برگزیده های پرشین تولز

آیا با رسمی شدن زبان های مثل ترکی و کردی در کنار فارسی در ایران موافقید؟

با رسمی شدن چه زبان هایی غیر از فارسی در ایران موافقید؟

• Total voters
    93

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
می خواستم نظرسنجی رو طوری بزنم که بشه به چند گزینه رای داد ولی لحظه اخر فراموش کردم تیک گزینه انتخاب چند گانه رو بزنم.

ضمنا همین الان هم ایرادی نمی بینم اینکه خیر فقط باید فارسی باشه کجاش نشان دهنده تند رویه؟
بالاخره طرف یا موافق این هست که زبان دیگری هم رسمی بشه یا نه
دیگه حالت وسطی که وجود نداره!

من منظور رو بد متوجه شدم رای من مخالف بودن و رای دادن با زبان فارسیه
ولی همونطور ک گفتم باید اینا به زبان مادریشون بتونن بنویسن و بخونن
یه سایتی بود زبان ها رو بر اساس چندتا معیار رده بندی کرده بود پیداش کنید میبینید ک ترکی یا کردی بود فکر کنم از لحاظ اون معیارها رتبه ی بالاتری نسبت به فارسی داشتند
ولی اکثریت فارس هستند پس باید بر اساس رای اکثریت باشه دیگه یه مسئله دیگه هم هست اینه ک حدود 90% این افراد اشنا به زبان فارسی هستند و میتونن راحت فارسی حرف بزنند
ولی واقعا ظالمانه نیست ک این افراد اصلا با قواعد زبان مادریشون اشنا نشن؟نتونن دو جمله بنویسن و بخونن؟اثار ادبیاتی زیادی به زبان کردی و تریکی و ... هست ک مردم نمیتونن بخوننشون اینا ظلم به ادبیات و تاریخ این قومیت ها نیست؟یه خورده بالاتر فکر کنیم

nima_0098916

Registered User
لایک‌ها
22
با سلام
خیر

با تشکر

پی نوشت:اگه قراره زبانی رسمی بشه انگلیسی رو بکنن رسمی که حداقل به یه کاری بیاد.

sent from my spammer phone using Tapatalk!
تایید میشه!!

البته نظر من بیشتر روی فرهنگ سازیه!!
126fs3315323.gif

omiga

Registered User
لایک‌ها
71
تو نظر سنجی شرکت نمی کنم چون درش غرض وجود داره .

مخالفم فقط باید فارسی باشه !!!

بعد دو تای بعدی رو ببینید به صورت عادی بیان شده ...

یه جورایی میخواد کسایی که به فارسی رأی میدن رو تندرو نشون بده .

منم با شما موافقم! نظر سنجی بو داره!
نه تنها کردی و ترکی!بلکه باید در مناطق مختلف طبق قانون اساسی زبانهای محلی هم آموزش داده بشه!
ایران یک کشور بسیار بزرگ و با فرهنگهای مختلفه که همه ریشه چندین و چند ساله در تاریخ و تمدن اون دارند! هر کدام از این زبانها حتی اگر فقط کمی میزان گستردگیشون کم بشه می تونه تاثیرات بسیار بدی در تاریخ و فرهنگ ما بزاره! این زبانها نه تنها باید باقی بمانند بلکه به نظر من با تبلیغ برای گسترششون انجام بشه!

قرار نیست زبان اصلی همه ما که باید موجب اتحادمون بشه از بین بره که دوستان اومدن پیشنهاد انگلیسی می دن! اصلا مگه انگلیسی زبان هست! :D چیزی که ما توی این زبان دیدیم! 50 درصد برگرفته از زبان Tutonic هاست و بقیه من در آوردی! اسکیلش از لاتین و گریک بگیر تا هندی هم رفته! جالبه اینه که اینقدر بی سوادند لغت پارسی وارد زبانشون شده می گن از عربی اومده! باز پارسی خودمون معلومه چی به چیه!

ولی به شدت با این قضیه جاری در مملکت مشکل دارم! همین دیوونه بازی ها مون سبب شده که الان یه مشت عثمانی جرات می کنند بگن مولانا شاعر ماست! و یا اراجیفی که اعراب در مورد مداین می گن!

