برگزیده های پرشین تولز

جواب ازمایش

Mahiar0

کاربر افتخاری سئو و معرفی سایتها
لایک‌ها
1,208
این ازمایش چطور؟ تالاسمی است
برای کودک یک ساله است
پسر
wbc 13
rbc 4.8
hgb 11.6
hct 34.8
mcv 72.7
mch 24.2
mchc 33.3
platelets 474
rdw-cv 13.6
pdw 12.1
mpv 10.1
p-lcr 25.3
hb a 87.4
hb f 11.3
hb a2 1.3
fe 53
tibc 317
ferritin 32.87
g6pd sufficient qual
فاویسم چی؟

Mahiar0

لایک‌ها
1,208
منظورش یعنی نیستش؟
g6pd sufficient qual

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
سلام.
این نتیجه چندین چیز هست که بعد از اینکه نتایج همه رو پزشک مشاهده کرد نظرش رو میگه.
و اینکه در این آزمایش مشخص نمیشه که این بیماری رو داره یا نه بنا بر آمار هایی که نوشته شده پزشک نتیجه گیری میکنه اما اینطور که فهمیدم فرزند شما مشکوک به بیماری تالاسمی هست ولی برای نظردهی قطعی باید به پزشک مربوطه برگه آزمایش نشون بدید
درباره بیماری فاویسم و آزمایش G6PD ، بله چیزی که من فهمیدم اینکه فاویسم نداره.

در نهایت امیدوارم که فرزند شما مشکل خاصی نداشته باشد و به خیر و خوشی ماجرا تمام شود.

Last edited:

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
البته قابل ذکر هست بعد از بررسی مجدد من ، احتمالا فرزند شما فقر آهن دارد و ان شالله که بیماری تالاسمی ندارد .
( نظر دقیق توسط پزشک متخصص داده می شود ، لذا برای مطلع شدن از وضعیت قطعی به پزشکتان مراجعه کنید )

Mahiar0

لایک‌ها
1,208
البته قابل ذکر هست بعد از بررسی مجدد من ، احتمالا فرزند شما فقر آهن دارد و ان شالله که بیماری تالاسمی ندارد .
( نظر دقیق توسط پزشک متخصص داده می شود ، لذا برای مطلع شدن از وضعیت قطعی به پزشکتان مراجعه کنید )
اره قطره اهن نمیخوره
یکجورایی به قطره اهن حساسیت داره یک مدت ندادیم دوباره داریم شروع میکنیم بهش قطره اهن خارجی میدیم

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
اره قطره اهن نمیخوره
یکجورایی به قطره اهن حساسیت داره یک مدت ندادیم دوباره داریم شروع میکنیم بهش قطره اهن خارجی میدیم
این موارد به پزشک گفتید ؟ بدون مشورت پزشک نباید در دارو های کودک تغییرات داد ..

mersa1989

کاربر فعال پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,110
این ازمایش چطور؟ تالاسمی است
برای کودک یک ساله است
پسر
wbc 13
rbc 4.8
hgb 11.6
hct 34.8
mcv 72.7
mch 24.2
mchc 33.3
platelets 474
rdw-cv 13.6
pdw 12.1
mpv 10.1
p-lcr 25.3
hb a 87.4
hb f 11.3
hb a2 1.3
fe 53
tibc 317
ferritin 32.87
g6pd sufficient qual
فاویسم چی؟
این ازمایش فقر اهن هست،فاویسم ندارد
بطور قطع نمیشه در مورد وجود تالاسمی نظر داد،چون فقر ذهن وجود داره و ائل باید اون اثلاح بشه و مجدد ازمایش درخواست بشه

چرا انشالله تالاسمی ندارد؟
تالاسمی های الفا یا بتا مینور بسیار خوشخیم هستند و برعکس کم خونی فقر اهن بیماری محسوب نمیشن و عوارض خاصی هم ندارد
تنها یک خستگی همیشگی شاید باشد اما در فقر اهن انواع علائم عصبی،اختلالات مو و ناخن عدم یادگیری و.... ایجاد میشود

amin_947

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
186
دوستان توی نتایج آزمایش، Cratenin (یا یه همچین چیزایی) چیه ؟

