برگزیده های پرشین تولز

آموزش تايپ ده انگشتي در يك جلسه

شما چند انگشتي تايپ مي كنيد؟

• Total voters
    280

saeid_2001

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
به نقل از javad2000 :
آقايون از همه تون، عذرخواهي مي كنم، جاي دكمه هاي J و F را اشتباهي گفته بودم، اما الآن در همان قسمت، هم اصلاح كرده ام هم تصوير گذاشته ام.

ممنون از راهنماييتون
سلام . خوب نمیتونستی اینو زودتر بگی من انگوشتام کج شد از بس اینطوری تایپ کردم حالا اینطوری عادت کردم چجوری جای انگوشتامو عوض کنم .

barbie

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
با همه اینا من که موافقم آموزش بدین
شاید واقعا خوب بود

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
مرا دشوار می آید این روش تایپ نمودن ، نمی توانم ، سخت است ، اصلا آدمی نمی تواند در آن واحد به همه انگشتانش فرمان دهد ، بخصوص با 3 انگشت کناری ، آنها فرمان پذیری پایینی دارند .

مگر بنده هزارپا هستم برادر ؟!

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
به نقل از benyaminj :
من الان يه تستی با 2 انگشتی که خيلی وقته از رويه عادت میزنم انجام دادم در دقيقه
که ببينم چند حرف در دقيقه ميتونم تايپ کنم !
234 حرف در دقيقه !
تازه حرف اول هر کلمه ای هم با حروف بزرگ تايپ میکنم...يعنی caps lock بلا فاصله
بد از امدم کلمه جديد خامشو روشن میکنم
فکر نکنم با 10 انگشتی بتونی به يه همچين رکوردی دست پيدا کنی:happy:

به متن زير كه آن را دقيقاً در يك دقيقه تايپ كرده ام نگاه كنيد:
گفتم غم تو دارم، گفتا غمت سر آيد گفتم كه ماه من شو، گفتا اگر بر آيد گفتم ز مهرورزان رسم وفا بياموز گفتا ز خوبرويان اين كار كمتر آيد. گفتم كه بوي زلفت گمراه عالمم كرد گفتا اگر بداني هم اوت **** آيد. گفتم كه نوش لعلت ما را به آرزو كشت گفتا تو بندگي كن كو بربنده پرور آيد. گفتم كه بر خيالت راه نظر بنندم گفتا كه شبروست او از راه ديگر آيد گفتم دل رحيمت كي عزم صلح دارد گفتا خموش حافظ كاين غصه هم

303 حرف بدون Space
392 حرف با Space
(ضمن اينكه در حين تايپ، چهار بار هم از دكمه BackSpace استفاده نمودم)

اگر شما 243 حرف در دقيقه تايپ مي كنيد، بايد بگويم كه از سريعترين تايپيست هاي دو انگشتي بوده و با ده انگشت، قطعاً بسيار سريعتر از ده انگشتي هاي معمولي كليد خواهيد زد، اما بنده سرعت 180 حرف در دقيقه (با space) (كه مبناي حرفه اي بودن از نظر سازمان فني و حرفه اي است) را با احتساب اين موضوع گفتم كه اولاً بدون نگاه كردن به صفحه كليد و از روي كاغذي كه جلويتان گذاشته تايپ نموده، ثانياً متني را كه مي نويسيد از قبل نخوانده يا زاييده ذهن خودتان نباشد و ثالثاً با توجه به نگاه نكردن به مانيتور، غلط هايي كه در تايپ كردنتان پيش مي آيد به ازاي هر غلط بايد 5 نمره كم كنيد. واگرنه در مواقع عادي، بدون در نظر گرفتن اين سه موضوع، سرعت يك تايپيست حرفه اي با چند سال سابقه، در حدود اعداد بالا مي باشد. (البته اين موضوعي است كه خودم هم تا به حال به آن توجه نكرده، و گفته شما باعث شد آن را آزمايش كنم)

به هر حال، با اين سرعتي كه شما داريد، شايد متن هاي طولاني را هم بتوانيد بدون مشكل با دو انگشت تايپ نموده و احساس نيازي به مهارت مذكور نكنيد. بنده آموزش فوق را جهت نيازمندان گذاشته ام. به خصوص افرادي كه در شغلشان با تحرير، زياد سر و كار دارند.

