برگزیده های پرشین تولز

آیا با رسمی شدن زبان های مثل ترکی و کردی در کنار فارسی در ایران موافقید؟

با رسمی شدن چه زبان هایی غیر از فارسی در ایران موافقید؟

• Total voters
    93

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
در ایران هم به وارونه ی دو کشور جعلی ترکیه و جمهوری آذربایجان تدریس زبان به زبان محلی جرم نیست. یعنی هر کسی که دوست داشته باشد می تواند کلاس های زبان ترکی و کردی با هزینه ی خود پرداخت کند. دولت هم همان گونه که در آمریکا و کشورهای دیگر می بینیم در مدارس دولتی زبان رسمی و ملی کشور رو تدریس می کند

باز هم هشدار می دهم این پان ترکسیت ها می خواهند به دروغ زبان پارسی رو زبان قوم پارس معرفی کنند در حالی که این زبان از شمال شرق ایران و خرسان برخاسته و ربطی به قوم پارس ندارد و در واقع همگی اقوام ایرانی صاحب این زبان به شمار می آیند

افتخارات این زبان هم در زمینه ی ادبیات در جهان آشکار است. چندین و چند شاهکار ادبی جهان به زبان پارسی است که در تراز جهانی مطرح هستند

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
راستی یه چیز دیگه هم این سرهنگ قذافی گفت که زبان ربطی به فرهنگ نداره و فقط ئوسیله ای برای ارتباط هست!
این حرفش خیلی عجیب بود
زبان یکی از نماد های مهم هویت ملی هست
مثلا الان به مصریها میگن عرب چون زبانشون عربی هست ولی در اصل اونها از نژالد قبطی هستند
یا به سوریه ایها میگن عرب در حالی که جزو اقوام سامی غیر عرب هستن و زبان اولیشون هم ارامی بوده
اگر ایران هم زبانش عربی بود امروزه یک کشور عربی محسوب میشد.

CGI.net

Registered User
لایک‌ها
13
زبان باید دارای قواعد اسلوب و چارچوب مشخصی باشه آیا زبان های ترکی آذری یا کُردی چیزی به اسم قواعد دارن ؟
پس جواب شما خیر است هست .:D

امشب شبکه محلی به مناسبت سالگرد استاد شهريار يه ويدئو از ايشون پخش کرد که کيفور شدم :D
استاد داشتن اشعاري رو با حس شاعری خودشون به زبان ترکی ميخوندن؛ يه جايي برگشتن به اطرافيان گفتن: "اينهارو (ابيات رو) ميشه با اين حس و حال به فارسي برگردوند؟!" همه گفتن نه استادو... ایشون هم خندیدن
کجای کاری مهندس! زبان ترکی علاوه بر قواعد بخصوصش، دایره واژگان خیلی عظیم تری از فارسی داره ولی خب زبان رسمیه و...
البته یه قانونی در همین زمینه هست که آموزش و پرورش (یا وزارت علوم؛ دقیق خاطرم نیست) بنا به اقتضای فرهنگ منطقه میتونن کلاسهایی در زمینه زبان محلی بذارن ولی تا حالا که این اتفاق نیافتاده!! با گفته ی من چیزی عوض نمیشه

rashiddivx

Registered User
لایک‌ها
610
در ایران هم به وارونه ی دو کشور جعلی ترکیه و جمهوری آذربایجان تدریس زبان به زبان محلی جرم نیست. یعنی هر کسی که دوست داشته باشد می تواند کلاس های زبان ترکی و کردی با هزینه ی خود پرداخت کند. دولت هم همان گونه که در آمریکا و کشورهای دیگر می بینیم در مدارس دولتی زبان رسمی و ملی کشور رو تدریس می کند

باز هم هشدار می دهم این پان ترکسیت ها می خواهند به دروغ زبان پارسی رو زبان قوم پارس معرفی کنند در حالی که این زبان از شمال شرق ایران و خرسان برخاسته و ربطی به قوم پارس ندارد و در واقع همگی اقوام ایرانی صاحب این زبان به شمار می آیند

