برگزیده های پرشین تولز

مقاله: چرا نبايد تلويزيون با پنل IPS خريد؟

آيا به طور كلي با اين مقاله موافق هستيد؟؟؟

• آره

Votes: 0 0.0%
  • نه

Votes: 0 0.0%

• Total voters
    0

REZA Z8

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
230
درود بر شما

مقدمه:من به خاطر خاطرات خوبي كه از پنل ips در لپتاپ و گوشي تلفن همراه داشتم.زماني كه خواستم تلويزيون خريد كنم با تبليغات شركت ال جي مواجه شدم كه از پنل هاي ips در دستگاه هاي خود استفاده ميكند.و من خيلي خوشحال شدم.چون ips را دوست داشتم.ولي بعد از خريد فهميدم: ips در موبايل و در لپتاپ يا مانيتور مسئله اش فرق دارد با ips در تلويزيون...

ابتدا بدون هيچ تعارفي بايد خدمت شما عرض كنم كه پنل ips هيچ مزيتي نسبت به پنل هاي معمولي LED ندارد.
مگر اينكه پنل معمولي LED بسيار بي كيفيت باشد و شما را در بحث زاويه ديد اذيت كند.(كه خيلي كم اتفاق مي افتد.)
زاويه ي 178 درجه در IPS من نمي دونم به چه دردي مي خورد؟! چرا كه هيچ كسي با اين زاويه ها به دستگاه نگاه نمي كند.

مشكلاتي كه در IPS وجود دارد.

1.انعكاس شديد نور محيط در تلويزيون.
پنل هاي IPS از اين نظر بدترين نوع پنل هاي تلويزيون هستند.يعني حتي در شب كمترين نور منزل شما را منعكس مي كنند.دقيقا مانند آينه عمل مي كنند.يعني شما به وضوح مي توانيد اجسامي كه در منزل خود داريد را در پنل مشاهده كنيد.(من زماني فكر كردم كه برادرم در فيلم سينمايي آمريكايي بازي كرده!!! ولي بعد فهميدم كنار من نشسته و عكسش روي پنل افتاده است.)

lf6000-bright-room-small.jpg

2.مشكل CLOUDING يا ابري شدن در پنل هاي IPS مشكل رايجي است.
اگر شما هم جز افرادي هستيد كه به مشكل CLOUDING يا نشت نور از بك لايت TV حساس هستيد پنل هاي IPS مناسب شما نخواهد بود.
خوش بختانه بنده به اين مشكل برعكس خيلي ها حساس نيستم. كساني كه قصد تماشاي تلويزيون در محيط هاي تاريك و كم نور را دارند بايد به اين مشكل توجه كنند.
اين مشكل در واقع وجود لكه هاي نور مانند ابر در تصاوير سياه رنگ است.

uf7700-uniformity-small.jpg

3.BLACKS
اين مسئله هم شايد براي خيلي ها مهم باشد.براي خيلي ها هم مثل من مهم نباشد.
پنل هاي IPS رنگ مشكي را خوب نمايش نميدهند.يعني كنتراست خوبي ندارند.اگر به دنبال رنگ مشكي عميق هستيد پنل هاي IPS مورد خوبي نخواهد بود.

matrix-NEC2490WUXivsHPLP2475W.jpg

4.مشكل BACK LIGHT BLEEDING يا بيرون زدن نور از كناره هاي پنل هم متاسفانه در پنل هاي IPS وجود دارد و اين مورد بنده را كمي اذيت ميكند.
مخصوصا در فيلم هاي سينمايي كه بالا و پايين تصوير سياه است اين بيرون زدگي ها مشخصتر ميشود.

500x1000px-LL-6f0a87dc_WP_20131128_004.jpeg

5.DSE
واما ميرسيم به بدترين مشكلي كه در پنل هاي IPS بسيار شايع است و بسياري را ديوانه كرده است.
مشكل وجود لكه هاي سياه رنگ در تصوير.اين مشكل نام هاي زيادي دارد.اما رايجترين آنها
DIRTY SCREEN EFFECT يا به اختصار DSE
GRAY UNIFORMITY يا بهتر است بگويم BAD GRAY UNIFORMITY

اين لكه هاي سياه رنگ كه امروزه بسياري از كاربران مخصوصا ال جي در ايران و جهان اين مسئله را گزارش كرده اند در واقع هاله هاي سياه رنگي در تصوير هست كه در تصاوير يك دست و روشن در حال حركت خود را نمايان ميكند. مثلا در هنگام تماشاي فوتبال.وقتي كه دوربين حركت ميكند.اين لكه ها واقعا قابل مشاهده خواهد بود.(دقيقا انگار كه روي شيشه ي TV كثيف باشد يا دوده گرفته باشد.)
خوشبختانه در همه جاي جهان خريداران ميتوانند تا مدتي فقط به دليل عدم رضايت كالاي خود را مرجوع كنند.ولي در ايران شركت گارانتي كننده ال جي يعني گلديران اين مشكل را مشكل نميداند و چون در همه دستگاه هاي ال جي كم و بيش اين مشكل وجود دارد ميگويند كاري نميتوان كرد و مشتري مجبور به ادامه ي استفاده است.
عملا با تجربه اي كه دارم به شما ميگويم كه اين بدترين مشكلي است كه يك تلويزيون مي تواند داشته باشد و شما اصلا از دستگاهي كه براي آن هزينه كرده ايد لذت نميبريد.

برخي كاربران كه از خوش شانس ترين ها هستند اين لكه ها در دستگاه هاي آنها فقط در گوشه هاي تصوير است.و من به آنها توصيه ميكنم كه براي تعويض با شركت گلديران تماس نگيرند.چون اگر در وضعيت خوبي باشيد دستگاه را براي شما تعويض ميكنند و دستگاهي كه براي شما مي آورند بسيار بدتر از قبلي خواهد بود(تجربه ي يكي از اقوام.)
براي بنده و خيلي ها اين لكه ها در همه جاي تصوير هست.و بسيار آزار دهنده است.

اين مشكل در هنگام بازي GAME بسيار اذيت ميكند.زيرا حركت دوربين در دست شما است.

lf5500-dse-small.jpg

عكس بالا در واقع عكسي است كه از روي تلويزيون IPS ال جي گرفته شده.
درواقع تلويزيوني كه مشكلي نداشته باشد بايد عكس بالا را به صورت زير نمايش دهد.(در پايين عكس از تلويزيون OLED ال جي است)

eg9100-dse-small.jpg

البته پنل هاي IPS مزايايي هم دارند.از جمله مقاومت بيشتر در برابر ضربه دارند و زاويه ديد بهتري دارند.

اما در كل اگر نظر من را بعد از كلي تجربه بخواهيد: مي توانم بگويم پنل IPS پنل خوبي است.اما در موبايل و در لپتاپ خوب است. در تلويزيون خوب نيست.

اميدوارم دوستان ديگر هم نظراتشان را بگويند.
در نظر سنجي بالاي صفحه هم شركت كنيد.
با سپاس

انتشار مقاله با ذكر نام BABAKGOL مجاز خواهد بود.

Last edited:
بالا