برگزیده های پرشین تولز

مهندسی صنایع

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
تویه سایت به این بزرگی یک نفر نیست که صنایع بخونه یا خونده باشه!؟
فقط منم!؟ :D :rolleyes:
خب اول بگم که چی شد رفتم صنایع خوندم!؟
من از بچگی دوست داشتم صنایع بخونم بعد کنکور دادم و نمیدونم چی شد که کامپیوتر قبول شدم!
بعد از چند سال کامپیوتر خوندن :blink: دیدم که ای دل غافل دوران خوش دانشجویی داره تموم میشه و من تا چند وقت دیگه سربازم! خلاصه دوتا کنکور کامپیوتر دادم قبول نشدم یادم افتاد که یه زمانی صنایع دوست داشتم دیدم به کامپیوتر هم میخوره رفتم و گرفت!
الان هم مهندسی صنایع میخونم
اینجا رو هم باز کردم ببینم هم صنفی های من کیا هستن اینجا؟!

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
تعريف‌شناسي مهندسي صنايع

نخستين گامها در شناخت پديده‌ها ، با تعريف نمودن آنان آغاز مي‌گردد . تعريف‌شناسي ، اشرافي نسبت به موضوع در اختيارمان مي‌نهد و ياريمان مي‌دهد تا با ذهني روشنتر به جستجو و پژوهش در محتواي آن ادامه دهيم . در تعريف‌شناسي مهندسي صنايع كه مشتمل بر گامهاي اول تا سوم خواهد بود ، ابتدا به تعريف مهندسي خواهيم پرداخت و سپس مهندسي صنايع را تعريف نموده و آنگاه اين تعريف را به تفسير خواهيم نشست .

در پايان گام سوم ، توانايي اين را خواهيم داشت كه با بياني روشن و صريح ، تعريفي كوتاه اما مبين و مفهوم از مهندسي صنايع ارائه دهيم تا آغازي باشد بر پژوهش در حيطه دانش مهندسي صنايع .

گام اول

مهندسی (engineering)به چه معناست ؟

تاکنون بارها و بارها اين واژه را در كاربردهاي عاميانه و تخصصي شنيده‌ايم ؛ پرسش اينجاست كه آيا اگر از ما بخواهند اين کلمه را به تعريف آوريم قادر به بيان روان آن هستيم ؟

گام اول ما در يادگيری مهندسی صنايع ، آموزش معنای دقيقی برای مهندسی است . مجمع اعتباری مهندسی و تکنولوژی

(the Accrediation Board for Engineering and Technology)

که يکی از وظايف آن تعريف و يکسان‌سازی واژه‌های مهندسيست ، مهندسی را به صورت زير تعريف می‌کند :

مهندسی ، مجموعه مهارتهايی است که با استفاده از معلومات رياضی و علوم طبيعی و در اثر مطالعه ، تمرين و تکرار حاصل شده‌اند و ما را به راههای بهره‌گيری اقتصادی‌تر از مواد اوليه و منابع طبيعی در جهت منافع انسانيمان رهنمون می‌کنند .

حال درک روشنی از واژه پراستفاده مهندسی پيدا کرده‌ايم ؛ مشاهده مي‌نماييم که حيطه وسيعی در اين تعريف جای می‌گيرند و به طور کلی می‌توان گفت که هدف غايی همه آنها کمک به زندگی بهتر و راحت‌تر برای مجموعه انسانهاست . اين هدف را از خاطر نبريم ...

گام دوم

مهندسی صنايع را چگونه تعريف کنيم ؟

در گام اول نگاه روشنی به مفهوم مهندسی حاصل کرديم ؛ اينک به مهندسي صنايع باز می‌گرديم و می‌خواهيم در دومين گام تعريفی از مهندسی صنايع ياد گيريم . بی‌شک موفقيت در هر شغلی مستلزم اشراف کلی بر جوانب آن می‌باشد و يکی از نکات مهم در اين مبحث ، دانستن تعريف منطقی و صحيحی از شغل می‌باشد . نگارنده بر اين عقيده‌ است که وظايف مهندس صنايع تا اندازه‌ای شيرين و پرهيجان می‌باشد که شايد جای اين باشد از آن به عنوان يک سرگرمی فرح‌بخش و ليك در عين‌حال جدی و پراهميت ياد نمود ؛ و اما مهندسی صنايع چيست ؟

