برگزیده های پرشین تولز

آمپلي فاير پر قدرت

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
آقا راستی هزینه قطعاتش چقد شد ؟؟
میدونی من می خوام یه چیزی درست کنم که بعدا پشیمون نشم که ای کاش اینو درست می کردم اون بهتر بود به هر حال دارم هزینه میکنم . حالا به نظر شما امپلی خودت بهتره یا این m-250

mahdeen

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام .ببخشید که دیر در این بحث شرکت کردم.

شما بگو اصلا چه سیستم اسپیکری میخوای درست کنی ؟
من فرض رو بر 2.1 میذارم.
برای این کار 3 تا امپ میخوای. یک poweramp برای ساب , و دو تا hifi برای ستلایت هات.

اگه خیلی عشق پاور هستی بیا یک poweramp 500w اینجا هست فقط در درست کردنش خیلی باید مهارت و توجه به خرج بدی چون ممکنه با توجه به ولتاژ و جریان زیاد مدار جون خودت رو به خظر بندازی
دیگه جزئیات رو خودت بخون.

اما اگر میخوای یک ساب برای مصارف شخصی و کامیپیوتر داشته باشی من این 50 وات رئ توصیه میکنم که به همراه low pass filter که میتونه volume ساب هم باشه استفاده کنی و bass رو به بهترین صورت تقویت کنی.

amp
فیلتر هم که فراونه یکی رو دانلود کن و بساز.

برای ستلایت ها خیلی انتخاب داری. اما خوب مثلا استفاده از LM3876 بد نیست
این هم یک مدار نمونه

به هر حال بودجه ات رو به نحوی تنظیم کن که بتونی درایور های خوب بگیری. چون امپ خوب بدون درایور مناسب به هبچ دردی نمیخوره. امپ رو که ساختی بیا در مورد درایور و باکس و غیره صحبت کنیم.

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
به نقل از mahdeen :

من فرض رو بر 2.1 میذارم.
برای این کار 3 تا امپ میخوای. یک poweramp برای ساب , و دو تا hifi برای ستلایت هات.

اگه خیلی عشق پاور هستی بیا یک poweramp 500w اینجا هست فقط در درست کردنش خیلی باید مهارت و توجه به خرج بدی چون ممکنه با توجه به ولتاژ و جریان زیاد مدار جون خودت رو به خظر بندازی

اما اگر میخوای یک ساب برای مصارف شخصی و کامیپیوتر داشته باشی من این 50 وات رئ توصیه میکنم که به همراه low pass filter که میتونه volume ساب هم باشه استفاده کنی و bass رو به بهترین صورت تقویت کنی.

amp

این هم یک مدار نمونه

به هر حال بودجه ات رو به نحوی تنظیم کن که بتونی درایور های خوب بگیری. چون امپ خوب بدون درایور مناسب به هبچ دردی نمیخوره. امپ رو که ساختی بیا در مورد درایور و باکس و غیره صحبت کنیم.
سلام
حرفه آخرو زدی بنظر من هم همين بهترين انتخاب همين ميتونه باشه.

shahram_yy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
این اولین پست من در این سایت هست.:blush:
من هم مثل این دوستمون انواع و اقسام آمپلی فایر ها و باند هارو تا حالا امتحان کردم و به این نتیجه رسیدم که بهترین حالت ممکنه اینه که در زیر میگم.
1- ساخت یک ساب قوی با آمپلی فایری جداگانه.
. (من خودم از یک امپلی فایر با آی سیSTK 400W ، که آماده از بازار خریدم و 14000 تومن پولشو دادم و پیچیدن یک ترانس 24 ولت 5 آمپر دوبل که حدود 5-6 کیلو وزنشه به این خواستم رسیدم.) فکر کنم که آمپلی فایر 300 وات مونو محمود بخت آور هم در این زمینه خوب عمل کنه.

2- یک آمپیلی فایر جداگانه برای توئیتر و میدرنج ها . (من از نقشه آمپیلی فایر 200 وات ُSTK شرکت کانون الکترونیک استفاده کردم که برای اون هم یک ترانس 2 آمپر 70 ولت پیچیدم .)

حالا خواهشم اینه که هرکی نقشه تن کنترل و اکولایزر و فیلتر پایین گزر برای Woffer داره ، لطف کنه و اینجا بزاره.

