برگزیده های پرشین تولز

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

javadmjm

Registered User
لایک‌ها
2

http://************/files/05gchwphhffjaqisytov.jpg
غوغای باران

مدتیه به فوکوس نکردن علاقه‌مند شدم.:blink:
نمی‌دونم تا چه اندازه موفقم.

توضیح: به دلیل حجم پایین، از بندانگشتی استفاده نشده. پیشنهاد می‌کنم عکس‌های زیر 70 یا 80 کیلو را به شرطی که ابعادشان بیش از 700 پیکسل نباشند، به همین صورت قرار دهیم.

به نظرم اگر جایی تو عکس واضح می بود خیلی بهتره. این عکس برای اینکه بدون فوکوس حال کنی خیلی خوبه ولی در نتیجه زیاد جالب نشده.
ولی گذشته از این حرفا، عکاسی برا دلِ آدمه. هر جور حال می کنی بنداز.

emperatour

Registered User
لایک‌ها
1
دوستان اينم اولين عكس من در اين تاپيك با دوربين جديدم (fuji s9600) . منتظر نقد عزيزان هستم.
عكس با نور فلاش تو محيط خونه گرفته شده .مود اتوماتيك فكنم :دي . در ضمن علتش چيه كه كل پشت صحنش تاريك شد؟

پ ن : عكس هيچكونه اديتي نشده و فقط ريسايز شده.

javadmjm

Registered User
لایک‌ها
2
دوستان اينم اولين عكس من در اين تاپيك با دوربين جديدم (fuji s9600) . منتظر نقد عزيزان هستم.
عكس با نور فلاش تو محيط خونه گرفته شده .مود اتوماتيك فكنم :دي . در ضمن علتش چيه كه كل پشت صحنش تاريك شد؟

پ ن : عكس هيچكونه اديتي نشده و فقط ريسايز شده.

من خودم اینجا جدیدم ولی خوشامد گویی عرض می کنم.
پر واضحه که وقتی بک گرانده (Background) شما از موضوع دور باشه و فلاش بزنید، فقظ موضوعه که نورش رو بر می گردونه.
وقتی نور از فلاش شما بیرون می یاد، با یه اختلاف صدم ثانیه ای شاتر شما باز و بسته می شه. حالا اگر نور بیرون اومده بتونه برگشت بخوره و رو CCD شما ثبت بشه که شده ولی اگر نور دیرتر برگرده و شاتر بسته شده باشه...

اگر سزعت شاتر رو دستکاری کنید می تونید برگشت نور بکگراند رو هم ثبت کنید ولی احتمالاً موضوعتون highlight میشه.

دوربینتون هم مبارک باشه.

farshadtx

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مدل دوربین : Sony Cybershot DSC-W70
به جان خودمم ادیت نشده (چون همه میگن روش کار کردی):hmm:

http://************/files/lj6xjm20y5dso1izbmyt_thumb.jpg

farshadtx

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
:D

http://************/files/x3ko56f50hcffws26qej_thumb.jpg

http://************/files/pnxf8txoe39wqkdlbqd0_thumb.jpg

emperatour

Registered User
لایک‌ها
1
من خودم اینجا جدیدم ولی خوشامد گویی عرض می کنم.
پر واضحه که وقتی بک گرانده (Background) شما از موضوع دور باشه و فلاش بزنید، فقظ موضوعه که نورش رو بر می گردونه.
وقتی نور از فلاش شما بیرون می یاد، با یه اختلاف صدم ثانیه ای شاتر شما باز و بسته می شه. حالا اگر نور بیرون اومده بتونه برگشت بخوره و رو CCD شما ثبت بشه که شده ولی اگر نور دیرتر برگرده و شاتر بسته شده باشه...

اگر سزعت شاتر رو دستکاری کنید می تونید برگشت نور بکگراند رو هم ثبت کنید ولی احتمالاً موضوعتون highlight میشه.

دوربینتون هم مبارک باشه.

