برگزیده های پرشین تولز

18 سال حبس بخاطر 24 قرص متادون (ترکمنستان)

dollar1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,641
گروه بین‌الملل مشرق- "م.قربانی" راننده کامیون ایرانی است که در تاریخ 27 خرداد سال 91 طی سفر به ترکمنستان بازداشت شده است. محسن قربانی در مرز سرخس به جرم همراه داشتن 24 عدد قرص متادون دستگیر می شود و در حال حاضر دو سال است که از دستگیری او در ترکمنستان می گذرد. با توجه اظهارات دختر و دوستان آقای قربانی به نظر میرسد که داستان پاپوش درست کردن مرزبانان ترکمن برای اتباع ایرانی داستانی ادامه دار است و این مردم هستند که تاوان این بی توجهی مسؤولان وزارت خارجه را می پردازند.

برای پیگیری وضعیت آقای قربانی گفت‌وگویی تلفنی با دختر وی داشتیم که نشان می‌دهد پدر وی تنها به دلایل سیاسی و وارد کردن فشار به ایران از طرف ترکمن ها صورت گرفته است. آقای قربانی یکی از بیش از 300 زندانی ایرانی در ترکمنستان در مقابل شش زندانی ترکمن در ایران است.

آنچه در ادامه از نظرتان می گذرد سخنان دختر آقای قربانی است که ترجیح داد نام وی منتشر نشود.

ماموران مرزی ترکمنستان پدرم را به اتهام همراه داشتن 28 عدد قرص متادون دستگیر کردند ولی با توجه به شناختی که نسبت به پدرم دارم و شواهدی که وجود دارد احتمال اینکه این اتهام نوعی پاپوش و بهانه برای دستگیری وی باشد بسیار زیاد است.

پدرم تحت نظر پزشک دارو مصرف می کردند که تمام اسناد و مدارک پزشکی آن موجود است ولی مساله جالبی که وجود دارد این است که اولا تعداد قرصهایی که مدعی شده اند در ماشین پدرم پیدا کرده اند بسیار بیشتر از چیزی است که پدرم تحت نظارت پزشک مصرف می کرده است.

و ثانیا پدرم از سختگیری پلیس ترکمنستان و قوانین این کشور در خصوص این گونه داروها آگاه بودند و از آنجایی که پدرم را به خوبی می شناسم بسیار بعید است که وی این قرص ها را با خود حمل می کرده. ماموران زندان ترکمنستان برای باجگیری و مصادره اموال رانندگان و اتباع ایرانی اقدام به جا سازی قرص و مواد در وسایل و ماشین های رانندگان ایرانی می کنند.

بعد از اینکه پدرم دستگیر شد سه ماه طول کشید تا بالاخره از طریق یکی از زندانیانی که از زندان ترکمنستان آزاد شده بود توانستیم خبری از پدرمان به دست آوریم. و بعد از آن هم تنها ارتباطمان با پدر به واسطه زندانیانی بود که آزاد می شدند و برای ما خبر می آوردند. پدرم پس از سه ماه در زندان محاکمه شد و به اتهام حمل 24 عدد قرص متادون به 18 سال زندان، مصادره کامیون و تمامی اموالش محکوم شد.

از وقتی که این ماجرا برای ما پیش آمده است مادرم دچار افسردگی شدیدی شده و علاوه بر افسردگی به بیماری پارکینسون هم مبتلا شده است که روز به روز هم در حال بدتر شدن است. تهران رفتن و پیگیری وضعیت پدرمان هم برای ما سخت است. تماس تلفنی هم که می گیریم کسی جواب درستی به ما نمی دهد.

ما که نه توان مالی داریم و نه ارتباطی با جایی داریم که بتوانیم به پدرمان سر بزنیم و از حال او با خبر شویم. از سفارتمان و وزارت خارجه هم تا جایی که اطلاع دارم کسی به زندانیان سرکشی نمی کند که اگر مشکلی داشته باشند به آن رسیدگی کنند.

