برگزیده های پرشین تولز

کمیته ای برای حل مشکل "گوجه فرنگی " !!!

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
البرز : افزايش قيمت گوجه فرنگي و ديگر اقلام غذايي در روزهاي اخير در استان يزد موجب نارضايتي شهروندان شده است ؛ تا جايي كه امروز كميته‌اي با هدف پيگيري گراني در استانداري اين منطقه راه‌اندازي شد.
معاون سياسي امنيتي استانداري در رابطه با گراني‌هاي اخير در شهر يزد عنوان كرد: كميته‌اي با هدف پيگيري گراني در استانداري تشكيل شده است.
عبد الرسول دوران افزود: به دستور استاندار كميته‌اي با محوريت معاونت برنامه‌ريزي براي پيگيري گراني در استان تشكيل شده است.
وي تصريح كرد: با عضويت نهادهاي درگير با اين موضوع به مسئله گراني توجه خاصي مي‌شود و مسائل به وزارتخانه‌ها گزارش مي‌شوند و وظيفه نظارت و كنترل بر عهده اين كميته خواهد بود.

p224.jpg

boros

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
حق گوجه‌فرنگي

اتفاقاتي كه امروز در مجلس ايران و هنگام ارايه لايحه بودجه رخ داد دستمايه نوشتن اين يادداشت شده است تا يكي از ادعاهاي خلاف واقع موجود به محك تجربه گذاشته شود.

