برگزیده های پرشین تولز

آموزش تجربی بازیافت پلاستیک برای کاربران پی تی - صنعتی در ایران که بیشتر در دست افغان هاست

yp097

Registered User
لایک‌ها
146
سلام دوست عزیز یک مدت ماهم تحقیق کردیم برای استان خودمون ( قزوین)
ولی به نتیجه نرسیدیم دلایلش رو میگم
اگر راهنمایی دارید ممنون میشم :
اول اینکه جمع کردن زباله به هر شکل نیاز به مجوز های قانونی داره که به هر کسی نمیدن
در این مورد فقط میشه از راه مذاکره با به قول شما رستوران ها و تالارها و ... استفاده کرد
که اونم مشکلات خودشو داره ، اونها مشتری های دائمی خودشون رو دارن و اکثرا به درخواست شما جواب
رد میدهند یا حتی اگر قبول کنند قیمتی بالاتر میدهند که هر جور حساب کنید خرید _ حمل _ اسیاب و فروشش
چندان سود جالبی براتون نمیزاره
در مورد خرید لاک از مراکز جمع اوری بازیافت هم قیمتی که به ما دادند و با حساب کتاب کردیم با هزینه دستگاه و اجاره چهار دیواری
بازهم صرف اقتصادی نداشت یعنی به قیمتی لاک رو به ما میفروختن که عملا سودی گیر ما نیاد

این دو مشکل در نهایت مارو از ادامه کار منصرف کرد
میشه بگید راه حل این مشکلات با توجه به تجربه هاتون چیه ؟

ali/24

Registered User
لایک‌ها
1,244
اول اینکه جمع کردن زباله به هر شکل نیاز به مجوز های قانونی داره که به هر کسی نمیدن
در این مورد فقط میشه از راه مذاکره با به قول شما رستوران ها و تالارها و ... استفاده کرد
که اونم مشکلات خودشو داره ، اونها مشتری های دائمی خودشون رو دارن و اکثرا به درخواست شما جواب
رد میدهند یا حتی اگر قبول کنند قیمتی بالاتر میدهند که هر جور حساب کنید خرید _ حمل _ اسیاب و فروشش
در مورد خرید لاک از مراکز جمع اوری بازیافت هم قیمتی که به ما دادند و با حساب کتاب کردیم با هزینه دستگاه و اجاره چهار دیواری
بازهم صرف اقتصادی نداشت یعنی به قیمتی لاک رو به ما میفروختن که عملا سودی گیر ما نیاد

ببخشید من تا حالا در زمنیه پلاستیک فعالیت نداشتم.
اما یک حرفی هست که میگه انقدر چونه بزنید تا عرق کنید.

با اجازه شما

میکرو

Registered User
لایک‌ها
119
SwedishRecycling.jpg.560x0_q80_crop-smart.jpg

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236

خوشحالم که یه نفر وارد فاز عملی شده - البته نمیدونم قبل از تایپک من بوده یا بعد از تاپیک بنده و به خاطر مطالعه این تاپیک ؟
دنبال مجوز نباش هیچ کس مجوز نداره این از این - البته حمع آوری که با وانت بیفتی توی خیابون و ضایعات خشک کنار خیابون رو جمع کنی بله مجوز میخواد چون گشت های شهرداری میبیننت اما این یه شغله دیگه است
مذاکره با رستوران ها و تالار ها فکر خوبیه مثلا پت ازشون بخری خودت آسیاب کنی خریدار هم زیاد داره فکر نکنم خود آسیابی همچین کاری کنه و واسطه بین این دو این کار رو انجام میده بنابراین اگر بتونی در حدی پت بخری که بصرفه خودت جمع کنی و آسیاب کنی توجیه اقتصادی داره

