برگزیده های پرشین تولز

ايران سرزمين من.....

soheilniazi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ايران، زيباترين دختر جهان، رو به روي آينه اي غبار گرفته ايستاده و نگاه مي كند به گودي زير چشم ها و چروك پيشاني اش و دستي مي كشد بر شكم آبستنش. زنان و مرداني كه در بطن مادر براي هميشه خفته اند. بس دير همي زايد آبستن خاك آري. دشوار بود زادن، نطفه ستدن آسان. لب ها، تن پوسيده درختي كهنسال است كه ساليان سال خاموش مانده و هاي و هوي تاريخ و خاطره بر پوست او چروك خورده و «گويد كه تو از خاكي و ما خاك توايم اكنون.»
ايران، داراترين دختر جهان رو به روي خودش نشسته و خاطراتش را ورق مي زند. سرود و سناي آزاد مردان. گفتي كه كجا رفتند آن تاجوران اينك. دف آفتاب و پايكوبي برف. جشن شكوفه و شكوه. كوير و كوه. ايران، دختري دريا دل و مهربان كه لبخندش را به خاور مي بردند و شوكتش را به باختر و هر تار مويش، جاده ابريشمي بود براي رهگذران و هربار نگاهش، چشم روشني براي مسافراني كه از ايشان شكم خاكست آبستن جاويدان
ما را از زمان برداشته اند. چه مانده است. زني تنها.
ايران، تنهاترين دختر زمان، از كنار گذشتگان عبور مي كند. در كنار دوستان مي نشيند. با شما هم صحبت مي شود و در جايي دور، در كنار تيسفون، ايوان مداين يا تخت جمشيد به ياد مي آيد و ما با نگاهي به نقش ايران بر كف دست هاي خود، دست در دست هم مي دهيم و مي خوانيم:

اي ايران، اي مرز پر گهر اي خاكت سرچشمه هنر
دور از توست انديشه بدان پاينده ماني و جــاودان

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
ايران نامت بلند است ، خاكت چون گوهر است ، سرفراز و پاينده باشي .
به اميد روزي كه ايران به گذشته پر افتخارش باز گردد

black_jack_of_black_city

Registered User
لایک‌ها
73
با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
به اندازه دهه فجر

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
به نقل از faridbahal :
به نظرت چند دهه بايد برگرده عقب تا به گذشته پرافتخارش برسه؟
از سوالي كه پرسيدي فهميدم هنوز ايران زوده بتونه به بعضي از جونهاش تكيه كنه .
با جونهاي امروزي بعيد ميدونم ايران بتونه كاري از پيش ببره - ايران يه دوره ديگه در پيش داره كه توي اون دوره بوي گند و متعفن انديشه هاي روشنفكري ايران رو پر ميكنه ، يه مشت روشنفكر پر افاده و بي خاصيت توي اين كشور بايد بيان تا ايران و ايراني ديگه بفهمه فقط بايد به نيروي خودش و به انديشه خودش و به گذشته پر افتخارش بايد نگاه كنه.
تا زماني كه انديشمند ما حماقت پرورهايي مثل سروش و آقاجري و شيرين عبادي و ... به همراه نمونه هاي خارجيش هستن ايران هرگز موفق نميشه . جونهاي فعلي هم كه همه چشماشون شده اين افراد بي خاصيت .
بقول حافظ ميگه :
آب و هوای فارس عجب سفله پرور است --- کو همرهی که خیمه از این خاک برکنم.
واسه اينكه ثابت كنم حرفم بي دليل نيست برميگردم به 18 تير سال پيش ، جنبش دانشجويي هي خودشو تكون داد ولي دست آخر جا زد و حاضر نشد مراسم داشته باشه ، ولي يه مشت مردم بي ادعا و بي نام و نشون اينقدر جسارت و قدرت داشتن كه با يه حركت ثابت كنن نيازي به جماعت دانشجوي روشنفكر ماب و احمق نيازي ندارن .
ولي هنوز خيلي از مردم چشم اميدشون دنبال همين افراده يعني روشنفكرا و دانشجوها و تيوريسين ها . جنبش دانشجويي مرد ولي هنوز تفكراتش هست و تا براي هميشه اين تفكر نابود نشه ممكن نيست ايران درست بشه.

