برگزیده های پرشین تولز

درخواست راهنمایی در مورد سبکهای نقاشی

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام و عرض احترام
راستش من به صورت اماتور نقاشی می کشم ولی نقاشیهایی که حداکثر جرات نشون دادنشون به دو یا سه نفر رو داشته ام. بسیار علاقمند به دانستن در مورد سبکهای نقاشی دارم و به همین علت دنبال یه کتاب که به صورت مصور سبکهای مختلف نقاشی را آموزش داده باشد هستم . ممنون می شم که دوستان در این زمینه من رو راهنمایی کنند ودر این مورد اگر کتابی را مفید می دونند معرفی کنند.

اما مبحث دوم در مورد این نقاشی هاست که در زیر هستند(((من فکر می کنم که من هم درا ین راستا نقاشی می کشم )))) می خواستم بدونم که این نقاشی ها در چه سبکی است. این نقاشی ها مربوط به آقای دزفولیان هست.

6.jpg

3.jpg

http://www.dezfoolian.com

در پایان نیز می خواستم بدونم که دوستان اجازه نشون دادن برخی از کارهام رو در این تاپیک می دهند یا اینکه باید در جایی دیگه تاپیک بزنم. با تشکر

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با توجه به اینکه چند روزی گذشته و کسی جواب نداده احتمال چند مورد زیر است:
1- سوال من خیلی سطح پایین بوده ؟:blush:
2- عضوی از انجمن که در زمینه نقاشی کار کرده باشه و این کاره باشه وجود نداره ( که بعیده):blink:
3- اعضای پی تی تو انجمن دور هم جمع شدند و سرود بیا بریم دشت رو می خونند.:)
4- و احتمال اخر هم من بایستی سوالم رو در بخش مربوط به php-nuck می پرسیدم.:rolleyes:

همچنان منتظر پاسخ پی تی های هنرمند هستم.
با تشکر

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
با توجه به اینکه چند روزی گذشته و کسی جواب نداده احتمال چند مورد زیر است:
1- سوال من خیلی سطح پایین بوده ؟:blush:
2- عضوی از انجمن که در زمینه نقاشی کار کرده باشه و این کاره باشه وجود نداره ( که بعیده):blink:
3- اعضای پی تی تو انجمن دور هم جمع شدند و سرود بیا بریم دشت رو می خونند.:)
4- و احتمال اخر هم من بایستی سوالم رو در بخش مربوط به php-nuck می پرسیدم.:rolleyes:

همچنان منتظر پاسخ پی تی های هنرمند هستم.
با تشکر

با سلام و احترام
1- ابدا سوال شما سطح پایین نبوده! این چه حرفی است؟!

2- من تا حدودی نقاشی کار کرده ام اما این کاره به آن معنا که شما دنبالش هستید نیستم! من بیشتر پرتره کار کرده ام، به اضافه ی کارهای آبرنگ.

3 و 4- اینجا هم دوستانی هستند که لابد تا الان اینجا رو ندیده اند و الا زودتر جواب می دادند.

اگر اشتباه نکرده باشم کاری که در پست اول دیدم باید تو مایه های سبک آبستره باشه.
ضمنا کتاب سبک های نقاشی هم - دقیقا به همون نحوی که لازم دارید - موجود هست، یعنی قبلا چاپ شده: انتشارات بهار (احتمالا یساولی هم باید داشته باشه.)

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تقدیر و تشکر ازراهنمایی شما
حالا که لطف کرده و راهنمایی کردید لطفا در مورد این سبک هم توضیح بدید و بفرمایید که چه سبکی است و چگونه می شوددر موردش بیشتر دونست:)

0b11.gif

مخصوصا این تصویر پایین چه سبکی است​
004.jpg

ادرس وب سایت هم http://www.vazirian.com/ می باشد.

با تشکر

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
من این تاپیک رو دیدم .. ولی عکس ها رونمی دیدم ( نمی دونم چرا بعضی وقتها اینطوری میشه !! توی تاپیک تنیس هم گاهی این مشکل رو دارم ) .... بهرحال الان می بینم ...
hippie1.gif

اون چیزی که من می دونم ( با اطلاعات ناقصم درباره سبکها
hanghead.gif
) اینه که وقتی عناصری از واقعیت توی یه کار باشن ، کار بیشتر میره به سمت اکسپرسیونیسم ... اما اگه کلا فضای کار انتزاعی باشه و نشه مولفه های واقعی توش پیدا کرد ... میره به سمت آبستره ...

