برگزیده های پرشین تولز

قدم هایی برای شروع یادگیری برنامه نویسی

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
سلام
دستتون درد نكنه واقعا،خيلى عالى و مفهومى توضيح ميدين.
من تازه ميخوام برم تو كار برنامه نويسى.رشته دانشگاهيم رياضى بوده و ٥ ساله فارق التحصيل شدم و بيكارم.
به نظر شما ويژوال بيسيك رو براى شروع كار انتخاب كنم خوبه؟ آموزشگاه آزاد فنى و حرفه اى رو براى آموزش انتخاب كردم به نظرتون خوبه؟
ميخوام هم تحت وب ياد بگيرم هم موبايل

ميشه هر پيشنهادى داريد رو ارائه كنيد تا قدمهاى اوليه م رو محكمتر و اصوليتر بردارم؟

علاقه زيادى دارم و بازار كارشم ميخوام بدونم چطوره ؟
ميشه خودم براى خودم مؤسسه اى چيزى داير كنم و مشغول بشم؟

سؤال مهمترم اينه كه چه زبانى رو انتخاب كنم تا بتونم يه نرم افزار كاربردى صنعتى -هنرى توليد كنم؟

سپاسگذارم از شما

سلام .

تو پست های قبلی ام اشاره کردم که " برنامه نویسی " چیزی نیست که بشه 6 ماه و یکساله یاد گرفت .
برنامه نویس شدن و کسب در آمد از برنامه نویسی یه پروسه بلند مدت هست . خیلی هم باهوش و خلاق باشین
، در بهترین حالت ممکن از نظر من این حداقل دو سه سال زمان لازم داره ( پیشنهاد اولم اینکه تو سایت های
تخصصی برنامه نویسی سن دقیق ، تجربیات و انتظارات اتون رو بنویسید ) ببنید چند نفر از اون برنامه نویس های
اون سایت میگن این راهی که میخوای بری درسته یا غلط .
دوم : همزمان نمی تونین هم طراح وب بشین ، هم نرم افزار طراحی کنید ، هم برنامه نویس موبایل باشین
اولویت رو مشخص کنید که کدوم یک از اینا رو میخواین یاد بگیرین .

اگر میخواین اصولی یاد بگیرین و جزء برترین ها باشید از یادگیری ++C شروع کنین .
اگر میخواین تحت وب کار کنید و سایت درست کنین Php رو پیشنهاد می کنم
اگر میخواین برای موبایل برنامه بنویسید باید زبان جاوا رو یاد بگیرید ( به نظرم اینکه با برنامه نویسی موبایل شروع کنید ،چون پیش
زمینه ندارین براتون یکم سخت میشه )

بهترین منبع یادگیری کار کردن روی پروژه اس و پیدا کردن جواب سوالات از نت ، چیزی ام که این موضوع رو می تونه سرعت بده
تسلط به زبان انگلیسیه .
در مورد کسب در آمد ، می تونید سایتی داشته باشین که نمونه کارهای خودتونو داخلش بزارین ، و از طریق معرفی خودتون
در اینترنت و شهری که ساکن هستید مشتری جذب کنید .

user6691

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
ممنونم از راهنماييتون.

مدت زمان يادگيريش زياد مهم نيست چون انگيزه كافى دارم و هميشه تو سرم بود ياد بگيرم.ليسانس رياضى هستم و سنم ٢٧ ساله و استعدادم بد نيست در ضمن توى دانشگاه زبان c و ساختمان گسسته پاس كردم و فك مى كنم براى پيش زمينه مناسب باشه.به هيچ عنوان دلسرد نميشم چون هدف دارم و تأكيدم بيشتر تحت وب هست تا موبايل.
خودم بيشتر دوست دارم php رو استارت بزنم اما متأسفانه سازمان فنى و حرفه اى شهرمون ارائه نميده .اما c# هم ميتونه خوب باشه چون c رو تا حدودى بلدم.
هدفم توليد نرم افزارهاى كاربردى و طراحى سايته بيشتر .