افتخارات این زبان هم در زمینه ی ادبیات در جهان آشکار است. چندین و چند شاهکار ادبی جهان به زبان پارسی است که در تراز جهانی مطرح هستند

شما هم لطفا زیاد گ.وز رو به شقیقه ربط ندید
بحث ها و مبارزات دلاورانه علیه پان ترکسیت ها رو ببرید جای خودش
فعلا اینجا حرف از تدریس زبان مادری اقوامه که 100 درصد حق مسلمشونه مگر در کشور دی.کتاتوری و زور گو که بخواد این حق رو بگیره
در مورد تدریس شدن یا نشدنش هم باید خود اقوام تصمیم بگیرن نه غیر اقوام! چون زبان مادری خود اون قومه و کسی هم این حق رو نداره برای یه قوم دیگه نقش صاحب رو بازی کنه و تصمیم بگیره که اجازه ی تدریس بده یا نه

لایک‌ها
151
ما در ایران 50 تا زبان نداریم که همشون بخوان دونه دونه رسمی بشن.زبان های پرتکلم که می تونن رسمی بشن کردی و ترکی هستن.یا حداقل متکلمین این دو زبان و دیگر زبان ها حق تدریس به زبان مادریشون رو داشته باشن.الان بیشتر غیر فارسی زبان ها در ایران به دلیل عصر ارتباطات دو زبانه هستن یعنی به جز زبان مادری زبان فارسی هم بلدن در حالی که مثلا 100 سال پیش اینجوری نبوده و اکثرا فقط ترکی یا زبان مادریشون رو بلد بودن همونطور که همین الان خیلی از پیرمردها و پیرزن ها در آذربایجان فقط ترکی بلدن. اینو گفتم برای اینکه این کسانی که دو زبانه هستند اگر به زبان مادریشون بی توجهی بشه در آینده فرزندانشون تک زبانه خواهند شد و فقط فارسی بلد خواهند بود و زبان بومی اون مناطق به تدریج از بین میره.
در مورد اینکه چه زبانی زشته و چه زبانی زیبا هم این کاملا سلیقه ای هست نمیشه گفت حتما این زبان زشته و اون زیبا. مثلا من اتفاقا از ایتالیایی خوشم نمیاد و همین کشیدن رررررررر رو زشت می دونم نه زیبا و کلا از زبان های لاتین خوشم نمیاد.ولی آلمانی خیلی زیباست البته از بعضی لهجه های این زبان کمتر خوشم میاد ولی در کل ساختارش قشنگه.
اینکه انگلیسی بشه زبان دوم هم بازم میگم این زبان ها به دلیل استعمار در بعضی کشورها رسمی شدن و کم کم جا افتاده و گرنه خودشون داوطلبانه هرگز این کار رو نمی کردن. ضمن اینکه اون کشورهایی که زبان رسمیشون انگلیسی هست یا مثلا فرانسوی در آفریقا به این دلیله که مردم اون کشورها بدوی و نیمه بدوی بودن و زبان های اون ها هم زبان های بدوی بوده که قاعده و اسلوب و الفبا نداشته و یا اون کشور چندین زبان مختلف داشته که هیچ کدوم هم مدون نبودند برای همین زبان اون کشور استعمار گر رو به عنوان زبان رسمی پذیرفتند ولی ما که خودمون چند هزار سال تمدن داریم و این زبان غنی و باریشه فارسی چرا باید انگلیسی رو به عنوان زبان رسمی بپذیریم؟
ضمن اینکه در هند هم پیش از این فارسی یکی از زبان های مهم بوده و استعمار انگلیس این زبان رو در اونجا از بین برده و همین الان هم در هند که کشور 72 ملت هست ما 24 زبان رسمی داریم.

