برگزیده های پرشین تولز

AMiR MASouD

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
98
یکی از ایده های موجود در بازار ایران سرمایه گذاری در تجارت و تولید محصولات معدنی فلزی هستش. صنایع تبدیلی در کنار استخراج مواد معدنی باعث ارزش افزوده ی فوق العاده جذاب برای سرمایه گذاران با ریسک مدیریت شده هستش. البته هدف از این تاپیک کلی گویی و یا اقتصاد کلان نیستش، بیشتر هدف اینجانب سرمایه گذاری بر روی معادن کوچک و صنایع تبدیلی در مقیاس همان معادن با سرمایه های خصوصی هستش.

زنجیره ارزش معدن از استخراج ماده اولیه از معدن، فرآوری و فروش تشکیل شده است.
به زبان ساده تر این کار متشکل از تولید - اشتغال - صادرات هستش

برای مثال سرمایه گذاری در صنعت مس، سرب و روی را من با مثال در این قسمت بیشتر مطرح می کنم.
ایران یکی از کشورهای غنی معدن مس و روی در جهان هستش، همانطور که عرض کردم ما با معادن بزرگ هیچ کاری نداریم بلکه هدف تمرکز بر روی معادن کوچک ولی زودبازه با سرمایه های خصوص هستش. در ایران معادن کوچک بیشماری از کانی های مس و سرب و روی وجود دارد که هر کدام از نظر تخصصی ( کانی شناسی، زمین شناسی، نوع فرآوری و ... ) و یا جغرافیایی و ... مزیت ها و معایبی دارند.
این معادن کوچک هزینه های اکتشاف و استخراج نسبتاً پایینی دارند و شاید بعد از 6 ماه با سرمایه گذاری مشخص و برنامه ریزی شده با توجه به شرایط معدن ماده ی اولیه آنرا استحراج کرد، نکته ی قابل توجه در معدن این هستش که سرمایه گذار بعد از تصمیم بر مشارکت در این پروژه سرمایه خود را پله به پله تزریق می کند و در صورتیکه برنامه ی مشخص و نظامندی تبیین شده باشد در صورت شکست پروژه سرمایه گذار پول زیادی را از دست نمی دهد ! هرچند که قبل از ورود به این سرمایه گذاری خیلی از شرایط بررسی می شود و تقریباً شکست در این سرمایه گذاری 0 می باشد چراکه بسیاری از داده های موجود برای تصمیم گیری علمی و بر پایه تجزیه و تحلیل دقیق هستند ولی اگر به هر دلیل ماورایی پروژه به شکست روی آورد با توجه به تزریق سرمایه پله ای ضرر سرمایه گذار بسیار محدود می باشد.
بعد از استحراج ماده اولیه نباید انتظار خام فروشی داشته باشیم چراکه سود مجموعه را بسیار محدود می کند، جالب اینجاست که خیلی از معادن کوچک در ایران به همین دلیل که توجه معدن داران به استخراج و فروش ماده ی خام هستش نمی تواند ارزش افزوده خاصی را ایجاد کند، درعوض در صورت تاسیس صنایع تبدیلی در کنار این معادن باعث ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد شد.
پس مرحله بعد از استحراج ماده معدنی از معدن انتقال آن به کارخانه فرآوری تاسیس شده هستش و بعد از انجام پروسه ی تولید که در این مثال منظور کنسانتره های مس،سرب و روی هستش محصول نهایی آماده ی فروش هستش. محصولات کنسانتره مس، سرب و روی به راحتی و بدون بازاریابی به فروش می رسد به اینصورت که مشتری همیشه برای خرید بیشتر به شما فشار می آورد و شما دغدغه ی این موضوع را نخواهید داشت چیزی که تو این تجارت شما را اذیت خواهد کرد فقط بحث تولید برنامه ریزی شده هستش. به خصوص چینی ها که همیشه از کنسانتره های فلزی استقبال بی نظیری می کنند و شاید از معدود کالاهای غیر نفتی می باشد که ما تولید می کنیم و آنرا به چین صادر می کنیم !

با توجه به رشد محسوس روز به روز "مس" و سرب و روی پیشنهاد بنده فعالیت در این زمینه هستش.

بر خلاف خیلی از تجارت های دنیا، تجارت مواد معدنی فلزی نیازمند بازاریابی قوی نداشته است چراکه این مشتری ها هستند که همواره از شما تقاضای این محصولات را دارند و گلوگاه شما در قسمت تولید هستش، برای مثال یک رستوران شناخته نشده و حتی شناخته شده نیز همیشه دغدغه ی جذب مشتری بیشتر را به دوش می کشد و یا فروش محصولات وارداتی همیشه نیازمند به بازاریابی قوی و نظامند هستند که در نتیجه ی آن اقدام به سفاراشات بیشتر و کسب ارزش افزوده بیشتر صورت می گیرد و اما این قضیه در فروش محصولات معدنی فلزی کاملاً فرق دارد. برای مثال فروش کنسانتره های مس، سرب ، روی و ... نه تنها در بازار داخل مشتری های بالقوه و بالفعل دولتی و خصوصی دارد بلکه چینی ها تشنه ی این محصول هستند، هنر بازاریابی در اینجا کاملاً متفاوت هستش چراکه در عمده ی تجارات ها بازاریاب برای کسب مشتری بیشتر تلاش می کند ولی در محصولات معدنی فلزی بازاریاب برای قیمت بیشتر تلاش می کند.