ما یک ملت قوی بودیم! منتها من واقعا علت این سرگشتگی کنونی مون رو نمی فهمم! اینا اصلا مسائل قابل بحثی نیستند! باید باشند و لاغیر! هر گونه خدشه ای در روند صحیح و چندین و چند هزار ساله این سیستم موجب تخریب ما بیش از پیش میشه!

بهتر به جای اینکه فکر کنید که زبان اصلی ما چی باشه به این فکر کنید که چطور این زبانها رو دوباره احیا کنیم! چطور آموزش زبان فارسی غنی رو بین مردم جا بندازیم! چطور زبان این قوم منحوس عرب رو ریشه کن کنیم! »ن چطور به این ملت بفهمونم از ب بسم اله تا تای تمت عربی است جاش از معادل پارسی استفاده کنید! الا ای حال عربیه! حسب ال حال عربیه و....! ما نه ترکیم! نه کردیم! نه لریم! نه بلوچیم! و نه................. پارس! ما تبدیل شدیم به یک مشت عرب! رسما داریم هر چی تو چنته داشتیم میدیم دست اعراب! مشکل اینجا ست که همه دنبال قادسیه شماره دو هستند در حالی که قادسیه شماره دو سالهاست شروع شده و ما خوابیم! :hmm:

Amir-Turk

Registered User
لایک‌ها
0
YaShaSin Turk Melati :heart:

ArefGood

Registered User
لایک‌ها
2,152
چرا لری نشه؟؟؟

فقط ترکی و کردی مهمه!

چرا بلوچی نباید تدریس بشه؟

بخاطر اینکه فقط کرد ها و ترک ها اعتراض می کنند؟ لر ها و گیلکی ها هم بلدن اعتراض کنند. :) ولی...

کلا بنظرم همه زبان ها باید تدریس بشه. { کردی لری ترکی بلوچی ترکمنی گیلکی تالشی عربی فارسی عبری و... }

relax_hit

Registered User
لایک‌ها
15
دوست عزیز از چیزی خبر ندارید نگید
بنده خودم کرد هستم(ولی زبان رسمی باید فارسی باشه)کرد ها ترک ها و .. باید حق داشته باشند ک به زبان مادری خودشون لااقل خواندن و نوشتن بلد باشند
در مورد قواعد کردی و ترکی هر دو دارای قاعده هستند (جمهوری دموکراتیک کردستان عراق الان به زبان کردی میخونن مینویسن در دانشگاهاشونم تدریس میشه بد نیس یه تحقیقی راجبش بکنی نوع زیبایی شهری و پیشرفتشونم ببینید)
به نظر من باید این مناطق در دوران دبیرستان یا راهنمایی به زبان مادریشون اشنا بشن در حد خواندن و نوشتن در خیلی از کشورهای دنیا اینا تدریس میشن مثلا ادبیات کرد در دانشگاهای امریکام تدریس میشه ولی در ایران فکر نکنم تدریس بشه
اوایل ***** یه قانون رو تصویب کرد ک کرد ها و ترک ها حق داشتند به زبان مادری خودشون تدریس کنن در مدارس ولی الان دیگه از این قانون خبری نیست

من نمیخوام با شما درگیر بشم چون جزم اندیشی اونم در موارد قومی چیز جدیدی در فروم های پارسی فارسی پرشین نیست .
من قبلآ یک جایی این موضوع رو مطالعه کرده بودم و از خودم چیزی نگفتم گرچه بدون مطالعه هم میشه فهمید !
الان هم که رفتم ویکی پدیا رو در مورد زبان شما مطالعه کردم حرف من رو تایید کرده بود !
زبان کردی به زنجیره گویشی ای گفته می‌شود که کردها هم اینک با آن سخن می‌گویند[۳]. زبان کردی یا زبانهای کردی از زبانهای ایرانی شاخه غربی هستند که با زبان فارسی و بلوچی خویشاوندی دارند.[۴] تعریف یک زبان به عنوان «کردی» همواره دستخوش عوامل غیر زبان‌شناختی به‌ویژه عوامل سیاسی، و فرهنگی است.[۵]. در واقع «زبان کُردی» به مانند زبان فارسی به معنای یک زبان با یک شکل استاندارد و مرز و تعریف مشخص نیست

این قضیه به قدری واضحه که نیازی نبینیم بیام برای شما دکترین زبان شناسی و صرف و نحو بچینم :D