البته تنها اقدامی که وزارت خارجه کرده است از ما کارت ملی و کپی شناسنامه پدرمان را گرفته است تا به ما بگوید پدرمان در کدام زندان است ولی قبل از آنکه وزارت خارجه اقدامی کند هم‌بند های پدرمان که آزاد شده بودند خبر آن را برایمان آوردند.

شرایط اقتصادی ما با دستگیری پدرمان به شدت بد است. من مادرم معلم است ولی به دلیل افسردگی شدید و فشار روحی که به خاطر دستگیری پدرم به وجود آمده است یک سال مرخصی گرفته است و علاوه بر آنکه مرخصی گرفته اند هزینه سنگین درمان نیز به ما تحمیل شده است. علاوه بر هزینه زندگی و درمان مادرم هزینه اقساط ماشین پدرم که برای کار خریداری شده بود نیز به ما تحمیل شده است.

اگر آقای ظریف را ببینم و امکان صحبت با وی را داشته باشم ازشون خواهش می کنم، بهشون التماس می کنم، فقط یه کاری بکنند که پدرم آزاد شود. چون من بچه بزرگ خانواده هستم و 24 سال سن بیشتر ندارم و کاری از دستم بر نمی آید. مادرم مریض است و خودم هستم و خواهر و برادر کوچکتر از خودم. 75 میلیون (قسط کامیون) پول کمی نیست. واقعا زندگی برای ما خیلی سخت شده است. ازشون خواهش می کنم که پیگیری کنند.

یک عمر با آبرو زندگی کردیم. پدرم رزمنده بوده. الان که متوجه می شوم پدرم در ترکمنستان در زندان است پیش خودشان فکر می کنند پدر من قاچاقچی بوده است یا خلاف بزرگی کرده است که در زندان است. هیچکس باور نمی کند که پدرم به خاطر چند عدد قرص به زندان افتاده است.

به آقای ظریف التماس می کنم، تمنا می کنم که کاری کنند که پدر من آزاد شود. اگر پدرم آزاد شود بار زندگی از روی دوش من برداشته می شود.

مشرق: سخنگوی دستگاه دیپلماسی اخیرا در مورد اخباری پیرامون ایرانیان بازداشت شده در ترکمنستان گفت: وضعیت حقوق ایرانیان برای دولت جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است و وزارت امور خارجه این موضوع را مورد توجه قرار داده و در مورد مسئله ترکمنستان نیز در سطوح بالا موضوع مطرح شده است و دستگاه دیپلماسی آزادی این افراد را دنبال می‌کند البته در این بین اخبار غیرواقعی هم کمکی به آزادی زندانیان نمی‌کند و امیدواریم شرایط برای بازگرداندن ایرانیان فراهم شود.

dollar1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,641
همین هم مانده بود که ترکمنستانم برامون شاخ بشه ...عجب کشوری شده این ایران !

smahdis

Registered User
لایک‌ها
1,372
واقعا کشورهای دیگه برای اتباعشون چقدر اهمیت قائل اند ...

stifler

Registered User
لایک‌ها
1,410
واسه ما شاخ نشده،ترکمنستان کلا یه کشور آنتی توریسم هست.
کلا کشوریه که با توریست ها خوب رفتار نمیکنن.
برید ببینید یه ویزای خشک و خالیش نزدیک 300 دلاره

Amoo Navid

Registered User
لایک‌ها
27,114
واسه ما شاخ نشده،ترکمنستان کلا یه کشور آنتی توریسم هست.
کلا کشوریه که با توریست ها خوب رفتار نمیکنن.
برید ببینید یه ویزای خشک و خالیش نزدیک 300 دلاره
کشور خیلی :general502: هست
اصلا انگار هیچ خبری توش نیست
ما که بیخ گوشمونه اصلا نمی دونیم ترکمن ها چه می کنند
خداوند هدایتشان کند

فقط تنها نکته مثبتشون نظم و انظباط و تمیزی پایتختشونه ( که اونم میراث شوروی هست )

rohallah_t

Registered User
لایک‌ها
1,281
کشور خیلی :general502: هست
اصلا انگار هیچ خبری توش نیست
ما که بیخ گوشمونه اصلا نمی دونیم ترکمن ها چه می کنند
خداوند هدایتشان کند