یکی از دوستان گفت 85 درصد مردم ایران به زبان های ایرانی حرف می زنند اتفاقا همین حرف باید باعث بشه ما به زبان ایرانی بیشتر بها بدیم. حالا ترکی رو میگیم وارداتی هست ولی بقیه چی؟

دوست عزیز من هر چی میگم شما نقطه مقابلشو میگی من میگم ایتالیایی زبون نسبتا شیرینیه شما میگی نه اصلا اینطور نیست من میگم زبون المانی زشت شما میگی نه اتفاقا خیلی قشنگه من میگم انگلیسی شما میگی نه هر چی میگم زدشو میگی شما تو بحثت موضع بی طرف رو نگرفتی معلومه خودت از اینکه ترکی یا کردی زبون رسمی بشه موافقی دیگه نمیشه بحث کرد بزار یکی از زبون ها رو رسمی کنن اونوقت میبینی منفعتی که نداره هیچ تازه چقدر دردسر پشت سرش هست
من دیگه ادامه نمیدم

راستی یه چیز دیگه هم این سرهنگ قذافی گفت که زبان ربطی به فرهنگ نداره و فقط ئوسیله ای برای ارتباط هست!
این حرفش خیلی عجیب بود
مثلا الان به مصریها میگن عرب چون زبانشون عربی هست ولی در اصل اونها از نژالد قبطی هستند
یا به سوریه ایها میگن عرب در حالی که جزو اقوام سامی غیر عرب هستن و زبان اولیشون هم ارامی بوده

من گفتم زبان یک وسیله ارتباطی بین انسانهاست نه بیشتر شما زبونتو اگه عوض کنی فرهنگت عوض نمیشه فکر کن فردا همه مردم ایران فرانسه یاد بگیرن بنظرت فرهنگشون هم عوض میشه ؟ قطعا اینطور نیست .باز هم میگم زبان فقط و فقط یک وسیله ارتباطی بین انسانهاست و نه بیشتر و نه وسیله ایی برا فخر فروشی و نه وسیله ایی برای برتری یه عده انسان بر دیگران هست
من کاملا دارم بی طرف صحبت میکنم دیگه هم بحث رو ادامه نمیدم هر کس میتونه از حرفهام برداشت خوب یا بد بکنه
یا علی

rashiddivx

Registered User
لایک‌ها
610
آمار سیا را بگذارید در کوزه آبش را بخورید

کشور آمار رسمی دارد و شما اگر استان های آذری نشین را حساب کنید جمعیت تنها 11% می شود. چه توقعی از سیا دارید که سازمان جاسوسی کشوری هست که امروز دشمن درجه یک ایران به شمار میاد و سناتورهای آمریکایی طرح جدایی آذربایجان را می دهند و ...

ادعاهای شما هم از منابعی که آورده اید آشکار است چه اندازه ارزش دارد
هیچ توقعی از سیا نیست منتهی این سازمان کارهاشو با واقعیتها تطبیق و انجام میده
کشور هم از 10 آماری که میده 11 تاش تو زرد از آب در میاد
11 درصد؟!! پس چطور همین 11 درصد ایرانو می چرخونن؟ **** حکومت فعلی که ترکه , **** مخالف این حکومت هم ترک بود (میر حسین موسوی) , همسر شاه **** قبلی هم ترک بود!!
بزرگترین افتخار آفرینان ورزشی این مملکت هم ترک هستن , علی دایی آقای گل جهان , حسین رضا زاده قوی ترین مرد جهان , رکوردهای جفتشون هم حالا حالاها دست نیافتنیه

