برگزیده های پرشین تولز

زنبورداری چاره مشکلات بیکاری و اقتصادی

Moein TN

Registered User
لایک‌ها
52
ولسوالی مارمل در 50 کیلومتری مرکز شهر مزارشریف واقع شده است زنان کمتر فعالیت بیرون از خانه دارند، اما فروزان 19 ساله در این ولسوالی، فارم کوچک زنبورداری ایجاد کرده و عسل تولید می‌کند.
او در مورد اینکه چرا این شغل را انتخاب کرده است به اسپوتنیک می‌گوید:
«زمانی که خرد بودم در مکتب درس‌هایی در مورد نگهداری و پرورش زنبور خواندیم و از آن زمان به این کار علاقمند شدم. خوشبختانه سه سال پیش اعضای نهاد «دست در دست» (Hand in Hand International) به ولسوالی مارمل آمدند و پروژه‌های‌ شان را تشریح کردند. یکی از پروژه‌های شان حمایت از زنبوداری بود. من که علاقمند این شغل بودم از این سازمان قرضه کوچک گرفتم و با خرید دو کندوی عسل، پرورش زنبور عسل را با این سازمان فرا گرفتم».
این دختر نوجوان 19 ساله، در مورد ایجاد این فارم و اینکه چگونه این شغل زندگی‌اش را تغییر داده است، روایت می‌کند:
«پیش از ایجاد فارم زنبورداری مشکلات زیادی داشتیم از جمله مشکلات اقتصادی فامیل. کشت و زراعت تنها منبع درآمد ما بود. پس از شروع پرورش زنبورداری مشکلات ما کمتر و تاجایی حل شده است و پرورش زنبور عسل سبب شده که ما دیگر با مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات دچار نشویم».
فروزان که در آخرین سال مکتب قرار دارد، در مورد این‌که آیا در آینده هم این شغل را ادامه می‌دهد یا نه، می‌گوید:
«آرزو دارم بتوانم درس‌هایم را در دانشگاه ادامه دهم. نگهداری از هزاران لانه و ده‌ها کندوی زنبور کار سنگینی نیست و می‌توانم این کار را همزمان با درس و کار خانه انجام دهم».
او با فراگیری این حرفه نیم بیشتری از مشکلاتش حل شده و آینده اش هم تضمین است.
این ویدیو میتواند شما راهم با این حرفه آشنا کند
برای دیدن ویدیو کلیک کنید

بالا