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
منم با شما موافقم! نظر سنجی بو داره!
نه تنها کردی و ترکی!بلکه باید در مناطق مختلف طبق قانون اساسی زبانهای محلی هم آموزش داده بشه!
ایران یک کشور بسیار بزرگ و با فرهنگهای مختلفه که همه ریشه چندین و چند ساله در تاریخ و تمدن اون دارند! هر کدام از این زبانها حتی اگر فقط کمی میزان گستردگیشون کم بشه می تونه تاثیرات بسیار بدی در تاریخ و فرهنگ ما بزاره! این زبانها نه تنها باید باقی بمانند بلکه به نظر من با تبلیغ برای گسترششون انجام بشه!

قرار نیست زبان اصلی همه ما که باید موجب اتحادمون بشه از بین بره که دوستان اومدن پیشنهاد انگلیسی می دن! اصلا مگه انگلیسی زبان هست! :D چیزی که ما توی این زبان دیدیم! 50 درصد برگرفته از زبان Tutonic هاست و بقیه من در آوردی! اسکیلش از لاتین و گریک بگیر تا هندی هم رفته! جالبه اینه که اینقدر بی سوادند لغت پارسی وارد زبانشون شده می گن از عربی اومده! باز پارسی خودمون معلومه چی به چیه!

ولی به شدت با این قضیه جاری در مملکت مشکل دارم! همین دیوونه بازی ها مون سبب شده که الان یه مشت عثمانی جرات می کنند بگن مولانا شاعر ماست! و یا اراجیفی که اعراب در مورد مداین می گن!

ما یک ملت قوی بودیم! منتها من واقعا علت این سرگشتگی کنونی مون رو نمی فهمم! اینا اصلا مسائل قابل بحثی نیستند! باید باشند و لاغیر! هر گونه خدشه ای در روند صحیح و چندین و چند هزار ساله این سیستم موجب تخریب ما بیش از پیش میشه!

بهتر به جای اینکه فکر کنید که زبان اصلی ما چی باشه به این فکر کنید که چطور این زبانها رو دوباره احیا کنیم! چطور آموزش زبان فارسی غنی رو بین مردم جا بندازیم! چطور زبان این قوم منحوس عرب رو ریشه کن کنیم! »ن چطور به این ملت بفهمونم از ب بسم اله تا تای تمت عربی است جاش از معادل پارسی استفاده کنید! الا ای حال عربیه! حسب ال حال عربیه و....! ما نه ترکیم! نه کردیم! نه لریم! نه بلوچیم! و نه................. پارس! ما تبدیل شدیم به یک مشت عرب! رسما داریم هر چی تو چنته داشتیم میدیم دست اعراب! مشکل اینجا ست که همه دنبال قادسیه شماره دو هستند در حالی که قادسیه شماره دو سالهاست شروع شده و ما خوابیم! :hmm:

شما میگید باید زبان ها رو احیا کرد و از نابودیشون جلوگیری کرد
مثلا اگر زبان ترکی در استان های ترک نشین رسمیت داشته باشه این خودش بهترین راه برای احیای اون زبان نیست؟

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
چرا لری نشه؟؟؟

فقط ترکی و کردی مهمه!

بخاطر اینکه فقط کرد ها و ترک ها اعتراض می کنند؟ لر ها و گیلکی ها هم بلدن اعتراض کنند. :) ولی...

کلا بنظرم همه زبان ها باید تدریس بشه. { کردی لری ترکی بلوچی ترکمنی گیلکی تالشی عربی فارسی عبری و... }

لری و گیلکی زبان نیست عزیز، گویش ـه.

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
چرا لری نشه؟؟؟

فقط ترکی و کردی مهمه!

بحث تدریس نیست
زبان های محلی که حتما باید در مدارس اون مناطق تدریس بشه و در حفظ و احیایش کوشیده بشه
بحث رسمیت پیدا کردن یک زبان هست.
ترکی و کردی رو گفتم چون اقلیت بزرگ و قابل ملاحظه ای هستند به نسبت بقیهض
ضمن اینکه لری و گیلکی و مازنی گویش هستند نه زبان
زبان های مستقل در ایران فارسی و ترکی و کردی و ارمنی و عربی هستند
بقیه گویشند نه زبان

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
چرا لری نشه؟؟؟

فقط ترکی و کردی مهمه!