لایک‌ها
151
ما در ایران 50 تا زبان نداریم که همشون بخوان دونه دونه رسمی بشن.زبان های پرتکلم که می تونن رسمی بشن کردی و ترکی هستن.یا حداقل متکلمین این دو زبان و دیگر زبان ها حق تدریس به زبان مادریشون رو داشته باشن.الان بیشتر غیر فارسی زبان ها در ایران به دلیل عصر ارتباطات دو زبانه هستن یعنی به جز زبان مادری زبان فارسی هم بلدن در حالی که مثلا 100 سال پیش اینجوری نبوده و اکثرا فقط ترکی یا زبان مادریشون رو بلد بودن همونطور که همین الان خیلی از پیرمردها و پیرزن ها در آذربایجان فقط ترکی بلدن. اینو گفتم برای اینکه این کسانی که دو زبانه هستند اگر به زبان مادریشون بی توجهی بشه در آینده فرزندانشون تک زبانه خواهند شد و فقط فارسی بلد خواهند بود و زبان بومی اون مناطق به تدریج از بین میره.
در مورد اینکه چه زبانی زشته و چه زبانی زیبا هم این کاملا سلیقه ای هست نمیشه گفت حتما این زبان زشته و اون زیبا. مثلا من اتفاقا از ایتالیایی خوشم نمیاد و همین کشیدن رررررررر رو زشت می دونم نه زیبا و کلا از زبان های لاتین خوشم نمیاد.ولی آلمانی خیلی زیباست البته از بعضی لهجه های این زبان کمتر خوشم میاد ولی در کل ساختارش قشنگه.
اینکه انگلیسی بشه زبان دوم هم بازم میگم این زبان ها به دلیل استعمار در بعضی کشورها رسمی شدن و کم کم جا افتاده و گرنه خودشون داوطلبانه هرگز این کار رو نمی کردن. ضمن اینکه اون کشورهایی که زبان رسمیشون انگلیسی هست یا مثلا فرانسوی در آفریقا به این دلیله که مردم اون کشورها بدوی و نیمه بدوی بودن و زبان های اون ها هم زبان های بدوی بوده که قاعده و اسلوب و الفبا نداشته و یا اون کشور چندین زبان مختلف داشته که هیچ کدوم هم مدون نبودند برای همین زبان اون کشور استعمار گر رو به عنوان زبان رسمی پذیرفتند ولی ما که خودمون چند هزار سال تمدن داریم و این زبان غنی و باریشه فارسی چرا باید انگلیسی رو به عنوان زبان رسمی بپذیریم؟
ضمن اینکه در هند هم پیش از این فارسی یکی از زبان های مهم بوده و استعمار انگلیس این زبان رو در اونجا از بین برده و همین الان هم در هند که کشور 72 ملت هست ما 24 زبان رسمی داریم.

یکی از دوستان گفت 85 درصد مردم ایران به زبان های ایرانی حرف می زنند اتفاقا همین حرف باید باعث بشه ما به زبان ایرانی بیشتر بها بدیم. حالا ترکی رو میگیم وارداتی هست ولی بقیه چی؟

دوست عزیز من هر چی میگم شما نقطه مقابلشو میگی من میگم ایتالیایی زبون نسبتا شیرینیه شما میگی نه اصلا اینطور نیست من میگم زبون المانی زشت شما میگی نه اتفاقا خیلی قشنگه من میگم انگلیسی شما میگی نه هر چی میگم زدشو میگی شما تو بحثت موضع بی طرف رو نگرفتی معلومه خودت از اینکه ترکی یا کردی زبون رسمی بشه موافقی دیگه نمیشه بحث کرد بزار یکی از زبون ها رو رسمی کنن اونوقت میبینی منفعتی که نداره هیچ تازه چقدر دردسر پشت سرش هست
من دیگه ادامه نمیدم

این حرفش خیلی عجیب بود

من گفتم زبان یک وسیله ارتباطی بین انسانهاست نه بیشتر شما زبونتو اگه عوض کنی فرهنگت عوض نمیشه فکر کن فردا همه مردم ایران فرانسه یاد بگیرن بنظرت فرهنگشون هم عوض میشه ؟ قطعا اینطور نیست .باز هم میگم زبان فقط و فقط یک وسیله ارتباطی بین انسانهاست و نه بیشتر و نه وسیله ایی برا فخر فروشی و نه وسیله ایی برای برتری یه عده انسان بر دیگران هست
من کاملا دارم بی طرف صحبت میکنم دیگه هم بحث رو ادامه نمیدم هر کس میتونه از حرفهام برداشت خوب یا بد بکنه
یا علی