فقط تنها نکته مثبتشون نظم و انظباط و تمیزی پایتختشونه ( که اونم میراث شوروی هست )

شما یه سر بزنید ترکیه - استانبول! متاسفانه اینقدر روسپی از ترکمنستان ریخته اونجا که حد نداره! (انگار تولیدی زدند!:confused:)

بنده قصد جسارت به ترکمنستانی های عزیز را ندارم ولی عین واقعیت را بیان میکنم:

من حدود 4 ماه در محله ی زیتون بورنوی استانبول و در یکی از آپارتمان ها ساکن بودم.(کلا داخل زیتون بورنو هر نوع خلافی انجام میدهند! از قاچاق انسان تا روسپیگری و مواد فروشی ... کلا معدن خلاف کارهاست)
ساعت 10.30 به بعد که میشد تاکسی ها جلوی درب ورودی آپارتمان قطار میشدند! ما هم که طبقه ی دوم ساکن بودیم به راحتی مشاهده میکردم که از هر 10 نفر روسپی که از ماشین پیاده میشدند 7 نفرشون ترکمنستانی بود و بقیه روس و ازبک و...آخر شب هم صدای آخ و اوخ و بعضا جنگ و دعوا میومد که معلوم بود طرف رو یا درست ارضا نکرده یا پولش رو درست نمیخواد بده!

با یکی از ترکمن هایی که در اون آپارتمان ساکن بود صحبت میکردم میگفت من کشوری به اسم ترکمنستان رو قبول ندارم! اونجا روسپی خونست! میگفت بیشتر دخترها با فریب خانواده هاشون به بهانه ی درس و دانشگاه میان استانبول روسپی گری میکنند.:(

Last edited:

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
الان ما چه کمکی می تونیم به این راننده و دخترش بکنیم ؟

Amoo Navid

Registered User
لایک‌ها
27,114
الان ما چه کمکی می تونیم به این راننده و دخترش بکنیم ؟

والا این کشور یه جور کره شمالیه برای خودش !
ما که کاری از دستمون بر نمیاد ! فقط وزارت امور خارجه ایران با ارتباطات با سفارت ترکمنستان می تونه کاری بکنه

Amoo Navid

Registered User
لایک‌ها
27,114

یک ضرب المثل هست که میگه

اونی که به ما نریده بود
کلاغه ...ون دریده بود

با پوزش از دوستان

افتک!!

Registered User
لایک‌ها
8,853
در این مورد من حرف پلیس ترکمنستان رو باور میکنم. طرف معتاد بوده ، مواد هم همراهش بوده ، گرفتنش ! به همین سادگی... خوب کاری کردن...انقدر بمونه اونجا تا بپوسه :p

dollar1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,641
در این مورد من حرف پلیس ترکمنستان رو باور میکنم. طرف معتاد بوده ، مواد هم همراهش بوده ، گرفتنش ! به همین سادگی... خوب کاری کردن...انقدر بمونه اونجا تا بپوسه :p
2 تا مثله تو توی دولت باشه کلا باید جمع کنیم بریم :general112:

arrow2014

Registered User
لایک‌ها
736
در رابطه با عنوان تاپیک نظری ندارم و نمیدونم حق با کیه ولی کلا از رزمنده جماعت بترسید مخصوصا اونایی که برا کوپن رفتن!! اما در مورد کشور ترکمنستان ادمای عجیب غریبین و با رسوم عجیب کشور میخواین برید به تاجیکستان ادم کیف میکنه مردمانشو میبینه مردمانی ساده و متواضع و مذهبی

tehran west

Registered User
لایک‌ها
2,398
این ترکمنستان همون ترکمنستان نیست که سال 86 قرابود توی یک معامله پایاپای برق تو تابستان بگیره تو زمستان گاز بده اما سال 86 توی اون زمستان چی شد تا دید وضعیت توی ایران از نظر گاز بحرانی زد زیر همه چیز گاز قطع کرد کلان ایران توی کشورهای همسایه یه دوست خوب ندار همه نامردن بجز فعلان عراق
وسوریه خدایش تنها کشوری که زمان جنگ از همه نظر به ایران کمک میکرد سوریه بود

tehran west

Registered User
لایک‌ها
2,398
فیلم اثر پروانه ای

tehran west

Registered User
لایک‌ها
2,398
مریخ نورد جدید امریکا اماده شده با خودش بذر گیاهان رو میبره
شکوفایی نخستین گل‌ها روی مریخ