ممنونم از شما كه به پرسشهام جواب داديد.

rezat1

Registered User
لایک‌ها
292
اگر سطح زبان نسبتاً متوسط حداقل دارید اینترنت بهترین منبع برای یادگیری خواهد بود. هزینه ای لازم نیست صرف کلاس رفتن کنید.
برای هر زبانی سایت ها/کتاب های انگلیسی زیادی وجود دارند که به بهترین نحو ممکن آموزش داده اند.
توی انتخاب زبان خیلی وسواس به خرج ندید وقتی یک زبان رو کامل یاد گرفتید یادگیری زبان های دیگر کار یک هفته اس. شاید کمتر.
ولی یادگیری یه بحثه و تجربه بحث دیگست. تجربه های بسیار لازمه برای حرفه ای شدن.

tpshd

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
2,931
خیلی عالی شد
ممنون میشم ادامه بدین

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
خیلی عالی شد
ممنون میشم ادامه بدین
میخوام ادامه بدم ، در هفته حداقل یکبار بنویسم ، ولی متاسفانه نمی تونم نوشته های چند وقت پیش رو ویرایش کنم ،یا بعضی کامنت ها رو حذف کنم
تا با نظم بیشتری ادامه بدم . شاید بهتر بود اول کل اشو می نوشتم بعد تکه تکه اینجا می نوشتم .

Saul

Registered User
لایک‌ها
3,864
میخوام ادامه بدم ، در هفته حداقل یکبار بنویسم ، ولی متاسفانه نمی تونم نوشته های چند وقت پیش رو ویرایش کنم ،یا بعضی کامنت ها رو حذف کنم
تا با نظم بیشتری ادامه بدم . شاید بهتر بود اول کل اشو می نوشتم بعد تکه تکه اینجا می نوشتم .

این تاپیک رو پستا رو قرار بده و روی پست ها دوستان بحث کنن
یه تاپیک کلی هم بزن مرجع باشه

King_Turbo

Registered User
لایک‌ها
3
سلام ... من علاقه زیادی دارم که امنیت شبکه رو یاد بگیرم، برای این مورد باید برنامه نویسی هم بلد باشم؟ اگه آره چه زبونی؟

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
سلام ... من علاقه زیادی دارم که امنیت شبکه رو یاد بگیرم، برای این مورد باید برنامه نویسی هم بلد باشم؟ اگه آره چه زبونی؟
سلام ، این لینک رو ببنید ، حتما" پست های اخر هم بخونید.

King_Turbo

Registered User
لایک‌ها
3
سلام ، این لینک رو ببنید ، حتما" پست های اخر هم بخونید.
تشکر ... فقط یه سوالی برای شروع یادگیری C که بعدش برم سراغ Cpp و C# چه منبعی رو پیشنهاد می کنید؟؟ کتاب جعفری قمی خوبه (همونی که تو دانشگاه ها تدریس میشده)؟
زبانم تقریبا خوبه ... یه منبع فارسی می خوام که باهاش C رو تا حد خوبی آشنا بشم و برای کارای تکمیلی برم سراغ منابع خارجی .... کلن برای شروع پیشنهاد می کنید که چکار کنم؟

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
تشکر ... فقط یه سوالی برای شروع یادگیری C که بعدش برم سراغ Cpp و C# چه منبعی رو پیشنهاد می کنید؟؟ کتاب جعفری قمی خوبه (همونی که تو دانشگاه ها تدریس میشده)؟
زبانم تقریبا خوبه ... یه منبع فارسی می خوام که باهاش C رو تا حد خوبی آشنا بشم و برای کارای تکمیلی برم سراغ منابع خارجی .... کلن برای شروع پیشنهاد می کنید که چکار کنم؟

میشه گفت زبان ++C یک زبان پایه برای یادگیری اصولی برنامه نویسی است ، اما اگر از C شروع کنید و بعد ++C رو یاد بگیرید ، درک عمیق تر و بهتری خواهید داشت
تو این لینک هم اگر کامنت ها رو ببینید اکثر کاربران به پرسشگر گفتند که بهتر هست که با C شروع کنی . در مورد رفرنس یادگیری متاسفانه زبان پایه ای که من باهاش شروع کردم
پاسکال بود ، و نمی دونم چه کتابی مناسب شروع یادگیری C هست . اما دیدگاه خوبی نسبت به کتابهای جعفری نژاد ندارم
پ ن : اگر منبع خوبی پیدا کردم اطلاع می دم .

rezat1

Registered User
لایک‌ها
292

توصیه من اینه که از همین اول اگر زبان متوسط به بالا دارید اصلا سراغ منابع فارسی نرید که محدودتون میکنه.