فقط این رو بگم که کیفیت خیلی برام مهم هست . مثلا فیلتر پایین گزری بدرد میخوره که وقتی خروجیش رفت تو آمپ و بعد وفر دیگه صدای خواننده و ... نیاد . یعنی فقط یک صدای بوم بوم بوم بده . فکر کنم که منظورم رو فهمیده باشین.
خودم یکی پیدا کردم که لطف کنین نظرتون رو در موردش بدین. (البته هنوز تستش نکردم) .
DBFBS.jpg

op%20tone%20controller.jpg

tone.gif

U1 = TDA1524A Tone Control IC

راستی عضویتم رو در این سایت به خودم تبریک میگم.:lol:

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از shahram_yy :
راستی عضویتم رو در این سایت به خودم تبریک میگم.:lol:

منم عضویت شما رو تو پی تی تبریک میگم :)

shahram_yy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
راستش را بخواین من از همتون یک گله دارم.من امروز تازه با اینجا آشنا شدم و چیزی که دیدم این بود که در این سایت خیلی بی نظمی وجود داره. هرکی هرجا دوست داشته تاپیک زده و پست داده و ....:wacko: :eek:

همه مرتب سوال و جواب کردن ولی جالبیش اینه که هیچکدوم هم به یک نتیجه گیری درست و حسابی نرسیدن.

مثلا من خودم تو این سایت دارم دنبال کراس اور ، تون کنترل ، اکولایزر یا حتی یک فیلتر پایین گزر یا بالا گزر میکردم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم.
جالبیش اینه که 100 جا در موردش بحث شده ولی هیچ نقشه درست حسابی و کاملی گزاشته نشده . یکی اومده یک نقشه گزاشته گفته که این توپه نوپه (تازه یا شماره آی سی نداشته یا شماره پایه و ...) بعد یکی دیگه گفته که نه این بدرد نمیخوره.

واقعا شرمنده که اینقدر طلب کارانه صحبت کردم ولی به من حق بدین.:happy: :blush:

آقا جون مادراتون قسم یکی بیاد یک نقشه درست و حسابی کراس اور ، تون کنترل ، اکولایزر یا حتی یک فیلتر پایین گزر یا بالا گزر اینجا بزاره.

یک آقایی به نام sina_judgment گفتن که برای طرح خودشون از یا فیلتر پایین گزر و بالا گزر استفاده کردن . آقا سینا لطف کن و نقشه اون رو اینجا بزار و بگو که خوب جواب داده یا نه.
تورا به خدا هرکس که در این زمینه نقشه مدار درست و حسابی داره (عملی و با کیفیت) بزاره اینجا.

فکر کنم که (یک کراس آور 2 راهه) ، یا ( یک فیلتر پایین گزر و 1 فیلتر بالا گزر استریو) از نظر اقتصادی بهترین حالت ممکنه باشه و کیفیت قابل قبولی رو بده.

که اولی (پایین گزر) بره برا تقویت در یک آمپ 100 - 400 وات مونو و وصل بشه به یک وفر خوب که در جعبه مناسبی قرار داشته باشه ، و فیلتر بالا گزر استریو که بره به یک آمپ 60 تا 200 وات استریو که وصل شده به توئیتر و میدرنج.

این بهترین نتیجه گیری هست - یالا بسملا - شروع کنیم.:cool:
-

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
به نقل از shahram_yy :
راستش را بخواین من از همتون یک گله دارم.من امروز تازه با اینجا آشنا شدم و چیزی که دیدم این بود که در این سایت خیلی بی نظمی وجود داره. هرکی هرجا دوست داشته تاپیک زده و پست داده و ....:wacko: :eek:

همه مرتب سوال و جواب کردن ولی جالبیش اینه که هیچکدوم هم به یک نتیجه گیری درست و حسابی نرسیدن.

مثلا من خودم تو این سایت دارم دنبال کراس اور ، تون کنترل ، اکولایزر یا حتی یک فیلتر پایین گزر یا بالا گزر میکردم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم.
جالبیش اینه که 100 جا در موردش بحث شده ولی هیچ نقشه درست حسابی و کاملی گزاشته نشده . یکی اومده یک نقشه گزاشته گفته که این توپه نوپه (تازه یا شماره آی سی نداشته یا شماره پایه و ...) بعد یکی دیگه گفته که نه این بدرد نمیخوره.

آقا جون مادراتون قسم یکی بیاد یک نقشه درست و حسابی کراس اور ، تون کنترل ، اکولایزر یا حتی یک فیلتر پایین گزر یا بالا گزر اینجا بزاره.

یک آقایی به نام sina_judgment گفتن که برای طرح خودشون از یا فیلتر پایین گزر و بالا گزر استفاده کردن . آقا سینا لطف کن و نقشه اون رو اینجا بزار و بگو که خوب جواب داده یا نه.
تورا به خدا هرکس که در این زمینه نقشه مدار درست و حسابی داره (عملی و با کیفیت) بزاره اینجا.

فکر کنم که (یک کراس آور 2 راهه) ، یا ( یک فیلتر پایین گزر و 1 فیلتر بالا گزر استریو) از نظر اقتصادی بهترین حالت ممکنه باشه و کیفیت قابل قبولی رو بده.

