برگزیده های پرشین تولز

آموزش شمشیرزنی

GLockhart

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
دوستان عزیز سلام. امیدوارم حال همتون خوب باشه.
خب راستش فکر نمی کنم زیاد نیاز به توضیح دادن باشه که اینجا می خوایم چی کار کنیم. اسم تاپیک خیلی چیزها رو توضیح می ده. ولی خب یک سری توضیحات دیگه لازمه گفته بشه.
اول اینکه آموزش شمشیرزنی به صورت غیرحضوری و مکاتبه ای کار ساده ای نیست و مسلماً کار و تمرین بیشتری رو می طلبه ولی نمی شه گفت غیرممکنه و در واقع اگر با دقت و مداوم انجام بشه می تونه شما رو به یک شمشیرزن خوب تبدیل کنه.
نکته دوم اینه که من خودم به شخصه فقط روزهای تعطیل میام و سعی می کنم هر هفته یک آموزش دیگه بگذارم. البته به علاوه ی این که تا جایی که بتونم به سؤالات شما هم پاسخ می دم.
نکته ی سوم هم اینکه از اساتید گرامی خواهش می کنم که این تاپیک رو بی برکت نگذارن و اون ها هم ما رو از دانششون محروم نکنن و اگر سبک خاصی رو کار می کنن اون ها هم مطالب خودشون رو بیان کنن من خودم هیچ وقت ادعا نکردم که شمشیرزن خوبی هستم و واقعاً هم چون شمشیرزنی رو به صورت آکادمیک یاد نگرفتم در مقابل کسانی که شمشیرزنی رو به شکل حرفه ای دنبال می کنن حرفی برای گفتن ندارم.
خب دیگه بهتره کار رو شروع کنیم.
اول از همه یک سؤال مطرح می شه: حالا که ما می خوایم شمشیرزنی یاد بگیریم اصلاً باید شمشیر از کجا بیاریم؟
خب البته می شه شمشیر آماده رو از مغازه های مخصوصش خرید به خصوص من در اصفهان شمشیر زیاد دیدم ولی مهم اینه که چه شمشیری می خواید؟ معمولاً شمشیرهای ووشو که همون شمشیر های تیغه نازک هستن رو می تونید از تمام مغازه های لوازم ورزشی مربوط بخرید اما برای یاد گرفتن شمشیرزنی به این سبک مخصوص که من می خوام توضیح بدم (که البته هنوز اسمی نداره ولی خب شاید بشه بهش گفت شمشیرزنی کلاسیک!!!) این نوع شمشیرها زیاد مناسب نیستن. راه حل دوم که واقعاً بهتره اینه که برید و به یک آهنگر خوب(!!!) شمشیر مورد نظرتون رو سفارش بدید. کافیه نقشه و آلیاژ و پولش رو بدید و بقیه ش حله.
اما شما برای شروع حتماً به یک شمشیر احتیاج ندارید. می تونید با یک تکه چوب هم کار کنید. به علاوه اینکه اگر می خواید شمشیری بخرید یا سفارش بدید حتماً حواستون باشه که شمشیر تراز باشه یعنی اگر تکه ای که دسته رو از تیغه جدا می کنه رو روی انگشتتون گذاشتید شمشیر به هیچ سمتی مایل نشه. اما اگر می خواید با چوب یاد بگیرید تیغه رو از دسته سنگین تر بگیرید.
با این وجود راه حل پیشنهادی خود من بطری آبه! من خودم شمشیرزنی رو با بطری آب یاد گرفتم. بطری آب به هیچ وجه تراز نیست. دسته ی کوچکی داره و از هر نظر کار با اون بسیار سخت تر از کار با شمشیره. اما کسی که شمشیرزنی ابتدایی رو با بطری آب یاد بگیره بعداً هیچ مشکلی نخواهد داشت و شمشیرزنی با هر شمشیری براش خیلی ساده خواهد بود.