ضمن اینکه خوشبختانه ( یا متاسفانه ) کار کردن به سبک آبستره ساده تره ... چرا ؟ به همون دلیلی که " شعر نو گفتن ساده تر از شعر کلاسیک گفتن هستش "
pokerface.gif
... ( کنایه داره این جمله ام ! )

بنابراین به نظر میاد اکثر این کارا تو سبک آبستره باشن ... و اولین کار در پست دوم ، شاید تلفیقی از این دو سبک باشه ..
169.gif

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تشکر از راهنماییتون

ممنون می شم که در مورد این سبک هم توضیح بدید.من بی صبرانه منتظر پاسخ دوستان هستم.

با تشکر
مخصوصا این تصویر پایین چه سبکی است​
004.jpg
[/CENTER]

slu

Registered User
لایک‌ها
1
دوست عزیز .
همونطور که دوستمون seymour گفت هر چه قدر عناصر واقعی تصاویر کمتر باشه و تصاویر بصورت انتزاعی و ساده شده ویا هندسی باشن اونوقت کار بسمت سبک آبستره میره.

خلاصه بگم ...خودت باید شروع کنی به خوندن تاریخ هنر تا متوجه بشی . این سبکا از کجا و تو چه دوره و با چه انگیزه ای شروع شد.
اما فقط اینو بگم...با شروع قرن بیستم...همونطور که الان هر طرف رو میکنی با یه اختراع و تکنولوژی جدید روبرو میشی.با شروع قرن بیستم هم سبکای نقاشی گسترش پیدا کرد.
بنابراین امروزه همه متفق القولن که دیگه یک کار نقاشی رو به سختی میشه در قالب یک “سبک" قرار داد.علاوه براینکه بیشتر سبکها در "شیوه کار" یا موضوع خیلی مشترکن.
واینکه این سبکا و جنبشا بصورت پله پله پیشرفت و گسترش پیدا کردن.
یعنی مثلا برای اولین بار که یه نقاش) ماتیس)-رنگی غیرواقعی رو بجای یه موضوع با رنگ واقعی بکار برد.(صورت یه آدمو با رنگ سبز کشید)
با بسط دادن همین تغییر رنگ جنبش فوویسم بوجود اومد.
اما بعدها – خیلی کمتر تو نقاشیای غیر کلاسیک –ممکن بود کاری پیدا بکنی که همه ی رنگها -الزاما واقعی و سرجاشون بکار برن. (درصورتیکه صد البته همشونم سبک فوویسم نبودن)
میخوام بگم هر سبک جداگانه پیشرفت نکرد.زنجیر وار – ممکن بود خصوصیت سبک قدیمیترو بگیره – دوتا چیز جدید بهش اضافه کنه – بعد خودش یه جنبش جدید بشه.

بنظر منم بهترین کتاب که به فهم کل ماجرا کمک میکنه .خوندن کتاب "تاریخ هنر" هستش.که هم تالیفی و هم ترجمش – کوچیک و بزرگش تو بازار پره.
باید نقاشا و شیوه ی کارشونو بشناسی..چون درنهایت همینا مبدع این سبکا بودن.
(ولی بنظر من نیازیم به خرید نیست-وقتی میتونی از کتابخونه ها استفاده کنی – علاوه بر بی هزینه بودن –
مرجعا و نویسنده ها ودیدگاههای مختلفو میخونی)

ولی درنهایت همینکه تو اینترنتم یه سرچ کنی کلی مطلب برای آشنایی اولیه گیرت میاد.اگرم که اینگلیسیت بد نیست که دیگه چه بهتر.
(برای سرچ : "تاریخ هنر" – "آشنایی با سبکهای نقاشی" – "سبکای نقاشی" یا اسم هرکدوم از سبکایی که درموردشون چیزی نمیدونی)

در آخرم ...این کاری رو که تو آخرین پستت پرسیدی چه سبکیه- که کار کامپیوترم هستش -هم باز آبستره است.
خودشم اسمشو نوشته : Islamic Abstract
اون یکی کاریم که گذاشتی – آدم و ماه و آفتابگردون ( سمبولیسمه که میتونه به عنوان یه کار سوررئالیستیم بکاربره.)