انجمن مهندسی صنايع آمريکا ، تعريف ذيل را بيان کرده‌است :

مهندسی صنايع رشته‌ايست که با طراحی ، پياده سازی و بهبود سيستمهای يکپارچه ای از انسان (human) ، مواد (material)، اطلاعات (information)، تجهيزات (instrument) و انرژی (energy)مرتبط می‌باشد . اين رشته بر پايه دانش تخصصی در علوم رياضی ، طبيعی ، اجتماعی و نيز قوانين و روشهای تجزيه و تحليل مهندسی و طراحی بنا شده است تا به کمک آنها به ارزيابی نتايج حاصل از سيستم‌های يکپارچه بپردازد .

در گام آتي اين تعريف را با يكديگر به تفسير خواهيم نشست ...

گام سوم

تعريف مهندسی صنايع را چگونه تفسير کنيم ؟

در گام پيشين تعريف انجمن مهندسی صنايع آمريکا را خوانديم ؛ اگر با دقت آن را مروری ديگر کنيم به واژه‌اي کليدي‌ خواهيم رسيد : سيستم ! لازم است در اين لغت به خوبي خوب تامل گردد که تمامی تلاش مهندسين صنايع بر روی سيستم پياده می‌شود . نترسيد ! به هيچ وجه با مفهوم ناآشنايي روبرو نيستيم . سيستم به هر مجموعه‌ای از اجزا اطلاق می‌شود که برای حصول هدفی با يکديگر در ارتباط موثرند . حال در ذهن خود به دنبال نمونه بگرديد و ذهن خود را وادار به پويايی نماييد ! نمونه‌اي می‌آوريم : خانواده ! به همين سادگی ! اما توجه داشته باشيد که سيستمهايی که ما با آنها در محيط کاری سروکار خواهيم داشت لزوما به همين سادگی نيستند ؛ آنها گروهی از انسانها ، دسته‌ای از مواد ، حجم بالای اطلاعات و مواردی اينچنينی را دربر خواهند گرفت ؛ می‌بينم که گستره وسيعيست آنچه يک مهندس صنايع با آنها همسايه خواهد بود و به همين دليل بايد برای تمامی آنها دارای حداقل اطلاعات لازم باشد . هدف يک مهندس صنايع بهبود کارايي سيستم به جهت نيل به اهداف کل مجموعه است و ايجاد بهبود در سيستم نيازمند بمباران فکری در مورد همه آنهاست . گمان دارد كه دگرگونی و بهبود را از چه جايی بايد آغاز نمود ؟! نگاهی به اطراف بياندازيد ، از چيزهايی آغاز کنيد که نزديکترند ؛ حال سوالي از شما می‌پرسيم : چه چيز به شما از خود شما نزديکتر است ؟! پس :

مغرور نباشيد ؛ کسی شما را زير سوال نخواهد برد ؛ بهبود را بايد از خود شروع کنيد ...
iie.ir

یاشار

Registered User
لایک‌ها
3
تویه سایت به این بزرگی یک نفر نیست که صنایع بخونه یا خونده باشه!؟
فقط منم!
پسر ما نه تنها هم محلی قدیمی هستیم، بلکه هم رشته هم هستیم!
ایول... خوشم اومد....

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
پسر ما نه تنها هم محلی قدیمی هستیم، بلکه هم رشته هم هستیم!
ایول... خوشم اومد....

:thumbsup: ایول کدوم دانشگاهی؟!
نکنه هم دانشگاهی هم باشیم!؟ ;)
خب کلی حال کردم تو هم صنایع هستی!

alibati

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,343
میتونی خوشحال باشی
منم باهات هم رشته ای هستم
اما در این روزگار به نمرات بیشتر اهمییت میدیم تا به مفاهیم کاربردی
چاره چیه

یاشار

Registered User
لایک‌ها
3

ciamac

Registered User
لایک‌ها
10
سلام بچه ها
منم صنايع ميخونم گرايش توليد صنعتي!!