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
شما هم لطفا زیاد گ.وز رو به شقیقه ربط ندید
بحث ها و مبارزات دلاورانه علیه پان ترکسیت ها رو ببرید جای خودش
فعلا اینجا حرف از تدریس زبان مادری اقوامه که 100 درصد حق مسلمشونه مگر در کشور دی.کتاتوری و زور گو که بخواد این حق رو بگیره
در مورد تدریس شدن یا نشدنش هم باید خود اقوام تصمیم بگیرن نه غیر اقوام! چون زبان مادری خود اون قومه و کسی هم این حق رو نداره برای یه قوم دیگه نقش صاحب رو بازی کنه و تصمیم بگیره که اجازه ی تدریس بده یا نه

دوباره بازگویی می کنم شاید چشمت ببینه:

toccolite

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
11 درصد؟!! پس چطور همین 11 درصد ایرانو می چرخونن؟ **** حکومت فعلی که ترکه , **** مخالف این حکومت هم ترک بود (میر حسین موسوی) , همسر شاه **** قبلی هم ترک بود!!
بزرگترین افتخار آفرینان ورزشی این مملکت هم ترک هستن , علی دایی آقای گل جهان , حسین رضا زاده قوی ترین مرد جهان , رکوردهای جفتشون هم حالا حالاها دست نیافتنیه

میشه بدونم چرا نماد و پرچم ترکمنستان رو گذاشتی تو امضات ؟! تو هم حس و حال ناسونالیستی ترکمنی داری نه ؟! پان ترک ها کم بودن پان ترکمن ها هم پیداشون شده !

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
من دیگه ادامه نمیدم

یا علی

اینکه میگم آلمانی زیباست یا میگم از ایتالیایی خوشم نمیاد اینکه سلیقست خیلی ها ممکنه با من هم عقیده باشند. ولی اینکه هر قومی حق داشته باشه زبان مادری خودش رو یاد بگیره و با اون زبان درس بخونه حقی هست که مردم اون سرزمین دارند.
اینکه میگی زبان ربطی به فرهنگ نداره خیلی عجیبه
اگر مثلا زبان ایران فرانسه بشه فرهنگ کردم عوض نمیشه؟!
اونوقت هر کتابی نوشته میشه هر شعری گفته میشه هر فیلمی ساخته میشه حتی مردم به اون زبان فکر خواهند کرد و این تغییر فرهنگ.اونوقت دیگه فرزندان ما اشعار سعدی و حافط و فردوسی رو نخواهند فهمید چون در اصل هویت کشورشون از بین رفته.
اگر زبان ربطی به فرهنگ و هویت ملی نداره پس چرا فردوسی این همه برای احیای زبان پارسی زحمت کشید؟

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
همان گونه که گفتم در کشور بزرگی مانند آمریکا که اصول مردم سارلارانه بخشی بزرگ از قوانینشون هست یک زبان رسمی در مدارس دولتی تدریس می شود و آن هم انگیلسی است با وجود جمعیت بیش از 60 میلیونی که به زبان های اسپانیولی و چینی و فارسی و ... در این کشور گفتگو می کنند

پان ترکسیت ها با راه انداختن چنین صحبت هایی در واقع دارند مقدمات کار طرح سناتور آمریکایی را پیش می برند که طرح جدایی آذربایجان رو از ایران به کنگره ارائه داده است