اقا خيلي ممنون. نقد خوبي بود. پس سرعت شاتر رو پايينتر بايد بيارم تا بكگراند هم ور را منعكس كنه. :happy:
راه دومش باز كردن ديافراگمه آيا؟

سوال ديگه اينكه روي سرعت 1/4000 عكسها سياه ميشن كه خوب مشخصه كه نور دريافتي خيلي كمه بدليل سرعت بسيار بالا ولي اين سوال برام پيش مياد كه پس كجا اين سرعت بدرد ميخوره؟ نور خيلي شديد؟

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اقا خيلي ممنون. نقد خوبي بود.
هر چند این موضوع ب همن ربط چندانی نداره، ولی این مطلبی که دوستمون فرمودند، نقد نبود. جواب سوال شما بود. در نقد، یک اثر به شکل‌های مختلف، مورد توصیف و نیز بررسی قرار می‌گیره و نقاط قوت و ضعفش مشخص می‌شه.
سوال ديگه اينكه روي سرعت 1/4000 عكسها سياه ميشن كه خوب مشخصه كه نور دريافتي خيلي كمه بدليل سرعت بسيار بالا ولي اين سوال برام پيش مياد كه پس كجا اين سرعت بدرد ميخوره؟ نور خيلي شديد؟
سرعت 1/2000 با دیافراگم F8 تنها در غروب می‌تواند عکس خوبی از خورشید بگیرد. طبیعتا با سرعت مورد اشاره شما، ثبت‌های بهتری می‌شه انجام داد. ولی به طور کلی، معمولا چنین سرعتی استفاده نمی‌شه.
به تجربه، من بیشتر در روز از فلاش استفاده می‌کنم تا در شب. در شب، معمولا مشکلی که در این عکس داشتید پیش می‌آید. ولی در روز، وقتی که فرد یا موضوعی در محیطی قرار گرفته که پس زمینه‌ای روشن ولی زیبا دارد، با استفاده از فلاش، می‌شه هم سوژه‌ی اصلی را ثبت کرد و هم پس‌زمینه را.

در ضمن معمولا در نقد، خود اثر باید یک حداقل‌هایی را داشته باشد. در غیر این صورت، حتی نقد اثر هم برای صاحب اثر بی فایده خواهد بود. اگر مایل بودید در این باره بیشتر گفتگو کنیم، از طریق پیام خصوصی (Private message) این کار را انجام دهید.

از تمامی دوستان تقاضا دارم، تا حد امکان، مطالب و عکس‌های خودشون رو فقط در یک پست بفرستند.

ممنون.

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
اقا خيلي ممنون. نقد خوبي بود. پس سرعت شاتر رو پايينتر بايد بيارم تا بكگراند هم ور را منعكس كنه.
راه دومش باز كردن ديافراگمه آيا؟

خوب توی اون عکسی که گذاشتید اگر سرعت شاتر رو کمتر کنید یا دیافراگم رو بازتر، نور روی سوژه تون زیاد میشه و سوژه اوراکسپوز میشه.

سرعت 1/4000 هم توی نور شدید روز کاربرد داره، بخصوص مثلا وقتی بخواهید از دریا در یک روز آفتابی عکاسی کنید یا از برف در یک روز آفتابی، در این حالتها چون آّ و برف نور خورشید رو منعکس میکنند، سرعت بالای شاتر نیاز هست.
همچنین مثلا در عکاسی از سوژهای در حال حرکت با سرعت بالا برای فریز کردن اونها.

javadmjm

Registered User
لایک‌ها
2
خوب توی اون عکسی که گذاشتید اگر سرعت شاتر رو کمتر کنید یا دیافراگم رو بازتر، نور روی سوژه تون زیاد میشه و سوژه اوراکسپوز میشه.

