برگزیده های پرشین تولز

شیرینی دارچینی حلزونی

madareto.com

Registered User
لایک‌ها
51
رول دارچینی شیرینی کشمشی حلزونی
%D8%B1%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%85%D8%B4%DB%8C-%D8%AD%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%86%DB%8C.jpg
داشتن یه شیرینی خوشمزه به همراه چای تو این هوا خیلی میچسبه ، حالا اگه تو شب داشته باشیمش که دیگه خیلی عالیه ، دارچینی و کشمشی ، ترد و نرم و خوشمزه ، خوردن اینجور شیرینیا واقعا لذت بخش و لذیذ هست.
طبع گرمی که داره برای این روزها عالی هست.

مواد لازم خمیر رول :
خمیرمایه دو و یک چهارم قاشق چایخوری
عسل یک قاشق چایخوری
شیر دو سوم پیمانه
کره پنجاه گرم
باترمیلک نصف پیمانه
روغن مایع یک چهارم پیمانه
شکر نصف پیمانه
نمک یک قاشق چایخوری
تخم مرغ بزرگ یک عدد
زرده ی تخم مرغ یک عدد
وانیل کمی
شیرخشک یک قاشق سوپخوری دلخواه
آرد سه و سه چهارم پیمانه
نشاسته ذرت یک و نیم قاشق سوپخوری
بیکینگ پودر سه چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم دارچینی :
دارچین سه قاشق چایخوری
پودر کاکائو یک قاشق چایخوری
شکر نصف پیمانه
کره آب شده ۴۰ گرم
کشمش

برای رومال رول ها که روی شیرینی مالیده می شود :
تخم مرغ یک عدد
شیر سه قاشق سوپخوری

طرز تهیه :
از این همه مواد لازم شیرینی نترسین که نتیجه عالیه!
اول شیر رو که گرمه اما دست رو نمیسوزونه توی ظرف ترجیحا شیشه ای میریزیم و عسل رو داخلش حل می کنیم ، خمیر مایه رو روش میپاشیم و یه دور هم میزنیم ، میذاریم ۱۰ دقیقه بمونه تا عمل بیاد و روش کف کنه.
آرد ، نشاسته ی ذرت ، بیکینگ پودر ، نمک ، شیرخشک رو سه بار باهم الک میکنیم ، شیر خشک کمی رو بافت بهتر تاثیر داره اما نداشته باشین هم ایرادی پیش نمیاد.
کره ، تخم مرغ ، زرده ، روغن ، وانیل و شکر رو توی ظرف میریزیم.

طرز تهیه شیرینی دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral01.jpg

خوب میزنیم تا سبک و کرمی بشه ، بعد خمیر مایه ی عمل اومده با باترمیلک رو اضافه می کنیم هم میزنیم اما دیگه همزن نمیخواد.
باترمیلک : خیلی راحت توی یک پیمانه شیر یک قاشق سرکه یا یک قاشق آبلیمو اضافه می کنیم و هم میزنیم بعد از ۵ دقیقه باترمیلک آماده است و به مقدار نیاز ازش برمیداریم.

نان حلزونی دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral02.jpg

مخلوط آردی رو توی ظرف بزرگ میریزیم و وسطش رو گود میکنیم و مایه رو میریزیم و هم میزنیم تا مخلوط بشن کمی با همون قاشق چوبی هم میزنیم ، ورز نمیخواد.

رول دارچینی آشپزخانه کوچک من
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral03.jpg

شیرینی کشمشی بازاری
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral04.jpg

توی کاسه ای که مناسب باشه رو کمی چرب میکنیم و خمیر رو توش میذاریم و روش رو سلفون میکشیم و میذاریم یه گوشه تا ۲ برابر بشه شاید ۱ ساعت یا ۲ ساعت طول بکشه بستگی به محیطش داره.

شیرینی کشمشی با روغن مایع
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral05.jpg

وقتی پف لازم رو کرد با دست کمی چرب ، پفش رو میخوابونیم و ۵ دقیقه رو سطح خیلی کم آردپاشی شده ورز میدیم.