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
این ازمایش فقر اهن هست،فاویسم ندارد
بطور قطع نمیشه در مورد وجود تالاسمی نظر داد،چون فقر ذهن وجود داره و ائل باید اون اثلاح بشه و مجدد ازمایش درخواست بشه

چرا انشالله تالاسمی ندارد؟
تالاسمی های الفا یا بتا مینور بسیار خوشخیم هستند و برعکس کم خونی فقر اهن بیماری محسوب نمیشن و عوارض خاصی هم ندارد
تنها یک خستگی همیشگی شاید باشد اما در فقر اهن انواع علائم عصبی،اختلالات مو و ناخن عدم یادگیری و.... ایجاد میشود
تالاسمی بیماری ژنتیکی هست و نیز از طرفی فعلا امکان دستکاری روی ژنتیک نداریم و اگر بیماری تالاسمی داشته باشد عملا هیچ راه درمانی نیست و صد البته عوارض زیادی اعم از کم خونی شدید و... بوجود میاورد اما اگر صرفا فقر آهن باشد با مصرف دارو و برگشتن مقدار آهن به حالت قبل مشکل رفع می شود ..
باتشکر

mersa1989

کاربر فعال پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,110
تالاسمی بیماری ژنتیکی هست و نیز از طرفی فعلا امکان دستکاری روی ژنتیک نداریم و اگر بیماری تالاسمی داشته باشد عملا هیچ راه درمانی نیست و صد البته عوارض زیادی اعم از کم خونی شدید و... بوجود میاورد اما اگر صرفا فقر آهن باشد با مصرف دارو و برگشتن مقدار آهن به حالت قبل مشکل رفع می شود ..
باتشکر
شما پزشک هستین؟یا چقدر اطلاع پزشکی دارین؟
کتاب هاریسون رو مطالعه کردین؟
در مورد تالاسمی مینور گفته بک صفت هست و هیچ اقدامی نیاز ندارد و تنها به این نکته بسنده کرده که در تالاسمی مینور افتراق از انمی فقر اهن جهت اجتناب از تجویز بیش از اندازه اهن مهم هست و در بارداری شاید یک انمی فیزیولوژیک عمیق تر ایجاد شود که نیاز به اقدام خاص دارد
کل رفرنس داخلی در یک پاراگراف به این موضوع اشاره کرده
شنا زمانی که فرق تالاسمی مینور و ماژور رو نمیدونین نباید نظر بدین
تالاسمی مآور در اوایل زندگی علایمش مشخص میشه و بیماری بدی هست که اصلا برای ایشون مطرح نیست!
در مورد تالاسمی مینور که بکی از تشخیص افتراقی های فقر اهن هست و شاید در ایشون مطرح باشه،هیچ بیماری مطرح نیست و هیچ اقدامی نیاز نیست که شما از اصلاح ژن حرف میزنین

بهتر هست زمانی با اعتماد بنفس صحلت کنید که مدرک پزشکی داشته باشه

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
شما پزشک هستین؟یا چقدر اطلاع پزشکی دارین؟
کتاب هاریسون رو مطالعه کردین؟
در مورد تالاسمی مینور گفته بک صفت هست و هیچ اقدامی نیاز ندارد و تنها به این نکته بسنده کرده که در تالاسمی مینور افتراق از انمی فقر اهن جهت اجتناب از تجویز بیش از اندازه اهن مهم هست و در بارداری شاید یک انمی فیزیولوژیک عمیق تر ایجاد شود که نیاز به اقدام خاص دارد
کل رفرنس داخلی در یک پاراگراف به این موضوع اشاره کرده
شنا زمانی که فرق تالاسمی مینور و ماژور رو نمیدونین نباید نظر بدین
تالاسمی مآور در اوایل زندگی علایمش مشخص میشه و بیماری بدی هست که اصلا برای ایشون مطرح نیست!
در مورد تالاسمی مینور که بکی از تشخیص افتراقی های فقر اهن هست و شاید در ایشون مطرح باشه،هیچ بیماری مطرح نیست و هیچ اقدامی نیاز نیست که شما از اصلاح ژن حرف میزنین

