برگزیده های پرشین تولز

آموزش تعویض سنسور موقعیت میل لنگ

مریم رهنما

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
25 آپریل 2020
نوشته‌ها
2
لایک‌ها
1
تولیدکنندگان خودروهای امروزی را با حسگرهای قطعات بارگذاری کرده اند. سنسور موقعیت میل لنگ یکی از اولین سنسورهایی است که تولیدکنندگان شروع به نصب در خودروها کرده اند و درک دلیل آن دشوار نیست. این یکی از اساسی ترین سنسورهای خودرو شما است و اگر خراب شود، می توانید تقریباً بلافاصله شاهد مشکلات مهمی باشید. اما سنسور موقعیت میل لنگ دقیقاً چیست و چگونه می دانید که نیاز به تعویض دارد؟

علائم رایج خرابی سنسور موقعیت میل لنگ​

سنسور موقعیت میل لنگ یکی از قطعات ضروری خودروست، به همین دلیل باید بدانید که از عملکرد خوبی برخوردار است. خرابی سنسور می تواند مشکلات متناوب ایجاد کند: ممکن است خودرو به طور تصادفی قطع یا متوقف شود، اما سپس بدون هیچ مشکلی دوباره راه اندازی شود. موتور ممکن است در هوای مرطوب دچار مشکل شود، اما بعد از آن خوب کار می کند. گاهی اوقات ممکن است RPM سنج را به صورت نامنظم مشاهده کنید. در برخی موارد، خرابی سنسور می تواند باعث طولانی شدن دور موتور قبل از روشن شدن موتور شود. اگر سنسور خراب باشد، موتور خاموش می شود اما روشن نمی شود.

روشن شدن چراغ چک موتور​

یکی از رایج ترین علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ، روشن شدن چراغ چک موتور است. به هر حال، هدف از چشمک زدن این است که به شما اطلاع دهد، چیزی در زیر کاپوت اشتباه است تا بتوانید آن را برطرف کنید. چراغ چک موتور شما می تواند به دلایل مختلفی روشن شود، بنابراین آیا این مشکل مربوط به سنسور موقعیت میل لنگ است یا خیر، هنگام روشن شدن این چراغ، باید موتور خود را توسط متخصص بررسی کنید.

ارتعاشات زیاد موتور​

ECU خودروی شما با سنسور موقعیت میل لنگ برای تعیین زمان موتور کار می کند. اگر زمان بندی خاموش است، اغلب ارتعاشات زیادی در موتور خواهید داشت زیرا سیلندرها در زمان اشتباه شلیک می شوند. این امر نه تنها می تواند باعث لرزش موتور شما شود، بلکه می تواند صدمات زیادی نیز به همراه داشته باشد که در نهایت باعث صدمه به موتور شما شود.

خرابی موتور​

همه چیز مربوط به زمان بندی است. اگر موتور شما در حال تزریق سوخت به سیلندر چهار در سیلندر دو باشد، هیچ اتفاقی نمی افتد. البته وقتی چهار سیلندر آن به آتش می افتد، ممکن است دو برابر سوخت دریافت کنید که منجر به انواع مشکلات می شود. با خرابی سنسور موقعیت میل لنگ، احتمالاً موتوری خواهید داشت که به طرز وحشتناکی کار می کند.

سرعت آهسته موتور​

گاهی اوقات سنسور موقعیت میل لنگ تنها کمی کند است زیرا در حال خراب شدن است. اگر چنین باشد، تزریق سوخت و زمان کلی موتور فقط یک درجه عقب تر خواهد بود. در حالی که این امر باعث می شود موتور شما به طرز وحشتناکی کار کند، اما مهمترین چیزی که ممکن است متوجه آن شوید این است که واکنش موتور شما کند است. اما هرچه مشکل طولانی تر ادامه یابد، بدتر خواهد شد. همچنین اگر بیشتر منتظر تعویض سنسور باشید، احتمال آسیب بیشتر وجود دارد.

خاموش شدن موتور​

اگر سنسور موقعیت میل لنگ شما کاملاً خراب شده باشد، ممکن است در روشن نگه داشتن موتور مشکل داشته باشید. حتی اگر آن را به کار اندازید، عملکرد ضعیف موتور ممکن است شما را با یکسری عکس العمل ها آزار دهد و حتی ممکن است برای شروع به کار مشکل داشته باشید.