در مورد لاک همون طور که گفتم بار زیاده و مزیتش اینه من تاجایی که یادمه 50 تا تک تومنی زیاد میگفتن یعنی کیلویی 750 بود قیمت اینا میگفتن 800 یا بعضا 850 این صد تومن سود رو کم میکرد اما از صرفه درش نمی آورد در محسابات اشتباه کردی ضمین این که به قول دوستمون باید چون بزنی و مذاکره کنی تا قیمت درست بخری - آدم های بازار ضایعات فوق العاده آدم های شارلاتانی هستن و این تنها عاملیه که بعد از دو سال هنوز وارد این بازار نشدم مخصوصا این که سرمایه ام کمه
ببین به نظر من یه آسیاب بگیر با یه وانت برو از تالار ها و رستوران ها پت جمع کن و صبح ها هم برو از گاراژ ها یه مقداری ضایعات دستچین کن با قیمت بالاتر بخر توی تاپیک توضیح دادم مثلا 5 کیلو از هر گاراژ سطل های خرمایی جمع کن با قیمت بالاتر
فروشش خیلی راحت تر از لاک هست اینطوری آشنا هم میشی و ایده های بهتری به ذهنت خطور میکنه

Last edited:

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
دوستان یه نکته ای رو بگم آدم هایی که در این صنعت ضایعات فعال هستند درسته که آدم های شارلاتانی هستند ( اکثرا ) اما عقل و شعور ندارند - سواد ندارند
بر عکس شما
به نظر من عقل و شعور و علم همیشه میتونه دروغ و دغل بازی و شارلاتان بازی رو شکست بده بنابراین نباید از این ها ترسید

yp097

Registered User
لایک‌ها
146
دوست عزیز سلام مجدد .
قبل عید ما دنبال این کار ها بودیم .
بله مجوز منم برای جمع اوری زباله ها گفتم که اگر میشد جمع کرد قطعا سود به حد چشمگیری بالاتر میرفت
که به همون دلیلی که عرض کردید " گشت های شهرداری " نمیشه این کار رو کرد .
برا مذاکره من چند مثال بزنم براتون .
دو بازار بزرگ میوه فروشی رو رفتیم برای جمع کردن سبد های میوه
همون موقع خبر داشتیم که سبد ها رو به عنوان مثال ( الان دقیقش یادم نیست ) 1300 میخرن
با حدود 10 میوه فروش در یک بازار صحبت کردیم که حدود 7 تاشون گفتن نه . خیلی وقته میدیم به یکی . الانم به همون میدیم
یکی دو نفر بودن که گفتن مثلا 1200 میدیم میخوای بیا ببر
در بازار دیگه هم همین وضع بود متاسفانه
چون چند نفر در این زمینه قبلا وارد شدند و بزرگ شدن اصطلاحا " خبر دارم که یکنفر کل بازار رو با حدود 2000 مغازه
پوشش داده و ضایعاتشونو میخره " سوای بحث احتمال مشکل پیدا کردن با اون شخص ولی از دید مغازه دار
فروش به همون فرد همیشگی بهتره ، مگر اون دسته معدود که میخوان سود بیشتر بکنن ولی با قیمیت که میدن اصلا نمیصرفه
متاسفانه همین تجربه در زمینه فست فود ها و رستوران ها هم بود . با این تفاوت که وقتی بهشون گفتیم پلاستیک های زبالتون رو میخریم
فکر کردند که چه خبره و از توش قراره طلا در بیاد :|

البته تاکید میکنم اینها صرفا تجارب من از این کار در استان قزوینه ، شاید در مناطق دیگه این مشکلات کمتر باشه نمیدونم

