برگزیده های پرشین تولز

شبهای روشن

haji gheirat

Registered User
لایک‌ها
4
نقدی بر نقدهای فيلم شبهای روشن

چند وقتيکه يک علاقه کشف نشده ای در خودم پيدا کردم شايد بپرسيد اين علاقه چی هست ؟
براتون ميگم من متوجه شدم که
دوست دارم نتيجه ته نشين شده فيلمهايی که ديدم رو بنويسم ونوشته رو به اشتراک بگذارم فکر ميکنم به اينکار نقادی هم ميگن .البته من مثل هر نقاش وگرافيست ديگه ای اين کار رو در مورد نقاشی و اصولا تصوير بارها وبارها انجام دادم ولی د رمورد فيلم نه خيلی ...خوب حالا همين احساس رو در مورد آخرين فلمی که ددم دارم "شبهای روشن " فيلمی عاشقانه که اين روزها در سينماهای تهران در حال اکران شدن است .
بعد از ديدن فيلم احساس عجيبی داشتم . احساسی که خيلی وقت بود تجربه نکرده بودم يا حداقل در مورد فيلمهای ايرانی چند
سال اخير برام اتفاق نيفتاده بود اين همون حسی که آدمها وقتی يک فيلم عاشقانه ميبينند و با شخصيتهاش احساس همزاد پنداری
ميکنند بهشون دست ميده .نمی دونم شمايی که در حال خوندن اين نوشته ها هستيد تجربه کرديد يا نه ولی می تونم بگم مثل
باز گشتی چند ساعته به دوره اولين عشق واقعی آدم .

قبل وبعد ازديدن فيلم با يک دسته واکنش ونقد نسبت به فيلم مواجه شدم که برام آشنا ولی نا خوشايند بود .بارها وبارها شنيدم وخوندم
که در مورد فيلم اين حس وجود داره که توی ايران اصلا امکان نداره يک پسر بتونه يک دختر رو 4 شب ببره خونش و باهاش زندگی
کنه و... اين خلاف عرف جامعه فعلی ماست واز اين نوع برخوردها که شايد شما هم با اون برخوردکرده باشيد يا خودتون هم همين حس رو داشته باشید .
بعد ازفکر کردن به اين موضوع متوجه شدم که ما نسل جديد وجوان ايرانی تحت تناقضات شديد فکری ورفتاری که در اون بزرگ شديم
دارای يک حس خودسانسوری و محدود ی سازی شخصی هستيم که البته من هم به عنوان نويسنده اين متن از اون مستثنی نيستم .

آيا متوجه شديد که فضای اکثر فيلمهای مثلا آمريکائی یا اروپائی يا حتی شرقی خيلی شبيه فضای واقعی زندگی فعلی وجاری درکشور سازنده اين فيلمها نيست ؟
به نظر شما جالب نيست که ما فضای غير واقعی اين فيلمها رو ميبينيم ولی اصلا احساس بدی نسبت به اون نداريم ولی همين که اين اتفاق در مورد يک فيلم ايرانی حادث ميشه به نظر اکثرمون عجيب- سخيف وغير واقعی مياد .من احساس ميکنم ما ناخود آگاه
عادت بدی پيدا کرديم که باعث ميشه هر چيزی که به نظرمون با واقعيت حاکم به کشورمون متفاوت باشه رو وارد دسته تخيلهای
سخيف بكنيم وبه راحتي ا ز جنبه هاي مثبت اون تخيل به راحتي عبور كنيم .....

البته اين نظر شخصي منه ... ولي به عنوان كسي كه تو اين فضا ست و كمي هم ا ز تصوير و هنر ميدونه فكر ميكنم بد نباشه اين موضوع رو
با دقت بيشتري بررسي كنيم و جبهه گرفتن در مقابل أثار هنري رو كنار بگزاريم و بتونيم جنبه هاي مثبت هر اثر هنري رو هم ببينيم

واي حاجي هم انقدر روشنفكر خودم كف كردم
زت زياد

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918

niterider

Registered User
لایک‌ها
3
منم مثل احسان همين فكر رو كردم. البته فكر كنم خودت هم دوست داشتي ما همين فكر رو بكنيم

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
ولی فیلم خیلی باحالیه این فیلم.
من می خوام دوباره برم ببینمش.