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
البته دوستان که همه استادن ... فقط برای ثبت در تاریخ (!!) خواستم بگم که منم از 6-7 تا از انگشتام استفاده می کنم
285.gif
و متوسط سرعت تایپم هم هم حدود 60 کلمه در دقیقهاس همین ... :cool:

به سرعت دوستان نمی رسه ولی کارم رو بخوبی راه میندازه ...
308.gif

Benyaminj

کاربر فعال بازیهای کامپیوتری
کاربر فعال
لایک‌ها
1,888
به نقل از javad2000 :
به متن زير كه آن را دقيقاً در يك دقيقه تايپ كرده ام نگاه كنيد:
گفتم غم تو دارم، گفتا غمت سر آيد گفتم كه ماه من شو، گفتا اگر بر آيد گفتم ز مهرورزان رسم وفا بياموز گفتا ز خوبرويان اين كار كمتر آيد. گفتم كه بوي زلفت گمراه عالمم كرد گفتا اگر بداني هم اوت **** آيد. گفتم كه نوش لعلت ما را به آرزو كشت گفتا تو بندگي كن كو بربنده پرور آيد. گفتم كه بر خيالت راه نظر بنندم گفتا كه شبروست او از راه ديگر آيد گفتم دل رحيمت كي عزم صلح دارد گفتا خموش حافظ كاين غصه هم

303 حرف بدون Space
392 حرف با Space
(ضمن اينكه در حين تايپ، چهار بار هم از دكمه BackSpace استفاده نمودم)

اگر شما 243 حرف در دقيقه تايپ مي كنيد، بايد بگويم كه از سريعترين تايپيست هاي دو انگشتي بوده و با ده انگشت، قطعاً بسيار سريعتر از ده انگشتي هاي معمولي كليد خواهيد زد، اما بنده سرعت 180 حرف در دقيقه (با space) (كه مبناي حرفه اي بودن از نظر سازمان فني و حرفه اي است) را با احتساب اين موضوع گفتم كه اولاً بدون نگاه كردن به صفحه كليد و از روي كاغذي كه جلويتان گذاشته تايپ نموده، ثانياً متني را كه مي نويسيد از قبل نخوانده يا زاييده ذهن خودتان نباشد و ثالثاً با توجه به نگاه نكردن به مانيتور، غلط هايي كه در تايپ كردنتان پيش مي آيد به ازاي هر غلط بايد 5 نمره كم كنيد. واگرنه در مواقع عادي، بدون در نظر گرفتن اين سه موضوع، سرعت يك تايپيست حرفه اي با چند سال سابقه، در حدود اعداد بالا مي باشد. (البته اين موضوعي است كه خودم هم تا به حال به آن توجه نكرده، و گفته شما باعث شد آن را آزمايش كنم)

به هر حال، با اين سرعتي كه شما داريد، شايد متن هاي طولاني را هم بتوانيد بدون مشكل با دو انگشت تايپ نموده و احساس نيازي به مهارت مذكور نكنيد. بنده آموزش فوق را جهت نيازمندان گذاشته ام. به خصوص افرادي كه در شغلشان با تحرير، زياد سر و كار دارند.

من آخه يه وقتيم سره زدن caps lock صرف میکنم از رويه عادت اگه بتونم ترک کنم
خاموش روشن کردن caps lock رو فکر کنم بتونم برسم...البته احتمالش پايينه

barbie

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
حالا شما شروع کن به یه جایی برسیم

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
راستی شما که در تایپ حرفه ای هستید بفرمایید کیبورد لپ تاپ برای تایپ استاندارده یا نه ؟

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
به نقل از rezadignity :
راستی شما که در تایپ حرفه ای هستید بفرمایید کیبورد لپ تاپ برای تایپ استاندارده یا نه ؟
منم سوال مشابهی داشتم ... کلا کی برد مناسب برای تایپ چه جوریه دکمه هاش ؟ :cool: دکمه های باید خوابیده باشن ( مثل لپتاپ و ... ) یا باید بلند باشند ... یا اصلا سلیقه ایه ؟
169.gif

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
منظورت از شروع كن چيه؟ فكر مي كردم آموزش رو تموم كردم و حالا نوبت شماست كه شروع به تمرين كنيد!