سرعت 1/4000 هم توی نور شدید روز کاربرد داره، بخصوص مثلا وقتی بخواهید از دریا در یک روز آفتابی عکاسی کنید یا از برف در یک روز آفتابی، در این حالتها چون آّ و برف نور خورشید رو منعکس میکنند، سرعت بالای شاتر نیاز هست.
همچنین مثلا در عکاسی از سوژهای در حال حرکت با سرعت بالا برای فریز کردن اونها.

در تکمیل حرف های شما و تأئید حرف های سید مصطفی، من تا حالا نتونستم از سرعت 1/2000 به بالا عکس خوبی بگیرم. در حداکثر باز بودن دیاف و چی بگم دیگه، اصلاً شما دوربین رو بگیر تو نور مستقیم خورشید. فکر نکنم از 1/1600 به بالا استفاده ای داشته باشه.
در تأئید حرف های سید مصطفی در مورد کابرد فلاش، کاملاً موافقم. اصلاً کاربرد فلش تو روزه. برای جبران کمبود نور مخصوصاً در سایه و مخصوصاً عکاسی از چهره.

emperatour

Registered User
لایک‌ها
1
ممنون دوستان . خوب ايا راهي هست سوژه اوراکسپوز نشه و در عين حال پشت صحنه هم روشن بيفته و نور خوبي داشته باشه؟

يك سوال ديگه كه موردهاي دوربين چقدر كارايي دارند؟ مثلا auto aperture , پرتره و ... . آيا شما هم معمولا از اينها استفاده ميكنيد يا كاملا دستي (يا حتي اتوماتيك)؟

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
ممنون دوستان . خوب ايا راهي هست سوژه اوراکسپوز نشه و در عين حال پشت صحنه هم روشن بيفته و نور خوبي داشته باشه؟

با نورپردازی درست، بله. یا استفاده از فلاشهای حرفه ای تر. دوستان بیشتر در این مورد راهنمایی میکنند.

يك سوال ديگه كه موردهاي دوربين چقدر كارايي دارند؟ مثلا auto aperture , پرتره و ... . آيا شما هم معمولا از اينها استفاده ميكنيد يا كاملا دستي (يا حتي اتوماتيك)؟

منظورتون رو از اینکه چقدر کارایی دارند، متوجه نشدم. اگر منظورتون اینه که چقدر کاربرد دارند، باید بگم که برای اوایل کار کسی که تازه کار عکاسی رو شروع کرده و میخواد یاد بگیره، فکر میکنم مودهای اتوماتیک میتونه کمک کنه تا فرد یاد بگیره برای هر موقعیتی چه تنظیماتی لازمه.

در مراحل بعدی، مثلا وقنی فرد یادگرفت که برای ماکرو عمق میدان باید کم باشه، از مد تقدم دیافراگم استفاده میکنه و اجازه میده که نورسنج دوربین شاتر رو انتخاب کنه. یا در منظره همینطور.

یا در موقعیتهای دیگه، مثلا برای فریز کردن یک سوژه در حال حرکت یا مثلا درآوردن حالتهای مختلف آب روان، عکاس شاتر مناسب رو انتخاب میکنه در مد تقدم شاتر و نورسنج دوربین دیافراگم رو مشخص میکنه.

حالت کاملا دستی، تجربه بیشتری میخواد و برای بعضی موقیعتهای خاص که ممکنه نورسنج دوربین جواب خوبی نده، استفاده میشود.
اما باید بگم که وجود مدهای دستی امکانات بیشتر و پیشرفته تر دوربین است.

Z@man

Registered User
لایک‌ها
36
علتش چيه كه كل پشت صحنش تاريك شد؟
علت رو که دوستان گفتند. ولی برای اینکه سوژه و پس زمینه هر دو روشن و واضح باشند ابتدا دوربین رو روی سه پایه بزار و فلاش رو خاموش کن. سپس با روشن کردن لامپهای موجود در اتاق و تنظیم شاتر روی 1 ثانیه عکاسی کن.(با توجه به میزان نور موجود در محل سرعتهای مختلف شاتر باید تست بشه). در انتها عکس گرفته شده رو آپلود کن تا ما هم ببینیم ;)
موفق باشی و از دوربین خوبی که خریدی لذت ببری.

javadmjm

Registered User
لایک‌ها
2

پیشنهاد می کنم حتماً و حتماً کاتالوگ دوربینتون رو بخونید. خیلی مفیده.

