برگزیده های پرشین تولز

بحث و گفتگو پیرامون یوتیوب و کانال های فارسی زبان

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,211
۱- مانیتایز شدن ربط به طول ویدیو نداره اما زیر ۸ دقیقه نمی تونید وسط ویدیو تبلیغ بذارید
۲- فعلا که مشکل خاصی نبوده با *** انجام دادن همه، اما برای اطمینان با vps بزنید بهتره
ممنون آخه فکر کنم همین جا نوشته بودند که گوگل ویدئوی خیلی کوتاه رو برای کسب در آمد تایید نمیکنه!
یعنی زیر یک دقیقه فقط اول و آخرش میشه تبلیغ گذاشت؟

ideaneshan

Registered User
لایک‌ها
1,356
کار کردن رو یوتیوب خیلی سخته و ریسک بالایی داره.
من خودم یکی دوسال درگیرش بودم البته نه بصورت جدی
ممکنه همین فردا تبلیغ دهنده ها به یوتیوب اعتراض کنن و برای کاربرای ایرانی تبلیغ پخش نشه.به همین سادگی درآمد یوتیوبر های ایرانی صفر میشه.
یا مثلا اگر سهوا تو ویدیو ها از صوت و تصویر کپی رایت دار استفاده بشه بلافاصله اخطار کپی رایت میده.سه تا اخطار کپی رایت در 90 روز موجب حذف کل کانال هایی که رو اکانت جیمیل هست میشه.
اگرم از عکسها و محتوای ازاد و رایگان استفاده بشه هم که reused content به حساب میاد و کانال اصلا مانتایز نمیشه.
کلا کسایی که فقط بخاطر کسب درآمد میرن سمت یوتیوب هیچوقت موفق نمیشن.مگر اینکه واقعا به تولید محتوا علاقه داشته باشن و محتوایی تولید کنن که تکراری و بی ارزش نباشه.
تقریبا هم سه چهار هزار دلار هزینه لازم داره.از جمع کردن یه سیستم گیمینگ برا کار رو فیلم گرفته تا خرید لنز و میکرووفن و حداقل دوتا اسکرین و ...

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
609
ممنون آخه فکر کنم همین جا نوشته بودند که گوگل ویدئوی خیلی کوتاه رو برای کسب در آمد تایید نمیکنه!
یعنی زیر یک دقیقه فقط اول و آخرش میشه تبلیغ گذاشت؟
احتمالش هست تایید نشه
چون گوگل روی کیفیت محتوا حساسه
اول ویدیو خودش اتوماتیک میذاره

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
609
ممکنه همین فردا تبلیغ دهنده ها به یوتیوب اعتراض کنن و برای کاربرای ایرانی تبلیغ پخش نشه.به همین سادگی درآمد یوتیوبر های ایرانی صفر میشه.
یا مثلا اگر سهوا تو ویدیو ها از صوت و تصویر کپی رایت دار استفاده بشه بلافاصله اخطار کپی رایت میده.سه تا اخطار کپی رایت در 90 روز موجب حذف کل کانال هایی که رو اکانت جیمیل هست میشه.
اگرم از عکسها و محتوای ازاد و رایگان استفاده بشه هم که reused content به حساب میاد و کانال اصلا مانتایز نمیشه.
کلا کسایی که فقط بخاطر کسب درآمد میرن سمت یوتیوب هیچوقت موفق نمیشن.مگر اینکه واقعا به تولید محتوا علاقه داشته باشن و محتوایی تولید کنن که تکراری و بی ارزش نباشه.
تقریبا هم سه چهار هزار دلار هزینه لازم داره.از جمع کردن یه سیستم گیمینگ برا کار رو فیلم گرفته تا خرید لنز و میکرووفن و حداقل دوتا اسکرین و ...
خب این مواردی که می فرمایید بدیهی هستن
مثلا شما از مطالب دیگران استفاده نباید بکنید و محتوای شما باید با ارزش و منحصر به فرد خودتون باشه
در مورد درآمد ایرانیا هم ربطی به اعتراض کسی نداره
همین الانم برای ایرانی های تبلیغی نمایش نمیده (درآمد فعلی ایرانی ها به دلیل ای پی غیرایران هست)
هزینه ۳-۴ هزار دلاری که میگید خیلی خیلی زیاد گفتید
با ۲ یا ۳ میلیون برای شروع میشه