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
دوست عزیز سلام مجدد .
قبل عید ما دنبال این کار ها بودیم .
بله مجوز منم برای جمع اوری زباله ها گفتم که اگر میشد جمع کرد قطعا سود به حد چشمگیری بالاتر میرفت
که به همون دلیلی که عرض کردید " گشت های شهرداری " نمیشه این کار رو کرد .
برا مذاکره من چند مثال بزنم براتون .
دو بازار بزرگ میوه فروشی رو رفتیم برای جمع کردن سبد های میوه
همون موقع خبر داشتیم که سبد ها رو به عنوان مثال ( الان دقیقش یادم نیست ) 1300 میخرن
با حدود 10 میوه فروش در یک بازار صحبت کردیم که حدود 7 تاشون گفتن نه . خیلی وقته میدیم به یکی . الانم به همون میدیم
یکی دو نفر بودن که گفتن مثلا 1200 میدیم میخوای بیا ببر
در بازار دیگه هم همین وضع بود متاسفانه
چون چند نفر در این زمینه قبلا وارد شدند و بزرگ شدن اصطلاحا " خبر دارم که یکنفر کل بازار رو با حدود 2000 مغازه
پوشش داده و ضایعاتشونو میخره " سوای بحث احتمال مشکل پیدا کردن با اون شخص ولی از دید مغازه دار
فروش به همون فرد همیشگی بهتره ، مگر اون دسته معدود که میخوان سود بیشتر بکنن ولی با قیمیت که میدن اصلا نمیصرفه
متاسفانه همین تجربه در زمینه فست فود ها و رستوران ها هم بود . با این تفاوت که وقتی بهشون گفتیم پلاستیک های زبالتون رو میخریم
فکر کردند که چه خبره و از توش قراره طلا در بیاد :|

البته تاکید میکنم اینها صرفا تجارب من از این کار در استان قزوینه ، شاید در مناطق دیگه این مشکلات کمتر باشه نمیدونم
به هر حال این مشکلات هست اما در مورد سبد هم باز فوقش 100 میکشن روش اما سبد جزء بارهایی هست که بد گیر میاد چون مشتری داره
به هر حال اگر میخوای وارد لاک بشی لاک رو بهتره از شرکت هایی که با وانت بار جمع میکنن بخری تا گاراژ هم بار بیشتری دارند هم منطقی تر هستند

davood21

Registered User
لایک‌ها
86
به هر حال این مشکلات هست اما در مورد سبد هم باز فوقش 100 میکشن روش اما سبد جزء بارهایی هست که بد گیر میاد چون مشتری داره
به هر حال اگر میخوای وارد لاک بشی لاک رو بهتره از شرکت هایی که با وانت بار جمع میکنن بخری تا گاراژ هم بار بیشتری دارند هم منطقی تر هستند
سلام دوست عزیز
این تاپیک رو ادامه ندادید. خواستم بدونم وارد این کار شدید یا نه؟
لطفاً در مورد وضعیت این کار در حال حاضر بفرمایید.

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
سلام دوست عزیز
این تاپیک رو ادامه ندادید. خواستم بدونم وارد این کار شدید یا نه؟
لطفاً در مورد وضعیت این کار در حال حاضر بفرمایید.
متاسفانه خیر و ترجیح دادم وارد کار دیگه ای بشم
راستش بازار خراب هست در واقع این خرابی بازار از وقتی خواستم وارد این کار بشم ( دو سال و نیم پیش ) شروع شده بود و این اواخر به سر حد خودش رسیده بود و من آروم آروم متوجه رکود شدم
بازار روی چک میگرده و من هم اصلا به چک گرفتن علاقه ای ندارم البته توی این صنعت هم همچون صنایع دیگه هستن کسایی که موفق هستند همچنان بار زنده ( یعنی فرآوری نشده ) بازارش خوبه ولی جمع آوری بار زنده کاری نیست که در شان بچه های پی تی باشه البته من دیدم گاراژ هایی که ماشین های شهرداری ( کامیونت های سفید رنگ ) براشون بار میارن و این ها تفکیک میکنن این رشته به نظرم خوب باشه ولی نمیدونم جریانش چیه
من سعی میکنم امشب دو سه رشته ای که توضیح ندادم در موردش رو توضیح بدم و تاپیک رو تمام کنم

