نمی کنه، اما اگر یه دسته اشون موازی باشند، 12 ولت به دستگاه صدمه می زنه. اگر همه سری هستند، زیاد کردن تعداد باتری تاثیری در افزایش میزان جریان نداره، فقط مدت زمان تامین جریان رو افزایش می ده.

Unforgiv3N

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
627
در وسیله که چند باطری هست معمولا به صورت موازی هست یعنی جهت افزایش آمپر دستگاه نه ولتاژ .. که راحت هم قابل تشخیص هست اگر باطری ها برعکس گذاشته میشن ولتاژ همون 1.5 ~ 1.2 هست و آمپر افزایش پیدا میکنه .. با ولتاژ پایین دستگاه آسیب نمیبینه ولی اگر 12 ولت رو به وسیله ای که ورودی 1.5 داره وصل کنید خوب احتمال زیاد خراب میشه ..

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
در وسیله که چند باطری هست معمولا به صورت موازی هست یعنی جهت افزایش آمپر دستگاه نه ولتاژ .. که راحت هم قابل تشخیص هست اگر باطری ها برعکس گذاشته میشن ولتاژ همون 1.5 ~ 1.2 هست و آمپر افزایش پیدا میکنه .. با ولتاژ پایین دستگاه آسیب نمیبینه ولی اگر 12 ولت رو به وسیله ای که ورودی 1.5 داره وصل کنید خوب احتمال زیاد خراب میشه ..

باید چیدمان باتری ها رو دید. چیز تجربی نیست که همین طوری روی هوا گفت چی به چیه. در هر حال انتخاب ولتاژ بالاتر از ولتاژ دستگاه خیلی خطرناک هست.

azfandak

کاربر فعال موسیقی
لایک‌ها
801
باتری ها همه سری هستند؟ اگر سری هستند 12 ولت می خوره ها، اگر موازی باشند نه. این طریقه محاسبه جریان هم در باتری های سری که این دوستمون گفت صحیح نیست. اگر سری هستند، جریان مثل همون یه باتری هست. مشخصات ولتاژ و جریان نداره دستگاه؟ بدون مشخصات انتخاب ترانس کار خطرناکی هست و دستگاه رو خراب می کنه. قاعدتا اگر باتری ها سری هستند، 12 ولت مشکلی ایجاد نمی کنه، اما اگر یه دسته اشون موازی باشند، 12 ولت به دستگاه صدمه می زنه. اگر همه سری هستند، زیاد کردن تعداد باتری تاثیری در افزایش میزان جریان نداره، فقط مدت زمان تامین جریان رو افزایش می ده.

سري هست.من فقط براي آمپرش سوال داشتم كه فكر ميكنم آداپتور 12 و 1 آمپر مناسب باشه

Amadea

مدیر علم و دانش
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,720
سري هست.من فقط براي آمپرش سوال داشتم كه فكر ميكنم آداپتور 12 و 1 آمپر مناسب باشه

آمپرش بیشتر هم باشه مشکلی پیش نمی آد. اما اگر آمپر ترانس کمتر از نیاز دستگاه باشه، ممکنه ترانس بسوزه. هیچ مشخصاتی روش نوشته نشده؟

azfandak

کاربر فعال موسیقی
لایک‌ها
801
خير مشخصاتي نيست

امتحان كردم خيلي خوب جواب داد .مرسي از شما

بالا