ghaboli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از faridbahal :
به نظرت چند دهه بايد برگرده عقب تا به گذشته پرافتخارش برسه؟
اول - تا به حال كسي با عقب گرد به موفقيتي نرسيده
دوم - از روزي كه مردم توي انتخابات شركت نكنند تازه حركت براي يه تحول مثبت شروع ميشه. آخه از مردمي كه از ترس نگرفتن كوپن و از اين جور چيزها ميرن برخلاف عقيده شون راي ميدن انتظار افتخار هم ميشه داشت؟

faridbahal

Registered User
لایک‌ها
15
از سوالي كه پرسيدي فهميدم هنوز ايران زوده بتونه به بعضي از جونهاش تكيه كنه
من ربطش رو نميفهمم اول كه اين جمله رو خوندم فكر كردم منظورت دولت ايرانه!! اما بعدا دو زاريم افتاد من توي مسايل سياسي هيچ وقت ادعاي روشنفكري نخواهم كرد و از هيچ مثلا روشنفكري هم تبعيت نميكنم در كل ايرانيم ديگه!
قضيه خميني خيلي فرق داشت كه همه دنبالش افتادن سر بحث روشنفكريش نبود بلكه سر بهشت و جهنم رفتن بود قضيه جنگ ايران و عراق كه ايران با تجيزات كم به عراق اجازه ي تجاوز نداد سر دوست داشتن وطن نبود باز هم سر بهشت و جهنم بود
مطمئنم تا ساليان دور باز هم از اين قضيه ها پيش مياد پس من نبايد هم به اينده ي ايران اميد داشته باشم براي همين به نظر من يك عقب گرد براي ايران لازمه شايد اين عقب گرد برگرده به دوره ساسانيان زماني كه هنوز اسلام در ايران نيومده بود من فكر ميكنم اگه تا اون زمان عقب بريم و نذاريم اسلام وارد كشور بشه شايد در عرض 50 سال از همه ي كشورهاي صنعتي جلو بزنيم

بله ايران نبايد روي جوونهايي مثل من حساب كنه من هيچ وقت حاضر نيستم براي اين مردم برم جونم رو به خطر بندازم و يا برم زندان

دوم - از روزي كه مردم توي انتخابات شركت نكنند تازه حركت براي يه تحول مثبت شروع ميشه. آخه از مردمي كه از ترس نگرفتن كوپن و از اين جور چيزها ميرن برخلاف عقيده شون راي ميدن انتظار افتخار هم ميشه داشت؟
خيلي ببخشيد اما خيلي وقته كه خا×× ايراني جماعت رو كشيدن بدون اينكه خودش بفهمه

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
برادر اول از همه حرفت منو به اين فكر انداخت كه منظورت عقب گرد كشور ايرانه و به عقب برگشتن واسه همين اين حرفو زدم دومش بنظر من هم جون واسه چيزي دادن (بخصوص عقيده) يك اشتباه هست مگر در مواردي كاملا استثنايي(مثل اوايل جنگ ايران وعراق كه اگه جونها اقدام نميكردن الان اين كشور معلوم نبود وضعش چي شده).
منظور منم از بازگشت اين بود كه بفهميم ايران كجاست ، ايراني كيه ، كجاي اين جهان قرار داره ، چه كارهايي ازش برمياد ، آيا ميتونه دگرگون بشه و ...
خلاصه اينكه با توجه به پيشينه تاريخيش بفهمه آيا ايراني ميتونه دوباره مركز همه تغييرات در اين جهان باشه.
جالبه بدونين ايران معاصر در آسيا هميشه توي مسايل ملي به نوعي پيش تاز بوده مثلا با اينكه اكثر كشورهاي آسيايي حتي چين بنوعي مستعمره شدن ايران حداقل در ظاهر هرگز اينطوري نشد - ايران نخستين كشور انقلاب خيز جهانه(انقلاب كاوه) و در زمان معاصر هم پيشتاز بوده (انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامي) ولي هرگز هم نتيجه نگرفته ؟؟؟ اين يه علامت سوال خيلي خيلي بزرگه چرا ملتي با اينهمه قدرت در گذشته و اينهمه پويا هرگز نتونسته نتيجه مطلوب رو بگيره؟؟؟
جدا چرا نميشه ؟؟؟

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از iranvig :
برادر اول از همه حرفت منو به اين فكر انداخت كه منظورت عقب گرد كشور ايرانه و به عقب برگشتن واسه همين اين حرفو زدم دومش بنظر من هم جون واسه چيزي دادن (بخصوص عقيده) يك اشتباه هست مگر در مواردي كاملا استثنايي(مثل اوايل جنگ ايران وعراق كه اگه جونها اقدام نميكردن الان اين كشور معلوم نبود وضعش چي شده).
منظور منم از بازگشت اين بود كه بفهميم ايران كجاست ، ايراني كيه ، كجاي اين جهان قرار داره ، چه كارهايي ازش برمياد ، آيا ميتونه دگرگون بشه و ...
خلاصه اينكه با توجه به پيشينه تاريخيش بفهمه آيا ايراني ميتونه دوباره مركز همه تغييرات در اين جهان باشه.
جالبه بدونين ايران معاصر در آسيا هميشه توي مسايل ملي به نوعي پيش تاز بوده مثلا با اينكه اكثر كشورهاي آسيايي حتي چين بنوعي مستعمره شدن ايران حداقل در ظاهر هرگز اينطوري نشد - ايران نخستين كشور انقلاب خيز جهانه(انقلاب كاوه) و در زمان معاصر هم پيشتاز بوده (انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامي) ولي هرگز هم نتيجه نگرفته ؟؟؟ اين يه علامت سوال خيلي خيلي بزرگه چرا ملتي با اينهمه قدرت در گذشته و اينهمه پويا هرگز نتونسته نتيجه مطلوب رو بگيره؟؟؟
جدا چرا نميشه ؟؟؟