بهتر هست زمانی با اعتماد بنفس صحلت کنید که مدرک پزشکی داشته باشه
دکتر گرامی ، اینکه تالاسمی مینور هست یا ماژور نمیتوان گفت بطور قطع ماژور نیست و مینور هست . اتفاقا قابل ذکر هست که علایم بیماری تالاسمی ماژور بعد از 6 ماهگی کم کم شروع به پیدایش می کند و اینکه شما می گویید در همان اوایل نشان می دهد رد هست . فرزند این آقا هم تازه 1 ساله هست ...
ثانیا شما دارید میگید تالاسمی اگر داشته باشد ( حالا فرض بر تالاسمی مینور ) بهتر از این هست که فقر آهن داشته باشد !! بنده میگم فقرآهن قابل جبران هست و می شود گفت چیز پیش پا افتاده ای هست و شاید در طول زندگی هرکسی مواجه شود و قابل درمان نیز هست . اما اگر تالاسمی داشته باشد حداقل ضرری که می رسد این است که به عنوان فرد ناقل احتمالا در آینده فرزند آن به مشکل خورد.
ضمنا بنده ادعایی ندارم و صرفا حرف شما رد میکنم ....

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56

mersa1989

کاربر فعال پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,110
دکتر گرامی ، اینکه تالاسمی مینور هست یا ماژور نمیتوان گفت بطور قطع ماژور نیست و مینور هست . اتفاقا قابل ذکر هست که علایم بیماری تالاسمی ماژور بعد از 6 ماهگی کم کم شروع به پیدایش می کند و اینکه شما می گویید در همان اوایل نشان می دهد رد هست . فرزند این آقا هم تازه 1 ساله هست ...
ثانیا شما دارید میگید تالاسمی اگر داشته باشد ( حالا فرض بر تالاسمی مینور ) بهتر از این هست که فقر آهن داشته باشد !! بنده میگم فقرآهن قابل جبران هست و می شود گفت چیز پیش پا افتاده ای هست و شاید در طول زندگی هرکسی مواجه شود و قابل درمان نیز هست . اما اگر تالاسمی داشته باشد حداقل ضرری که می رسد این است که به عنوان فرد ناقل احتمالا در آینده فرزند آن به مشکل خورد.
ضمنا بنده ادعایی ندارم و صرفا حرف شما رد میکنم ....
این که تو نمیفهمی تالاسمی مینور هست یا ماژور دلیل نمیشه پزشک بطور قطع نتونه بتا ماژور رو تشخیص بده!
تو از الگوی الکتروفورز چی میدونی؟
چطور یک نفر با HbA2=1.5 شاید بتا تالاسمی باشه؟؟؟؟؟بگو؟
چطور تالاسمی ماژور در الکتروفورزش HbA رو داره؟در حالی که یک ماژو اصلا نمیتونه زنجیره.A رو بسازه و فقط میتونه a2 یا f رو داشته باشه!!!
پس قطعا ایشون بتا ماژور نیست که نگرانش باشی!

این از این!پس پزشک میتونه فرق بین ماژور و مینور رو بگه اما تو نمیتونی!