به هر حال این مسئله ه نظر خودتون بستگی داره که چه چیزی رو برای یاد گرفتن انتخاب کنید.
خب یک چیز دیگه رو که به نظرم لازمه بگم اینه که شمشیرزنی در این سبک در واقع ترکیبی از شمشیرزنی کلاسیک و کنگ فوئه. حرکات رزمی در این سبک نقش مهمی دارن ولی فعلاً اصلاً سراغ اون بخشش نمی ریم. تجربه به من ثابت کرده که اگر شمشیرزنی ابتدایی رو قبل از کنگ فو یاد بگیرید یادگیری کنگ فو خیلی خیلی راحت تر می شه.
خیلی خب حالا اولین قدم اینه که شمشیر رو در دستتون بگیرید. توجه کنید که دسته ی شمشیرتون باید نسبتاً راحت باشه(به جز یادگیری با بطری آب!) طول دسته اگر شمشیر کوتاه باید کمی بیشتر از اندازه ی دستتون به شکل مشت شده باشه و اگر شمشیر بلنده باید به اندازه ای باشه که بتونید به راحتی با هر دو دست اون رو بگیرید. قطر دسته هم بیشتر سلیقه ایه ولی خب نباید خیلی زیاد باشه.
حالا دسته رو طوری در دست بگیرید که تیغه ی شمشیر به صورت مایل به دست مخالف در مقابل صورتتون قرار بگیره. چند بار شمشیر رو پایین بیارید و دوباره گارد بگیرید. در این حالت بهتره پای موافق با دست شمشیرتون هم یک قدم جلو باشه. به هر حال در طول مبارزه خواه ناخواه این حالت پیش میاد.
حالا می خوایم ساده ترین و مهم ترین حرکت تهاجمی شمشیرزنی رو یاد بگیریم. ضربه ی Slash شاید خیلی ساده باشه ولی در عین حال یکی از کاربردی ترین و مهم ترین ضربات در شمشیرزنیه. درواقع ضرات پیشرفته هم از همین ضربه مشتق می شن!
خب شمشیر رو در جهت دست شمشیرتون بالا برید و به صورت مایل و در جهت مخالف به سمت پایین حرکت بدید. مواظب باشید که در اولین حرکت به خودتون یا کس دیگه ای صدمه نزنید. این حرکت رو در جهت مخالف هم تمرین کنید. بعد کم کم سرعت حرکت رو افزایش بدید و حرکت رو به طور پشت سر هم انجام بدید. حالا با هر ضربه یک گام جلو برید. اگر ضربه از راست به چپه پای چپ رو جلو بگذارید و برعکس.
حالا حرکت رو به صورت عرضی کار کنید یعنی فقط ار راست به چپ یا برعکسش. نیازی نیست همزمان حرکت بالا به پایین هم داشته باشه.
در طول هفته همین تمرین رو انجام بدید. اگر کاملاً به این حرکات مسلط شدید حرکت رو از پایین ه چپ هم انجام بدید. این حرکت یک تفاوت کوچک با حرکت مادرش داره که به نظرم بهتره خودتون کشفش کنید.
همزمان با انجام این تمرین ها حرکات انعطافی و کششی رو هم تمرین کنید. دیگه خودتون می دونید که چه حرکاتی رو می خواید انجام بدید ولی هرچه بدنتون انعطاف بیشتری داشته باشه موفق ترید. به علاوه اینکه در دفاع هم خیلی کمک می کنه.
خب فعلاً تا همین حد کافیه. اگر سؤالی داشتید بپرسید قول می دم در اولین فرصت جواب بدم. دوستان دیگه هم که شمشیرزنی رو خوب بلدن لطفاً کمک کنن که یک تاپیک خوب بسازیم.
پس فعلاً خداحافظ.

