برگزیده های پرشین تولز

فرق بين استفاده از "." و "#" در CSS

Nicnam

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
يكي از سوالاتي كه چند وقتيه كه ذهن من رو به خودش مشغول كرده و نتونستم جواب درستي براش پيدا كنم اينه كه چه فرقي هست كه توي CSS براي تعريف شيوه (Style) يك كلاس، قبل از اسمش علامت Number Sign (#) بگذاريم يا اين كه نقطه بگذاريم؟ (يعني بنويسيم title. يا اين كه بنوسيم title#)
البته حدس مي زنم نقطه براي تعريف كلاسي باشه كه چند بار در صفحه بهش رجوع مي شه و # براي يك id كه فقط يك بار در صفحه وجود داره

سوال دومم هم اينه كه تكليف body اين وسط چيه!؟ بايد بدون نقطه و # نوشت يا اين كه به صورت يك كلاس ببينيمش و بنويسيم body. يا اينكه به صورت يك id ببينيمش و بنويسم body#؟

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
نيكنام عزيز
علامت # مربوط به اي دي (id) و علامت نقطه مربوط به كلاس هستش.
اينها مي توانند در يك صفحه 1 بار و يا چندبار هم تكرار شوند. توجه داشته باشيد اينها حروف بزرگ و كوچك باهم فرقي نداره. علت اينكه چرا بعضي از اي دي و بعضي از كلاس استفاده مي كنند به احتمال زياد براي برنامه هاي ديگري همچون جاوا اسكريپت هست.
يه چيز ديگه اينكه .PT , #PT با هم فرق دارند.

در مورد سوال دومتون بايد عرض كنم اگر شما استايل رو به صورت زير تعريف كنيد:
کد:
body { ...... }
.body { ...... }
#body { ...... }
در نمونه اول تمامي حالتهايي كه تعريف مي كنيد بروي صفحه اعمال ميشه و در دو مثال بعد مي توانيد در دو جاي مختلف استفاده كنيد.

اميدوارم كه متوجه منظورم شده باشيد.
اگر باز هم مشكلي داشتي يه اطلاع بدي تا با يه مثال كاملتر توضيح بدم

mostafa3053

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ببخشید به جز . و # یه حالت دیگه هم من دیدم که مثلا بصورت *html است !!! * برای چه مواردی استفاده میشه؟؟!

appledandy

Registered User
لایک‌ها
12
ببخشید به جز . و # یه حالت دیگه هم من دیدم که مثلا بصورت *html است !!! * برای چه مواردی استفاده میشه؟؟!

با این کد تمام المنت های css را انتخاب می کنیم مثلا تمام المنت ها فونتشون اریال باشه

jackmorfy

Registered User
لایک‌ها
154
سلام
# یعتی آیدی . یعنی اینکه مثلاً شما یک آیدی دارید به نام سبز :
#green
خب حالا اگر یک تگ اچ تی ام ال این آیدی رو بگیره
<div id="green">
فقط برای اون لحاظ میشه و روی تگ های زیرشاخه اش بی تاثیره . ولی اگر همینو با کلاس کار کنید
.green
و بیارید رو اچ تی ام ال :
<div class="green">
برای خودش اعمال میشه و برای تمام تگ های html که زیرش باشن لحاظ خواهد شد.
برای مثال :

<div>
<span>
<p>
salam
</p>
</span>
</div>
در مثال بالا اگر شما به div کلای بدین . تمام تگ های زیرش هم اون مشخصه رو میگیرن . مثلا اگر پشت زمینه بدین اونا هم پشت زمینه میگیرن (مشترک) اما اگر آیدی بدین بهش . فقط رو خودش اعمال میشه .
مثلاً اینکه بهش بگین : Margin-top:5px;
خب این فقط رو div تاثیر داره . نه تگ های زیرش.

dezchilds

Registered User
لایک‌ها
1
ممنون منم خیلی دنبال این بودم که به جوابم رسیدم. منبعی سراغ دارید که این ریزه کاری های css و html رو آموزش بده ؟

jackmorfy

Registered User
لایک‌ها
154
خودم CSS رو از کتاب :
101 نکته درباره CSS در وب یاد گرفتم
به شما هم توصیه میکنم

بالا