این هم آخرین عکس من از کنسرت موسیقی سنتی، تالار وحدت 09/09/86
دیاف 3.8، شاتر 1/8، ISO 900T، البته بدون فلش
http://************/files/3387jo6vjy41mq6zazj7.jpg

این هم گلشون:
دیاف 5.6، شاتر 1/8، باز هم بدون فلش، ISO 1250 البته اتو بود.
http://************/files/d0yrculuzvvgbdqs47ah.jpg

javadmjm

Registered User
لایک‌ها
2
این عکس رو قبل از عکس تالار (همون روز) گرفتم، پارک نیاوران، ساعت 2-3 بعدازظهر
یه نفر تو پارک نشسته بود غذا می خورد، برای کلاغ ها یه تیکه غذا انداخت. 6-7 تا کلاغ غار غار کنان از دور و اطراف بال زدن تا غذا رو از زمین بردارن.
و شما می بینید که کدومشون موفق بوده!:p

http://************/files/1rtivf7n1wyu0inpoamc.jpg

یکی دیگه از نکات جالب این عکس اینه که، تعداد برگ هایی که رو هوا هستند زیاده!
به قول شاعر که میگفت:
پائیزه، پائیزه ** * * * * * برگ درخت می ریزه.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ضمن تشکر از جناب javadmjm عزیز بخ خاطر عکس‌هایی که ارسال کردند (به خصوص عکس آخری یعنی کلاغ‌ها)، از دوستان تقاضا دارم به منظور جلوگیری از به هم خوردن نظرم تاپیک، بحث‌های فنی را در تاپیک دیگری دنبال کنند.
فکر می‌کنم تاپیک همهء سوالات من (سوالات فني) مناسب باشه.
ممنون.

javadmjm

Registered User
لایک‌ها
2
عکس ها رو تو حالت بند انگشتی قرار بدید

البته قرار شد عکس های زیر 750 پیکسل رو thumbnail نکنیم.

ضمن تشکر از جناب javadmjm عزیز بخ خاطر عکس‌هایی که ارسال کردند (به خصوص عکس آخری یعنی کلاغ‌ها)، از دوستان تقاضا دارم به منظور جلوگیری از به هم خوردن نظرم تاپیک، بحث‌های فنی را در تاپیک دیگری دنبال کنند.
فکر می‌کنم تاپیک همهء سوالات من (سوالات فني) مناسب باشه.
ممنون.

خواهش می کنم، من هم با نظر شما موافقم و مباحث فنی نباید اینجا مطرح بشه. البته نمی دونم میشه اینجا عکس ها رو نقد و بررسی کرد یا صرفاً جهت نمایشه عکسه.
اگر صرفاً نمایش باشه پیشنهاد می دم همه پست های اضافه (از قبیل همین پست!!) حذف بشه و فقط و فقط عکس ها ارائه بشن.
اگر میشه نقد و بررسی کرد که خوب هیچی. همینجوریش خوبه.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خواهش می کنم، من هم با نظر شما موافقم و مباحث فنی نباید اینجا مطرح بشه. البته نمی دونم میشه اینجا عکس ها رو نقد و بررسی کرد یا صرفاً جهت نمایشه عکسه.
اگر صرفاً نمایش باشه پیشنهاد می دم همه پست های اضافه (از قبیل همین پست!!) حذف بشه و فقط و فقط عکس ها ارائه بشن.
اگر میشه نقد و بررسی کرد که خوب هیچی. همینجوریش خوبه.
بحث نقد،‌ با بحث درباره‌ی اینکه سرعت دیافراگم چه‌قدر باشه و شاتر ... خیلی فرق داره.

بالا