Sirus-v

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون دوست عزیز خیلی تاپیک مفیدیه . امیدوارم ادامه پیدا کنه . فقط شما که دارید انقدر زحمت می کشید ایکاش عکسی چیزی هم پیدا می کردید که درک آموزش ها راحتتر باشه . تشکر

kagero

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
اين تاپيك رو چرا ايجاد كردي؟اخه ادم زرنگ كي شمشيرزني رو مكاتبه اي ياد گرفته كه تو حالا ميخواي واسه ما كلاس بذاري؟ اصلا شما سبكت چي هست؟ ميدوني من فكر ميكنم فيلم رزمي زياد تماشا ميكني جو گرفتت.شايد نمايش شمشيرزني گنگ بوك ذوق زده ات كرده؟ اونايي كه تو فيلمها ميبيني رزميكار حرفه اي اند نه شمشيرزن مكاتبه اي!!

yue bochon

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
بابا بيچاره اومد ثواب كنه كباب شد كه؟
باز بهتر از هيچيه كه
راستي اگه بتوني اين سبكايي رو كه تو سريال افسانه شجاعان ديده ميشد مخصوصا روش كويخو رو
آموزش بدي خيلي خوبه

GLockhart

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
عجب چقدر حمایت کردین شما!!!
کاگرو جان والا شما هم دیگه خیلی بدبینی ها...! شمشیرزنی رو مکاتبه ای می شه یاد گرفت.
من خودم کلاس نرفتم می دونم که اصولاً در اینکه من شمشیرزنی بلد هستم یا نه و اینکه چقدر بلدم شک دارین ولی خب البته من هم چون کاری نمی تونم بکنم برای اینکه ثابت بشه به شما مجبورم همینطوری تحمل کنم ولی خب به من ثابت شده که اگر کسی بخواد و واقعاً تلاش کنه می تونه شمشیرزنی رو بدون استاد هم یاد بگیره!
این تاپیک رو هم برای دل خودم ایجاد کردم و برای اینکه بتونم به دیگران چیزی یاد بدم!
متأسفانه اینترنت پرسرعت ندارم وگرنه می تونستم آموزش تصویری براتون بگذارم.
من سریال امپراطور دریا رو نگاه می کنم بله ولی حقیقتش اینه که امپراطور دریا واقعاً چیز زیادی در مورد شمشیرزنی نداره. شمشیرزنی نمایشی واقعی خیلی قشنگ تره به علاوه ی اینکه شمشیرزنی واقعی با این مدل خیلی فرق داره.
من فیلم جو گیر نشدم خواستم کمک کرده باشم. تو ایران همه ی کلاس های شمشیرزنی یا سبکشون سبک ووشوئه یا سبک نینجوتسو. خلاصه اینکه کسی سراغ شمشیرزنی کلاسیک نمی ره. سبک من هم ترکیبیه!!! ترکیبی از شمشیرزنی کلاسیک و حرکات آکروباتیک و کونگ فو.
سیروس-و جان اگر عکسی دم دست بود چشم ولی مثلاً توی عکس چطوری می شه نحوه ی اجرای حرکت slash رو نشون داد؟
شرمنده دوستان من سه شنبه میام و دو تا آموزش رو می گذارم. یکی در مورد گاردهای مختلف و یکی هم در مورد حرکات دفاعی ابتدایی.
پس فعلاً با اجازه.

yue bochon

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
پيشنهاد ميكنم سريال افسانه شجاعان رو هم ببيني
اگه بتوني سبكاي اون بخصوص كويخوآبادين رو ياد بدي كه خيلي عاليه؟:blush:

Sirus-v

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست عزیز شما به اینجور پست های مخالف کاری نداشته باشید کارتونو ادامه بدید انشالله که دوستان علاقه مند جمع می شند .

