برگزیده های پرشین تولز

آموزش زبان SQL - قسمت اول - مفاهیم کلی

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
با یاد و نام خدا ، دوره آموزش زبان SQL را آغاز میکنیم

در این تاپیک مفاهیم کلی زبان SQL را مورد بررسی قرار میدهیم

SQL به معنای زبان ساخت یافته جستجو یا Structured Query Language میباشد . با استفاده از این زبان میتوانید به پایگاه داده دسترسی داشته باشید . زبان SQL از طرف ANSI به عنوان یک زبان استاندارد شناخته شده است.

با استفاده از زبان SQL میتوانید یک سرری جستجو یا Query روی پایگاه داده اجرا نموده و از نتایج آن ها استفاده کنید.
این جسجو ها میتوانند برای ذخیره ، بازیابی ، به روز رسانی ، حذف داده ها به کار روند . همچنین یک سری از کوئری ها را برای انجام مقاصد خاص مثل ایجاد جدول و .. استفاده میکنیم.

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
در حال حاظر چندین نوع نگارش از زبان SQL داریم . متاسفانه برخی از شرکتهای مشهور نیز SQL مخصوص خود را ارائه داده اند اما با توجه به نظرات ANSI که SQL را در سال 1986 استاندارد کرده است ، هر نگارش بایستی شامل دستورات زیر باشد :

SELECT, UPDATE, DELETE, INSERT

در مورد استاندارهای زبان SQL میتوانید به این وب سایت مراجعه فرمایید : http://www.wiscorp.com/SQLStandards.html

همچنین میتوانید از خود وب سایت www.ansi.org استفاده کنید .

در مورد تاریخچه SQL هم میتوانید به این سایتها مراجعه فرمایید :

http://www.itworld.com/nl/db_mgr/05142001/

http://fa.wikipedia.org/wiki/SQL

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
DML چیست ؟

DML یا Data Manipulation Language بخشی از دستورات زبان SQL است که برای پردازش داده ها به کار میروند .

این دستورات عبارتند از :

SELECT - UPDATE - DELETE - INSERT INTO

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
DDL چیست ؟

DDL یا Data Definition Language ، بخشی از دستورات SQL است که به تعریف ، ویرایش و حذف جدول ( TABLE ) یا ایندکس ها میپردازد .

این دستورات عبارتند از :

CREATE TABLE - ALTER TABLE - DROP TABLE - CREATE INDEX - DROP INDEX

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
DCL چیست ؟

DCL یا Data Control Language بخشی از دستورات SQL است که به کاربر دسترسی کنترل داده ها (ایجاد ، ویرایش ، حذف و ...) را میدهد .
این دستورات عبارتند از : GRANT و REVOKE که برای دادن اجازه یا لغو آن به کار میروند .

دو دستور فوق را میتوان بر روی دستورات زیر انجام داد

CONNECT - SELECT - INSERT - UPDATE - DELETE - USAGE

یعنی یک کاربر بتواند از دستورات مذکور استفاده کند یا نتواند .

mht85

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام:(
آموزش پیاده سازی سایت (win2003, sql, iis , ...) برای دانلود میخام .
لطفا کمک کنید
حاج آقا خیلی واجبه
جون قلمراد راس میگم
فوری مرسی :f34r:

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
میشه بپرسم به این تاپیک چه ارتباطی داشت ؟

Decent

Registered User
لایک‌ها
1
تشکر بابت مطالب.من هم دارم یک سری نرم افزار اینترنت مارکتینگ معرفی می کنم.خوشحال میشم نظر شما رو هم بدونم

gigawarn

Registered User
لایک‌ها
25
آقا خود این اس کیو ال هم معرفی کن نرم افزارشون مثلا خودم 2005 رو نصب کردم ولی نمیدونم باید چیکارش کنم
از کجا باید تیبل ساخت داداش تو درس بدی اینا رو بگو

parial1

Registered User
لایک‌ها
37
آقا خود این اس کیو ال هم معرفی کن نرم افزارشون مثلا خودم 2005 رو نصب کردم ولی نمیدونم باید چیکارش کنم
از کجا باید تیبل ساخت داداش تو درس بدی اینا رو بگو
دوست عزیز ایشون آموزش SQL رو شروع کردند دستشون هم واقعا درد نکنه ولی فکر کنم توی تاپیکای دیگه آموزش SQL server رو داده باشند!!