به نقل از barbie :
حالا شما شروع کن به یه جایی برسیم

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
تمام كيبوردهاي موجود در بازار، از جمله كيبورد لپتاپ، براي تايپ حرفه اي كاملاً استاندارد هستند، چون ترتيب دكمه هاي الفبايي و اعداد، كه دكمه هاي مورد نياز در تايپ مي باشند، در همه آنها يكسان است.

اما بنده هرچند هر دو مورد را براي تايپ امتحان نموده و هيچ مشكلي نداشته ام، شخصاً صفحه كليد كامپيوترهاي desktop را به دو دليل ترجيح مي دهم:
1- بلندتر بودن دكمه ها كه به نظرم باعث راحت تر شدن تايپ مي گردد.
2- فضاي خالي بين دكمه هاي قسمت هاي مختلف كه باعث مي شود كليدهاي غير الفبايي مثل Home، delete و... را بدون نگاه كردن، راحت تر پيدا كنم. (البته لازم به يادآوري است كه غير از كليدهاي 5 رديف اصلي صفحه كليد كه شامل الفبا، اعداد، ctrl، shift و... مي شوند براي زدن ديگر دكمه ها، لازم است دستمان را از روي رديف وسط برداريم، يكوقت دوستان فكر نكنند كه براي زدن دكمه delete هم بايد از روش مخصوص آموزش داده شده استفاده كرد!)

به نقل از rezadignity :

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
قابل توجه دوستاني كه تايپ ده انگشتي را امتحان مي كنند:
هميشه دكمه shift را با انگشت كوچك دست مخالف دستي كه كليد همراه آن را ميزند بايد فشرد. مثلاً براي زدن Shift+D كمه شيفت را با انگشت كوچك دست راست و D را با انگشت يكي مانده به آخر دست چپ مي زنيم. اما دكمه space را با انگشت شصت هر دستي دلمان خواست.

به نقل از benyaminj :
من آخه يه وقتيم سره زدن caps lock صرف میکنم از رويه عادت اگه بتونم ترک کنم
خاموش روشن کردن caps lock رو فکر کنم بتونم برسم...البته احتمالش پايينه

barbie

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
خوب حالا کسی نمیخواد از پایه شروع کنه

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
آقا من اینجا مشکل دارم و اونم دکمه هایه backspace و del هست که نمیدنم با کدوم انگشت باید بزنم

دکمه های alt و windows و space رو هم بهم یاد بدید

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
به نقل از من :
آقا من اینجا مشکل دارم و اونم دکمه هایه backspace و del هست که نمیدنم با کدوم انگشت باید بزنم

دکمه های alt و windows و space رو هم بهم یاد بدید
------------------------
منتظر همين سوال بودم.
كليدهايي كه هنگام فشردنشان لازم است دست از محل استقرار خود، جدا نشود فقط شامل حروف الفبا، اعداد (قسمت غير ماشين حسابي)، shift و space مي شوند. اما كليدهايي چون alt, delete, backspace, Ctrl, window و... جهت به كارگيريشان ناچاريم دست خود را برداشته و با هر انگشتي دلمان خواست آنها را بزنيم.

لازم به يادآوري است كه هنگام تايپ متن هاي تمريني، به كارگيري دكمه هاي Backspace و delete به علت پايين آوردن سرعت و همچنين ايجاد عادت غلط نويسي، ممنوع بوده و در صورت وقوع غلط هاي املايي نبايد آنها را اصلاح نمود. ليكن در متن هاي واقعي كه مي خواهيم كاملاً بي نقص باشند، از به كارگيري اين دكمه ها ناگزير هستيم.

