برگزیده های پرشین تولز

کن جوتسو ( کارشناس متخصص موساشی)

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
یه عذرخواهی از استادان بزرگوار میکنم چون مطالب یکم بهم ریخته شده (از این ریو به اون ریو شده):)
واسه همین دارم مطالب رو سازماندهی میکنم ولی قبول داشته باشید که کار فوق العاده سختیه که در مورد کوریو های کن جوتسو بخوای صحبت اونم با این دانش اندک و ناچیز ما!!!!!!!!:(
از این به بعد یک ریو (مدرسه) رو تا جایی که امکانش هست معرفی میکنم بعد میرم سراغ مدرسه بعدی، فکر کنم اینجوری بهتر باشه!!!!!!!!!!!!
میخوام از مدرسه : هیوهو(هیهو) نیتن ایچی ریو شروع کنم(خیلی این مدرسه رو دوست دارم از اسمم مشخصه"موساشی")
بنیانگذار و کاتاها و تاریخچه و .....
اساتید عزیز هم اگر نظری برای بهتر شدن این بخش دارن و به من بگن خوشحال میشم!

miladninja

همکاربازنشسته ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
اساتید عزیز هم اگر نظری برای بهتر شدن این بخش دارن و به من بگن خوشحال میشم!
با سلام جناب موساشی عزیز
خوشحالم که همچنان تلاشهایت در این زمینه پایدار هست
اگر بتونی در تاپیک در مورد خود شمشیر هم برای دوستان صحبت کنی خیلی خوب میشه و.............
ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
با سلام جناب موساشی عزیز
خوشحالم که همچنان تلاشهایت در این زمینه پایدار هست
اگر بتونی در تاپیک در مورد خود شمشیر هم برای دوستان صحبت کنی خیلی خوب میشه و.............
ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه
سلام استاد
بله حتما

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
兵法二天一流
هیوهو نیتن ایچی ریو یا (هی هو نیتن ایچی ریو)
هی هو یا هیوهو در زبان ژاپنی به معنای استراتژی هست که البته تلفظ هی هو درست تر است.
بنیانگذار مدرسه : میاموتو موساشی
میاموتو که خود را فردی خودآموخته میداند پس از سالها مبارزه و مطالعه این سبک را پایه گذاری کرده است.این مدرسه عاری از هرگونه حرکات نمایشی بوده و تمرکز بر روی مبارزه در میدان نبرد است مثل مابقی کوریو های ژاپن.
اوایلی که به تاپیک اومده بودم لینک کتاب میاموتو موساشی رو گذاشته بودم که مربوط به زندگی نامه ی وی می شود که حاصل زحمات یکی از کن جوتسو کاران میباشد.
کاتاهای این مدرسه شامل موارد زیر میباشند:
12 کاتای یک شمشیر (Itto)
7 کاتای واکیزاشی (Wakizashi)
5 کاتای دو شمشیر (Nitto)
20 کاتای چوب بلند (Bo)

این مدرسه یکم داستان داره که در پست های بعدی به این موارد اشاره میشه
لیست کاتاها در پست های بعدی

ببخشید که دیر شد چون واقعا سرم شلوغه و نرسیدم

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
12 کاتای یک شمشیر (Tachi)
Ippon me no kata : Sassen
Nihon me no kata : Hasso Hidari
Sanbon me no kata : Hasso Migi
Yonhon me no kata : Uke Nagashi Hidari
Gohon me no kata : Uke Nagashi Migi
Roppon me no kata : Moji Kamae
Nanahon me no kata : Hari Tsuke
Hachihon me no kata : Nagashi Uchi
Kyuhon me no kata : Tora Buri
Juppon me no kata : Kazu Ki
Ju-Ippon me no kata : Ai Sen Uchi Dome
Ju-Nihon me no kata : Amashi Uchi
7 کاتای واکیزاشی (Wakizashi)
Ippon me no kata : Sassen
Nihon me no kata : Chudan
Sanbon me no kata : Uke Nagashi
Yonhon me no kata : Moji Kamae
Gohon me no kata : Hari Tsuke
Roppon me no kata : Nagashi Uchi
Nanahon me no kata : Ai Sen
5 کاتای دو شمشیر (Nitto)
Ippon me no kata : Chudan
Nihon me no kata : Jodan
Sanbon me no kata : Gedan
Yonhon me no kata : Hidari Waki Kamae
Gohon me no kata : Migi Waki Kame

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
اما داستان عجیب این مدرسه:
این مدرسه در حال حاضر چندین وارث داره که امروز تازه وارث دوازدهم رو پیدا کردم هرچند که زیاد اعتباری بهش نیست!
سوال اینجاست که وارث واقعی میاموتو موساشی کبیر پس کیه؟؟؟؟

بزودی ................