safa_2045

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
میخاستم درخواست کنم راهنماییم کنیم جهت بانک اطلاعاتی ازچه نرم افزاری استفاده کنم ممنون

irantrn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
k

SQL به معنای زبان ساخت یافته جستجو یا Structured Query Language میباشد . با استفاده از این زبان میتوانید به پایگاه داده دسترسی داشته باشید . زبان SQL از طرف ANSI به عنوان یک زبان استاندارد شناخته شده است.

با استفاده از زبان SQL میتوانید یک سرری جستجو یا Query روی پایگاه داده اجرا نموده و از نتایج آن ها استفاده کنید.
این جسجو ها میتوانند برای ذخیره ، بازیابی ، به روز رسانی ، حذف داده ها به کار روند . همچنین یک سری از کوئری ها را برای انجام مقاصد خاص مثل ایجاد جدول و .. استفاده میکنیم.
نتایج بصورت نموداره؟

Moein TN

Registered User
لایک‌ها
52

در مدل رابطه‌ای داده‌ها، زبان ساختارمند پرسش‌ها یا اس‌کیوال یا سی‌کوال (Structured Query Language - SQL) زبانی است سطح بالا مبتنی بر زبان سطح پایین و ریاضی جبر رابطه‌ای که برای ایجاد، تغییر، و بازیابی داده‌ها و نیز عملیات بر روی آنها به‌کار می‌رود.

زبان SQL به سمت مدل شی‌گرا - رابطه‌ای نیز پیشرفت کرده‌است.
منشأ اصلی سی‌کوال به مقالهٔ سال ۱۹۷۰ ادگار کاد تحت عنوان «مدل رابطه‌ای داده‌ها برای بانک‌های بزرگ داده‌های اشتراکی»[۱] بازمی‌گردد. در دههٔ ۷۰ گروهی از شرکتآی‌بی‌ام در شهر سان خوزه بر روی سیستم پایگاه داده‌های سیستم آر بدون توجه به این مقاله کار می‌کردند و زبان SEQUEL را به منظور عملیات و بازیابی اطلاعات ذخیره شده در سیستم آر ایجاد کردند. اگر چه اس‌کیوال ناشی از تلاشهای کاد بود اما دونالد چامبرلین و ریموند بویس به عنوان طراحان زبان SEQUEL شناخته می‌شوند.

سمینارهایی در زمینه فناوری بانک اطلاعاتی و مباحثاتی در مورد مزایای مدل رابطه‌ای جدید برگزار گردید. تا ۱۹۷۶ مشخص بود که آی‌بی‌ام که طرفدار جدی فناوری بانک اطلاعاتی رابطه‌ای بوده، توجه زیادی نسبت به زبان سی‌کوال دارد. تبلیغات در زمینه سیستم آر باعث جذب گروهی از مهندسین در منلو پارک در کالیفرنیا گردید. این گروه به این نتیجه رسیدند که تحقیقات آی‌بی‌ام منجر به یک بازار تجاری برای بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای خواهد گردید.

در ۱۹۷۷ این گروه شرکتی بنام اینک (Inc) و رلیشنال سافتویر (Relational Software) تأسیس نمودند تا یک سامانه مدیریت پایگاه‌های داده رابطه‌ای بر اساس سی‌کوال بسازند. محصولی بنام اوراکل در ۱۹۷۹ عرضه گردید، و اولین سامانه مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای بوجود آمد. به این ترتیب محصول اوراکل باعث گردید اولین محصول آی‌بی‌ام برای مدت ۲ سال در بازار دچار رکود باشد. این محصول بر روی مینی کامپیوترهای وکس دیجیتال (VAx Digital) اجرا می‌شد که خیلی از کامپیوترهای بزرگ آی‌بی‌ام ارزان‌تر بودند.

