منتخب بازارچه

آب مروارید و انواع آن

asalprh

کاربر تازه وارد

آب مروارید
به کدر شدن عدسی چشم و از بین رفتن شفافیت آن ، که باعث کاهش بینایی و تاری دید می شود آب مروارید یا کاتاراکت گفته می شود. دید چشم ناشی از آب مروارید می تواند خواندن و رانندگی (به ویژه در شب) را دشوارتر کند. آب مروارید شایع ترین علت از دست دادن بینایی در افراد بالای 40 سال است و علت اصلی نابینایی در جهان است.

آب مروارید اغلب به آرامی رشد می کند و در ابتدا مزاحمتی برای بینایی ایجاد نمی کند اما در نهایت و به مرور زمان مشکلات بینایی ایجاد می شود. بینایی افراد مبتلا به آب مروارید مثل دیدن از پشت شیشه پر از یخ یا در هوای ابری است.​

انواع آب مروارید
یکی از انواع آب مروارید ها ، آب مروارید ناشی از افزایش سن و از شایع ترین نوع است . عدسی چشم نیز مانند قسمت های دیگر بدن، در طول زندگی به رشد خود ادامه می دهد و لایه هایی به سطح خارجی آن اضافه می شود . بنابراین با گذشت زمان لنز سخت تر میشود و شفافیت خود را از دست میدهد.

نوع دیگر آن، آب مرواريد ناشي از ساير بيماري‌هاست که در افرادي كه بيماري‌هاي مشخص ديگري مانند بیماری قند( ديابت) دارند ديده مي‌شود. گاهي دلیل بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف داروهاي كورتون دار است.

آب مروارید هنگام تولد یا آب مروارید مادرزادی نوع دیگری آن است که برخی از افراد هنگام تولد یا در دوران کودکی به آن می شوند. این نوع از بیماری آب مروارید در نتیجه تماس مادر با عفونت در دوران بارداری ایجاد میشود. همچنین ممکن است علت آن سندرم های ارثی خاص مانند سندرم آلپورت، بیماری فابری و گالاکتوسمی باشد.​
مقاله کامل رو در منبع بخونید
منبع : آب مروارید
 
بالا