GLockhart

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
خب دوستان عزیز به قول معروف الوعده وفا. اگرچه نمی دونم این تاپیک رو چند نفر می بینن و اصلاً این آموزش ها سودی داره یا نه ولی خب فعلاً برای اون دسته از دوستانی که می خوان تا جایی که می شه با سبک شمشیرزنی کلاسیک آشنا بشن آموزش ها رو ادامه می دم.
مطلب اول امروز در مورد گاردهای مختلف شمشیرزنی کلاسیکه. می خوایم سه نوعش رو برای نمونه معرفی کنیم و کارایی هرکدوم رو به طور مختصر توضیح بدیم.
1) گارد عقرب:
گارد عقرب یک نوع گارد قدیمی منسوخ شده است که معمولاً کسی ازش استفاده نمی کنه. در گذشته در انگلستان اغلب از این گارد استفاده می شد. گارد عقرب درواقع به این شکله که شما باید شمشیر رو در مقابل خودتون و نوکش رو به سمت حریف بگیرید درست مثل چنگک های عقرب و در ضمن شمشیرهم باید مستقیم باشه و انحراف نداشته باشه. دست دیگرتون رو بالای سرتون به صورت منحنی قرار می دید. من نمی دونم این کار برای چیه ولی خب این شکلیه دیگه. این نوع گارد برای حملات نوک شمشیر یا اصطلاحاً Stab مفیده و این نوع ضرات به راحتی اجرا می شه اما از نظر دفاعی فوق العاده ضعیفه و توان حرکتی چندانی هم نداره. کلاً زیاد مناسب نیست و ازش هم استفاه نمی شه.
2) گارد کنار سر:
اسمش رو خودم درآوردم نگید چرا اینطوریه. این گارد که البته ناشناخته است بیشتر حالت نمایشی داره و شاید خیلی از شما این گارد رو در فیلم ها دیده باشین. در این گارد شمشیر در کنار سر و در طرف دست مخالف یعنی دستی که به طور معمول شمشیر رو باهاش نمی گیرید با هر دو دست گرفته می شه. نوک شمشیر به سمت حریفه و شمشیر کمی به سمت پایین متمایله. این گارد اصولاً فقط نمایشیه و در واقع در هنگام مبارزه به گارد نورمال تبدیل می شه و دقیقاً همونقدر خوب و کارآمده که گارد نورمال هست. اما دو تا اشکال داره یکی اینکه ازگشت به گارد سخته و در ضمن حرکت با شمشیری در کنار سر واقعاً مشکله! و یکی اینکه سرعت حمله یا دفاع اول رو پایین میاره.
3) گارد نورمال:

گارد نورمال گارد معمولیه که در اکثر سبک ها ازش استفاده می شه. این گارد سرعت عمل بالایی رو برای شمشیرزن داره و ضمناً از نظر حرکتی هم خیلی کامله. شکل این گارد اینطوریه که شما شمشیر دسته ی شمشیر رو روبه روی شکمتون، با دست شمشیر می گیرید.(دست شمشیر یعنی دستی که به طور معمول باهاش شمشیر رو در دست می گیرید!!!) نوک شمشیر رو به بالا و شمشیر به سمت خلاف دست شمشیر مایله. این گارد از جمله بهترین گاردهای سبک شمشیرزنی کلاسیک و بسیاری از سبک های دیگه ست. به طور معمول شوالیه ها و جنگجوها از این گارد استفاده می کردن. تنوع حرکتی بالایی داره و از نظر سرعت هم واقعاً خوبه و حرکت با این گارد با سرعت خوب هم ممکنه.

البته گارد های دیگه ای هم هستن اما بیشترشون مشتقات و تغییر یافته هایی از همین گارد نورمال هستن مثل گارد دو دست، گارد مورب و... .

