برگزیده های پرشین تولز

مشکل با پروگرمر AVR

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
سلام.
من یه مشکلی با avr پیدا کرده ام که خیلی کلافه ام کرده. اونم اینه که وقتی میکروهام رو با پروگرمر، پروگرم میکنم همه شون میسوزن یا حداقل من اینطور فکر میکنم. چون وقتی یه بار پروگرم میشه(یا بعد از چندبار پروگرم شدن) دیگه اصلا نه میتونم فلش و ... رو از رو avr بخونم. نه میتونم دیگه میکرو رو پروگرم کنم. هربار هم یه خطا میده که پروگرمر یا تو برق نیست یا میکرو سوخته یا وصل نشده.
در ضمن پروگمرم ایرانیه.
خواهش میکنم اگر کسی میدونه مشکل از کجاست بهم بگه چون تا الان تقریبا 6 تا avr رو سوزوندم. میکروهام هم همه مگا هستند.

chia

Registered User
لایک‌ها
2
منم يه بار همچين مشكلي واسم پيش اومد البته پروگرامر من pony prog بود كه با پورت موازي كار ميكرد البته اون فقط atmega8 رو از كار مي انداخت اونم به شكلي كه با يه بار پروگرام كردن ديگه ميكرو با هيچ پروگرامر ديگه اي هم دوباره پروگرام نميشد

آخرش اينكه مشكل از پروگرامر بود و من يه پروگرامر سريال ساختم كه مشكلم حل شد

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
shaghayegh20 ببینم چرا اینهمه ای سی خراب کردی منظورم اینه که متوجه شدی که به خاطر چی اینطوری میشن یا نه ؟
در کل بطور تجربی متوجه شدم که اگه موقع پروگرام کردن ولتاژ پروگرامر یا اینکه جریان اون ولتاژ ی که برای فعالیت میکرو احتیاج هست کم باشه برای خوندن اطلاعات مشکلی نیست ولی وقتی چیزی نوشته بشه مثل تغییر فیوز بیتها یا نوشتن روی eeprom بدلیل اینکه موقع نوشتن یه جریان بیشتری نیاز هست میکرو اشتباها این بیت رو 1 میکنه و دیگه به پروگرامر سریال جواب نمیده و گذشته از این برای اینکه از تغییر احتمالی این بیت در حین کار عادی و یا ازمایشاتی که انجام میشه و میکرو در مدار مورد نظر قرار میگیره جلوگیری کنیم حتما بعد ازپروگرام کردن و قبل از در اوردن میکرو از پروگرامر حتما memory lock اون رو فعال کنید (حالا یا فقط حالت program غیر فعال و یا اون یکی ینی هم پروگرام و هم باز بینی و خوندن flash و eeprom غیر فعال)که با اینکار امکال تغییر فیوز بیتها هم از بین میره و برای تغیر اون حتما باید میکرو erase بشه تا memory lock غیر فعال بشه با رعایت اینکار تا حالا من موردی نداشتم

http://forum.persiantools.com/t18518.html

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
اتفاقا مشکل من هم دقیقا همینه که موقع پروگرم کردن Lock bit ها و نه فیوز بیت ها، میکرو میسوزه و دیگه هم پروگرم نمیشه. در ضمن پروگرمر من سریال نیست. پارالل هستش.
حالا چیکار باید کرد؟ پروگرمرم رو عوض کنم؟

reza_agha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
معمولا 2 تا مشکل پیش میاد که AVR دیگه پروگرام نمیشه:

1- فیوز کلاک خارجی اشتباها ست میشه که فقط کافیه یک کلاک مثلا با 555 بهش بدی روی XTAL1 تا کار کنه
2- روی بعضی مگاها مانند M8 میکرو روی حالت خاصی ست میشه که فقط میشه با HV programming یعنی 12 ولتی پروگرامش کرد.

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
اتفاقا مشکل من هم دقیقا همینه که موقع پروگرم کردن Lock bit ها و نه فیوز بیت ها، میکرو میسوزه و دیگه هم پروگرم نمیشه. در ضمن پروگرمر من سریال نیست. پارالل هستش.
حالا چیکار باید کرد؟ پروگرمرم رو عوض کنم؟

حالا از کجا متوجه میشین که Lock bit ها مشکل پیدا میکنن ؟
reza_agha هم درست میگن شاید ساعت میکرو روی کلاک خارجی (یک پایه) و یا اوسیلاتور خارجی(کریستال،دو پایه) set میشه.

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
حالا از کجا متوجه میشین که Lock bit ها مشکل پیدا میکنن ؟
reza_agha هم درست میگن شاید ساعت میکرو روی کلاک خارجی (یک پایه) و یا اوسیلاتور خارجی(کریستال،دو پایه) set میشه.

برای اینکه فقط زمانی که میخوام لاک بیت ها رو پروگرم کنم این مشکل برام پیش میاد.

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
برای اینکه فقط زمانی که میخوام لاک بیت ها رو پروگرم کنم این مشکل برام پیش میاد.

در هر حال مشکل رو در پروگرامر یاید جستجو کرد .
از پروگرامر سریال stk استفاده کنید( مدار بسیار ساده فقط با یک بافر برای امنیت پورت موازی و یا حتی بدون بافر)
میکروهایی هم که خراب شدن از نظر کلاک اونها رو امتحان کنید

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
من دقیقا نفهمیدم چه کاری باید با کلاک انجام بدم.
کلاک رو همینطوری مستقیم وصل کنم به پایه کریستال یک؟ اونوقت میکرو باید به منبع تغذیه وصل باشه؟ دامنه کلاکی که میدم چقدر باید باشه؟

reza_agha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من دقیقا نفهمیدم چه کاری باید با کلاک انجام بدم.
کلاک رو همینطوری مستقیم وصل کنم به پایه کریستال یک؟ اونوقت میکرو باید به منبع تغذیه وصل باشه؟ دامنه کلاکی که میدم چقدر باید باشه؟

ببخشید من سالی یک بار به اینجا سر میزنم...

توی google دنبال AVReal بگردی نقشه یک پروگرامر رو داره که تقریبا مثل STK200 هستش ولی در یک حالتی کار میکنه که میتونه روی پین LED یک کلاک بده که بایستی این پین رو به XTAL1 وصلش کرد. اگر این جوری پروگرام نشه و مطمئن باشی که میکرو هنوز سالمه فقط با HV میشه پروگرامش کرد.

www.ln.com.ua/~real/avreal/index_e.html

بقیش مثل بقیه پروگرامرهاست.

بالا