در امریکا **** فدرالی برقراره و هر ایالتی قوانین و مقررات داخلی خودش رو داره
در مورد زبان هم همینطوره
با اینکه انگلیسی زبان غالب در تمام ایالت هاست از 50 ایالت امریکا فقط 28 ایالت زبان انگلیسی رو به عنوان زبان رسمی معرفی کردند و در بقیه ایالتها این زبان حالت دوفاکتو داره یعنی رسمی نیست ولی چون اکثریت به این زبان صحبت می زنند خود به خود حالت زبان اول و رسمی داره.
ولی اگر روزی در یکی از ایالت ها یک زبانی بیشتر از انگلیسی تکلم کننده داشته باشه اون زبان هم به عنوان زبان رسمی معرفی خواهد شد که الان در ایالت هاوایی زبان هاوایی و در پورتوریکو زبان اسپانیایی رسمیت داره.یا مثلا کبک کانادا که زبان رسمیش فرانسوی هست.
همین الان کلی روزنامه و تلویزیون اسپانیایی زبان در امریکا داریم ایا در ایران یک روزنامه کردی یا ترکی داریم؟

alkin_1987

Registered User
لایک‌ها
18
بنام خدا

سلام علیکم

اول بگم این تاپیک رو دیدم جا خوردم.گفتم یعنی این رو سینا زده. تو عمرش اولین تاپیک بود که دیدک پر محتواس..

بعد برسیم به موضوع تاپیک:
پست ها رو کوت نمیکنم چون زیاده.
اولا خواندن و نوشتن به زبان مادری حق هر انسانی هست
خواندن و نوشتن به زبان مادری ترکی کردی ترکمنستانی لری بلوچی گیلانی مازندرانی و ... حق مسلم همه این قوم ها هست.و تصمیم گیرنده در این مورد هم خود این اقوام هستن و به هیچ کس ربطی ندارد.

در مورد اون اقایون ناسیونالیست و فاشیست و پان فارس هم بگم. اخه چی بگم به این عقب مونده های ما قبل تاریخ. مردک اومده میگه پارسی زبان مادری همه اقوام ایرانی از شمال تا جنوب ایران هست.جون مادرت چیزی بالا ننداختی توهمی چیزی.. اخه پس این زبان گیلکی مازندرانی ترکمنی ترکی کردی لری عربی... کجا رفته پس.
اصلا به من بگو بینم الان زبان به اسم زبان پارسی وجود خارجی داره..؟ زبان پارسی بایستان مرده دیگه نیست. به گفته اندیشمندان خودتون
الان مگه قوم پارس بایستان وجود هم داره؟(بهگفته اندیشمندان خودتون)

اما در اخر.امیدوارم تو دنیا همه اقوام بتونن به زبان مادری خود خواندن و نوشتن رو یاد بگیرن و دنیا از شر این ناسیونالیست ها پان فارس های عقب مونده راحت بشه و نفس راحتی بکشه

alkin_1987

Registered User
لایک‌ها
18
میشه بدونم چرا نماد و پرچم ترکمنستان رو گذاشتی تو امضات ؟! تو هم حس و حال ناسونالیستی ترکمنی داری نه ؟! پان ترک ها کم بودن پان ترکمن ها هم پیداشون شده !

این نماد ترکمن ها هست. نه پ ن میخواستی بیاد نماد فروهر بزاره.. هر کی امد در مورد زبان و دین و فرهنگ قوم خودش دفاع کرد میشه پان و.. اما وقتی یه فارس بیاد بگه زبان و قوم و.. من ال هست بل هست میشه میهن پرست..
با این حساب خود شما هم پان فارس حساب میش

LastChance2

Registered User
لایک‌ها
4
این نماد ترکمن ها هست. نه پ ن میخواستی بیاد نماد فروهر بزاره.. هر کی امد در مورد زبان و دین و فرهنگ قوم خودش دفاع کرد میشه پان و.. اما وقتی یه فارس بیاد بگه زبان و قوم و.. من ال هست بل هست میشه میهن پرست..

مرتیکه رفته نماد کشور ترکمنستان رو گذاشته تو امضاش ابله . باز میگی پان نیست ؟! معلومه که ما فروهر میذاریم به خاطر حرفای بی ارزش نژاد پرستی مثل تو نماد ملی ایرانی ها ( نه پارس ها ) رو نذاریم ؟ زهی خیال باطل . نژاد پرست بی بتّه !