اگر میخوای بیشتر با سبک آبستره آشنا بشی – برای سرچ
("آبستره" - Abstract – َAbstraction)

گرچه تا دلت بخواد تو اینترنت منبع فارسی و انگلیسی هست .
اما این سایتم بد نیست– حداقل برای آشنایی با کارای نقاشای قرن بیستم –چون گفتی بصورت مصور میخوای یاد بگیری -میتونی بهش یه سری بزنی)
میری اینجا (http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth)

یا اینجا (http://www.abcgallery.com/alfaind.html)
اسم نقاش رو انتخاب میکنی.(پایین گفتم کدوما رو انتخاب کنی)
(دومیه آرشیوش خیلی کامله اما در مورد سبکا توضیح نمیده-ولی اولی به نوعی تاریخ مختصر هنر رو داره باضافه 5-8 کار از هر نقاش )

برای آشنایی با کارای نقاشای آبستره –(انتخاب نقاشا)اینا بدردت میخوره.
"کاندینسکی Wassily Kandinsky (نقاش پیشتاز این سبک بود)
(از نقاشای دیگه ی این سبک- Marc, Franz یا Klee, Paul
یا در مورد "آبستره های هندسی" – "پیت مندریان Piet Mondrian"
یا
"کازمیر مالویچ Kasimir Malevich"
در مورد "آبستره های اکسپرسیونیسمی"
– "جکسن پالاک Pollock, Jackson"

خوب میشد اگه میتونستم بیشتر کمک کنم.اما واقعا نمیشه با چند پست نیازت به دونستنت برطرف بشه.یعنی اگرم بشه – بدردت نمیخوره چون کامل نیست – درصورتیکه همین مطالب که چه عرض کنم بسیار کاملتر و جامعترشو میتونی تو اینترنت (حداقل اگر کتاب نه) پیدا کنی. تا اینکه تو چند تا پست فقط یه راهنمایی بگیری.

راستی ..اگه عکس کاراتم میذاشتی خوب بود.

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام و عرض تشکر فراوان از لطف شما
راستش خیلی جا خوردم که بالاخره یکی از دوستان زحمت کشیدند و جواب کاملی دادند . واقعا ازتون ممنونم.
در ضمن با تشکر از نظراتتون تصمیم گرفتم که این جرات رو به خودم بدم و چند تا از کارهام رو اینجا قرار بدم.هرچند فکر می کنم که عرض اندام یک بچه دبستانی در مجمع هنرمندنان خیلی مضحکه ولی خوب با اجازه اینجا قرارشون می دم که شما هم نظر بدید.
با تشکر

درضمن یه سوال دیگه اینکه شما از کجا متوجه شدید که این کار اخر کار با کامپیوتره؟

slu

Registered User
لایک‌ها
1
آها...اون که خودش اسمشونوشته بود Digital painting

منم اگه اسمشو نمیدیدم احتمالا متوجه نمیشدم.
چون متوجه شدم به اسم نقاشیا دقت نکردی (مثلا همون islamic abstract )
گفتم بگم شاید برات جالب باشه که با دست کار نشده..
گرچه اگر دقتم کنی عناصر آشنا توش میبینی.
نمیدونم تا چه حد با برنامه های گرافیکی کامپیوتر (فتوشاپ اینا) کار کردی یا میکنی . اما دقت کردن تو این نقاشیا (کلا منظورم همه ی نقاشیایی که با کامپیوتر ساخته شده ) خیلی برای یادگیری و تمرین چشم خوبه..
(-البته اگر با کامپیوتر کار میکنی-)

آها گفتی...کارای بچه دبستانی....
من فقط کمی تا حدودی با تاریخ هنر آشنا هستم.وگرنه اینکه فکر بکنی خودم کار نقاشی میکنم اینطور نیست..
تنها هنری که دارم اینه که یه خورده..یه خورده تو کارای گرافیکی کامپیوتری یکم بد (یا ...افتضاح!!!) نیستم.همین.

پس اگه کارای تو دبستانیه ...من که حتی مهد کودکم نرفتم.
این از من.
بقیه هم که از ترافیک این تاپیک و بحثاش مشخصه که مشغول نمایشگاه آثارشون تو پاریسن.!
پس آقا ...با خیال راحت کاراتو بذار.

راستی...اگه کاراتو گذاشتی اگه بگیم" چه جوری" و" از کجا "و "چند وقته" کارمیکنی..بد نیست
با طراحیم آشنایی یا فقط بوم کار میکنی؟
فعلا...