مریخ اگرچه امروز خشک و خصمانه به نظر می‌رسد اما بنا بر پیش بینی ناسا به زودی گل‌ها در آن شکوفه داده و میوه از درختان آویزان می‌شود.

به گزارش مهر، ناسا در حال برنامه‌ریزی برای ارسال دانه و بذر مریخ با استفاده از کاوشگر بعدی خود است.
این کاوشگر قرار است نیمه سال 2020 به سوی سیاره سرخ حرکت کرده و در سال 2021 روی آن فرود آید.

ناسا قصد دارد در این ماموریت که «پژوهش گیاهی مریخ» (MPX) نام دارد، گلخانه مریخی کوچکی بسازد که اگر موفقیت‌آمیز باشد، راه برای زندگی انسان روی این سیاره هموار خواهد شد.

هیتر اسمیت در کنفرانس «انسان به سوی مریخ» در واشنگتن گفت: به منظور زندگی بلندمدت روی مریخ دستکم باید بتوان گیاه را روی مریخ کشت داد.
اما اگر بذری به این سیاره فرستاده و رشد کند، یک گام به هدف نزدیک‌تر شده‌ایم.

قرار است در این ماموریت از یک جعبه ماهواره‌های مکعبی موسوم به CubeSat استفاده شود که می‌توان آن را به بدنه بیرونی کاوشگر 2020 نصب کرد. این جعبه می‌تواند هوای زمین و حدود 200 دانه بذر از گیاه آرابیدوپسیس را در خود حفظ کند.

آرابیدوپسیس یک جنس از گیاهان خانواده شب‌بویان است که به عنوان یک گیاه مدل در زیست‌شناسی گیاهی استفاده می‌شود و اولین گیاهی است که تمام ژنوم آن توالی‌یابی شد.

این ماموریت به‌گونه‌ای طراحی شده که مانع از انتقال هرگونه حیات زمینی در این سیاره خواهد شد. وقتی کاوشگر روی مریخ فرود بیاید، این دانه‌ها آبیاری خواهند شد و دو هفته برای رشد فرصت خواهند داشت.

دانشمندان انتظار دارند طی حدود 15 روز شاهد گلخانه کوچکی با نشانه‌های حیات باشند.
ناسا امیدوار است این باغ بیگانه به دانشمندان کمک کند بییند چگونه حیات زمینی می‌تواند در سطوح اشعه‌ای شدید و گرانش اندک مریخ رشد کند.
شرایط محیطی روی مریخ در مقایسه با زمین، بسیار شدید است به طوری که هوای قابل تنفس وجود ندارد پرتوهای خورشیدی بسیاری به سطح آن می‌رسد.

دمای این سیاره به طور متوسط زیر 63 درجه سانتیگراد و گرانش آن نیز 38 درصد زمین است.
با توجه به برنامه‌ریزی برای ماموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ، هرگونه احتمال از اینکه انسان بتواند غذای خود را در این سیاره کشت دهد می‌تواند به معنای کاهش هزینه‌های اعزام و شانس بیشتر برای زنده ماندن باشد.

اسمیت می‌گوید: می‌توانیم از این آزمایش ساده گلخانه‌ای به ساخت یک پایگاه دایمی روی مریخ برسیم. این می‌تواند یک هدف باشد.
به گفته وی، این گل می‌تواند نخستین اورگانیسم چند سلولی باشد که در یک سیاره دیگر رشد و زندگی می‌کند و می‌میرد.

بالا