اي كاش مي توانستم عكس يك صفحه كليد به علاوه شماره انگشتي كه بايد هر دكمه با آن فشرده شود را اينجا بگذارم، اما فعلاً فرصت نقاشي كشيدن ندارم. ضمن اينكه فكر مي كنم تشخيص نزديكترين انگشت به هر دكمه، كار زياد دشواري نيست. :)

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
شما کلاس رفتی ؟
واقعا شما بدون تکان دادن دستتان کلیدهای الفبا رو فشار می دهید ؟ حتی ردیف بالا را ؟!

استاندارد حرفه ای تایپ بر دقیقه چند کاراکتر است ؟

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
به نقل از rezadignity :
شما کلاس رفتی ؟
واقعا شما بدون تکان دادن دستتان کلیدهای الفبا رو فشار می دهید ؟ حتی ردیف بالا را ؟!

استاندارد حرفه ای تایپ بر دقیقه چند کاراکتر است ؟
-------------------------------------------------------------------------
بله، بنده دوره تايپ را در با سابقه ترين آموزشگاه كامپيوتر و حسابداري شيراز، يعني آموزشگاه حجتي گذرانده ام.

اگر منظورتان از تكان نخوردن دست، برنداشتن آن از روي رديف وسط است، بله، تمام كليدهاي الفبا و اعداد قسمت غير ماشين حسابي را واقعاً بدون برداشتن دستم از روي رديف وسط مي زنم، اما براي رساندن انگشت به كليدهاي رديف اعداد، كه دو رديف بالاتر از محل استقرار انگشتانم هستند، ناچارم علاوه بر يك انگشتي كه جهت فشردن كليد به سمت بالا مي رود مچ دستم را هم به سمت بالا حركت دهم. البته بنده هم در ابتدا انجام اين كار برايم دشوار بود و انگشتانم نمي توانستند به راحتي، كليدهاي اعداد و همچنين كليدهاي الفبايي رديف پايين (z,x,c,v,...) را بزنند، اما پس از تمرين فراوان اين كار برايم به صورت يك مهارت كاملاً عادي شده در آمده است. اگر باور نمي كنيد، يك بار در يك مركز تايپ و كپي به دست تايپيست هايشان نگاه نماييد. ضمناً اگر فشردن كليدهاي يك رديف خاص به روش ده انگشتي برايتان دشوار است، فعلاً كليدهاي آن رديف را به هر روشي كه دوست داريد بزنيد تا بعد از روان شدن در به كارگيري بقيه كليدها به روش ده انگشتي، به سراغ آن رديف برويد.

تمريناتي كه در دوره آموزشي به ما مي دانند شامل اين بود كه مثلاً پس از استقرار انگشتانمان روي رديف وسط، دو خط كلمه ((بابا)) را به روش رفت و برگشت انگشتان بنويسيم. بعد دو خط كلمه ((آب)) بعد كلمه ((شاب))، ((نات)) و... . هنگامي كه دستمان به زدن كليدهاي رديف وسط عادت مي كرد، كلماتي را مي دادند كه از حروف رديف بالا و بعد هم رديف پايين در آن باشد. مثلاً ((نهغب)) ((عتبه)) ((كهثص)) ((ويبا)) ((كجا هستي)) و... . آخرين مرحله آموزش هم كليدهاي اعداد بود.

استاندارد جهاني تايپ حرفه اي، 180 كاراكتر در دقيقه (با space) است. در آزمون هاي مدارك بين المللي touch-typing يك متن يك صفحه اي را به شما داده و بسته به طول متن، مهلت مشخصي را براي تايپ آن تعيين مي كنند (مثلاً 7 دقيقه). بعد هم يك متن ديگر را برايتان از رو خوانده و مي خواهند كه همزمان با خوانده شدنش آن را تايپ نماييد. چنانچه با سرعت 180 كاراكتر در دقيقه و حداكثر 4 غلط در هر صفحه تايپ كنيد، مدرك را خواهيد گرفت.
:lol:

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
بالا