اگر بخواهيم تصويري روشن از سطح كارشناسي و علمي و نيز حساسيت‌هاي حكومتگران موجود ارايه كنيم، توصيف بخشي از مسايل جلسه روز گذشته مجلس ايران، مورد مناسبي براي اين كار خواهد بود. رييس جمهور در ارايه لايحه بودجه كه با اين همه تأخير صورت گرفته است، ضمن پرداختن به مفاد آن، به موضوع بسيار مهم هسته‌اي هم اشاراتي داشت و اين كه اگر ده قطعنامه هم عليه ايران صادر كنند، ايران دست از سياست هسته‌اي خود برنمي‌دارد. گو اين كه همين امر نشان از آن داشت كه درك روشني نسبت به قطعنامه شوراي امنيت و رسيدن آن به عدد ده وجود ندارد، زيرا رسيدن قطعنامه‌هاي تحريم به رقم ده غير محتمل است، چون پيش از آن نتيجه حاصل مي‌شود و نيازي به صدور ده قطعنامه نيست.
در عين حال وي به قيمت گوجه‌فرنگي نيز اشاره مهمي داشت و جالب اين كه تنها جمله‌اي كه حساسيت نمايندگان استصوابي را برانگيخت به نحوي كه صداي آنها به اعتراض بلند شد، چانه‌زني بر سر قيمت گوجه‌فرنگي بود، چرا كه آقايان از سوپرهاي لوكس گوجه‌فرنگي را كيلويي 3000تومان مي‌خرند، وماموران رييس دولت هم از مغازه‌هاي عادي كيلويي هزار و دويست تومان قیمت می گیرند. اما چرا مجلس فقط نسبت به اين بخش سخنان رييس دولت واكنش نشان داد؟ چند پاسخ متصور است:
1ـ احتمالاً با بقيه حرف‌هاي وي موافق بودند و فقط با اين جمله‌اش مخالف بودند.
2ـ احتمالاً از كل مطالب فقط اين جمله را متوجه شدند.
3ـ احتمالاً بقيه را به دليل كم اهميتي گوش نمي‌كردند و فقط به اين جمله توجه كردند.
4ـ احتمالاً بقيه موارد مسأله آنها نبود و فقط گوجه‌فرنگي مسأله ا‌شان بوده است.
5ـ احتمالاً دخالت در بقيه موارد چندان در اختيار آنها نبود، طبعاً قيمت گوجه‌فرنگي هم در اختيارشان نيست!
6ـ احتمالاً حق گوجه‌فرنگي مهمتر از حق هسته‌اي و حق داشتن بودجه متوازن و علمي است.
7ـ احتمالاً همه احتمالات فوق و احتمالات ديگري هم كه ذكر نشده صحيح است.
آيا كسي از رييس دولتي كه در راديكال‌ترين نهاد حكومت يعني مجلس اين شعار را سر مي‌دهد كه اگر ده قطعنامه هم عليه ما صادر كنند دست از حق هسته‌اي خود برنمي‌داريم، نخواهد پرسيد كه چگونه مي‌خواهيد در برابر جهان بايستيد، در حالي كه دغدغه اصلي نمايندگان شما در بحث لايحه بودجه و بحران هسته‌اي، قيمت گوجه‌فرنگي است؟
در روزهاي پاياني سال 1384 كه بحث رفتن پرونده به شوراي امنيت مطرح بود و شعارهاي گنده‌اي هم داده مي‌شد، همزمان دولت براي حفظ قيمت ميوه شب عيد، دستور داد كه تعرفه‌هاي وارداتي ميوه كاهش يابد تا مردم دچار مشكل قيمت ميوه شب عيد نشوند، در همان زمان با آقاي سعيد ليلاز در اين زمينه صحبت مي‌كردم، گفت دولتي كه براي حفظ قيمت ميوه شب عيدش حاضر شود تعرفه‌ها را كاهش دهد (كه معلوم است دودش به چشم چه كسي مي‌رود) قادر به مقاومت در برابر بيگانگان نيست. و اين سخن صحيحي است، و بايد اضافه كرد، حكومتي كه نمايندگانش نسبت به قيمت گوجه‌فرنگي حساسيت بيشتري داشته باشند تا بودجه و سياست‌هاي هسته‌اي، هم قادر به اتخاذ موضع ملي و دفاع در برابر بيگانه نيست.
از نكات عجيب جلسه مذكور اين بود كه وقتي رييس دولت گفت در همين مدتي كه مسايل تحريم را مطرح كرده‌اند، 16 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي جذب كشور شده، هيچ نماينده‌اي صدايش در اعتراض در نيامد، اگرچه رييس دولت نتواند 16 ميليون دلار (يك هزارم آن ميزان) را در كشور نشان دهد، اما هنگامي كه قيمت گوجه‌فرنگي را 1200 تومان اعلام كرد (كه به واقعيت هم نزديكتر بود)، صداي نمايندگان درآمد كه نخير آقا، كيلويي 3000 تومان است.
در جلسه‌اي كه نسبت به مسايل هسته‌اي تا اين حد راديكال سخن گفته شود، اما بغض جلسه فقط در برابر قيمت گوجه‌فرنگي بتركد، مثل اين است كه در جلسه‌اي با حضور فرماندهان جنگ در خصوص مقاومت در برابر دشمن و... شعار داده شود، اما تركيدن يك بادكنك قرمز کل حاضرین در جلسه را بترساند.

http://www.ayande.ir

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
حق گوجه‌فرنگي

اتفاقاتي كه امروز در مجلس ايران و هنگام ارايه لايحه بودجه رخ داد دستمايه نوشتن اين يادداشت شده است تا يكي از ادعاهاي خلاف واقع موجود به محك تجربه گذاشته شود.

http://www.ayande.ir

حضرتعالی با این پست های شدید الحنی که بعد از تاپیک های ما میزنی .... بنده را بن میکنی !!! :( :( :(

عزیز من این فقط جهت اطلاع بود ... نه اینکه شما بیایی اونو گسترش بدی ؟!!! :blink: :blink: :blink:

boros

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
برادر جان این مقاله از آقای عبدی است . و ایشان مانند این را در روزنامه ها هم مینویسند . بهر حال اگر واقعا اینچنین نوشته هایی که بسیار مهم است و به سر نوشت ما هم بستگی دارد باعث فیلتر شدن میشود . از ناظر میخواهم که آنرا پاک کند و من هم منبعد بیشتر دقت میکنم . یعنی این جور پست ها رو اینجا نمیزنم . اما هر جا که پا بدن حرفم رو میزنم . ( اما باید بعضی اوقات حتی اگر اجازه ندادند هم باید حرفتو بزنی ) :p