شیرینی رولی دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral06.jpg

روی سطح رو آرد پاشی می کنیم و خمیر رو باز میکنیم ، سعی کنین نازک بشه تقریبا یک مستطیل ۴۰ در ۲۰ سانتی بازش میکنیم.

طرز تهیه شیرینی کشمشی با پیمانه
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral07.jpg

کره ی آب شده رو روی سطحش با قلمو میکشیم ، پودر دارچین و شکر و کاکائو رو با هم مخلوط میکنیم و روی سطح خمیر یکدست می پاشیم.

طرز تهیه شیرینی کشمشی ترد
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral08.jpg

حالا شروع می کنیم به رول کردن منتها از ضلع بزرگتر شل رولشون نمی کنیم و درزش رو هم میبندیم.
اگه دوست داشتین کمی کشمش هم میتونین اضافه کنین.

شیرینی کشمشی آشپزخانه کوچک من
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral9.jpg

با چاقوی اره ای و تیز رول های به اندازه ی ۱ سانت میبریم و توی سینی فر چرب شده میذاریم.

طرز تهیه رولت دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral10.jpg

تقریبا ۲۰ تا رول میشه توی دوتا سینی میچینیمشون و روشون رو میکشیم و میذاریم ۲۰ دقیقه استراحت کنه.
فر رو روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد میذاریم.
برای رومال ، تخم مرغ و شیر رو میزنیم و روی رولها برس میکشیم.

نان حلزونی دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral11.jpg

میذاریم توی فر برای ۲۵ دقیقه تا بپزه و طلایی بشه

cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral12.jpg

شیرینی رول دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral13.jpg

توی فر یه ظرف آب میذاریم تا بخار کنه و هوای مطبوعی ایجاد کنه
[URL='http://ashpazkhaneha.com/category/dessert/pastry/']طرز تهیه شیرینی با این دستور خیلی خوشمزه و دلچسبه ، کم شیرین و دارچینی کنار چای توی این هوا خوب میچسبه.[/URL]

نون دارچینی
cinnamon-rolls-darchini-shirini-keshmeshi-spiral14.jpg

سوال : میخواستم این باترمیلکا از کجا میشه تهیه کرد ؟ و میشه حذف کرد ؟
پاسخ : چرا حذف عزیزم توی یک لیوان شیر یک قاشق سرکه اضافه کن و هم بزن بعد از ۵۵ دقیقه باترمیلک داره مقدار مورد نیازت رو بردار.

سوال : ما اینجا توی یه شهر کوچیک هستیم توی مغازه ها نشاسته ذرت پیدا نکردم ، میخواستم بپرسم جایگزینی داره یا میشه حذفش کرد ؟
پاسخ : ﺑﻪ ﺑﺎﻓﺘﺶ ﻛﻤﻚ ﻣﻴﻜﻨﻪ اﻣﺎ ﺷﻤﺎ ﻣﻘﺪاﺭ ﻛﻤﺘﺮ ﺁﺭﺩ ﺑﻪ ﺩﺳﺘﻮﺭ اﺿﺎﻓﻪ ﻛﻦ.

سوال : من نه شیر دارم نه ماست ! خیلی هم عجله دارم دلم می خواد یه شیرینی ببرم واسه مامانم بدون شیر نمیشه درستش کرد نه !؟
پاسخ : ﻧﻪ ﺑﺎﻓﺘﺶ ﺧﺮاﺏ ﻣﻴﺸﻪ

سوال : رول دارچینی رو درست کردم ، خیلی خوب بود خیلی رولاش خوشگل بود عاشقشون بودم اما سوال ، اول اینکه احساس می کنم یکم سفت بود مال شما هم همینجوری بود ؟ من خیلی دوست داشتم اما اگه یه کوچولو نرم تر بود به نظرم دیگه خیلی عالی میشد ، بعدشم اینکه تمام مخلوط دارچینی رو باید بریزیم توش ؟
پاسخ : اﻭﻥ ﻣﻘﺪاﺭ ﺩاﺭﭼﻴﻦ ﺑﺮاﻱ ﻛﻠﺶ ﺯﻳﺎﺩ ﻧﻴﺴﺖ ، ﺷﺎﻳﺪ ﺁﺭﺩ ﺯﻳﺎﺩ ﻳﺎ ﻭﺭﺯ ﺯﻳﺎﺩ ﺩاﺷﺘﻪ ، ﻧﻮﺵ ﺟﺎﻥ.