که اولی (پایین گزر) بره برا تقویت در یک آمپ 100 - 400 وات مونو و وصل بشه به یک وفر خوب که در جعبه مناسبی قرار داشته باشه ، و فیلتر بالا گزر استریو که بره به یک آمپ 60 تا 200 وات استریو که وصل شده به توئیتر و میدرنج.

-

سلام
سلام
منم عضويت شمارو تو پی تی تبريک ميگم.شما يکم عجله داری بعد فروم الکترونيک يه چند روزی هست
که راه افتاده .اينجا ميتونی مدار مورد نظرتو پيدا کنی.

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
به نقل از mohandes_milad :
آقا
کیفیت این آمپلیت چی جوریه صدا شفاف هست ؟؟ بعد میگفتی چند تا از قطعتاش پیدا نمیشه سفارش دادم از خارج برام بیارن چی ؟؟ من که نمیتونم بفرستم برام از خارج قطعات بیارن . ضمنا نظراون در رابطه با M-250 چیه ؟
توی طراحی که هیچ مشکلی نداره مخصوصا تو قسمت پیش تقویت کننده خلاقیت های خیلی خوبی به کار برده در مورد قطعات هم خوشبختانه مشکل تو شهر خودمون حل شد ترانزیستورهای قدرت رو 2SA1494 و 2Sc3858 که هر کدوک 3500 تومان هستن و از کیفیت خوبی هم برخوردارن انتخاب کردم . تا فردا پی فردا فیبر مونتاژ شده و نتیجه آزمایشاتش رو بزارم خوبه منهای قدرت زیاد تفاوتی با اینی که من میسازم نداره در ضمن یه امپ 650 وات با طراحی فوقالاده جدید و جالب برات گذاشتم اینم لینکش داونلود کن.

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
به نقل از mahdeen :

من فرض رو بر 2.1 میذارم.

amp

این هم یک مدار نمونه

اتفاقا من همین رو با کمی تغییرات دارم درست میکنم این طرح یه مشکل کوچیک داره اونم اینه که ترانزیستور های قدرتش پیدا نمیشن به ترید امپلی ماشین یه نگاهی بندازید

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
به نقل از shahram_yy :

-
اینم یه پیش تقویت کننده با فیلتر پائین گذر که سیگنال ها رو از هر دو کانال میگیره جهت استفاده در آمپلی فایر ساب ووفر که من برای آمپلی فایر ماشینم استفاده میکنم. به جای آپ امپ ها از AD797 استفاده کن
پی سی بی
شماتیک

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
به نقل از sina_judgment :
توی طراحی که هیچ مشکلی نداره مخصوصا تو قسمت پیش تقویت کننده خلاقیت های خیلی خوبی به کار برده در مورد قطعات هم خوشبختانه مشکل تو شهر خودمون حل شد ترانزیستورهای قدرت رو 2SA1494 و 2Sc3858 که هر کدوک 3500 تومان هستن و از کیفیت خوبی هم برخوردارن انتخاب کردم . تا فردا پی فردا فیبر مونتاژ شده و نتیجه آزمایشاتش رو بزارم خوبه منهای قدرت زیاد تفاوتی با اینی که من میسازم نداره در ضمن یه امپ 650 وات با طراحی فوقالاده جدید و جالب برات گذاشتم اینم لینکش داونلود کن.
سلام
سینا جان من این 650 وات رو خودم قبلا تو سایت گذاشته بودم و در موردش هم یک مقدار بحث شد اگه توشو بخونی نوشته تو یه جای این مدار اشکال هست یا تو خود مدار یا تو پارت لیست ولی بازم دستت درد نکنه . خیلی ممنون

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
راستی قضیه این فیلتر پایین گذر و بالا گذر چیه ؟؟؟چه کاری میکنه خودم حدس می زنم فرکانس های ناخواسته یا همون نویز هارو حذف میکنه درسته ؟
یه سوال دیگه میشه هم کراس اور گذاشت هم فیلتر
و یه سوال دیگه کراس آور اکتیو بهتره یا اون یکی چی بود اسمش پسیو ؟ منظورم کیفیته و کلا چه فرقی با هم دارند .