ضمنا بعلت وجود a2 زیر 3/5 به احتمال زیاد بتامینور هم برای ایشون رد میشه و احتمال الفا مینور بودن شاید باشه اوا چون بقیه اندکس ها به فقر اهن میخوره فعلا تا بعد از درمان دوباره ازمایش بده
در مورد مینور و فقر اهن:
شما از عوارض و هیچیش اطلاع نداری و حرف میزنی
فقر اهن بیماری هست هرچند قابل درمان
اما مینور صفت هست نه بیماری!
شما ناراحت میشین یک نفر بعلت صفت ذاتی قدش از یک نفر دیگه کوتاه تر باشه!چون قابل جبران نیست؟؟؟؟؟
داشتن یک صفت خونی بهتر هست یا یک بیماری؟
در مورد انتقال صفت ما قبل ازدواج ازمایش چک میکنیم و اگر هردو مینور باشن برای جلوگیری از تولد ماژور اقدام میکنیم اما هیج راهی برای حذف صفت مینور نیست.شمال و جنوب کشور تالاسمی مینور فراوان هست و این افراد بدون مشکل زندگی میکنن!

البته این چون یک نظر هست که ایا بیماری بهتر هست یا صفت نمیشه شما رو توجیه کرد چون از پزشکی سر در نمیاری و فقط اداعشو داری، اما فعلا با همون توضیحی که بهت در مورد تشخیص دادن ماژور بهت دادم فعلا خوش باش تا ندونسته ادعا نکنی!!!!!

این حرف در تاریخ میمونه که یک مدعی وقتی الکتروفورز HbA=87/4 رو گزارش کرده میگه نمیشه بین ماژور و مینور افتراق داد!!!!!!!!!!

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
این که تو نمیفهمی تالاسمی مینور هست یا ماژور دلیل نمیشه پزشک بطور قطع نتونه بتا ماژور رو تشخیص بده!
تو از الگوی الکتروفورز چی میدونی؟
چطور یک نفر با HbA2=1.5 شاید بتا تالاسمی باشه؟؟؟؟؟بگو؟
چطور تالاسمی ماژور در الکتروفورزش HbA رو داره؟در حالی که یک ماژو اصلا نمیتونه زنجیره.A رو بسازه و فقط میتونه a2 یا f رو داشته باشه!!!
پس قطعا ایشون بتا ماژور نیست که نگرانش باشی!

این از این!پس پزشک میتونه فرق بین ماژور و مینور رو بگه اما تو نمیتونی!

ضمنا بعلت وجود a2 زیر 3/5 به احتمال زیاد بتامینور هم برای ایشون رد میشه و احتمال الفا مینور بودن شاید باشه اوا چون بقیه اندکس ها به فقر اهن میخوره فعلا تا بعد از درمان دوباره ازمایش بده
در مورد مینور و فقر اهن:
شما از عوارض و هیچیش اطلاع نداری و حرف میزنی
فقر اهن بیماری هست هرچند قابل درمان
اما مینور صفت هست نه بیماری!
شما ناراحت میشین یک نفر بعلت صفت ذاتی قدش از یک نفر دیگه کوتاه تر باشه!چون قابل جبران نیست؟؟؟؟؟
داشتن یک صفت خونی بهتر هست یا یک بیماری؟
در مورد انتقال صفت ما قبل ازدواج ازمایش چک میکنیم و اگر هردو مینور باشن برای جلوگیری از تولد ماژور اقدام میکنیم اما هیج راهی برای حذف صفت مینور نیست.شمال و جنوب کشور تالاسمی مینور فراوان هست و این افراد بدون مشکل زندگی میکنن!

البته این چون یک نظر هست که ایا بیماری بهتر هست یا صفت نمیشه شما رو توجیه کرد چون از پزشکی سر در نمیاری و فقط اداعشو داری، اما فعلا با همون توضیحی که بهت در مورد تشخیص دادن ماژور بهت دادم فعلا خوش باش تا ندونسته ادعا نکنی!!!!!