Sabzine

Registered User
لایک‌ها
142
به نقل از b_amighi :
من فيلمهاي ايراني رو اصولاً نمي بينم حتي توي تلويزيون.
....... داري اشتباه بزرگي رو مرتكب ميشي..... تلويزيون رو كه ولش كن.... ول معطله!! :D ....... ولي يه ذره با فيلم ايرانيا مهربون تر باش !!! ;).....WWW.SABZINE.COM

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
آقا اما چقدر این dialog های شب های لس آنجلس قشنگه...ما همه صبح ظهر شب داريم از این dialogها استفاده میکنيم...
کلی فيلم نامه نويس داشته ها...

Sabzine

Registered User
لایک‌ها
142
به نقل از en2fa :
آقا اما چقدر این dialog های شب های لس آنجلس قشنگه...ما همه صبح ظهر شب داريم از این dialogها استفاده میکنيم...
کلی فيلم نامه نويس داشته ها...
آره..... يكي ديالوگهاي "شب های لس آنجلس"..... يكي هم ديالوگهاي كارهاي استاد " علي حاتمي ".....از جفتشون ادب و معني چكه چكه ميكنه !!!!!! :shock: ..... راستي روح استاد شاد ....خيلي به گردن سينماي ما حق داره.....حقش بود يه تاپيك به مناسبت سالگردش باز ميكرديم...... كوتاهي كرديم !!! :? هنوز هم دير نشده .....ما كه پايه هستيم....يكي "يا علي" رو بگه و شروع كنه ....ما مخلصش هم هستيم !!! ;) ........WWW.SABZINE.COM

kami

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2
سلام.به نظرم حتي اگه شوخي هم باشه شوخي مناسبي نيست كه شبهاي لس آنجلس با ديالوگ هاي كارهاي حاتمي مقايسه بشه.

kami

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2
در مورد تاپيك هم راه بنداز پرش مي كنيم.!

Sabzine

Registered User
لایک‌ها
142
به نقل از kami :
سلام.به نظرم حتي اگه شوخي هم باشه شوخي مناسبي نيست كه شبهاي لس آنجلس با ديالوگ هاي كارهاي حاتمي مقايسه بشه.
عليك سلام .....از "استاد حاتمي".....شما... و اهالي هنر معذرت ميخوام....... ولي, فكر نكنم " استاد حاتمي" احتياجي به دفاع كسي داشته باشه......اونقدر كارنامه طلائي و روشني داره كه احتياجي به اينجور شعارها نداره !!!!!! بهتر نيس بجاي شعار الكي يه كم تقدير عملي انجام بديم ؟!!!!..... "بياين انقدر شعار شعور نديم " !!! ;) WWW.SABZINE.COM

Sabzine

Registered User
لایک‌ها
142
به نقل از kami :
در مورد تاپيك هم راه بنداز پرش مي كنيم.!
از اينكه اجازه صادر فرمودين....ممنون.... لطف فرمودين ;) !!!! ايشا ا.... وقت داشته باشم , خودم تنهايي اين كار رو ميكنم!! ;) WWW.SABZINE.COM

rasoul03

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
شب های روشن نشون داد فاصله سینمای کلاسیک و هنری با سینمای گیشه ای چه قدر زیاده
فرزاد موتمن تنها ایرادی که داره اینه که خیلی عشق سینمای موج نوی فرانسه اس همین طور گدار
در لنگه کفش تو بیابون ....
راستی چند وقت دیگه نسخه وي سي دي فيلم وارد بازار مي شه.

بالا