برای شروع برنامه نویسی هیچ قانونی وجود نداره که با کدام زبان شروع کنید در این مورد نظرها ( در واقع سلیقه ها ) متفاوته.
توصیه برنامه نویسا اینه که با یکی از زبان های Mainstream مثل ,C,C# , Java, Perl, Python, Ruby شروع کنید. در تمامی این زبان ها دستورات و ساختار قابل تبدیل هست به راحتی و اگر هر کدوم رو یاد بگیرید یادگرفتن بقیه زبان ها کاری نداره.
اما تفاوتی که این زبان ها دارن اینه که در بعضی کد ها بیچیده تر نوشته میشه و بعضی ساده تر، بعضیاشون semicolon میخواد آخر هر خط بعضی نمیخواد مثلا. C یکی از زبان ها سطح پایین و در واقع سرشاخه زبان های برنامه نویسی هست. ولی برای شروع برنامه نویسی در اولویت آخر هست به خاطر جزییات زیادی که داره و همین سطح پایین بودنش (در سطح سخت افزار یا ماشین هست ) و برای تازه کار قطعا خسته کننده و تلف کننده وقته . من با Cpp شروع کردم و یادگرفتم ولی واقعا زده شدم از این زبان بعد از مدتی.
بعدها با زبان های اسکریپتی مثل Perl, Python آشنا شدم و فکر کردم که خیلی خوب میشد اگر از اول سراغ همین زبان ها میومدم(توصیه من هم همینه که با پایتون شروع کنید)

Last edited:

King_Turbo

Registered User
لایک‌ها
3
توصیه من اینه که از همین اول اگر زبان متوسط به بالا دارید اصلا سراغ منابع فارسی نرید که محدودتون میکنه.

برای شروع برنامه نویسی هیچ قانونی وجود نداره که با کدام زبان شروع کنید در این مورد نظرها ( در واقع سلیقه ها ) متفاوته.
توصیه برنامه نویسا اینه که با یکی از زبان های Mainstream مثل ,C,C# , Java, Perl, Python, Ruby شروع کنید. در تمامی این زبان ها دستورات و ساختار قابل تبدیل هست به راحتی و اگر هر کدوم رو یاد بگیرید یادگرفتن بقیه زبان ها کاری نداره.
اما تفاوتی که این زبان ها دارن اینه که در بعضی کد ها بیچیده تر نوشته میشه و بعضی ساده تر، بعضیاشون semicolon میخواد آخر هر خط بعضی نمیخواد مثلا. C یکی از زبان ها سطح پایین و در واقع سرشاخه زبان های برنامه نویسی هست. ولی برای شروع برنامه نویسی در اولویت آخر هست به خاطر جزییات زیادی که داره و همین سطح پایین بودنش (در سطح سخت افزار یا ماشین هست ) و برای تازه کار قطعا خسته کننده و تلف کننده وقته . من با Cpp شروع کردم و یادگرفتم ولی واقعا زده شدم از این زبان بعد از مدتی.
بعدها با زبان های اسکریپتی مثل Perl, Python آشنا شدم و فکر کردم که خیلی خوب میشد اگر از اول سراغ همین زبان ها میومدم(توصیه من هم همینه که با پایتون شروع کنید)

خوب منبع خوبی برای یادگیری این دو زبان از ضفر ضفر سراغ دارید معرفی کنید؟

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
همونطور که گفتن در یادگیری زبان برنامه نویسی سعی کنید فقط و فقط با منابع انگلیسی یاد بگیرید. و در مورد زبان هم خیلی سخت گیر نباشید، یک کدوم رو انتخاب کنید. با انتخاب اولین زبان برنامه نویسی دنبال کسب درآمد نباشید.

اگر آدم با حوصله ای هستید و به زودی ناامید نمیشید زبان جاوا انتخاب خیلی خوبیه. دوره CS106A دانشگاه استنفورد واقعا عالیه برای شروع و برای درک برنامه نویسی ( که با جاوا آموزش داده میشه ). قدم به قدم با تمرین ها و جزوه هایی که داده میشه اصول برنامه نویسی رو یاد میگیرید. ویدئوهاش رو یوتیوب هست. متن ویدئو ها و جزوه ها و تمرین هاش هم رو سایت خود دانشگاه استنفورد میشه دانلود کرد.