مطلب بعدی در مورد دفاعه. در شمشیر زنی کلاسیک و تقریباً در تمام سبک های شمشیرزنی دفاع به دو بخش:Block و Parry تقسیم می شه. همونطوری که از اسم این دو نوع دفاع استنباط می شه، یکی از این دفاع ها با سد راه شمشیر حریف و دیگری با منحرف کردن اون صورت می گیره.
برای اینکه به خوبی بتونید لوک رو اجرا کنید باید از نظر قدرت بدنی و انعطاف پذیری مچ ها و آرنج در شرایط خوبی باشید. در این نوع دفاع شما اید بتونید به سرعت حرکت شمشیر حریفتون رو حدس بزنید. نه زیاد سخت نیست. تا حالا پینگ پونگ بازی کردین یا تنیس؟ البته تنیس به خاطر فاصله ی زیاد بین دو بازیکن خیلی مثال خوبی نیست ولی کسایی که پینگ پونگ رو به صورت پیشرفته تر و حرفه ای تر بازی می کنن می دونن که خیلی وقت ها دست به طور ناخودآگاه به سمت توپ می ره. شمشیرزنی هم همینه عد از مدتی به طور ناخودآگاه دفاع می کنید. درواقع در شمشیرزنی اغلب اوقات اگر بخواید دفاعتون رو با کنترل بیش از حد انجام بدید فقط کار رو خراب تر می کنید شما فقط تصمیم می گیرید که چه طوری دفاع کنید( که البته اون هم به طور معمول ناخودآگاه و تحت تأثیر شرایط صورت می گیره) و بقیه ش با بخش ناخودآگاه مغزه.
با این وجود برای یک بلوک موفق بهتره وسط تیغه ی شمشیر با وسط تیغه ی شمشیر حریف برخورد داشته باشه. اینطوری بلوک شما موفق تر و کارسازتره.
برای اجرای حرکت دفع یا Parry بهترین کار اینه که شما یکی از این دو کار رو انجام بدید:
یا شمشیر حریف رو کنار بزنید یا اون رو بپیچونید!
خب حالا توضیح این حرکات: کنار زدن شمشیر حریف یکی از بهترین انواع دفاعه چون نه تنها حمله رو دفع می کنه بلکه فرصت کوتاهی رو هم برای شما ه ارمغان میاره. تصور کنید که حریفتون می خواد به شما حمله کنه و شما شمشیرش رو کنار می زنید مطمئناً مدتی طول می کشه تا اون بتونه دوباره به حالت عادی برگرده و این یعنی زمانی برای حمله البته هرچه شمشیرزن ماهرتر باشه مدت کمتری طول می کشه تا دوباره به حالت عادی برگرده. درواقع یک شمشیرزن ماهر همیشه برای مواقع اضطراری مثل این یک طرح خاص داره که مثلاً اگر شمشیرش رو اینطوری کنار زدن چطور دوباره به حمله تبدیلش کنه.
برای پیچوندن شمشیر حریفتون البته کار کمی مشکل تر می شه. این حرکت رو همیشه نمی شه اجرا کرد و سود زیادی هم نداره و اگر حریفتون حرفه ای باشه می تونه حتی از این حرکت بر علیه خودتون استفاده کنه. این حرکت معمولاً برای خلع سلاح حریف های مبتدی به کار می ره.من خودم از این حرکت در مقابل سه نفر که می دونستم زیاد کارشون خوب نیست استفاده کردم و تونستم خلع سلاحشون کنم ولی در مواقع دیگه حتی امتحانش هم نکردم. این حرکت خیلی پیچیده است به ساختار شمشیر هم مربوط ممکنه یک نفر با شمشیر کوتاه بتونه به همین شکل یک نفر رو که نیزه داره خلع سلاح کنه. اما اگر از این حرکت برای چرخوندن سلاح حریفتون اون هم فقط یک دور و در نهایت کنار زدنش استفاده کنید بهتره. اجراش هم مشکله و به نظرم هتره فعلاً فراموشش کنید چون سود زیادی هم نداره و زحمت زیادی می طلبه.
یک نوع دفاع دیگه هم هست که بهش می گن Evade. کاملاً مشخصه چی کار می کنه. دفاع با سلاح نیست با خود شمشیرزنه. درواقع باید از کنار شمشیر حریفتون کنار برید. اجرای این حرکات نسبت به دو نوع دفاع قبلی خیلی سخت تره و نیازمند مهارت در اجرای حرکات آکروباتیک و سرعت عمل بالاست ولی کسی که بتونه از این حرکت استفاده کنه می تونه در شرایط خاصی اون رو با انواع خاصی از حمله ترکیب کنه و شرایط رو کاملاً برعکس کنه.
خب فعلاً همین ها کافیه. حرکت خاصی نیست که بخوایم اجراش کنیم. شمشیرزنی یعنی ابتکار. من خودم اعتقاد دارم که هیچ دو مبارزه ای کاملاً شبیه هم نیستن و هیچ دو نفری در یک شرایط مشابه دقیقاً یک حرکت یکسان رو انجام نمی دن. با این وجود برای این که بتونید در حین مبارزه حرکات نو و کارآمدی رو انجام بدید لازمه که برخی از حرکات پایه رو از قبل حسابی مسلط باشید. یکی از مهم ترین حرکات پایه همون Slash هست که در آموزش قلی در موردش توضیح دادم. این حرکت واقعاً مهمه و بسیاری از حرکات پیشرفته دیگه مشتقاتی از این حرکت هستن.