خیلی از سرمایه گذاران ما از این تجارت و تولید سودده اطلاعات آنچنانی ندارند برای همین منظور در تلاشم که با این تاپیک ایده ی سرمایه گذاری در این بخش را مطرح کنم. هدف از این تاپیک تاسیس یک تعاونی متشکل از سرمایه گذاران با سرمایه های اندک هستش به این منظور که هرکدام از سرمایه گذاران بخشی از سرمایه را تامین کنند و به همت یکدیگر مجموعه ای را در این راستا تشکیل دهیم. برای اطلاع بیشتر از پروژه در همین تاپیک و یا در پیام خصوصی و یا به صورت تلفنی/حضوری پاسخگو تمام کاربران پی تی می باشم.

cybermind

Registered User
لایک‌ها
481
شما خودتون چه تجربه عملی در این زمینه دارید؟

AMiR MASouD

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
98
شما خودتون چه تجربه عملی در این زمینه دارید؟

بنده تو همه ی زمینه های که نگارش کردم تجربه موفق و ناموفق داشتم، البته جسارتاً اگر امکانش باشه بتونیم راجب ضعف ها و قوت های پروژه ای که من مطرح کردم بحث و گفتگو بشه خیلی عالی می شه ...

robocop-game

Registered User
لایک‌ها
1,862
دوستان عزیز
یه موردی هست یکی یه معدنی سراغ داره میگه مشتری پیدا کن فروش بره تا درصدی به ما پول بده
برای فروش معدن باید چیکار کرد؟ راهش چیه؟ مشتری از کجا پیدا کنم؟

AMiR MASouD

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
98
دوستان عزیز
یه موردی هست یکی یه معدنی سراغ داره میگه مشتری پیدا کن فروش بره تا درصدی به ما پول بده
برای فروش معدن باید چیکار کرد؟ راهش چیه؟ مشتری از کجا پیدا کنم؟

سلام

بله یکی از کسب و کارهایی که تو زمینه معدن مطرح هستش واسطه گری برای فروش معدن و خود محصولات می باشد. خیلی ها تو همین زمینه مشغول هستند و از حق نگذریم کسانیکه تو این زمینه حرفه ای برخورد کردند درآمدهای خوبی هم کسب کردند . تعریف واسطه گری در این شغل مثل بازار مسکن می مونه با این تفاوت که مخاطبان دیگر مردم عادی نیستند و به جاش اکثراً شرکت های سرمایه گذاری و یا تجاری و تخصصی هستند که عمدتاً به هدف سرمایه گذاری در این قسمت وارد می شوند .
خیلی از شرکت ها در این زمینه تاسیس شدند و حتی بعضاً چندین مهندس و دکتری معدن در این شرکت ها فعال هستند که یا معدن را با توجیه درست و علمی ( و یا مدارک سازی !!!! ) به شرکت های سرمایه گذاری و تولید کننده بفروشند و یا بعضی از همین شرکت ها محدود هایی را ثبت می کنند و کارهای اکتشافی را تا حدودی جلو می برند و بعد از اثبات ذخیره مناسب معدن را برای فروش عرضه می کنند. این کار در صورت نتیجه ی مثبت سود بسیار زیادی را عاید این شرکت ها می کنند.

و اما در رابطه با سوال شما، متاسفانه من نمی توانم دقیقا بگویم که فلان مکان مخصوص خرید و فروش معدن هستش و یا فلان شرکت را به شما معرفی کنم، اما همانطور که عرض کردم عمده ی خریداران این معادن باید شرکت های سرمایه گذاری که در این زمینه فعال هستند باشند پس اگر شما مصمم برای فروش این معدن هستید، می توانید با جستجو در انجمن های معدنی، نمایشگاه ها، گمرک ، سایت های اینترنتی و حتی اداره ثبت شرکت ها و ... این شرکت های را شناسایی فرمایید و بعد از اون با مراجعه به این شرکت ها و پرزنت کردن معدن انگیزه خرید را برای آنها فراهم سازید.
البته پیشنهاد می کنم قبل از ورود به این مرحله حتماً از نکات فنی معدن و شرایط دقیق آن اطلاعات کاملی داشته باشید و اگر در این زمینه فعالیت نداشتید حتماً مطالعه فرمایید چراکه بعد از کلی زحمت اگر به شرکتی که تمایل برای خرید داشت مراجعه کردید و ادبیات و اطلاعات کافی این زمینه را نداشتید به راحتی پیشنهاد شما در ملاقات اول منتفی خواهد شد. به خصوص بنده پیشنهاد می کنم که هدف سرمایه گذاری را برای شرکت خریدار کاملاً معرفی کنید و نقطه ضعف ها و تهداد هارا کاملاً آشنایی داشته باشید که بتوانید جواب ریسک ها و ... را به مدیران آن شرکت بدهید.
نکته ای دیگر که مطمعن باشید معدندار با شما هماهنگ هستش و حق و حقوق شما رعایت می شود.

در آخر اینکار فقط یک دلالی ساده نیستش، چراکه با یک معرفی ساده شما نمی توانید پروژه را به اتمام برسانید بلکه شما به عنوان یک مشاور باید با تمام زوایای کار آشنایی داشته باشید و در نهایت در صورت رعایت تمام موارد گفته شده و نگفته شده مطمعناً در اینکار سود بسیار زیادی هستش .

برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

بالا