سوال : آها خوب شد یادم اومد ، برای رومال رولها باید از زرده استفاده کنیم یا تخم مرغ کامل؟
پاسخ : ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻬﺘﺮﻩ

سوال : من این رول دارچینی رو از آموزش شیرینی پزی درست کردم ، اما خیمرم خیلی نرم و چسبناک شد که یه کم آرد اضافه کردم ولی بازم چسبناک بود ، فکر کردم اشکالی نداره و این باعث میشه که لطیف تر بشه اما متاسفانه موقع رول کردن به مشکل برخوردم ، شایدم به خاطر این بود که قطر خمیری که باز کرده بودم کم بود ، قطر خمیر باید چقدر باشه ؟ چند سانت یا میلمتر ؟ خمیر باید چسبناک باشه یا یه خمیر بدون چسبندگی ؟ برای رول کردن از چه ابزاری استفاده میشه ؟ یا فقط با دست رول میشه ؟ من شیرخشک نداشتم در نتیجه نریختم ، آیا جایگزینش باید آرد میریختم ؟
پاسخ : اﻧﺪاﺯﻩ ﻫﺎ ﺩﻗﻴﻖ ﺑﻮﺩ ﺧﻤﻴﺮ ﻃﺒﻌﺎ ﻛﻤﻲ ﭼﺴﺒﻨﺎﻛﻪ اﻣﺎ ﻧﻪ ﺧﻴﻠﻲ ﺑﺎ ﻛﻤﻲ ﺁﺭﺩ ﺑﻪ ﺭاﺣﺘﻲ ﺭﻭﻝ ﻣﻴﺸﻪ.

سوال : میشه به جای مواد دارچینی از نوتلا استفاده کرد ؟
پاسخ : ﭼﺮا ﻛﻪ ﻧﻪ ﺧﻴﻠﻲ اﻡ ﺣﻮﺷﻤﺰﻩ.

سوال : میشه بجای مواد دارچینی از تمپرینگ شکلات استفاده کرد ؟
پاسخ : اﺯ ﻫﺮ ﻣﻮاﺩﻱ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺖ ﺩاﺭﻳﻦ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﻦ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻴﻦ.

سوال : ببخشید اگر بخوام مواد رو نصف درست کنم تخم مرغ رو باید چقدر بزنم ؟ و همچنین اون یه زرده رو آیا همون یکی مناسبه از هر کدوم یا زیاده ؟
پاسخ : باید تخم مرغ رو بشکنید با چنگال بزنین و بعد با قاشق یا ترازو نصفش کنین.

سوال : میشه از تخم مرغ کوچیک استفاده کنیم جای اینکه بشکنیم و نصفش بریزیم ؟
پاسخ : وزن تخم مرغتون باید سی و پنج اینا باشه به این کوچیکی.

سوال : من این رول رو با همون اندازه هایی که گفته بودید پختم اما وقتی از تو فر در اوردم بعد از نیم ساعت مثل سنگ سفت شد میشه دلیلشو بگین ؟
پاسخ : یا زیاد ورز خورده یا زیاد توی فر بوده.

این رولها رو درست کردم و طعمشون برای دسر فوق العاه شد.
من که عاشق دارچینم مرسی از توجهتون به آموزش آشپزی دوستان هنرمندم.
شب خوشمزه ای داشته باشید.​

nmz127

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ممنون اگر خمیر شیرینی شل شد مشکل از کجاست ؟چه کار باید کرد؟ممنون

بالا