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
شما اگر در عرض چند دقیقه بری و در چندین کانال با فاصله خیلی کوتاه کامنت بزاری یوتیوب کامنت شما رو اسپم تشخیص میده و منتشر نمیکنه. مخصوصا اینکه برای سهولت خودت بجای تایپ کردن یه متن اماده رو کپی کنی و در 10 تا کانال همون متن رو بعنوان کامنت بزاری غیر از این صاحب کانال میتونه تنظیم کنه که کامنت ها با تایید انجام بشه.
هیچ کدوم از این مواردی که ذکر کردید، برای من صدق نمی کنه! موردی که در عرض چند دقیقه با فاصله کوتاه، کامنت بذاری، همون موقع اکشن بلاک می کنه و پیام میده که امکان ثبت نظر نیست.
برای نمونه:
بعد از یک هفته وارد یوتیوب شدم؛ رفتم چندتا ویدیوی یک کانال رو دیدم. بعدش سابسکرایب کردم. رفتم اولین کامنتی که دادم و حاوی کلمه "کانال" بود، بعد از 30 تا 50 ثانیه، خیلی نامحسوس حذف شد! حالا همین کامنت رو به جای "کانال" می نویسم؛ "چنل" به راحتی ارسال میشه و حذف نمیشه. احتمالاً به این خاطر است که کامنت هایی که قبلاً (مثلاً چند ماه پیش) دادم، زیاد از این کلمه استفاده کردم! برداشت من اینه که یوتیوب روی تکرار زیاد "کلمه" در مجموع کامنت های طرف، حساسه و ممکنه کامنت های آینده فرد رو اسپم تشخیص بده و حذف کنه!

رفیق شما بیخیال یوتیوب شو برو دنبال یه سیستم دیگه !!
😄 درسته ولی سیستم دیگه ای فعلاً جواب نمیده.
بعضی جاها هم واقعاً درست میگم دیگه! مثلاً نباید یه پیام خصوصی داشته باشه؟ یا اوایل کار، وقتی سابسکرایب ها رو شمارش نمی کنه، واقعاً رو اعصابه... طرف میگه من ساب کردم ولی برای طرف مقابل شمارش نمیشه و اینجا صاحب کانال فکر می کنه که اون فرد داره بهش دروغ میگه؛ حالا نگو که این وسط یوتیوب داره خرابکاری می کنه! 😅

Last edited:

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
کار کردن رو یوتیوب خیلی سخته و ریسک بالایی داره. ممکنه همین فردا تبلیغ دهنده ها به یوتیوب اعتراض کنن و برای کاربرای ایرانی تبلیغ پخش نشه. به همین سادگی درآمد یوتیوبر های ایرانی صفر میشه.
تایید تایید تایید
صحبت هاتون کاملاً تایید میشه. اگه هدف، فقط کسب درآمد باشه، ارزش نداره. خصوصاً اینکه حتی بعد از مانیتایز شدن هم ممکنه درآمد چشمگیری نداشته باشه و به زحمت جوابگوی هزینه ها باشه.

اما من یک تفاوت مهم در نوع کاربران یوتیوب و اینستاگرام و... متوجه شدم و اون دقت نظر بالای کاربران استفاده کننده از یوتیوب است. کاربران و بازدیدکنندگان یوتیوب خیلی دقیق هستند و می تونند با انتقادهای صریح، شما رو در تهیه ویدیوهای بهتر، یاری کنند ولی من اصلاً همچین تجربه ای با کاربران اینستاگرام و... نداشتم...

Yossef

Registered User
لایک‌ها
408
هیچ کدوم از این مواردی که ذکر کردید، برای من صدق نمی کنه! موردی که در عرض چند دقیقه با فاصله کوتاه، کامنت بذاری، همون موقع اکشن بلاک می کنه و پیام میده که امکان ثبت نظر نیست.
برای نمونه:
بعد از یک هفته وارد یوتیوب شدم؛ رفتم چندتا ویدیوی یک کانال رو دیدم. بعدش سابسکرایب کردم. رفتم اولین کامنتی که دادم و حاوی کلمه "کانال" بود، بعد از 30 تا 50 ثانیه، خیلی نامحسوس حذف شد! حالا همین کامنت رو به جای "کانال" می نویسم؛ "چنل" به راحتی ارسال میشه و حذف نمیشه. احتمالاً به این خاطر است که کامنت هایی که قبلاً (مثلاً چند ماه پیش) دادم، زیاد از این کلمه استفاده کردم! برداشت من اینه که یوتیوب روی تکرار زیاد "کلمه" در مجموع کامنت های طرف، حساسه و ممکنه کامنت های آینده فرد رو اسپم تشخیص بده و حذف کنه!

