برگزیده های پرشین تولز

آموزش: کوتاه و مختصر درباره torrent و چگونگی راه اندازی آن ؟!×!?

darioushjh

Registered User
لایک‌ها
28
نوشته شده توسط DaRiOuShJh در: جمعه؛ 16ام مرداد 1388 - [19:05]

آموزش: کوتاه و مختصر درباره torrent و چگونگی راه اندازی آن

حتما شما هم اسم این عبارت torrent یا BitTorrent را زیاد شنیده اید که همیشه با عبارت پر طرفدار "رایگان" هست!
BitTorrent یک پروتکول اشتراک گزاری فایل بدونه نیاز به هاست و وبسایت هست و فایل ها کاملا به صورت peer2peer با مفهوم به طور مسقیم بین کامپیوترهای کاربران، تبادل میشود.
تفاوتی که این سیستم با سیستم های p2p دیگر دارد این است که شما حتما باید در اشتراک گزاری سهیم باشید، به این معنی که لازم نیست شما فایل های دیگری را مثلا در فلان فولدر قرار دهید و آنها را به اشتراک بگزارید بلکه همان فایلی را که در حال دانلود هستید، بعد از دریافت حجم به خصوصی از فایل ، برنامه خود به خود شروع به آپلود حجمی از فایل نیز میکند و از این طریق شما هم سهمی در ادامه یافتن دانلود فایل خواهید داشت و تا زمانی که کاربران دیگری مثل شما این دریافت و ارسال را داشته باشند دانلود فایل برای کاربرهای دیگر که به تازگی برای دانلود فایل اقدام کرده اند امکان پذیر میشود.
Torrentcomp_small.gif

تا اینجا باشه برای مقدمه… برای مشاهده اطلاعت کامل این جا رو ببینید:
بریم سراغه اصله کار یعنی " چگونگی پیدا کردن فایل، دانلود برنامه لازم، و نهایتا شروع به دانلود)
فایل های torrent فایل های کم حجمی (معمولا بین 50 تا 250 کیلوبایت) هستند که حاوی تمامی اطلاعات لازم برای شروع به دانلود توسط برنامه هستند! از این به بعد رو مرحله به مرحله براتون میگم که فهمیدن و به کار بردنش راحت تر باشه.

1. جستجو و پیدا کردن فایل های مورد نظر خود و دانلود فایل torrent آن:

در ابتدا به یکی از این دو سایت مراجعه کنید:
خوب فایل خودتون رو جستجو کنید لینک های زیادی براتون میاره ، اینجا نکتته ای که حیاتیه و مهم دوعبارت seed و leech برای هر کدوم از torrent های پیدا شده هست ( معمولا در سمته راست میتونید این دو عبارت را ببنید) منظور از seed تعداد کاربرانی هست که این فایل رو دارن و یا آپلود کردن حدودیش رو، یعنی هر چه این تعداد بیشتر باشه بهتره، leech تعداد کاربرانی هست که مثله شما دارن دانلود میکنن این فایل رو. پس دقت کنید همیشه اون فایلی رو انتخاب کنید که بیشترین تعداد seed رو داره
برای دانلود فایل بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید، در صفحه جدید اطلاعات فایل رو میبینید و لینک دانلود فایل torrent. فایل را دانلود کنید…

2. دانلود برنامه ی مناسب برای دریافت فایل های تورنت، وارد کردن فایل تورنت دانلود شده به برنامه، انتخاب فایل ها و آغاز به دانلود

برنامه های مختلفی برای دانلود از تورنت وجود داره که همگی هم حجم های به نسبت کمی دارند، من به شما این برنامه را پیشنهاد میکنم: µTorrent
در ابتدا به این آدرس مراجعه کنید و آخرین ورژن برنامه رو دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید:
برنامه را اجرا کنید، تنظیمات پیش فرض برنامه برای شروع کار شما را راه میندازند، پس فقط اگر نیار بود دایرکتوری هایی که فایل ها ذخیره میشوند را تغییر بدهید، اگر نبود هم که هیچ.
فایل torrent ای را که در مرحله قبل دانلود کرده بودید (مثلا چنین نامی دارد: Pharaoh___Cleopatra_FULL_CD_RIPS.4440592.TPB.torrent) را بر روی برنامه drag and drop کنید…
برنامه پنجره ای باز میکند که حاوی اطلاعات فایل، و محل ذخیره و … هست! در پایین پنجره اگر فایل امکان دانلود جزئی فایل ها را نیز داشته باشد، شما میتوانید به جای اینکه کل فایل را دانلود کنید تنها قسمت هایی که لازم دارید را تیک بزنید، برنامه تنها آن قسمت ها را برای شما دانلود خواهد کرد! (برای مثال من فایل فول آلبوم فلان خواننده را میخواستم، بعد متوجه شدم که دو آلبوم آنرا خودم دارم، پس در این قسمت تیک های آن دو آلبوم را بر میدارم و باقیه آلبوم ها را دانلود میکنم! به هیمن راحتی!)

تبریک میگم! کار ما تقریبا تمومه! با کلیک کردن بر روی کلیک برنامه شروع به دانلود میکنه! به دنیای رایگان، پر سرعت و جایی که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد پیدا میشه بدون هیچ فیـــلتر و محدودیتی! خوش آمدید!
در هنگام دانلود میتونید روی فایل دانلودیتون کیک راست کنید و سرعت دانلود و آپلود را اگر نیاز باشه به میزان لازم محدود کنید! ولی سرعت آپلود باید با دانلود متناسب باشه وگرنه ممکنه سرعته دانلود شما رو هم بیاره پایین
شما میتونید برای هدر نشدن زمان اکانت ADSL تون، 2-3 فایل تورنت را با هم همزمان دانلود کنید تا اگر احیانا خدایی نکرده یکی از فایل ها سرعت دانلود کمی داشت با دانلود بقیه جبران بشه و شما هم از نهایته سرعت اینترنتتون استفاده کنید!
بعد بگید داریوش بده!
موفق و موید باشید…
دوستدار شما: داریـــــــوش

منبع: http://djh.ir/blog/articles/what-is-torrent-and-how-to-begin.djh

Last edited:
بالا