همه ی زبان ها دوست عزیز حالا چون بحث افتاد رو اینها ما گفتیم.
بعدشم دوست عزیز من مثلا همین لری ریشه ی اصلیش زبان کردی هست و بیشتر به عنوان یه گویش جدا دراومده تا یک زبان ولی شما هم حق دارید در مدارستون به زبان رسمی صحبت کنید

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
من نمیخوام با شما درگیر بشم چون جزم اندیشی اونم در موارد قومی چیز جدیدی در فروم های پارسی فارسی پرشین نیست .
من قبلآ یک جایی این موضوع رو مطالعه کرده بودم و از خودم چیزی نگفتم گرچه بدون مطالعه هم میشه فهمید !
الان هم که رفتم ویکی پدیا رو در مورد زبان شما مطالعه کردم حرف من رو تایید کرده بود !

این قضیه به قدری واضحه که نیازی نبینیم بیام برای شما دکترین زبان شناسی و صرف و نحو بچینم :D

من چندتا دوست دارم میپرسم ازشون پس این همه کتابی ک من دیدم در مورد قواعد و اصول زبان کردی الکی بوده جلدش این رو زدن تشو تفسیر نهج البلاغس حتما؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
از کی تا حالا ویکی پدیا شده منبع نمیدونم والا
http://virailam.blogfa.com/post/7/اصول-واژه-سازی-در-زبان-کردی-کتاب-برتر-سال-
http://zindasht.persianblog.ir/post/22
http://www.noormags.com/view/fa/articlepage/10628/109/text
خوب اینارو ببینید
در ضمن این رو یادتون نره که ماد ها کرد بودند و پارس ها فارس
نژاد کردها در اصل اریایی هست و قبل از کورش کبیر ک پارس ها رو با افتخار صاحب این کشور و خاک کرد و اون رو وسعت بخشید مادها حکومت میکردن و مادر کوروش هم کرد بود دختر پادشاه ماد ها
موفق باشید دوست عزیز
بنده درگیری با شما ایجاد نکردم دوست عزیز جواب پست هاتون رو دادم تعصبی هم برخورد نمیکنم (هرکجا دیدید من پست تعصبی زدم بگید) ولی واقعیت غیر از اون چیزی هست ک شما مبینید

ArefGood

Registered User
لایک‌ها
2,152
لری و گیلکی زبان نیست عزیز، گویش ـه.

فکر کردی کردی چیه؟ لری و کردی فارسی مثل هم هستند فقط کرد ها چون داخل کلماتشون { ژ } زیاد بکار می برند یکم جدا هستش :blush:

و گرنه کردی به فارسی نزدیک تره تا لری به فارسی ;)

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
در رد مطالب ویکی پدیا من یه جمله از خودش رو قرار میدم

زبان کردی به زنجیره گویشی ای گفته می‌شود که کردها هم اینک با آن سخن می‌گویند[SUP][۳][/SUP]. زبان کردی یا زبانهای کردی از زبانهای ایرانی شاخه غربی هستند که با زبان فارسی و بلوچی خویشاوندی دارند.[SUP][۴][/SUP] تعریف یک زبان به عنوان «کردی» همواره دستخوش عوامل غیر زبان‌شناختی به‌ویژه عوامل سیاسی، و فرهنگی است.[SUP][۵][/SUP]. در واقع «زبان کُردی» به مانند زبان فارسی به معنای یک زبان با یک شکل استاندارد و مرز و تعریف مشخص نیست[SUP][۶][/SUP][SUP][۷][/SUP] بلکه امروزه به طیفی از زبان‌های ایرانی شمال غربی اطلاق می‌شود که گاه به هم نزدیک و گاه نسبت به هم از نظر زبان‌شناسی دورند. این زبان‌ها که در پی تصمیمات اجتماعی/سیاسی[SUP][نیازمند منبع][/SUP] در دوران معاصر نام «کردی» به خود گرفته‌اند عبارتند از: کرمانجی، کلهری، سورانی، گورانی و اورامانی. زبان زازا را نیز گروهی جزو زبان‌های کردی به‌شمار آورده‌اند.[SUP][۸][/SUP]