خب دوستان فعلاً این دو آموزش باشه. احتمالاً این جمعه نمی تونم چیزی براتون بگذارم ولی در اولین فرصت اگر خواستید یک آموزش دیگه براتون می گذارم.
فعلاً خداحافظ.

yue bochon

Registered User
لایک‌ها
2
چي شد پس شمشيرزني پيشرفته رو بلد نيستي؟

Sirus-v

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقا ما منتظریم ها .... دستت درد نکنه

hadissj

Registered User
لایک‌ها
0
با این که کاکرو خیلی بد تو ذوق دوستمون زد .و اصلا از این کارش خوشم نیومد.ولی یه چیز مشخص.
اگه با خودتون روراست باشید میبینید که این جور جاها (منظورم فروم هاست)جایی برای آموزش کلی نیست.جوابهم نمیده.و اساسا وقت هدر دادنه.مگه اینکه یکی یه سوال خاص داشته باشه و دیگران کمکش کنن.

yue bochon

Registered User
لایک‌ها
2
با این که کاکرو خیلی بد تو ذوق دوستمون زد .و اصلا از این کارش خوشم نیومد.ولی یه چیز مشخص.
اگه با خودتون روراست باشید میبینید که این جور جاها (منظورم فروم هاست)جایی برای آموزش کلی نیست.جوابهم نمیده.و اساسا وقت هدر دادنه.مگه اینکه یکی یه سوال خاص داشته باشه و دیگران کمکش کنن.

منم موافقم
اما خوب باز هم يه چيزايي ميتونه دستگير آدم بشه:happy:

hosseinie_sha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
vagheyatesh zeyad motalee nakardam
bande dar hale hazer mashghule amukhtane fanne shamshir zany ie samuraie zire nazar ostadam hastam
va sabke varzeshim iaido hastesh <intelligent self defense samurai> vali ta hala in mavaredy ke shoma goftid ro nadide budam

انسانه خوب

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
دوست عزیز خیلی ممنون میشم توضیح بدین که چه نوع شمشیر زنی مد نظرتون هست. کاتانا؟ یا شمشیر زنی المپیکی؟

black_swordsman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام ! من عاشق شمشیر زنی هستم ! نزدیک 2 ساله که دنبال جایی هستم که یاد بگیرم ! منظورم سبک شمشیر زنی جنگ جویان قدیم ویا سامورایی هاست اگر کسی باشگاه و یا شخصی رو سراغ داره که من بتونم یاد بگیرم یک دتیا ممنون می شم

Last edited:

three heart

Registered User
لایک‌ها
49
حالا چه بدرد می خوره این شمشیر زنی چه کاربردی داره دورهی این چیزا گذشته

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
دوستان عزیز و کسایی که نظر میدن...لطفا 2جلسه برن باشگاه شمشیر بازی و کار کنن بعد بیان اینجا نظر بدن.من لزومی نمیبینم هیچ توضیح اضافی بدم فقط خواهش می کنم 2جلسه برن آموزش شمشیر بازی بعد بیان نظر بدن.همه جای ایران هم مفتی هستش!

hadishafiei66

Registered User
لایک‌ها
12
دوستان عزیز و کسایی که نظر میدن...لطفا 2جلسه برن باشگاه شمشیر بازی و کار کنن بعد بیان اینجا نظر بدن.من لزومی نمیبینم هیچ توضیح اضافی بدم فقط خواهش می کنم 2جلسه برن آموزش شمشیر بازی بعد بیان نظر بدن.همه جای ایران هم مفتی هستش!

بله موافقم...........

بالا