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
من دانشگاه آزاد قزوینم! تو کجایی؟
راستی گرایشت چیه؟ ترم چندی؟
عالی نگفتی چه گرایشی هستی!
من دانشگاه خواجه نصیرم
البته تو صنایع ترم اولم اما از اونجاییکه چند سال کامپیوتر خوندم فکر کنم یه چند ترمی از شماها جلوتر باشم! ;)

میتونی خوشحال باشی
منم باهات هم رشته ای هستم
ایول گرایش دانشگاه؟

QUOTE=ciamac;994205]سلام بچه ها
منم صنايع ميخونم گرايش توليد صنعتي!![/QUOTE]
من گرایش تجزیه تحلیل سیستم ها هستم
اگر تو طرفدار میلان هم بودی دیگه میشدیم آخر تفاهم! ;)

ciamac

Registered User
لایک‌ها
10
منم مثل سیامک تولید صنعتی هستم.

من گرایش تجزیه تحلیل سیستم ها هستم
اگر تو طرفدار میلان هم بودی دیگه میشدیم آخر تفاهم!

اگه تو هم طرفدار اينتر بودي همينطور
302.gif

mooZmar

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
156
عالی نگفتی چه گرایشی هستی!
من دانشگاه خواجه نصیرم
البته تو صنایع ترم اولم اما از اونجاییکه چند سال کامپیوتر خوندم فکر کنم یه چند ترمی از شماها جلوتر باشم!

به به ! دوست عزیز هم دانشکده ای ...
البته بنده سال 4 می باشم ...
به دانشکده حقیر ما خوش آمدی...

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
به به ! دوست عزیز هم دانشکده ای ...
البته بنده سال 4 می باشم ...
به دانشکده حقیر ما خوش آمدی...

میبینم که مدیرای اینجا اهالی دانشگاه خواجه نصرن!!!
شما دومی هستید! ;)

mooZmar

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
156

Baila Moreno

Registered User
لایک‌ها
29
گرایش منم تولیده...:f34r:
دانشگام هم T.J

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
2chw5mg.gif

اوه! نفر دوم دیگه کیه ؟
راستی، انتخاب واحد خوب بود؟
mf_ymca.gif

حال میکنی، چه دانشکده بزرگی داریم....

یه جورایی نفر اوله :p
چند سالیه فارق التحصیل شده! :happy:
تو تاپیک مدیرها بپرسید بهت میگن! :)
اصولآ ما دانشگاه کار درستی داریم!!؟

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
یکم هم در مورده رشتمون حرف بزنیم همش شد معرفی گرایشمون و دانشگاه!!!!
سير شكل‌گيري مهندسي صنايع تا جنگ جهاني دوم
اولين فعاليت‌هاي مهندسي صنايع مربوط به اقتصاددانهاي كاربردي و صنعتگرها است كه در حدود سالهاي 1800 در انگلستان شكل گرفت. آدام اسميت1 ، اقتصاددان معرف اسكاتلندي، در سال 1776 در كتاب ثروت ملل ايده تقسيم كار را براي بهبود بهره‌وري مطرح كرد. پياده‌سازي اين ايده روي فعاليت سوزن سازي در يك كارگاه نشان داد كه با تقسيم فعاليت به چهار عمليات جداگانه، خروجي 5 برابر افزايش يافت. وقتي كه يك كارگر تمام فعاليت را انجام مي‌داد در هر روز 1000 سوزن توليد مي‌كرد ولي وقتي 10 كارگر به چهار فعاليت تخصصي و جداگانه گمارده شدند مي‌توانستند 48000 سوزن توليد كنند. علاوه بر اينكه ظرفيت توليد افزايش يافت، اسميت نشان داد كه با اين ايده هزينه ساخت نيز كاهش مي‌يابد. اسميت علت كاهش هزينه ساخت را چنين بيان كرد:

انجام يك كار توسط يك نفر به صورت مكرر باعث به وجود آمدن مهارت خاص در آن فرد براي انجام آن كار مي‌گردد بنابراين مي‌تواند در زمان كمتري آن را به پايان رساند.
صرفه‌جويي در زمان از دست رفته كارگر براي تغيير از يك كار به كار بعدي
اختراع ابزار جديد و مخصوص براي انجام هر يك از كارها
چارلز ببج2 در تكميل ايده اسميت بيان كرد كه با گماردن هر كارگر به يك كار خاص، ديگر به مهارت و تجربه زياد در كار ساخت و توليد نياز نبوده و نرخ پرداخت به كارگران نيز مي‌تواند كمتر باشد و بدين شكل هزينه توليد كاهش مي‌يابد. وي نتيجه يافته‌هاي خود را در سال 1835 با عنوان «اقتصاد ماشين‌آلات و سازندگان3 » ارائه نمود.

در توليد ماشين بخار توسط ماتئو بولتون4 و جيمز وات5 ، استفاده از سيستم‌هاي مديريت شامل استانداردها، روش‌هاي پيش‌بيني، استقرار كارخانه، طراحي كارخانه و سياست‌هاي حقوق و پاداش در شكل ابتدايي خود براي كمك در هدايت، مديريت و كنترل كارخانه آغاز شد.

توسعه مهندسي صنايع در آمريكا در سالهاي اول 1900 توسط فردريك تيلور6 ، پدر مهندسي صنايع، آغاز شد. بر خلاف آدام اسميت و چارلز ببج كه نظريه‌پرداز و نويسنده بودند، تيلور كسي بود كه از طريق انجام فعاليت‌هاي صنعتي و بر اساس آزمايش به توسعه اصول و مفاهيم پرداخت و توجه خود را روي روش‌هاي علمي انجام كار و مديريت يك واحد توليدي متمركز ساخت. تا قبل از تيلور كارها بر اساس حسابهاي سرانگشتي انجام مي‌شد و از استانداردهاي علمي، برنامه‌ريزي مديريتي و رويه‌هاي تحليل خبري نبود. هدف تيلور تغيير اين وضعيت به شرايطي بود كه نشان دهد مديريت يك فعاليت علمي است و نه يك فعاليت اتفاقي و باري به هر جهت. وي چهار خط‌مشي زير را مورد توجه قرار داد:

براي هر عنصر كاري يك پايه علمي توسعه دهيد و آن را جايگزين روش‌هاي سر‌انگشتي كنيد.
براي هر كار، بهترين كارگر را انتخاب كنيد به جاي اينكه كارگر خود، كار خود را انتخاب كند.
كار را به طور مساوي بين مديريت و نيروي كار تقسيم كنيد به طوري كه هر يك وظايف و مسئوليت متناسب با خود را دارا باشد.
روح همكاري بين مديريت و نيروي كار را توسعه دهيد به طوري كه كار بر اساس خط‌مشي اول و دوم انجام پذيرد.
در راستاي هدف تيلور (يعني مديريت علمي) افراد ديگري از جمله گيلبرت7 و گانت8 به توسعه روش‌هاي علمي و سيستماتيك براي مطالعه و اندازه‌گيري كار، برنامه ريزي و زمانبندي توليد پرداختند. تا پيش از سال 1930 رشد چشمگيري در توسعه مهندسي صنايع ايجاد شد و حوزه‌هايي تحت عناوين زير شكل گرفت:

روش‌هاي كار
اندازه‌گيري كار
طراحي كارخانه
سيستم‌هاي پاداش و حقوق
ارزيابي كار
تئوري سازمان
فاكتورهاي انساني
برنامه‌ريزي و كنترل توليد
تا اواخر سالهاي 1940، توسعه مهندسي صنايع بر اساس روش‌هاي سنتي كه توسط تيلور، گانت و گيلبرت پايه‌گذاري شده بود ادامه يافت. فلسفه وجودي مهندسي صنايع با توجه به نگرش و هدف به وجود‌آورندگان آن، ارائه راه‌حل‌هاي مؤثر و كارا براي مسائل مربوط به طراحي، تحليل و ارزيابي بود.

Daneel Olivaw

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
31
بالا