P.S :
اینو یادم رفته بود بگم که تو اون پست تعریف دوستمون از اکسپرسیونیست درست نبود..ها.

slu

Registered User
لایک‌ها
1
اوه..راستی اون "مجمع هنرمندانت " خیلی جالب بود.کمی تا حدودی دپرس بودم . که با طنز شما برطرف شد.:D
مرسی

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام
ممنون از لطفتون با پاسختون. چشم من چند تا رو می زارم اینجا ولی مسئولیتش با شما :rolleyes: ;) اگه خوشتون نیومد نگید نگفتم

در واقع من هم کار اصلیم کار با کامپیوتر و طراحی با کامپیوتره و کارهای زیادی در این مورد دارم ولی خوب چند وقتی است که شروع به نقاشی کشیدن هم کردم.

2sb79ec.jpg

2n6gf94.jpg

3ypizv9.jpg

29qdr1j.jpg

slu

Registered User
لایک‌ها
1
خوب....راستش نمیدونم چرا فکر کردم کار رنگ روغن میکنی.

کارات با پاستل روی مقوا اجرا شده..؟- بجز سومی که با مداد رنگی رو کاغذه؟.(اگر اشتباه میکنم درستم کن)
خوب حالا نظرم..شاید!!! بدردت خورد.
..با این همه تلویزیون و ماهواره و اختراع و تکنولوژی و دوربینای مختلف عکاسی و مهمتر این همه هنر دیجیتالی (از عکسا و مونتاژای ساده ی تبلیغاتی روزنامه بگیر تا ...فیلمای کار شده ی استودیوهای بزرگ)

هر آدم عادی - روزانه حداقل صدها و بلکه هزاران تصویر دیجیتالی داره از جلوی چشمش میگذره.
پس این نقاشی اولین شرطش اینه که از لحاظ موضوعی "نو" باشه که جلب نظر کنه.
نقوش و حاشیه های هندسی – خیلی جالبن.نقوش و حاشیه های هنر اسلامیم که اصلا تو دنیا معروفن. مثل نقوش سلتی.
اما در نهایت...خودت متوجه میشی که موضوعی که با زحمت کارکردی.چیه..؟ "کلیشه"
(کلیشه به هرچیزیکه – به وفور موضوع نقاشی قرار گرفته میگن.)
چیزی که من میخوام بگم اینه که نقاشی اولت – صددرصد- تماشاگر رو بعنوان یه نقاشی ارضا نمیکنه.
(یادت باشه که منظورم همون تماشاگریه که روزانه اینهمه تصویرای دیجیتالی- که رو پیکسل پیکسلشون کارشده- دارن ازجلوی چشماش رد میشن)
کلا "اجرای کارت" بکنار.من فقط دارم اولین گام "نو" بودن که" موضوع هست" رو میگم.
(وگرنه میدونم روش زحمت کشیدی – خودشم-خصوصا قسمتای آبیش- جالب شده)
نقاشی دومت..
(تو نقاشی اولت – بافت قهوه ای و مقوایی کارتون-با رنگ آبی –ترکیب جالبی رو دادن)
اما تو نقاشی دومت (بافت سفید کاغذ-؟- با رنگای روشن جالب نشده)
تنها یه تغیر رنگ ساده میتونه خیلی توی یه نقاشی تاثیر بذاره.
(فقط باید به احتمالات فکر کنی..اینکه تغیر این رنگ از قرمز مثلا به سورمه ای تیره چه تغیری رو تو کل نقاشی بوجود میاره.)
اینکه اگه پس زمینه سیاه باشه چطور..؟
باید هر نوع احتمالی رو در نظر بگیری و بهترینشو انتخاب کنی.
نقاشی چهارمتم..ببین در کل
...از این چهار تا نقاشی..متوجه شدم که اشکال کارت اینه که چشمت قوی نیست.نمیتونی تشخیص بدی و کار خودتو نقد کنی.
چشمت با جستجو در نقاشیای دیگه قوی میشه.
اینکه وقتی یه نقاشی میبینی به تمام جزئیاتش دقت کنی.
یک.
دو اینکه..قبل از اون..صددرصد چیزی که تو قوی شدن که چه عرض کنم اصلا تو فهم نقاشی به آدم کمک میکنه گفتم بازم.آشنایی اولیه با سبکا و نقاشا و کلا تاریخ هنره.
بهرحال نظر من بود.(منظور از نقدم.. به به و چه چه کردن نیست.)(من خودم فقط منتظرم یکی از من ایراد بگیره.تا روش فکر کنم که بتونم درنهایت خودمو ارتقا بدم.-تو هر کاری -در مورد بقیه هم همینطورم)
برای همینم..فقط اشکالای کارت که بنظر من میرسیدو گفتم.
(کار سومت که جالب بود.در کل بنظرم کار اول و سومت نسبت به دوتای دیگه خیلی بهتر بودن)

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
اشکال کارت اینه که چشمت قوی نیست.نمیتونی تشخیص بدی و کار خودتو نقد کنی.
چشمت با جستجو در نقاشیای دیگه قوی میشه.
اینکه وقتی یه نقاشی میبینی به تمام جزئیاتش دقت کنی.)