😄 درسته ولی سیستم دیگه ای فعلاً جواب نمیده.
بعضی جاها هم واقعاً درست میگم دیگه! مثلاً نباید یه پیام خصوصی داشته باشه؟ یا اوایل کار، وقتی سابسکرایب ها رو شمارش نمی کنه، واقعاً رو اعصابه... طرف میگه من ساب کردم ولی برای طرف مقابل شمارش نمیشه و اینجا صاحب کانال فکر می کنه که اون فرد داره بهش دروغ میگه؛ حالا نگو که این وسط یوتیوب داره خرابکاری می کنه! 😅
این نظر گذاشتن شما آیا مزیتی داره برای کانال خودتون؟

ideaneshan

Registered User
لایک‌ها
1,356
تایید تایید تایید

صحبت هاتون کاملاً تایید میشه. اگه هدف، فقط کسب درآمد باشه، ارزش نداره. خصوصاً اینکه حتی بعد از مانیتایز شدن هم ممکنه درآمد چشمگیری نداشته باشه و به زحمت جوابگوی هزینه ها باشه.

اما من یک تفاوت مهم در نوع کاربران یوتیوب و اینستاگرام و... متوجه شدم و اون دقت نظر بالای کاربران استفاده کننده از یوتیوب است. کاربران و بازدیدکنندگان یوتیوب خیلی دقیق هستند و می تونند با انتقادهای صریح، شما رو در تهیه ویدیوهای بهتر، یاری کنند ولی من اصلاً همچین تجربه ای با کاربران اینستاگرام و... نداشتم...
محیط اینستاگرام عوام پسندانس.
یعنی میخوای بازدید و فالوور بگیری فقط باید چیزی رو بگی که مردم دوست دارن ببینن و بشنون.درست و غلطش مهم نیس.
اما یوتیوب محیطش فنی تر و تخصصی تره.بازدید کننده ها رو جزییات و صحت و سقم محتوا خیلی اهمیت میدن.
اگه یه سری مولفه ها تو تولید محتوا رعایت نشه فعالیت بی نتیجه میشه

ms368

Registered User
لایک‌ها
8,693
منم اوایل فکر میکردم با یه ستاپ حرفه ای بهتر میتونم محتوا تولید کنم
رفتم یه دوربین خریدم الان حدود ۳۰تومنه و یه مانیتور آلترا واید ۲۹ اینچی مخصوص طراحی که الان حدود ۲۰ تومنه
و البته چیزای دیگه هم مثه خریدن یه میز و کلی ابزارات برقی حرفه ای برای نجاری که اونا به قیمت امروز بالای ۳۰ تومنه
و یه سری لوازمات دیگه مثه ارتقا سیستم و هارد ssd و سه پایه حرفه ای و میکروفون و ریموت و ... که پایه خالی الان ۳۰۰دلار پولشه و تو ایران نیست
حتی رفتم توی حیاطمون یه اتاقک تروتمیز لاکچری ساختم که ۶۰درصدش فقط شیشه ضخیم سکوریت بود و هرکی پا میذاشت توش از این همه زیبایی و هزینه هایی که توش شده بود لذت میبرد که امروز بخوام اونو بسازم بالای ۵۰ خرجشه
چندتا ویدیو هم ساختم اما واقعا تنهایی نمیتونستم ادامه بدم و شکست خوردم
همه رو بعد از شکست فروختم بجز مانیتور

قبل از اینکه اینهمه هزینه کنم هم یه ویدیو تو یوتیوب بدون امکانات ساختم، که اون ویدیو بازدید قابل قبولی گرفت و هنوزم داره بازدید میگیره

میخام بگم که همه چی امکانات نیست و خیلی از کانال های خارجی رو میشناسم که با یه گوشی آیفون 6 دارن ویدیو در سطح بازدید میلیونی میسازن