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
اما این مدرسه فقط روی تکنیک های مبارزه ایی کار نمیکنه یعنی فقط کاتاهای دو نفره اجرا نمیکنند بلکه تکنیک های ای آی جوتسو برخی مدارس استفاده میکنند،این مدارس شامل: سویی ریو و سِیکوچی ریو هستند.
این تکنیک ها رو هم با هدف بالا بردن هنر شمشیرزنی خودشون استفاده میکنند.
روش درجه بندی شاگردان در این مدرسه:
از اونجایی که این مدرسه یک کوریو به حساب میاد و در کوریو های ژاپن هم چیزی به نام کیو و دان وجود نداشته و ندارد ، شاگردان به این شیوه درجه بندی میشوند.
شودِن : کسانی که موفق به یادگیری کامل و اصولی کاتاهای دسته (Itto) شمشیر بلند شوند.
چودِن : کسانی که موفق به یادگیری کامل و اصولی کاتاهای دسته (Kodachi) شمشیر کوتاه شوند.
اوکودِن : کسانی که موفق به یادگیری کامل و اصولی کاتاهای دسته (Nitto) دو شمشیر شوند.
مِنکیو : کسانی که موفق به یادگیری کامل و اصولی کاتاهای دسته (Bo) چوب بلند شوند.
مِنکیو کایدِن : کسی که همه ی موارد بالا را فرا گیرد بعلاوه به درک فوق العاده بالا از آموزه های بنیانگذار سبک یعنی میاموتو موساشی برسد(به هرکی منکیو کایدن نمیدن،این مدرک معمولا به وارث بعدی میرسه).

در زیر تصویری از مدرک شودِن این مدرسه رو میبینید که نام های 12 کاتای شمشیر بلند و ... موجود است.

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
سلام عرض میکنم خدمت شما سروران عزیز
خیلی منو ببخشید که اینقدر دیر برگشتم-راستش ویندوز سیستمم رو عوض کردم و بیشتر اطلاعاتم پاک شد و باقی داستان که بماند....
خیلی زود پست آخر مربوط به این مدرسه (یعنی هیوهو نیتن ایچی ریو) رو میذارم که بریم ان شاالله سراغ مطالب جدیدتر و باحالتر.....

راستی خیلی دیر شده ولی سال خوبی رو واستون آرزو میکنم و امیدوارم سال خوبی رو داشته باشید

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
استاد موساشی یک خانه تکانی بکنید اینجا ...

musashi

Registered User
لایک‌ها
632

معرفی کتابی برای مطالعه جیته و توری ناوا
این کتاب نوشته ی ناوا یومیو مشهور است که در سال 1964 انتشار یافته است،این کتاب ویژگی های استفاده از جیته و توری ناوا (استفاده از طناب برای بستن شخص) را شرح می دهد. در کنار آن چندین سلاح دیگر برای دستگیری مجرمین توصیف می شود ، مثل : ساسوماتا ، تسوکوبو و سودِگارامی ، بعد از آن سلاح هایی که کمتر شناخته شده اند مثل : اوچی کومی ، ریوتا ، کابوتو واری یا چیگیریکی.