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
سه رشته دیگر باقی مانده که قصد دارم امشب هر سه رشته رو توضیح بدم و تاپیک خاتمه پیدا کنه
بازیافت نایلون یا به اصطلاح مشما
مسلما همه با پلاستیک های نایلونی آشنا هستن گاراژهای ضایعاتی نایلون های ضایعاتی رو جدا میکنند و کسانی که تخصصشون بازیافت نایلون هست این ها رو خریداری و بازیافت میکنند بار به اندازه کافی در شهرهای بزرگ گیر میاد. در مدتی که بنده در این کار تحقیق میکردم همه چکی بودن بازار نایلون را مشکل اصلی این رشته میدونستن شخصا به این رشته علاقه داشتم اما به خاطر چکی بودن پشیمون شدم
طرز بازیافت این رشته رو به طور دقیق نفهمیدم دلیلش هم این بود که متاسفانه کسانی که کلا در بازیافت پلاستیک کار میکنند آدم هایی هستند که دانش و سواد کافی در این زمینه ندارند!!! فقط تجربه و مهارت دارند مثلا نمیدونند که فیلم پلاستیک پ پ چی هست پلی اتیلن چی هست و بدتر این که از خودشون اسم درآوردن مثلا به پوسته مواد غذایی مثل پوسته پفک میگن نایلکس در صورتی که من میدیدم که این از جنس فیلم پ پ هست و خب این باعث میشد که من نتونم خیلی وقت ها این ها رو تخلیه اطلاعاتی کنم :D مثلا میگفتن نایلکس توی بار نباید باشه حالا من مونده بودم نایلکس باید میرفتم کلی تحقیق میکردم میفهمیدم منظورشون فیلم های پ پ هست این مشکل خیلی توی این صنعت هست ولی توی نایلون بیشتر بود و من آخر نتونستم طرز بازیافت کامل رو بفهمم
در هر صورت کسی بخواد وارد این کار بشه میتونه با کمی پول و کار کردن در یک کارگاه بازیافت نایلون یا قاپ رفتن کارگر ماهر در این زمینه روش رو کامل متوجه بشه
چیزی که بنده فهمیدم اینا هستن
نایلکس ( همون فیلم های پ پ ) در بار نباید باشه و موقع خرید باید به این مورد توجه بشه
نایلون ها باید از نظر جنس دسته بندی بشن ( این رو نمیدونم چی کار میکنن )
رنگ بندی و دسته بندی از نظر تمیزی
آسیاب - پیشنهاد میشه با آسیاب شمشیری آسیاب بشه
شستشو - کار بسیار سخت در مورد نایلون

کندر کردن
و گرانول و تمام
نکات مهمی که من میتونم بهش اشاره کنم این هاست
- پلاستیک های بسته بندی بی رنگ مثل پلاستیک هایی که دور شل های نوشابه میزنن و سوپر مارکت ها میذارن بیرون تا وانتی ها ببرن رو دیدین این پلاستیک ها ارزش بالایی دارند اگر کسی اینها رو بتونه جمع کنه و آسیاب و گرانول کنه میتونه با قیمت خوب و نقد ( حداقل تا یک سال پیش که نقد بود ) بفروشه
- گرانول مشکی نایلون در تولید پلاستیک زباله و سبد به کار میره
- بعضی از بازیافتی های نایلون پلاستیک هایی که چاپ دار قرمز دارند رو جدا و با دستگاهی به نام گاز گیر گاز گیری می کنند ( نمیدونم چرا و چی میشه )
- نایلون ها باید چند بار شست و شو بشن و هر چی باز تمیز تر بشه بهتر میخرن
- گرانول سفید ( شفاف ) یا عسلی ( به رنگ عسل ) از بقیه رنگ ها با ارزش تر و بهتر فروخته میشه
- بار شرکتی و تمیز مثل نایلون های پالتی کارخانه های یا نایلون های ایران خودرو و سایپا و یا همین نایلون ها سوپر مارکتی که مثال زدم گزینه مناسبی هستن برای یک کار با درآمد مناسب و راحت اگر بتونید گیر بیارین