واسه اینه که هیچ دو نفری باه نمی سازند !!!!تو تجارت رو نگاه کن دونفر که باهم شریکند هر وقتی که بتوندند می خواهن جدا و مستقل بشند ;) زیادی هم تو این بحث پیشبری فرداست که یه سری قتل زنجیره ای تو پی تی راه بیوفته و سر آیدیتو زی آب کنن و سایتت دان بشه:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

خوبی کن

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
سروده هايي از كوروش هخامنش كه توسط سيد علي صالحي بازسرايي شده است :

مردان گيسو بافته من
با نيزه و سپر
از صحاري تفته خواهند گذشت
ما به ساحت آب و آرامش نيلوفران خواهيم رسيد
**** من آماده
بر بلندي هاي جهان آرام خواهد گرفت.
ده هزار مرد مزدا پرست من
ده هزارجاودانان من
با جوشن هايشان همه از فلس فلز
و بالاپوشي از كتان و ململ ارغوان
كمند بر شانه و
شمشير شسته به سوهان نور
از كوهستانها بي راه خواهند گذشت
ارابه هاي عظيم
صف به صف
از افق تا به افق
آسمان را گرفته اند.
سلحشوران سرزمين من چنين اند
فرزندان فره منش من چنين اند
و من سربازانم را دوست مي دارم
و من فرزندانم را دوست مي دارم
و من به آنان آموخته ام
كه راست گوي ودرست كردار برآيند
و به آنان گفتم :
بدي مكنيد تا بدي به شما نرسد
نيكي پيش بياوريد
تا نيكي به پيش بازتان بيايد
و بدانيد كه پروردگار
مردمان را در شادي و
شادي را براي مردمان آفريده است
و او كه شادماني را از مردمان بگيرد
بي شك از گماشتگان شيطان است
اينها همه چيزي از من خشنود است
خداوند، آدمي، عقاب، گندم و گوزن
رودها، كوه ها، دامنه ها، درياها
و من شاه شاهانم
جلال دانايي و
منزلت آدمي ام
چراغدارچهارجانب جهان.
من فرزند پاكي ها
بر اين سنگ سرد نوشتم:
هيچ يوغي برازنده انسان نيست

زمين نوآباد
زيست گاه آدمي است
گرامي اش مي دارم.
آدمي آبروي زمين است
حرمتش مي دارم.
باشد كه از من و مردمانم راضي باشند.
باشد تا مردمان از من درست كردار
خرسند باشند.
باشد كه شكست خوردگان ازمن درست گفتار
خرسند باشند
بدانيد كه شفاعت كوروش بي كرانه است
پس مهراسيد اي مظلومان
زيرا همه درامان من اند
من هرگز دوستدار ظلمت و اضطراب نبوده ام
چرا كه بخشندگي ، باور من است
و آيندگان بدانند
جزبردشمن لجوج و
جزبرمهاجم جبار
شمشير بر نكشيده ام
به حاكمان هفت اقليم مي گويم:
بر مظلومان و مردمان شمشير نكشيد
زيرا روزي بر شما شمشير خواهند كشيد
بزرگ باشيد
بخشنده باشيد و بي بديل
من هرگز هيچ شكست خورده اي را
تحقير نكرده ام
من هرگز هيچ اسيري را دشنام نداده ام
هميشه، هركجا، همگان را گرامي داشته ام
زيرا مدارا مكتب من است.​

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
به نقل از nasnas :
خوبي كن اين عجب عكسيه جدا . خيلي حال كردم تمام عكس معنيه . ممنون بابت شعري كه نوشتي :
سلحشوران سرزمين من چنين اند
فرزندان فره منش من چنين اند
و من سربازانم را دوست مي دارم
و من فرزندانم را دوست مي دارم
زنده باد خوبي كن گرامي.

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
داداش سرمن يكي خيلي وقته به باده (ولي اينم بدون هر كاري واسه ايران بكني،ايران فراموشش نميكنه هرگز همنطور كه نكرده با همه بي مهري فرزندانش)

بالا