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
برادر جان این مقاله از آقای عبدی است . و ایشان مانند این را در روزنامه ها هم مینویسند . بهر حال اگر واقعا اینچنین نوشته هایی که بسیار مهم است و به سر نوشت ما هم بستگی دارد باعث ف ی ل ت ر شدن میشود . از ناظر میخواهم که آنرا پاک کند و من هم منبعد بیشتر دقت میکنم . یعنی این جور پست ها رو اینجا نمیزنم . اما هر جا که پا بدن حرفم رو میزنم . ( اما باید بعضی اوقات حتی اگر اجازه ندادند هم باید حرفتو بزنی ) :p

مشکل من این نیست که تاپیک حذف شود ... من دلم نمی خواد PT ف ی ل ت ر بشه !!! :blush: اگه از این پستا بزنی در عرض 3 سوت بن میشی !!! :D

orginalfilm

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,527
من می گم که دیگه تو غذا ها از گرجه استفاده نکنیم مگر در مواقع ضروری ...

مثلا بجاب رب گرجه از سس شلغم استفاده کنیم تا اینم گرون نشده !!

eyvay

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
گوجه فرنگی ارزان ، حق مسلمه ماست

hamed1297

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
xPlod که به نظر من مدیر خیلی خوبیه تاپیک یا پست شما حتما مشکلی داشته که ایشون پاک کردن دلیل دیگه ای هم نمیتونه داشته باشه.
امروز توی اخبار گفت که میزان زیادی گوجه خارجی وارد بازار شده .حالا تا امروز این همه گوجه کجا انبار بوده خدا میدونه.

Radiohead

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
184
مردم دنیا وضع ما رو میبینن خنده شون نمی گیره؟! گوجه فرنگی؟! آخه این هم شد معضل!

کشور ما که حتی توان این رو نداره که چهار تا میوه رو ارزون کنه چه جوری تو ارژی هسته ای سیر میکنه؟!

Mahmoud58

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
مردم دنیا وضع ما رو میبینن خنده شون نمی گیره؟! گوجه فرنگی؟! آخه این هم شد معضل!

کشور ما که حتی توان این رو نداره که چهار تا میوه رو ارزون کنه چه جوری تو ارژی هسته ای سیر میکنه؟!

شایان بیا بیین که تاپیک گوجه ای رو دارن سیاسی میکنند ...

اونوقت انتظار داری تاپیک های من مشکل دار نشه ...

انرژی گوجه ای حق مسلم ماست !!! :blush:

DariushAgah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
حل مشکل گوجه فرنگی و تخم مرغ! و آوردن غذای مقوی املت از افتخارات دولت مهر ورزی خواهد بود!

ایرانی آزاد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
حالا مثلا اومدیم و گوجه فرنگی ارزون شد بنزین و گوشت و هزار تا کوفت دیگه رو چیکار می خوان بکنن؟؟؟

ایرانی آزاد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
اونها رو هم با پول نفت وارد میکنند . مسکن رو چه میکنند ؟

به جون من و تو حتما وارد می کنن . پول نفت که واسه اینکارا نیست . حیف نیست پول نفت واسه مردم خرج شه ؟؟

magserver2000

Registered User
لایک‌ها
0
عزيزان گوجه تهران وارد شده از آبادان
شده 300 كيلويي
رو چيزاي ديگه بحث كنيد ...

عجب بحث داغي شده سر گوجه !.! D :

Amir_2591

Registered User
لایک‌ها
0
فرار سرمایه=کوچک شدن دستگاه تولید=کم شدن تولید کالا=افزایش قیمت کالا

سال آینده همین قیمتهای فعلی افزایش پنجاه درصدی خواهند داشت..اقتصاد نه محفل معجزه و اجی مجی ، که یک علم بسته و تک بعدی است، روزگار خوبی پیش رو نمی بینم..

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
همچين چيزي تو مملكتي كه سود سپرده بانكهاش 15 درصد و بهره هاشون 17درصد هست اصلا چيز عجيبي نيست.

بالا