کل کتاب محتوی تصاویر سیاه و سفید زیادی از سلاح ها و تشریح تکنیک ها می باشد. کتاب با چشم اندازی تاریخی در مورد ابزار دستگیری شروع شده و در ادامه این بخش جزئیات بیشتری از ابزاری داده می شود که در طول دوره ادو بکار رفته است. جیته ، توری ناوا و ناگه مونو (ابزارهای پرتابی) در اینجا توضیح داده شده اند. یک بخش کتاب همچنین به توصیف ویژگی های شوریکن و روش استفاده از مانریکی کوساری (زنجیر) پرداخته می شود. این کتاب برای افرادی که می خواهند بیشتر در مورد ابزارهای دستگیری و چگونگی استفاده از آنها را یاد بگیرند ، بسیار جالب است. تعداد زیاد تصاویر باعث می شود تا خواننده راحت تر منظور و هدف نویسنده را درک کند.
زبان کتاب : ژاپنی
تعداد صفحات : 240
سال انتشار : 1964

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
آموزش یکی از تکنیک های نبرد سامورایی
تصاویر مشخصه ولی اگر احساس کردید نیاز به توضیح داره بگین که بنویسم

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
تکنیک "فورو زومه" از مدرسه کاتایاما هوکی ریو،این تصویر مربوط به کتابی نوشته شده در اوایل دوره ادو هست.

miladninja

همکاربازنشسته ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,022

poyyesh

Registered User
لایک‌ها
649
سلام و درود

تصاویر بسیار جالبن اگه میشه ادامه بدین

با تشکر

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
تصاویری که میبینید مربوط به یکی از کاتاهای مدرسه انشین ریو به نام "هاچیریو کن" (هشت اژدها شمشیر) میباشد که در واقع این کاتای کوتاه زیر مجموعه کاتای نامبرده شده هست....اسم این کاتا "چیریو" (اژدها در یک آبگیر) هست، زیر مجموعه های دیگه "هاچیریو کن" به شرح زیر هست:
1. سِنریو (اژدها پنهان)
2. چیریو (اژدها در یک آبگیر)
3. دِنریو (اژدها در یک شالیزار)
4. اونریو (اژدها در ابرها)
5. تِنریو (اژدها در آسمان)
6. هیریو (اژدها در حال پرواز)
7. کوریو (اژدها هیجان زده)
8. گونریو (گروهی از اژدها)

چیریو (اژدها در یک آبگیر)

نکته بعدی اینه که مجموعه کاتاهای "هاچیریو کن" و یه سری از کاتاهای دیگه جز دسته "چودِن" (سطح متوسط) هستن.

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
تفاوت رتبه بندی در مدارس قدیم ژاپن و هنرهای رزمی مدرن
تفاوت اصلی ایی که بین مدارس سنتی(کوبودو) و جدید(گِندای بودو) ژاپنی وجود داره نحوه درجه بندی شاگردان است.
مدارس قدیم ژاپن یا کوبودو
کوبودو از سیستم مِنکیو (لیسانس) استفاده میکنه و لیسانس ها هم از طریق اساتید به شاگردان به شکل ماکیمونو (طومار) داده میشه. این لیسانس ها به ترتیب شامل : شودِن (سطح پایه)، چودِن (سطح متوسط)، اوکودِن (سطح استادی)، و کایدِن (معنی تقریبی : شروع عمق یا شروعی عمیق) ؛ شاگردانی که موفق به رشد در تمام سطوح آموزشی شوند، به آنها منکیو کایدن گفته میشود. اولاد یک فرد منکیو کایدن، با صرف نظر کردن از پیوند خونی واقعی یا بدون پیوند خونی، میتواند به عنوان وارث سنت مدرسه انتخاب شود در صورتی که در تمام آموزه های عملی و فلسفی تلسط کامل یابد.
مدارس جدید ژاپن یا گِندای بودو
در گندای بودو، 9 درجه دان طراحی شده که از شودِن (دان 1) تا کیودان (دان 9) در آن وجود دارد، و بعد از آن هم درجه های رِنشی (سطح بالا)، کیوشی (سطح بالاتر) و هانشی (بالاترین سطح) داده میشود.درجه ها و رتبه ها تنها به شخصی که تمام موارد مربوط به آن سطح را آموخته باشد داده می شود، و نمیتواند آنها را به اولادش بدهد.

musashi

Registered User
لایک‌ها
632

طومار مِنکیو یک مدرسه سنتی (کوبودو)، این طومار تنها محتوی تکنیک های هنرهای رزمی نیست بلکه مواردی همچون جادوهای اسرارآمیز مخفی، طالع بینی، آرایش نبرد و البته نین جوتسو در آن وجود دارد.

بالا