نیاز نیست واقعا هزینه های میلیونی کنی برای شروع
هروقت بازدیدات و ساب هات به حد قابل قبولی رسیدن اونوقت میتونی هزینه کنی

من الان یه بنده خدایی رو دارم آموزش میدم برا قرار دادن ویدیو تو یوتیوب و اینستا، باورت بشه یا نه این طرف با گوشی شیایومی ۵ داره ویدیو تو اتاقش میگیره بدون هیچ دکور و نوری
یه میکروفون بویا گرفته و تمام
ویدیوهاش تو یوتیوب بازدید داره، تو اینستا هم بدک نیست
تمام سرمایه ش اعتماد به نفسش برا ساخت محتوای تمام اختصاصی اونم نه به صورتی که بخواد ازش کسب درآمد کنه، فقط برا ساخت یه رزومه خوب و داشتن یک معروفیت نسبی برای آینده ش.

ideaneshan

Registered User
لایک‌ها
1,356
رفتم یه دوربین خریدم الان حدود ۳۰تومنه و یه مانیتور آلترا واید ۲۹ اینچی مخصوص طراحی که الان حدود ۲۰ تومنه
و البته چیزای دیگه هم مثه خریدن یه میز و کلی ابزارات برقی حرفه ای برای نجاری که اونا به قیمت امروز بالای ۳۰ تومنه
و یه سری لوازمات دیگه مثه ارتقا سیستم و هارد ssd و سه پایه حرفه ای و میکروفون و ریموت و ... که پایه خالی الان ۳۰۰دلار پولشه و تو ایران نیست
حتی رفتم توی حیاطمون یه اتاقک تروتمیز لاکچری ساختم که ۶۰درصدش فقط شیشه ضخیم سکوریت بود و هرکی پا میذاشت توش از این همه زیبایی و هزینه هایی که توش شده بود لذت میبرد که امروز بخوام اونو بسازم بالای ۵۰ خرجشه

قبل از اینکه اینهمه هزینه کنم هم یه ویدیو تو یوتیوب بدون امکانات ساختم، که اون ویدیو بازدید قابل قبولی گرفت و هنوزم داره بازدید میگیره

میخام بگم که همه چی امکانات نیست و خیلی از کانال های خارجی رو میشناسم که با یه گوشی آیفون 6 دارن ویدیو در سطح بازدید میلیونی میسازن

من الان یه بنده خدایی رو دارم آموزش میدم برا قرار دادن ویدیو تو یوتیوب و اینستا، باورت بشه یا نه این طرف با گوشی شیایومی ۵ داره ویدیو تو اتاقش میگیره بدون هیچ دکور و نوری
تمام سرمایه ش اعتماد به نفسش برا ساخت محتوای تمام اختصاصی اونم نه به صورتی که بخواد ازش کسب درآمد کنه، فقط برا ساخت یه رزومه خوب و داشتن یک معروفیت نسبی برای آینده ش.
درسته.
منم از اول گفتم باید به تولید محتوا علاقه داشته باشی و حرف تازه ای برای زدن داشته باشی تا موفق بشی.خیلیا فقط به امید کسب درآمد دلاری تصمیم به یوتیوبر شدن میگیرن که به هیچ جا هم نمی‌رسن حالا هرچقدر هم که هزینه کنند..اکثر یوتیوبر های موفق از ابتدا برا کسب درآمد نیومدن یوتیوب
این ابزار و امکانات هم فقط برای اینه که سرعت و کیفیت کار بیاد بالاتر.
اگر نه پونصد میلیون هم هزینه کنی ولی بیای ویدئو درمورد معرفی و نصب وردپرس بذاری خب مشخصه به جایی نمی‌رسه