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
به نقل از mahdeen :

من فرض رو بر 2.1 میذارم.

amp

این هم یک مدار نمونه

بچه ها سعی کنیم از مداراتی که خودمون ساختیم و از نتیجه و عملکردش کاملا اطلاع داریم لینک بدیم تا باعث دلسرد و متضرر شدن علاقه مندا نشیم متشکرم

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
راستی قضیه این فیلتر پایین گذر و بالا گذر چیه ؟؟؟چه کاری میکنه خودم حدس می زنم فرکانس های ناخواسته یا همون نویز هارو حذف میکنه درسته ؟
یه سوال دیگه میشه هم کراس اور گذاشت هم فیلتر
و یه سوال دیگه کراس آور اکتیو بهتره یا اون یکی چی بود اسمش پسیو ؟ منظورم کیفیته و کلا چه فرقی با هم دارند .
مهندیس اینجوری نمیشه بزار من سیستممو کامل ببندم همشو از قبیل فیلتر و پری و آمپلی و جعبه بلندگو بزارم تو آمپلی فایر پر قدرت ماشین که هیچ فرقی با چیزی که تو میخای نداره جز منبع تغذیه که مال من با یه مدار تغذیه سوئیچینگ کار میکنه(12 ولت رو به -50و+50 تبدیل می کنه تا آمپلی فایر راه بیفته) خلاصه سیستم از این قراره: آمپلی فیار ساب ووفر 400وات با فیلتر پائین گذر اکتیو و دو آمپلی فایر 150وات فول رنج با تون کنترل باس و تریبل ( این آمپلی فایر های 150واتی هر کودوم متشکل از دو تا آی سی TDA7293 هستن)

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
به نقل از sina_judgment :
مهندیس اینجوری نمیشه بزار من سیستممو کامل ببندم همشو از قبیل فیلتر و پری و آمپلی و جعبه بلندگو بزارم تو آمپلی فایر پر قدرت ماشین که هیچ فرقی با چیزی که تو میخای نداره جز منبع تغذیه که مال من با یه مدار تغذیه سوئیچینگ کار میکنه(12 ولت رو به -50و+50 تبدیل می کنه تا آمپلی فایر راه بیفته) خلاصه سیستم از این قراره: آمپلی فیار ساب ووفر 400وات با فیلتر پائین گذر اکتیو و دو آمپلی فایر 150وات فول رنج با تون کنترل باس و تریبل ( این آمپلی فایر های 150واتی هر کودوم متشکل از دو تا آی سی TDA7293 هستن)
آقا بعدا این پروژت کامل شد یه بلوک دیاگرامشو تو سایت بزار . دمت گرم

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
جمعیت مهندسا سلام
یه سوال داشتم
چه جوری میشه تو یه نقشه مثلا نقشه آمپلی فهمید که جنس خازن های غیر الکترونیک چی باید باشه؟!؟
ممنون

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
به نقل از JuJu :
جمعیت مهندسا سلام
یه سوال داشتم
چه جوری میشه تو یه نقشه مثلا نقشه آمپلی فهمید که جنس خازن های غیر الکترونیک چی باید باشه؟!؟
ممنون
معمولا تو خود نقشه ذکر میشه

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
معمولا تو خود نقشه ذکر میشه
راستش نقشه ای که دارم توش چیزی نگفته
اگه همرو پلیستر ببندم مشکلی پیش میاد؟ یعنی تو عملکرد تاثیر داره؟

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از JuJu :
راستش نقشه ای که دارم توش چیزی نگفته
اگه همرو پلیستر ببندم مشکلی پیش میاد؟ یعنی تو عملکرد تاثیر داره؟

دوست عزیز اگه درست متوجه شده باشم
تو نقشه شما خازنهای الکترولیت ( دارای پلاریته ) مشخص هستند
ولی دیگر خازنها عنوان نشده است که مثلاً پلی استر هستند یا عدسی و یا غیره ....
درسته ؟؟؟
شما بقیه خازنها رو همش رو پلی استر بخر
چون نقشه آمپلی فایر به جز الکترولیت و پلی استر خازن دیگه نداره البته اصولاً
خازنهای پلی استر دارای کیفیت بسیار مطلوب هستند که تو عملکرد بهتر مدار تاثیر زیادی دارند

:)

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
به نقل از Electronics Art :
دوست عزیز اگه درست متوجه شده باشم
تو نقشه شما خازنهای الکترولیت ( دارای پلاریته ) مشخص هستند
ولی دیگر خازنها عنوان نشده است که مثلاً پلی استر هستند یا عدسی و یا غیره ....
درسته ؟؟؟
شما بقیه خازنها رو همش رو پلی استر بخر
چون نقشه آمپلی فایر به جز الکترولیت و پلی استر خازن دیگه نداره البته اصولاً
خازنهای پلی استر دارای کیفیت بسیار مطلوب هستند که تو عملکرد بهتر مدار تاثیر زیادی دارند

:)
مهندس جان منظورم دقیقا همینی بود که شما گفتی و الان که پست شما رو میخونم همه رو پلی استر گرفتم و خیلی هم الان خر کیف هستم که دقیقا کاریو کردم که شما توصیه کردی
واقعا ممنون
یه مشکلم دارم کسی ترانزیستوره 2SD1047 مارک خوب سراغ نداره؟
امروز کلی امجدو گشتم چیزی پیدا نکردم
ممنون میشم کمک کنید...

بالا