زبان python هم برای شروع خیلی عالیه، خوبیش هم اینه که خیلی ساده تره. این کورس دانشگاه MIT برای شروع python عالیه :

https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-mitx-6-00-1x-0

یک مطلبی تو اینترنت خوندم نوشته بود به برنامه نویسی به چشم دین نگاه نکنید ! نوع نگاهی که تو فروم های ایرانی خیلی زیاده ! طرف کلا تو عمرش یک زبان یاد گرفته و بخاطر شرایط کاری در ایران سراغ هیچ زبان دیگه ای هم نرفته. میری تو یه فروم میپرسی کدوم زبان رو یاد بگیرم، هرکی هر زبانی که خودش بلده میگه بهترینه.

rezat1

Registered User
لایک‌ها
292
خوب منبع خوبی برای یادگیری این دو زبان از ضفر ضفر سراغ دارید معرفی کنید؟
این سایت، سایت بسیار مناسبی هست برای یادگیری Python .
http://learnpythonthehardway.org/book
حدود 4 سال پیش من با این سایت شروع کردم . الان میبینم ویدئو هم گذاشته برای فروش . اگر برای دانلود پیدا کردم اینجا میذارم.

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,185
ممنون بابت توضیحات وقتی که گذاشتی..
سوالی که من دارم اینه که برای کسی که بخواد توی حیطه اپیلیکیشن سازی اندروید و سایت سازی (ببیشتر برپایه جاوا مثل فیس بوک ) فعالیت بکنه.. و هدفش فقط آشنایی با برنامه نویسی و درک اون برای بهتر کار کردن در کار تیمی و مدیر گروه شدن در آینده باشه (و تسلطش در حد ادیت هم باشه) چه نسخه یی رو پیشنهاد میدی؟

Last edited:

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
ممنون بابت توضیحات وقتی که گذاشتی..
سوالی که من دارم اینه که برای کسی که بخواد توی حیطه اپیلیکیشن سازی اندروید و سایت سازی (ببیشتر برپایه جاوا مثل فیس بوک ) فعالیت بکنه.. و هدفش فقط آشنایی با برنامه نویسی و درک اون برای بهتر کار کردن در کار تیمی و مدیر گروه شدن در آینده باشه (و تسلطش در حد ادیت هم باشه) چه نسخه یی رو پیشنهاد میدی؟

سلام

https://mirzaproject.ir/332/چرا-من-react-js-رو-انتخاب-کردم؟/

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,185
ممنون..
ولی خب من صفر کیلومتر هستم..
تاجایی هم که میدونم جاوا اسکریپت برای وب و مرورگره و با جاوا فرق میکنه!! (توی متن صحبت جاوا اسکریپت کرده بود)
بعد شما میگی بالاخره عملا من از کجا شروع کنم؟ برای یک صفر کیلومتر خود ری اکت رو پیشنهاد میدی؟

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
ممنون..
ولی خب من صفر کیلومتر هستم..
تاجایی هم که میدونم جاوا اسکریپت برای وب و مرورگره و با جاوا فرق میکنه!! (توی متن صحبت جاوا اسکریپت کرده بود)
بعد شما میگی بالاخره عملا من از کجا شروع کنم؟ برای یک صفر کیلومتر خود ری اکت رو پیشنهاد میدی؟

چون می دونم ذهن ایده پردازی داری ، تصورم این بود آشنایی با ریکت برات جالب باشه
صفر کیلومتر هم نیستی ، با توجه به شناختی که از شما دارم با Css و Html آشنایی داریی پس معنی اش اینکه
با بخشی از مباحث آشنایی ..
در واقع با ترکیبی از قدرت Html ، css و جاوا اسکریپت میشه بدون استفاده از زبانی مثل جاوا اپلکیشن ساخت ..
**
من پیشنهادم برای شروع یادگیری برنامه نویسی php یا سی شارپ هست .. چون همیشه تصورم این بوده که سادگی این زبانها
شخص رو ترغیب می کنه به ادامه یادگیری و فعالیت ..

Watch171

Registered User
لایک‌ها
166
صفر کیلومتر هم نیستی ، با توجه به شناختی که از شما دارم با Css و Html آشنایی داریی پس معنی اش اینکه
در واقع با ترکیبی از قدرت Html ، css و جاوا اسکریپت میشه بدون استفاده از زبانی مثل جاوا اپلکیشن ساخت ..
**
من پیشنهادم برای شروع یادگیری برنامه نویسی php یا سی شارپ هست .. چون همیشه تصورم این بوده که سادگی این زبانها
سلام عرض ادب
با اینکه تاپیکتون زیرخاکی بود ,دیدم جواب میدین هنوز ریپلای کردم
لطفا ادامه بدین خیلی خوب توضیح دادین

من الان html و css رو میفهمم و بلدم باید چیکار کنم برای مرحله بعد

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,718
**
الان خودت چیزی کار میکنی؟ در چه حد ؟

بالا