اگر سنسور موقعیت معیوب میل لنگ شما به این نقطه رسیده است، باید بلافاصله تلاش برای روشن کردن موتور خود را متوقف کرده و در اسرع وقت قطعه را تعویض کنید. اگر خودرو را با سنسور موقعیت میل لنگ بیش از حد خراب کار کنید ، آسیب های بیشتری رخ می دهد.

آموزش تعویض سنسور موقعیت میل لنگ​

اگر خودتان می توانید سنسور را عوض کنید، می توانید در هزینه تام صرفه جویی کنید، اما تعویض آن چقدر سخت است؟ در حقیقت، پاسخ بستگی به خودروی شما دارد. گاهی اوقات دسترسی به سنسور آسان است، و در مواقعی دیگر برای رسیدن به آن نیاز به برداشتن چندین جزء دارید. با این حال، اگر می توانید به سنسور برسید، تعویض آن آسان است. در زیر یک راهنمای گام به گام برای تعویض سنسور آورده شده است.

1. اتصال باتری را قطع کنید​

قبل از خراب کردن قطعات الکتریکی خودرو، باید باتری را جدا کنید. این به این دلیل است که وسیله نقلیه شما دارای تعداد زیادی قطعات الکتریکی است. به محض شروع به اتصال و جدا کردن قطعات از برق، خطر افزایش جریان الکتریسیته ساکن در سیستم های مختلف همیشه وجود دارد. افزایش سریع برق می تواند هزینه زیادی داشته باشد. با خیال راحت پایانه منفی باتری را جدا کرده و قبل از ادامه کار حداقل 10 دقیقه بگذارید بماند.

2. سنسور را پیدا کنید​

اگر هنوز سنسور را ردیابی نکرده اید، اکنون زمان انجام این کار است. باید در انتهای موتور شما قرار گرفته باشد. اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، یک جستجوی سریع Google باید موقعیت آن را برای شما برجسته کند. ممکن است دسترسی به آن آسان نباشد و ممکن است مجبور شوید چندین جزء دیگر را برای دسترسی به آن خارج کنید.

3. اتصال برق را جدا کنید​

سنسورهای موقعیت میل لنگ اتصالات الکتریکی را که برق آنها را تامین می کند، سریع قطع می کنند. با رها کردن زاویه کشش و کشیدن آرام اتصال، سیم کشی را جدا کنید. مواظب باشید که سیم کشی را قطع نکنید زیرا نمی خواهید آسیب بیشتری وارد کنید.

4. پیچ نصب را بردارید​

هنگامی که اتصال برق را جدا کردید، باید پیچ نصب سنسور را در مقابل موتور جدا کنید. به طور معمول، این فقط یک پیچ است و اندازه دقیق آن از سازنده ای به تولید کننده دیگر متفاوت است.

5. سنسور را بردارید​

پس از برداشتن پیچ نصب، می توانید به آرامی سنسور را بردارید. خوردگی و زنگ زدگی ممکن است آن را در جای خود گیر انداخته باشد. در این صورت، برای برداشتن سنسور باید آن را بچرخانید.

6. سنسور جدید را نصب کنید​

هنگامی که سنسور قدیمی را بیرون آوردید، زمان نصب سنسور جدید فرا رسیده است! اطمینان حاصل کنید که پیچ نصب پس از نصب سنسور خط می یابد. در غیر این صورت، برای نصب صحیح سنسور، باید دوباره آن را بردارید.

7. اتصال دهنده برق را دوباره وصل کنید​

هنگامی که پیچ نصب را متصل کردید، وقت آن است که دوباره برق را وصل کنید. زمانی که اتصال برق را وصل کنید؛ باید بشنوید که در جای خود قرار می گیرد اگر صدای ضربه محکم و ناگهانی را نمی شنوید، اتصال را به آرامی بردارید. اگر در جای خود چسبیده است و نمی توانید آن را بدون کشیدن خارج کنید، همه چیز خوب است!

8. باتری را دوباره وصل کنید​

آخرین مرحله اتصال مجدد باتری است. از آنجا که باتری را قطع کرده اید، در حال حاضر کل سیستم را مجدداً تنظیم کرده اید. کافی است موتور خود را روشن کرده و ببینید چراغ چک موتور خاموش شده است یا خیر. اگر چنین است، مشکل را برطرف کرده اید. اگر نه، سنسور در ابتدا مشکل شما نبوده است.
 
Last edited:
بالا