دوران معاصرررررررررررررر :lol::lol::lol:
خوب حالا بد نیست بریم تاریخ کردستان رو نگاه کنیم
و یه مسئل دیگه توی این نوشته شده به گویش افراد شمال غربی ایرااان؟کردی زبان رسمی بخشی از عراق ترکیه اذربایجان مصر سوریه روسیه لیبی و ... چندین کشور منطقه هست در خیلی از این کشورها زبان کردی دارند یک یا چند شهرشون کرد هستند

ArefGood

Registered User
لایک‌ها
2,152
همه ی زبان ها دوست عزیز حالا چون بحث افتاد رو اینها ما گفتیم.
بعدشم دوست عزیز من مثلا همین لری ریشه ی اصلیش زبان کردی هست و بیشتر به عنوان یه گویش جدا دراومده تا یک زبان ولی شما هم حق دارید در مدارستون به زبان رسمی صحبت کنید

کُردی از نظر لهجه بیشتر به گیلکی شبیه هستش تا لری!!!

کلا نمیشه بگی لری از کُردی ریشه گرفته!!! شاید کُردی از لری ریشه گرفته :happy:

آیا شما می تونید بگیر رقص {لری و کُردی} اول مال لر ها بوده یا کُرد ها؟

راستی یه چیز دیگه این شبک های استانی 100 برابر بهتر از هزار کتاب و تدریس زبان هستش. قبول داری؟ مثلا همین شبکه سنندج یا کرمانشاه:)

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
کُردی از نظر لهجه بیشتر به گیلکی شبیه هستش تا لری!!!

کلا نمیشه بگی لری از کُردی ریشه گرفته!!! شاید کُردی از لری ریشه گرفته :happy:

آیا شما می تونید بگیر رقص {لری و کُردی} اول مال لر ها بوده یا کُرد ها؟

راستی یه چیز دیگه این شبک های استانی 100 برابر بهتر از هزار کتاب و تدریس زبان هستش. قبول داری؟ مثلا همین شبکه سنندج یا کرمانشاه:)

در مورد رقص خیر نمیتونم بگم چون نمیدونم
در مورد زبان بله برار برو از یکی از اساتید دانشگاهتون بپرس یکی از اساتید لر زبان عزیز این مسئله رو برای بنده توضیح دادن (همه ی ایرانی ها با هم برادریم هممون هم باید این حق رو داشته باشیم بتونیم بنویسیم)

ArefGood

Registered User
لایک‌ها
2,152
در مورد رقص خیر نمیتونم بگم چون نمیدونم
در مورد زبان بله برار برو از یکی از اساتید دانشگاهتون بپرس یکی از اساتید لر زبان عزیز این مسئله رو برای بنده توضیح دادن (همه ی ایرانی ها با هم برادریم هممون هم باید این حق رو داشته باشیم بتونیم بنویسیم)

من اصلا تندرو نیستماااااااااااا :happy: یه وقت فکر نکنی من با کُرد ها مشکل دارم:blush:

ولی منظورم اینکه اگه می خواد ترکی و کُردی تدریس بشه. تالشی و گیلکی و بلوچی و... هم باید تدریس بشه ;)

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
من اصلا تندرو نیستماااااااااااا :happy: یه وقت فکر نکنی من با کُرد ها مشکل دارم:blush:

ولی منظورم اینکه اگه می خواد ترکی و کُردی تدریس بشه. تالشی و گیلکی و بلوچی و... هم باید تدریس بشه ;)

دوست عزیز منم دقیقا میگم باید تدریس بشه حق شماس ک به زبان مادریتون خواندن نوشتن یاد بگیرید

ArefGood

Registered User
لایک‌ها
2,152
دوست عزیز منم دقیقا میگم باید تدریس بشه حق شماس ک به زبان مادریتون خواندن نوشتن یاد بگیرید

متاسفانه مشکل مملکت ما الان یه چیز دیگه هستش! {این **** کثیف اسلا...}:hmm:

اول اینو از بین ببریم بعد بیایم در مورد این چیزا حرف بزنیم :D بنظرم زیادی بزرگش کردیم! چیز خیلی خاصی نیست. مگه الان هر استان شبکه خاص خودشو داره مشکلی پیش اومده؟ :) نه همه در کنار همیم :happy:

asemaneahvaz

Registered User
لایک‌ها
76
امپراطوری ایران از همان ابتدا توسط کورش کبیر با اندیشه آزادی همه اقوام(چه در زبان و نوشتار و چه در دین و مذهب و ...) صورت گرفت.

بالا