برگزیده های پرشین تولز

آموزش و بحث: مواردی که میبایست حتما در انتخاب سرور هاستینگ خود در نظر داشته باشید ?!~

darioushjh

Registered User
لایک‌ها
28
دوستان خسته نباشید
این سوال به روش های مختلف به کرات مطرح شده بود
گفتم یه تاپیک کامل برای این موضوع ایجاد کنم که دوستان جدید هم کارشون راه بیافته

من یه مواردی رو بنا به تجربه شخصی خودم در ادامه مطرح میکنم شما هم موردی داشتید اضافه کنید ;)

توجه: در موارد ذیل هاست های خصوصی و ... در نظر گرفته نشده اند!

0. مقدمه:

اگر تازه وارد هستید و این اصطلاحات را نمیدانید یک توضیح مختصری براتون میدم:

domain یا دامنه: این عبارت شامل آدرس سایت/بلاگ شما میشود، یعنی همون ادرسی که در آدرس بار مرورگر تایپ میکنید. در دنیای وب دامنه ها به صورت جداگانه با پسوند های مختلف باید خریداری شوند

Hosting یا میزبانی هاستینگ: بعد از ثبت دامنه شما به فضایی بر روی کامپیوترهای مخصوص در جهان اینترنت نیاز دارید که 24 ساعته آنلاین باشند و به کاربران در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات سایت شما را نشان دهند که بنا به نیازتان با حجم های مختلف (میزان فضایی که به شما اختصاص داده میشود) و مشخصات مختلف ازائه میشود که شامل مواردی است که در این مقاله به آنها خواهم پرداخت:

بنا به زبان های برنامه نویسی استفاده شده و سیستم نصب بر روی سرورها دو نوع هاست وجود دارد:

• Windows که از زبان asp پشتبانی میکند (معمولا گران قیمت تر هستند)
  • Linux که از زبان php پشتیبانی میکند و اکثره سیستم مدیریت محتوا و انجمن ها به این زبان هستند مانند همین انجمن (ارزان قیمت تر هستند)
تذکر: بعضی از سرورها از هر دو سیستم همزمان پشتیبانی میکنند، منتها قیمت بالاتری دارند

Control panel یا پنل مدیریت هاست:

کنترل پنل متعلق به سیستم هاستینگ شما میشود و تنها مدیران سایت به آن از طریق username و pass متعلق به خود دسترسی دارند. این قسمت حیاتی ترین بخش سایت شماست و تمامی گزینه هایی که در ادامه نام برده میشوند را در این قسمت میتوانید مشاهده کنید.

در سیستم لینوکس معمولا دو نوع سیستم کنترل پنل وجود دارد: Direct admin و Cpanel

هر دو سیستم فوق تقریبا مشابه هستند و شامل کلیه اطلاعات مرتبط به هاستینگ شما

----------------------------------------------------------------------------------------

و حالا:
مواردی که میبایست حتما در انتخاب سرور هاستینگ خود در نظر داشته باشید:

1. Hosting Space - میزان فضای لازم:

خوب شما میخواهید یک سایت یا بلاگ خصوصی داشته باشید، بنا به نوع زمینه فعالیت شما هاستینگ ها هم فضاهای مختلفی را در اختیارتان میگزارند از 50 مگابایت تا چندین ترابایت!

معمولا برای شروع اگر از حجم گرافیک خاصی استفاده نکنید 50-100 مگ برای سیستم هایی نظیر wordpress, joomla, phpnuke, movable type, و همینطور انجمن ساز هایی نظیر phpbb, smf, mybb, vbulletin کفایت میکند

به طور کلی برای تخمین حدود مورد نیاز برای کار خود دو برابر حجم کل فایل ها + دیتابیس (در صورت وجود) را حساب کنید.

چون به مرور به حجم فایل ها و مخصوصا دیتابیس شما اضافه میشود و همین طور ممکن است شما بخواهید backup یا نسخه پشتیبان از سایت خود داشته باشید

2. Monthly Bandwidth - پهنای باند ماهانه

دومین پارامتر مهمی که باید در نظر بگیرید
هر کاربر در هر بار مراعه به سایت شما باید فایل های لازم را بر روی کامپیوتر خود دانلود کند که این حجم از پهنای باند شما کم میکند (معمولا پهنای باند بر حسب واحد گیگابایت میباشد)

اگر این میزان کمتر از میزان مورد نیاز باشد پس از رسیدن به سقف مورد نظر سایت شما دیگر تا پایان ماه بالا نمی اید یا خیلی کند بالا می آید. که این وضعیت منجر به فرار گروهی و بعضا همیشگی کاربران شما خواهد شد!

معمولا توصیه مشیود که این مقدار چند گیگ بیشتر از استفاده ی معمول سایت ها باشند

3. موارد متغیر حائز اهمیت دیگر:

1. تعداد دامنه هایی که میتوان به هاستینگ افزود یا بر روی آن پارک کرد
  2. تعداد ایمیل هایی که میتوان ایجاد کرد
  3. تعداد اکانت های FTP ای که میتوان ساخت
  4. Module های نصب شده بر روی هاست
  5. Up time سرور اصلی
  6. Warez وارز بودن یا نبودن هاست
  7. محدودیت هایی که شرکت های مختلف ممکن است داشته باشند
و مورد آخر که برای من معمولا همیشه مهم بوده:

8. اجازه ی استفاده شخصی از ریپد لیچ

مخصوصا برای کسانی که چندین هاست مختلف دارند این موضوع حیاتی هست چون قابلیت انتقال سرور به سرور فایل ها و بک آپ ها رو میده و ...

برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه شود: http://rlfa.djh.ir

------------

امیدوارم این مقاله هم به کاره دوستان بیاد
نظرات و پیشنهادات خودتون رو حتما با من و سایر دوستانتون در میان بگزراید
موفق و موید باشید
DaRiOuShJh

برگرفته از بلاگم: http://blog.djh.ir

بالا