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
609

فارسی زبان انجام دادید یا انگلیسی؟

ms368

Registered User
لایک‌ها
8,693
فارسی زبان انجام دادید یا انگلیسی؟
هم فارسی
هم انگلیسی
تا دلت بخواد اطلاعات از فروم های یوتیوب خارجی بدست اوردم
برای تست ویدیوهای زیادی اپلود کردم
متاسفانه موضوعی که انتخاب کرده بودم زحمت زیادی داشت و توی فیلمبرداری به تنهایی نمیتونستم انجامش بدم
خود نجاری سرو صدای زیادی داشت و البته احتیاط زیادی هم میخواست چون با ابزارات برقی خطرناکی سرو کار داشتم که تازه باهاشون اشنا شده بودم و کنترلشون برام سخت بود
نیاز بود برا هر ویدیو ۱۴ ۱۵ بار حداقل لوکیشین دوربین تغییر کنه
حالا ابزار الات روشنه و شما هر دفعه با خاموششون کنی و با دستای کثیف بری سمت ۳ پایه و تنظیم کنی دوربین و زوم و نور دوربینو
این وسط یهو به خودت میای میبینی دوربین پر از گردوخاک شده و لنزو هر دفعه باید تمیز کنی و اون همه ابزارو هر دفعه خاموشو روشن کنی و تمیزشون کنی و کلی مشکلات دیگه مثه صدا که دیوونت میکنه
البته اتاقکم ۱۵ متری بود و صدا بیرون نمیرفت چون ضد صداش کرده بودم تا همسایه ها شاکی نشن و خودمم گوشی میزاشتم تا صدا اذیتم نکنه اما باز خطرناک بود نشنیدن بعضی از صداهای اون ابزارات
من یه بار دستگاه اصلی که اسمش اره میزی بود خاموش بود و دستم اتفاقی خورد به تیغه دستگاه و مجبور شدم رفتم بخیه کردم، اگه خدایی نکرده دستگاه روشن بود دستمو قطع میکرد

خلاصه موضوعی که انتخاب میکنید رو بررسی کنید که بتونید تنهایی انجامش بدید وگرنه زود خسته میشید.

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
609
هم فارسی
هم انگلیسی
متاسفانه موضوعی که انتخاب کرده بودم زحمت زیادی داشت و توی فیلمبرداری به تنهایی نمیتونستم انجامش بدم
خود نجاری سرو صدای زیادی داشت و البته احتیاط زیادی هم میخواست چون با ابزارات برقی خطرناکی سرو کار داشتم که تازه باهاشون اشنا شده بودم و کنترلشون برام سخت بود
حالا ابزار الات روشنه و شما هر دفعه با خاموششون کنی و با دستای کثیف بری سمت ۳ پایه و تنظیم کنی دوربین و زوم و نور دوربینو
این وسط یهو به خودت میای میبینی دوربین پر از گردوخاک شده و لنزو هر دفعه باید تمیز کنی و اون همه ابزارو هر دفعه خاموشو روشن کنی و تمیزشون کنی و کلی مشکلات دیگه مثه صدا که دیوونت میکنه
البته اتاقکم ۱۵ متری بود و صدا بیرون نمیرفت چون ضد صداش کرده بودم تا همسایه ها شاکی نشن و خودمم گوشی میزاشتم تا صدا اذیتم نکنه اما باز خطرناک بود نشنیدن بعضی از صداهای اون ابزارات
من یه بار دستگاه اصلی که اسمش اره میزی بود خاموش بود و دستم اتفاقی خورد به تیغه دستگاه و مجبور شدم رفتم بخیه کردم، اگه خدایی نکرده دستگاه روشن بود دستمو قطع میکرد

خلاصه موضوعی که انتخاب میکنید رو بررسی کنید که بتونید تنهایی انجامش بدید وگرنه زود خسته میشید.
شما یه کار خیلی خیلی تخصصی و سخت انتخاب کردید
موضوع کانال DIY بود یا آموزش؟
زبان انگلیسی بازدیدی گرفت؟
اگر کانالتون هنوز هست میشه لینک بدید ببینم ویدیوهاتون رو؟

Yossef

Registered User
لایک‌ها
408
هم فارسی
هم انگلیسی

به نظر من این شکل ویدیو کار 3-4 نفر هست نه یه نفر.
ولی اگه میتونستید چند نفر رو بیارید و همکاری کنید برای 1 سال میتونستید بازدید و فیدبک مناسبی بگیرید. یوتیوب فقط زمان میخواد حداقل 10 ماه + آپدیت مناسب کانال

ms368

Registered User
لایک‌ها
8,693
شما یه کار خیلی خیلی تخصصی و سخت انتخاب کردید
موضوع کانال DIY بود یا آموزش؟
زبان انگلیسی بازدیدی گرفت؟
اگر کانالتون هنوز هست میشه لینک بدید ببینم ویدیوهاتون رو؟
چندتا کانال زدم هر کدوم فرق داشت طریقه کار، اما همش مربوط به نجاری
زبان انگلیسی بیشتر بازدید گرفت تا فارسی
کانال ها هست اما متاسفانه نمیتونم لینکاش بدم.