این خیلی حرف درستیه. به دوست عزیزم hamidch2 توصیه می کنم این نکته ی بسیار مهم جناب slu رو آویزه ی گوش کنند و هر چه می تونن کارهای خوب ببینند و در اون دقیق بشن که نقاش چطور اون رو خلق کرده؟ خودم هم همیشه سعی کرده ام در کارهای طراحی ام این نکته رو نصب العین داشته باشم و چون بیشتر سبک رئال کار کرده ام نگاه دقیق برایم تقریبا جا افتاده. اصولا فکر می کنم بهتر باشه برای شروع حتما رئال کار کنید تا اول خوب و دقیق نگاه کردن رو تمرین کرده باشید،‌ بعد یواش یواش می شه وارد سبک های دیگه هم شد.
موفق باشید.

HAMIDMA

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنونم از راهنماییهای هر دو دوست گرامی

برام خیلی باارزشه که دیدم دو تا از دوستان نظرشون رو گفتن. من هم اصلا دنبال شنیدن تعریف و تمجید نبودم. از شما واقعا ممنونم. سعی می کنم که به تمام توصیه های شما گوش کنم و در کارهام این اصل ها رو در نظر بگیرم.

می خواستم ببینم دوستان اجازه می دهند که کارهایی روکه با کامپیوتر درست کردم رو اینجا بزارم شاید بیشتر مورد توجه قرار بگیره و اگه هم نگیره اشکالاش برطرف بشه.

slu

Registered User
لایک‌ها
1
بله.کار خوبی میکنی.تو اون شاید بیشتر بتونم کمک کنم.

matinl90

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
man dar in morede ettelae kamel daram va taghriban tamame sabkharam mishnasam.karaye shoma male honare jadidan hamun abstract art. age mikhayn rajebe sabkhaye honari ettelaat peida konin ketab ta deletun bekhad hastesh. ketab tarikh honare ernest gambriche ketabe tarikh honare helen gardener va hatta ye ketabiam be esme sabkhaye honari hastesh.too enghelab hamashun pore.

Mary Lee

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان اگر چندتا کتاب که در مورد سبک نقاشی سمبولیسم اطلاعاتی در اختیار بزاره میشناسین ممنون میشم معرفی کنید

aram25

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
رموز طراحی

9780891343370.jpg

سال 1990| 224صفحه | ISBN: 9780321714763 | 144 MB |
pdf_icon.gif

معرفی: در این کتاب، Bert Dodson سیستم کامل طراحی خود را به اشتراک گذاشته است- و شامل پنجاه و چهار “کلید” است که شما به کمک آنها می‌توانید هر موضوعی را که بخواهید با اطمینان طراحی کنید، حتی اگر یک تازه‌کار باشید.
این کلید‌ها، همراه با هزاران تمرین کاربردی، به شما کمک خواهد کرد تا مانند یک هنرمند حرفه‌ای طراحی کنید.
شما یاد خواهید گرفت که چگونه:
- ترمیم کنید، تمرکزکنید، ترسیم کنید و تشدید کنید
- حرکت دست خود را آزاد کنید و سپس آن را کنترل کنید
- توهمات خود از نور، ‌عمق و بافت را انتقال دهید
- قدرت تخیل خود را از طریق “بازی خلاق” تحریک کنید

book.gif
هرچه بیشتر کتاب بخوانید، بیشتر از زندگی حقیقی برخوردار خواهید شد." فرانسوا ولتر"

shishii

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
این چیزای که میگم همش از روی کاری که انجام دادم و مطالعه کردم ونقاشی که کردی بسیار زیببا هستش:
ابتدا هنر «آبستره» به آنگونه آثاري گفته مي‌شود كه بسيار مجهول و نامحسوس و