بازیافت کریستال یا پلی استایرن GPPS
دوستان بازیافتی به پلی استایرن GPPS میگن کریستال
این رشته رشته ای بود که برای خودم انتخابش کردم و قصد هم نداشتم در موردش توضیح بدم اما حالا که بی خیالش شدم آموزش میدم این رشته نقدی بود اما شرایط این هم به چکی تغییر کرد !!!
کریستال چیه ؟ چراغ عقب خودرو , ظروف یک بار مصرف که شبیه ظرف شیشه ای هستن و اکثرا شیرینی داخلش میگذارن و ... رو میگن کریستال
بازیافتی ها و آسیابی های لاک کریستال ها رو جدا میکنن و به صورت زنده به کسانی میفروشن که بهشون میگن کریستال کار
یک کاریستال کار این ها رو میخره جداسازی میکنه و بعد شست و شو و آسیاب و فروش
چگونه بازیافت میشه
بارهای کریستال ترکیبی از پلی استایرنGPPS ( کریستال ) و PMMA ( دگالون ) و پلی کربنات هست البته میتونه پلاستیک های دیگری هم باشه
این سه پلاستیک فوق العاده شبیه هم هستن و نیاز به روش های خاصی برای جداسازی هست
برای جداسازی کریستال و پلی کربنات از آب نمک استفاده میشه. همون طور که میدونید نمک چگالی آب رو بیشتر میکنه. شما باید با حل کردن نمک در آب چگالی رو تا حدی بالا بیارید که کریستال روی آب شنارو بشه و پلی کربنات به خاطر چگالی بیشتر (1.22 ) همچنان ته آب باقی بمونه
در مرحله بعد کریستال و دگالون که از پلی کربنات جدا شدن به وسیله تست سوزاندن از هم دیگر تشخیص داده میشن متاسفانه فراموش کردم که در اثر سوزاندن این پلاستیک چه تفاوت هایی از خود نشون میدن ولی با جستجو در وب انگلیسی میتونید متوجه بشین چگون با سوزاندن یک تکه پلاستیک که نمیدونید دگالون هست یا کریستال بفهمین که پلاستیک مورد نظر از چه جنسی هست
بعد از مرحله دوم رنگ بندی و آسیاب و شست و شو و فروش

بازیافت پت
این کار با کلاس ترین و پر درآمد ترین رشته هست و بیشتر دست بزرگانه
پت یا همون بطری های نوشابه رو زنده میخرین باید دقت بشه که بطری های پی وی سی داخل بار قاطی نشه بسیار مهمه در میزان ناخالصی پت آسیابی رو با ppm میسنجند در واقع دو سه تا بطری پی وی سی قاطی بار بشه بار خراب میشه
بطری های پی وی سی بیشتر از نوع کاربردشون تشخیص داده میشن مثل قوطی مواد شوینده که پی وی سی هستن نکته دیگه اینه که پت با باد کردن پریفرم تولید میشه و تهش یه دایره تو پر هست اما بطری های پی وی سی تزریقی هستن و یه خط از وسط دو نصفش کرده و انگار این دو نیمه رو به هم چسبوندن
توضیح زیادی لازم نیست به اندازه کافی در این مورد اطلاعات در وب فارسی هست و با کمی جستجو میتونید اطلاعات کافی در مورد این رشته به دست بیارید
معمولا یک خط هات واش برای این کار میگیرن ( سرچ کنید ) و این بطری ها رو بازیافت میکنند پرک های آسیابی با آب داغ و سدیم هیدروکسید شسته میشن تا چسب لیبل بطری ها خوب پاک بشه چون این چسب ها هم از جنس پی وی سی هست و بار رو خراب میکنه
در مورند نقدی یا چکی بودن هم نظری ندارم به اندازه کافی آگهی خریدار و فروشنده توی وب هست
خریداران نهایی این محصول تولید کنندگان الیاف مصنوعی هستن که گویا ازش موکت تولید میکنند