این حرف در تاریخ میمونه که یک مدعی وقتی الکتروفورز HbA=87/4 رو گزارش کرده میگه نمیشه بین ماژور و مینور افتراق داد!!!!!!!!!!
بنده نمیگم پزشک نمی تونه تشخیص بده ! کجا این حرفو گفتم ؟ گفتم فقط گفته شما اینکه میگید ماژور هست به قطع نمیشه گفت و این حرف رو هم بخاطر عدم اطلاع از الکتروفورز گفتم.
صفت خوب با صفت بد فرق داره ، همین بیماری کوتاهی قد خودش یکی از مبحث ها هست . تالاسمی جز صفت های بد حساب میشه در نتیجه وقتی که فقرآهن قابل درمان هست و عوارضی که میگین قابل جبران هست و بیماری پیچیده ای نیست بهتر از این هست که یک عمر حامل صفت بد باشه .
بنده پزشک نیستم ، یک المپیادی هستم و درحد اطلاعاتم خواستم به کاربر کمک کنم ، این که بیاید سریع جبهه بگیرید با این لحن سخن گفتن اصلا شایسته شما نیست ! ، البته اطلاعات و راهنمایی غلط نکردم و باز هم روی حرفم هستم که فقر آهن موقت بهتر هست از تالاسمی ..

mersa1989

کاربر فعال پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,110
بنده نمیگم پزشک نمی تونه تشخیص بده ! کجا این حرفو گفتم ؟ گفتم فقط گفته شما اینکه میگید ماژور هست به قطع نمیشه گفت و این حرف رو هم بخاطر عدم اطلاع از الکتروفورز گفتم.
صفت خوب با صفت بد فرق داره ، همین بیماری کوتاهی قد خودش یکی از مبحث ها هست . تالاسمی جز صفت های بد حساب میشه در نتیجه وقتی که فقرآهن قابل درمان هست و عوارضی که میگین قابل جبران هست و بیماری پیچیده ای نیست بهتر از این هست که یک عمر حامل صفت بد باشه .
بنده پزشک نیستم ، یک المپیادی هستم و درحد اطلاعاتم خواستم به کاربر کمک کنم ، این که بیاید سریع جبهه بگیرید با این لحن سخن گفتن اصلا شایسته شما نیست ! ، البته اطلاعات و راهنمایی غلط نکردم و باز هم روی حرفم هستم که فقر آهن موقت بهتر هست از تالاسمی ..
خوب دیگه وقتی از روی ندانستن حرف میزنی همین میشه
کلا چون بی اطلاع هستی نظراتت قابل قبول نیست
در مورد صفت بد! این رپ نمیدونم از کجات اوردی؟
ما رفرنسمون هاریسون و Wintrobe در بزرگسال و نلسون و Nathan در اطفال هست
جرات نمیکنیم بر خلاف این منابع یک کلمه لگیم چون متهم به کم سوادی میشیم اما یک بچه المپیادی میاد ادعا میکنه که نمیشه بطور قطع گفت تالاسمی ماژور نیست یا برای خودش ثفت خوب و بد میسازه!
تو اگه یکم تو بالین کار کرده لودی میدونستی که تالاسمی مینور ها که میان پیشت باید چی بهشون بگی!چه کاری براشون انجام بدی
میدونستی که اهمیت مینور فقط افتراق فقر اهن برای جلوگیری از تجویز اهن اضافی هست(این جمله عین متن کتاب هست) و تنها و تنها زماپ ازدواج اهمیت پیدا میکنه!

خلاصه تا نمیدونی ادعا نکن! چون المپیادی هستی دلیل نمبشه همه چیز بدونی! دلیل نمیشه به یک پزشک بگی که
دکتر گرامی ، اینکه تالاسمی مینور هست یا ماژور نمیتوان گفت بطور قطع ماژور نیست و مینور هست