غير قابل پيش بيني و به دور از انتظار مخاطبان است . كليه آثار آبستره از نوع نقاشي

صرفاً براي ديدن و تماشاكردن و از نوع آثار حجمي صرفاً براي لمس كردن نه براي لذت

بردن و به خاطر سپردن ساخته مي‌شوند، بنابر اين هيچيك از مخاطبان نبايد با مواجن

اين آثار انتظار رؤيت يك صفت اخلاقي يا يك فضيلت معنوي را داشته باشند، زيرا

هنرمندان اينگونه آثار بدون در نظر گرفتن هيچگونه قصد و موردي به خلق آن دست

مي‌زنند به همين دليل آثار آبستره هرگز مشمول نقد منطقي نمي‌شوند چون از يك

ذهن و فكر منطقي تراوش نكرده‌اند كه انتظار چنين نقدي از آنان برود هنرمندان

آبستره ساز هرگز نمي‌دانند كه (چرا و چگونه؟) به اين اثر رسيده‌اند

shishii

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
رئالیسم
2رئالیسم به صورت جامع و کلی به مفهوم حقیقت، واقعیت و وجود مسلم، و نیز نفی تخیلات و امور ناممکن و غیر عملی است. رئالیسم در هنرهای تصویری و ادبیات٬ نمایش چیزها به شکلی است که در زندگی روزانه هستند٬ بدون هرگونه آرایش یا تعبیر افزون. در این شیوه از نقاشی درآن هنرمندبایددرنمایش طبیعت (طبیعت بدون انسان وبا انسان) ازهرگونه احساساتی گری خودداری کند . در هنر نقاشی، رئالیسم به معنای نمایش اشیا و موضوعات به صورت طبیعی است، به گونه ای که نقاش تخیل و ابتکار عمل خود را در نحوه پیاده کردن آن موضوع دخالت ندهد و هر موضوع به همان گونه که در دنیای خارج دیده می شود در نقاشی به نمایش در می آید. این سبک نقاشی در اواسط قرن نوزدهم در فرانسه رواج پیدا کرد. در حقیقت به عنوان شاخه ای فرعی از سبک رومانتی سیزم (Romanticism) بود که با این ایده که می خواست نمایش دقیقی از زندگی روزمره را نمایش دهد از آن جدا شده و خود به یک سبک (Movement) در هنر نقاشی بدل شد.
از نقاشان دوره ی اول این سبک می توان به نقاشان فرانسوی:Jean-Baptiste-Camille Corot
(از ۱۷۹۶ تا 1875) و Jean Francois Millet (از ۱۸۲۴تا 1875) اشاره کرد.
امپرسیونیسم
دریافتگری یا امپرسیونیسم شیوه هنری گروه بزرگی از نگارگران آزاداندیش و نوآور فرانسه در نیمه دوم سده نوزدهم بود که بزودی جهانگیر شد. این شیوه مبتنی است بر نشان دادن دریافت و برداشت مستقیم هنرمند از دیده‌های زودگذر با به کار بردن لخته رنگ‌های تجزیه شده و تابناک برای نمایش لرزش‌های نور خورشید. در این روش اصول مکتبی طراحی دقیق و سایه روشن کاری و ژرفانمایی (پرسپکتیو) فنی و ترکیب بندی متعادل و معمارانه رعایت نمی‌شود.

شیوه دریافتگری به عنوان انجمنی خصوصی از سوی گروهی از هنرمندان ساکن پاریس آغاز شد و این انجمن در سال۱۸۷۴ به نمایش همگانی آثار خود پرداخت. نام این جنبش از نام یک نقاشی از کلود مونه به نام دریافتی از طلوع آفتاب (به فرانسوی: Impression, soleil levant) گرفته شده‌است. نام امپرسیونیسم را نقادی به نام لویی لِروی در یک نقد هجوآمیز ساخت. دریافتگری همچنین نام نهضتی در موسیقی است.

در این سبک نقاشان از ضربات «شکسته» و کوتاه قلم مو اغشته به رنگهای خالص و نامخلوط به جای ترکیب‌های ظریف رنگها استفاده می‌کنند. مثلا، به جای ترکیب رنگهای ابی و زرد برای تولید سبز انها دو رنگ ابی و زرد را مخلوط نشده بروی بوم قرار می‌دهند تا رنگها «حس» رنگ سبز را در نظر بیننده به وجود بیاورد. انها در نقاشی صحنه‌های زندگی مدرن در عوض جزئیات، تأثیرات کلی واضح را نشان می‌دهند.

هنرمندان مطرح
  • ژرژ سورا
  • کلود مونه
  • پیر آگوست رنوار
  • آلفرد سیسلی
  • کامی پیسارو
  • ادگار دگا
  • فعلا همین یادم میادش امیدوارم مفید باشه:cool:

بالا