-----------------------------
در پایان بازم تکرار میکنم وضعیت فعلی این صنعت خوب نیست و رکود و معضل خرید چکی گریبانگیر این صنعت هم شده ( هر چند هنوز هم میشه یه کارایی کرد و در پست های اشاره شده - بار شرکتی و تمیز یا بار زنده فروشی و واسطه گری - ) و همون طور که قبلا گفتم بنده هیچ نظر و توصیه ای در مورد بازار و فروش محصول ندارم بنده فقط اطلاعاتی که دو سال و نیم از عمرم رو صرفش کردم در اختیار شما قرار دادم و منتی هم نیست کم از اطلاعات دیگران استفاده نکردم حالا بخوام منت بگذارم
اطلاعاتی که من اینجا گذاشتم مطمئن باشین که بسیار به درد بخود هستن و هیچ جای دیگه جز شاگردی و ورود به کارگاه های بازیافت ( تاره اگر راهتون بدن ) این اطلاعات رو نمیتونید پیدا کنید این اطلاعات به نوعی ادای دین من هست به کسانی که اطلاعاتشون رو حالا در هر زمینه ای منتشر کردن و من ازشون استفاده کردم مخصوصا کاربران پرشین تولز که همیشه من رو راهنمایی و کمک کردن

با آرزوی موفقیت برای تمامی شما
ختم تاپیک

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
يه مقدار پلاستيك خشك دارم نشون يه خريدار دادم نخريدشون گفت اينا خشكه هستن فقط پلاستيك نرم ميخريم راست گفته پلاستيك خشك ارزش نداره؟

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
يه مقدار پلاستيك خشك دارم نشون يه خريدار دادم نخريدشون گفت اينا خشكه هستن فقط پلاستيك نرم ميخريم راست گفته پلاستيك خشك ارزش نداره؟
ارزش که داره و ارزشش بستگی داره جنسش چی باشه و سورسش از کجا باشه

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
پلاستيك نرم ها رو كيلوي 400 تومان خريد ولي پلاستيك خشك ها رو نخريد چرا به نظرتون؟
به خاطر این که باید یه جا بهش میفروختی و سرتو کلاه گذاشته
پلاستیک های نرم که یه اصطلاح من در آوردیه معمولا پلاستیک های بادی پلی اتیلنی و پ پ میشه که به دلایل گوناگون قیمت و مشتریش بیشتره خوب ها رو جدا کرده

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
به خاطر این که باید یه جا بهش میفروختی و سرتو کلاه گذاشته
پلاستیک های نرم که یه اصطلاح من در آوردیه معمولا پلاستیک های بادی پلی اتیلنی و پ پ میشه که به دلایل گوناگون قیمت و مشتریش بیشتره خوب ها رو جدا کرده
كلا كيليوي چند بايد بخرن پلاستيك ها رو؟400 خوب خريده؟

hexman

Registered User
لایک‌ها
762
آقا من شنیدم در های بطری پلاستیکی رو جمع میکنن میبرن میدن محک..میخوام بدونم این ها کیلویی چقدر ارزش دارن؟کسی میدونه؟

Rascal

فروشنده معتبر
فروشنده معتبر
لایک‌ها
1,151
آقا من شنیدم در های بطری پلاستیکی رو جمع میکنن میبرن میدن محک..میخوام بدونم این ها کیلویی چقدر ارزش دارن؟کسی میدونه؟
پ پ هسست موادش کیلو 400-500 تومن

ali_1234

Registered User
لایک‌ها
145
سلام
ممنون از استارتر محترم
سوالی که داشتم کجای تهران ضایعات و پلاستیک خوب میخرند؟ البته نقدی !!
چون غرفه های بازیافت شهرداری PET نزدیک 700 یا 800 تومان میخره.ولی به جاش کالا میده و پول نمیدن !!

hexman

Registered User
لایک‌ها
762
من فک کنم اگه هر خانواده ای مواد پلاستیکی بی استفاده اش رو به جای ایانکه دور بریزه یه گوشه انبار کنه بعد از یکسال یه مبلغی هر چند ناچیز میشه ..بهتر از اینه که بریزیم دور.نظتون چیه؟مثلا بطری شیر و شامپو و نوشابه و ..

بالا