yasharmahdi

Registered User
لایک‌ها
56
خوب دیگه وقتی از روی ندانستن حرف میزنی همین میشه
کلا چون بی اطلاع هستی نظراتت قابل قبول نیست
در مورد صفت بد! این رپ نمیدونم از کجات اوردی؟
ما رفرنسمون هاریسون و Wintrobe در بزرگسال و نلسون و Nathan در اطفال هست
جرات نمیکنیم بر خلاف این منابع یک کلمه لگیم چون متهم به کم سوادی میشیم اما یک بچه المپیادی میاد ادعا میکنه که نمیشه بطور قطع گفت تالاسمی ماژور نیست یا برای خودش ثفت خوب و بد میسازه!
تو اگه یکم تو بالین کار کرده لودی میدونستی که تالاسمی مینور ها که میان پیشت باید چی بهشون بگی!چه کاری براشون انجام بدی
میدونستی که اهمیت مینور فقط افتراق فقر اهن برای جلوگیری از تجویز اهن اضافی هست(این جمله عین متن کتاب هست) و تنها و تنها زماپ ازدواج اهمیت پیدا میکنه!

خلاصه تا نمیدونی ادعا نکن! چون المپیادی هستی دلیل نمبشه همه چیز بدونی! دلیل نمیشه به یک پزشک بگی که
اول اینکه اگر پزشک هستی من از همون اول تایپک گفتم که بهت مراجعه کنه نمیدونم بحث ها برای چی هست !؟؟
بد ( مضر ) از خودم نگفتم شاید شما اصطلاح دیگه ای به جای این هاخونده باشید شاید هم ..
ضمنا حرف هایی که نوشتم برای یک فرد عادی بود اینکه یک فرد عادی نمیتونه تشخیص بده ماژور هست یا مینور، اگر فرد مخاطبم پزشک بود همان ابتدا گفتم که باید به پزشک مراجعه بشه ..
من هیچ جایی هم ادعا نکردم و به نظرم بهتره کنار علم روی جنبه های دیگرمونم کار‌ کنیم

mersa1989

کاربر فعال پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,110
اول اینکه اگر پزشک هستی من از همون اول تایپک گفتم که بهت مراجعه کنه نمیدونم بحث ها برای چی هست !؟؟
بد ( مضر ) از خودم نگفتم شاید شما اصطلاح دیگه ای به جای این هاخونده باشید شاید هم ..
ضمنا حرف هایی که نوشتم برای یک فرد عادی بود اینکه یک فرد عادی نمیتونه تشخیص بده ماژور هست یا مینور، اگر فرد مخاطبم پزشک بود همان ابتدا گفتم که باید به پزشک مراجعه بشه ..
من هیچ جایی هم ادعا نکردم و به نظرم بهتره کنار علم روی جنبه های دیگرمونم کار‌ کنیم

جناب المپیادی من چندان علاقه ای به بحث با تپ ندارم چ ن اون تصور ذهنیت بعلت عدم دانستن در مغزت فیکس شده و با تصورات خودت نظر میدی!

اگه از فاز المپیادیت خارج شدی و رفتی ادامه تحصیا دادی کم کم میفهمی
برای اینکه در مورد تالاسمی نظریه پردازی کنی باید اول بدونی هموگلوبین چی هست،زنجیره A,A2,B,H,F,D,S چی هستند بعد بگی:
اینکه تالاسمی مینور هست یا ماژور نمیتوان گفت بطور قطع ماژور نیست و مینور هست .
تو هنوز فرق trait,disease,disorder,condition رو نمیدونی اما در مورد بد بودن نظر میدی
عوارض رو نمیدونی،تشخیص رو نمیدونی اما روی مضر بودن نظر میدی!
بعد که کتاب های مرجع بالینی رو خوندی میفهمی که باید چه نظری در مورد تالاسمی داشته باشی!با اون مریض مینور باید چه برخوردی بکنی!
فعلا با نظریات خودت خوش باش

Mahiar0

لایک‌ها
1,208
این عکس برگه اخر بود
r5nko.jpg

ممنون از نطرات دوستان
پس بین فقر اهن و مینور هست
چون دکتر گفت بعد دوسالگی بهتر معلوم میشه
الن عادی است

بالا