ms368

Registered User
لایک‌ها
8,693
دوستان از یوتیوب شورتس Youtube Shorts هم غافل نشید
چیزی که من الان باهاش آشنا شدم
و برای یکی از دوستانم یه ویدیو ۵۹ ثانیه ای آپلود کردم و البته همون روز هم اکانتشو توی یوتیوب ساختم
نتیجه این بود که بازدید گرفت اون ویدیو و برام عجیب بود چون اکانت جیمیل و یوتیوبش رو همون روز ساختم و همون روز هم بازدید گرفتم اما به شکل زیر

1620558803719.png

بدون اینکه از تگ shorts در دیسکریپشن یا تایتل استفاده کنم، یوتیوب براش بازدید از شورتس فرستاده و این بازدید ساعت به ساعت داره بیشتر میشه
البته فقط یه روز گذاشته و الان نزدیک ۱۰۰ تا بازدید خورده و برای کانالی که فقط یه روز افتتاح شده و هیچ ساب یا فعالیتی تو یوتیوب نداشته خیلی جالبه

اینجا بیشتر دربارش مطالعه کنید

Creators outside of India and the U.S. can still get started creating Shorts. Upload a vertical video up to 60 seconds and include #Shorts in the title or description of your video to help our system recommend your Shorts across YouTube.

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
این نظر گذاشتن شما آیا مزیتی داره برای کانال خودتون؟
برای شروع کار و جذب سابسکرایب راه دیگه ای در یوتیوب وجود نداره! کلاً در هنگام شروع، یوتیوب دست و پای شما رو کاملاً می بنده! نه خودش بازدید می فرسته و نه بازدیدکننده هایی که خودتون به دست آوردید رو شمارش می کنه! برای تست می تونید یه کانال راه اندازی کنید و آدرسش رو به 50 نفر از دوستان صمیمی تون بدید تا برن ویدیوها رو ببینند و نظر بدن و ساب کنند. ببینید؛ چندتاش رو شمارش می کنه.

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
دوستان از یوتیوب شورتس Youtube Shorts هم غافل نشید
اطلاع دارید که ویدیو حتماً باید عمودی باشه؟ همون زیر 60 ثانیه باشه ولی عریض نباشه، نمیره تو قسمت Shorts؟
پ.ن: با ویدیوهای عمودی میونه خوبی ندارم! و نظم سایر ویدیوها به هم میخوره.

ویرایش: الآن یکم جستجو کردم، گویا استاندارد ویدیوهای کوتاه همون حالت عمودی 720x1280 یا 1080x1920 است.
البته اگه بشه، ویدیوهای کوتاه رو چند روز بعد از ارسال حذف کرد؛ بدون اینکه به بازدید کانال آسیب برسه و یوتیوب کانال رو اسپم تشخیص نده، ایده خوبی برای من میتونه باشه!

Last edited:

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
کسی تا حالا YouTube Stories رو تست کرده که شبیه همون Youtube Shorts است ولی بعد از 7 روز حذف میشه و اینجور که گفته شده، برای کانال های با 10هزار ساب و بیشتر فعاله...
به عبارتی سوال من اینه که YouTube Stories تو قسمت پیشنهادها میره؟ یا فقط همون Youtube Shorts میره تو لیست پیشنهادها؟

A2D3D

Registered User
لایک‌ها
609
چندتا کانال زدم هر کدوم فرق داشت طریقه کار، اما همش مربوط به نجاری
زبان انگلیسی بیشتر بازدید گرفت تا فارسی
کانال ها هست اما متاسفانه نمیتونم لینکاش بدم.
به نظرم ادامه بدید
یک سالی وقت بذارید حتما جواب میگیرید
خیلی جالبه هر ایرانی که کانال داره، حاضر به معرفیش به ایرانیای دیگه نیست :D
خیلی به این موضوع برخوردم

بالا