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
در امریکا **** فدرالی برقراره و هر ایالتی قوانین و مقررات داخلی خودش رو داره
در مورد زبان هم همینطوره
با اینکه انگلیسی زبان غالب در تمام ایالت هاست از 50 ایالت امریکا فقط 28 ایالت زبان انگلیسی رو به عنوان زبان رسمی معرفی کردند و در بقیه ایالتها این زبان حالت دوفاکتو داره یعنی رسمی نیست ولی چون اکثریت به این زبان صحبت می زنند خود به خود حالت زبان اول و رسمی داره.
ولی اگر روزی در یکی از ایالت ها یک زبانی بیشتر از انگلیسی تکلم کننده داشته باشه اون زبان هم به عنوان زبان رسمی معرفی خواهد شد که الان در ایالت هاوایی زبان هاوایی و در پورتوریکو زبان اسپانیایی رسمیت داره.یا مثلا کبک کانادا که زبان رسمیش فرانسوی هست.
همین الان کلی روزنامه و تلویزیون اسپانیایی زبان در امریکا داریم ایا در ایران یک روزنامه کردی یا ترکی داریم؟

کم تر دروغ بگویید

در ایران هم اکنون بی شمار روزنامه و نشریه و کتاب به زبان ترکی داریم و سیمای استانی و شبکه های استانی برنامه ها به زبان ترکی و کردی و عربی دارد. وقتی چیزی را نمی دونید بهتر هست بر پایه ی نوشته های چند وبلاگ پان ترکسی که از باکو و آنکارا پشتیبانی می شوند حرفی نزنید!

اشتباه به عرضتون رسودند اون کشور جعلی ترکیه و جمهوری آذربایجان هست که نمی زارن زبان کردی و زبان تالشی بهره برده بشه

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124

اصلا این اصطلاح دروغین و جعلی پان فارس چیه؟ در کدام دانشنامه ی جهانی از پان فارس و تاریخچه ی اون یاد شده؟ خنده داره. اینها شنیدن یه چیزایی درباره ی پان ترکیست و پان عربیسم بعد اون واژه برای خودشون ساختند
پان فارس کجا بوده ؟ تاریخچش چیه؟ در کدام دانشنامه ی معتبر آمده؟

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
بنام خدا

سلام علیکم

اول بگم این تاپیک رو دیدم جا خوردم.گفتم یعنی این رو سینا زده. تو عمرش اولین تاپیک بود که دیدک پر محتواس..

خواندن و نوشتن به زبان مادری ترکی کردی ترکمنستانی لری بلوچی گیلانی مازندرانی و ... حق مسلم همه این قوم ها هست.و تصمیم گیرنده در این مورد هم خود این اقوام هستن و به هیچ کس ربطی ندارد.

در مورد اون اقایون ناسیونالیست و فاشیست و پان فارس هم بگم. اخه چی بگم به این عقب مونده های ما قبل تاریخ. مردک اومده میگه پارسی زبان مادری همه اقوام ایرانی از شمال تا جنوب ایران هست.جون مادرت چیزی بالا ننداختی توهمی چیزی.. اخه پس این زبان گیلکی مازندرانی ترکمنی ترکی کردی لری عربی... کجا رفته پس.
اصلا به من بگو بینم الان زبان به اسم زبان پارسی وجود خارجی داره..؟ زبان پارسی بایستان مرده دیگه نیست. به گفته اندیشمندان خودتون

اما در اخر.امیدوارم تو دنیا همه اقوام بتونن به زبان مادری خود خواندن و نوشتن رو یاد بگیرن و دنیا از شر این ناسیونالیست ها پان فارس های عقب مونده راحت بشه و نفس راحتی بکشه

البته پاسخ چنین انسان بی ادبی رو نباید داد ولی برای دیگران می نویسم:

بی سواد عزیز برو کمی مطالعه کن تا بفهمی:

زبان فارسی ربطی به قوم پارس در جنوب و جنوب غرب و مرکز ایران نداره، بلکه گویشی از زبان های ایرانی بوده که از خراسان و شمال شرق ایران برخاسته و همگی اقوام ایرانی از جمله آذری و کرد و بلوچ و پارسیان و خراسانیان و ... بهش بال پر دادند و ازش به عنوان زبان ارتباطی و مشترک میان خود بهره بردند. پان ترکسیت های بی سواد و احمق می خواهند این زبان رو به قوم فارس ربط بدهند در حالی که برای نمونه خود آذری ها بزرگترین خدمت ها را به این زبان کرد اند

همچنین بی سواد عزیز: زبان فارسی نو ریشه در زبان پارسی میانه و پهلوی داره و زبان پارسی میانه هم از نظر زبان شناسانه ریشه در زبان پارسی باستان و مادی و پارتی و سپس اوستایی داره. ده ها واژه ی برابر و هم ریشه در این زبان ها وجود داره و قوائد و دستور این زبان ها اثبات می کنه این زبان ها از یک ریشه اند

این اصطلاح خنده داره پان فارس هم هیچ جنبه ی علمی نداره و بی سوادهایی مانند شما که یک چیزهایی درباره ی پان ترکسیت شنیدن با خودشون گفتند حالا بیایم ما هم یه چیزی بسازیم به نام پار فارس! این اصطلاح جعلی هست و در هیچ جا دارای تاریخچه و جنبه ی علمی نیست در حالی که پان ترکیست و نژادپرستی این گروه در همه ی دانشنامه های جهانی امده است

در ایران پان ایرانیسم داریم که به وارونه ی دیدگاه های نژادپرستانه ی پان ترکیست ها و... تنها یک زبان را شامل نمی شود و همگی اقوام ایرانی از جمله آذری و کرد و بلوچ و فارس و گیلیک و .. رو با زبان های گوناگون شامل می شه

babakparsa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
63
بنام خدا

سلام علیکم

برو خجالت بکش
از کی تا حالا لری و گیلکی و مازندرانی زبان شده
به چیت می نازی به زبانی که سوغات مغولهای جنایتکار و وحشیه
باسواد
زبان و فرهنگت خیلی قویه پس چرا صبح تا شب مثل بدبختا به آشغالایی مثل ترکیه و جمهوری آذربایجان آویزونی
درسته مملکت خرتوخره ولی به چه حقی میای به جمعیت زیادی از ایران توهین میکنی
برو تو همون فروم های ترکیه ای

Last edited:

LastChance2

Registered User
لایک‌ها
4
این پسره alkin_1987 معلوم نی چه گیری داده به اینجا تو که از اسم پرژن حالت بهم میخوره با تاریخ ایران هم که مشکل داری داره چشمتو کور میکنه بدبخت بی مصرف . برو همون ترکیه کعبه ی آمال ـت زندگی کن اینجا چیکار میکنی ؟ تو پرژن تولز چیکار میکنی برو تو ترک تولز . مثل کنه چسبیده اینجا ور هم میزنه گمشو گورتو گم کن کثافت

آذربایجانی های ایران هم امثال تو احمق جدایی طلبو قبول ندارن خودتو میچسبونی بهشون همه ـش . الان میگی جدایی طلب نیستی ! شاید الان کسی که تورو نمیشناسه این فکرو بکنه که دارم بهت اتهام میزنم . ولی اعضای اینجا خیلیاشون میدونن که تو جدایی طلب و نژاد پرست هستی خیلی ها اینجا میتونن شهادت بدن .

Amoo Navid

Registered User
لایک‌ها
27,114

دیگه حاجی **** پدر بزرگش مال آذربایجان بوده
خودش متولد و بزرگ شده مشهده از طرف مادر هم مشهدیه و بچه محل ماست:p

البته منم موافقم باهات ترک های ایران بالای 20 درصد هستند

بالا