امروزه این شرکت با نام اوراکل اولین فروشنده سیستم‌های مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه‌ای است. استادان آزمایشگاه‌های کامپیوتر در دانشگاه برکلی کالیفرنیا نیز در نیمه دهه ۱۹۷۰ مشغول تحقیق در زمینه بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای بودن (مانند تیم تحقیق آی‌بی‌ام)، گروه فوق نیز یک نمونه از سامانه مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای ایجاد نمودند و سیستم خود را اینگرس (Ingres) نام نهادند.

پروژه اینگرس شامل یک زبان پرس‌وجو بنام QUEL بود، اگر چه از سی‌کوال خیلی ساخت یافته تر بود، اما شباهت آن به زبان انگلیسی کمتر بود.

در حالیکه اوراکل و اینگرسبرای ارائه محصولات تجاری در رقابت بودند، پروژه سیستم آر شرکت آی‌بی‌ام در تلاش بوده‌است که یک محصو ل تجاری با نام SQL/Data system (یا SQL/DS) عرضه نماید. آی‌بی‌ام موجودیت SQL/DS را در ۱۹۸۱ اعلام، و در ۱۹۸۲ شروع به عرضه محصول خود نمود. در سال ۱۹۸۳ آی‌بی‌ام یک نسخه SQL/DS را برای VM/CMS (سیستم‌عاملی که در کامپیوتر بزرگ آی‌بی‌ام غالباً استفاده شده بود)، اعلام نمود.

همچنین در سال ۱۹۸۳ شرکت آی‌بی‌ام، محصول دی‌بی‌تو را معرفی نمود که یک سامانه مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای برای سیستم‌های بزرگ آن شرکت بود. دی‌بی‌تو تحت سیستم‌عامل وی‌ام‌اس (سیستم‌عامل مراکز کامپیوتری بزرگ) اجرا می‌شد. اولین نسخه دی‌بی‌تو در ۱۹۸۵ عرضه گردید، و مسئولین آی‌بی‌ام اعلام نمودند که این محصول یک برنامه استراتژیک برای تکنولوژی نرم‌افزاری آی‌بی‌ام می‌باشد. از آن تاریخ تاکنون دی‌بی‌تو سامانه مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای شاخصی بوده و آی‌بی‌ام از آن حمایت نموده و زبان «سی‌کوال دی‌بی‌تو» استاندارد عملی زبان بانک اطلاعاتی بوده‌است.
منابع : ویکی پدیا و 118فایل

Last edited:

minanazari

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اگرچه SQL دارای استاندارد ANSI است اما نسخه های مختلفی از آن موجود می باشد. با این وجود برای همخوانی با استاندارد ANSI، همه این نسخه ها حداقل از دستورات اصلی همچون (SELECT, UPDATE, DELETE, INSERT, WHERE) به شکل مشابهی پشتیبانی می کنند. clip_image001نکته: اغلب برنامه های پایگاه داده ای مبتنی بر SQL علاوه بر استاندارد های SQL الحاقات اختصاصی خود را دارند! استفاده از SQL در وب سایت خود برای ساخت وب سایتی که داده ها را از یک پایگاه داده نشان می دهد به موارد زیر نیاز دارید : · یک برنامه پایگاه داده ای مبتنی بر[5] RDBMS مانند: MS Access, SQL Server, MySQL · استفاده از زبان های اسکریپتی سمت – سرور[6] مانند PHP یا ASP · استفاده از SQL برای جمع آوری داده های مورد نیاز · استفاده از HTML / CSS

بالا